11 XI Świętujmy wspólnie rocznicę odzyskania niepodległości!

Widowisko historyczne, bieg niepodległości, piknik rodzinny i koncert patriotyczny – zapraszamy do Konstancina-Jeziorny na obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Gminne uroczystości z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się w niedzielę (9 listopada). O godz. 18.00 Konstanciński Dom Kultury zaprasza na widowisko historyczne pt. “Niepodległość wywalczona”. W sali widowiskowej Wilii Hugonówka przy ul. Mostowej 15 wystąpią Joanna Kwiatkowska-Zduń i Paweł Paprocki. Duetowi na scenie akompaniamentować będą: na fortepianie – Monika Polaczek-Przestrzelska, a na skrzypcach – Maciej Przestrzelski. Wieczór wypełnią opowieści historyczne, pieśni wojskowe i patriotyczne.

We wtorek (11 listopada) przedstawiciele konstancińskiego samorządu, radni miejscy, zaproszeni goście i delegacje złożą kwiaty przed pomnikami: katyńskim przy ul. Sienkiewicza (godz. 10.00), poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie Jana Pawła II (godz. 10.30) oraz mieszkańców Jeziorny poległych w latach 1918-1921 przy ul. Warszawskiej (godz. 11.00).

Głównym punktem niedzielnych uroczystości będzie Bieg Niepodległości, który punktualnie o godz. 12.00 wyruszy z parkingu przy ul. Warszawskiej – róg ul. Polnej (zapisy w miejscu startu od godz. 10.00). Jego uczestnicy pobiegną tradycyjnie ulicami m.in.: Piłsudskiego i Sienkiewicza, prosto do Parku Zdrojowego.

W uzdrowiskowym sercu Konstancina-Jeziorny odbędzie się także piknik rodzinny. Od godz. 12.30 czeka wiele atrakcji. W programie m.in. koncert zespołu “Big Band Rondo Konstancin” i biegi dla najmłodszych (zapisy od godz. 10.00 do godz. 12.00 w Parku Zdrojowym). Będzie też można spróbować wojskowej grochówki.

Uroczystości rocznicowe zakończy o godz. 18.00 msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Konstancinie-Jeziornie, po której – o godz. 19.00 – wystąpi zespół kameralny Fundacji Artystycznej Concentus Pro Arte. Podczas niespełna godzinnego koncertu usłyszymy najpiękniejsze pieśni patriotyczne, m.in.: “Pierwsza brygada”, “Przybyli ułani pod okienko”, “O mój rozmarynie” i “Dziś do ciebie przyjść nie mogę”. Zapraszamy!