Edukacja i kluby 02 2017

KINO W HUGONÓWCE: „Po prostu miłość”

Dla zakochanych i nie tyko Konstanciński Dom Kultury (ul. Mostowa 15) z okazji walentynek przygotował specjalny wieczór kinowy. W piątek, 10 lutego o godz. 19 zapraszamy na wzruszający i zabawny amerykański melodramat z 2008 roku w reżyserii Joela Hopkinsa „Po prostu miłość”. W rolach głównych świetny duet wybitnych aktorów Dustin Hoffman i Emma Thompson. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie KDK oraz na www.konstancinskidomkultury.pl (zakładka bilety).

Spotkanie Autorskie z Marcinem Gutowskim

W sobotę, 11 lutego o godz. 17 w Hugonówce (ul. Mostowa 15) odbędzie się niezwykle interesujące spotkanie autorskie z mieszkającym w Słomczynie dziennikarzem Marcinem Gutowskim. Opowie nie tylko o swojej książce „Ziemia Święta. Opowieści z Izraela i Palestyny”, lecz także o swoich wieloletnich zainteresowaniach tym regionem. Bohaterami książki są przede wszystkim zwykli mieszkańcy tego niezwykłego miejsca, żyjący w cieniu wyniszczającego konfliktu. Autor stara się bardzo wnikliwie opisać ich codzienność. Patrząc ich oczami, mamy szansę zrozumieć paradoksy tej ziemi, docenić jej piękno. Wstęp wolny.

Marcin Gutowski – dziennikarz, autor książek; od 2006 r. związany z III Programem Polskiego Radia; specjalizuje się w tematyce izraelskiej i palestyńskiej, współpracuje z miesięcznikiem W Drodze. Jest żonaty, ma dwie córki. Mieszka w Słomczynie.

RECITAL KRZYSZTOFA KILJAŃSKIEGO „BLUE MOON”

W sobotę, 11 lutego o godz. 19 zapraszamy na niezwykle nastrojowy koncert. W konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15 zabrzmią najpiękniejsze światowe i polskie utwory muzyki rozrywkowej oraz standardy jazzowe w oryginalnych interpretacjach wokalnych w doskonałym wykonaniu artysty obdarzonego aksamitnym głosem, nazywanego „polskim Sinatrą”. W Hugonówce wystąpi Krzysztof Kiljański. Będzie mu akompaniował znakomity pianista Piotr Wrombel, występujący i nagrywający z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Jazzowy feeling, klasyczny repertuar, a także elegancja artystyczna sprawią, że koncert „Blue moon” będzie niezwykłym przeżyciem. Chociaż recital jest intymny i kameralny zapewni publiczności wyjątkową atmosferę największych scen świata. Koncert uświetnią również liczne anegdoty, które Krzysztof Kiljański opowie z właściwymi sobie elegancją, urokiem osobistym i poczuciem humoru. Krzysztof Kiljański jest laureatem najważniejszych nagród polskiego przemysłu muzycznego m.in. Fryderyków i Superjedynek. Wszechstronny wokalista o niezwykle ciepłej barwie głosu ma w swoim dorobku zarówno solowe albumy, jak i nagrania z popularnymi muzykami, m.in. z Haliną Młynkovą, zespołem Yugopolis oraz z Kayah, z którą zaśpiewał wielki przebój „Prócz Ciebie Nic”. Na nowo odkrył także piosenki Jonasza Kofty, nagrywając znakomitą płytę z nowatorskimi aranżacjami jego utworów. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasie KDK oraz na stronie internetowej www.konstancinskidomkultury.pl.

Sobota, 11 lutego, godz. 19.00

KDK ul. Mstowa 15 (Hugonówka)

Klub Podróżnika: Islandia – Wyspa Żywiołów

W piątek, 17 lutego o godz. 19 w Hugonówce (ul. Mostowa 15) o swojej podróży do Islandii opowie Łukasz Supergan. Celem wyprawy było przejście Islandii ze wschodu na zachód. 28 dni marszu (900 km) przez wulkaniczne pustkowia, przedpola lodowców, pokonywanie rwących, lodowcowych rzek oraz zmagania z pogodą i ciężarem bagażu. Pokonania tego trudnego szlaku podróżnik podjął się samotnie, wybierając najdłuższy kierunek marszu przez wyspę. Posługując się mapami i kompasem, starając się poznać Islandię od jej dzikiej i mało znanej strony, wędrował ścieżkami i bezdrożami przez środek kraju, by ostatecznie ukończyć wędrówkę we Fiordach Zachodnich Islandii. Łukasz Supergan – specjalista od wędrówek długodystansowych, w ciągu 5 lat przeszedł 15 000 km. Autor książek Pustka wielkich cisz i Pieszo do irańskich nomadów. Wstęp wolny.

Piątek, 17 lutego, godz. 19

KDK ul. Mostowa 15 (Hugonowka)

WIRTUALNE MUZEUM KONSTANCINA

Rossmannowie z Bielawy

W sobotę, 18 lutego o godz. 17 w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15 odbędzie się spotkanie historyczne z cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina. Tym razem będzie poświęcone rodzinie Rossmannów, która jest niezwykle zasłużona dla terenów obecnej gminy Konstancin-Jeziorna. W 1837 r. Henryk Rossmann (1787-1850) został właścicielem Bielawy i sąsiadującej z nią Jeziorny Królewskiej. Architekt i żołnierz, uczestnik kampanii napoleońskiej i powstania listopadowego zasłużył się jako budowniczy Kanału Augustowskiego, a także wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły na odcinku od Wilanowa do Góry Kalwarii. Po jego śmierci aż do końca II wojny światowej majątkiem w Bielawie zarządzali jego kolejni potomkowie. Zapraszamy na spotkanie na temat dziejów i działalności rodziny Rossmannów z udziałem Hanny z Rossmannów Hlebowicz. Wstęp wolny.

Wirtualne Muzeum Konstancina powstało w 2012 roku. Jest to projekt dotyczący historii Konstancina-Jeziorny, obszaru o niezwykle ciekawej i złożonej przeszłości i kulturze. Jednym z jego elementów jest strona internetowa (www.muzeumkonstancina.pl) powstała z inspiracji lokalnych organizacji pozarządowych – Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Koła Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny, we współpracy z Konstancińskim Domem Kultury, który jest jej realizatorem. Na stronie znajdują się unikalne informacje, zdjęcia i inne archiwalia dotyczące historii terenów gminy Konstancina-Jeziorny, o ludziach, którzy tu mieszkali, a także o niepowtarzalnym dziedzictwie architektonicznym – zbiorze willi, kościołów, budynków rolnych i przemysłowych oraz założeń urbanistycznych powstałych na przestrzeni ponad stu minionych lat. Celem Wirtualnego Muzeum Konstancina jest gromadzenie wszelkiego rodzaju wiedzy, dokumentów, map, fotografii, opracowań a także niepublikowanych do tej pory wspomnień i relacji, przechowywanych w pamięci i domowych archiwach. W ramach projektu odbywają się cykliczne spotkania poświęcone różnym zagadnieniom, dawnym mieszkańcom, zabytkowym willom, historycznym miejscom czy wydarzeniom. Uczestniczą w nich mieszkańcy, świadkowie historii, a także naukowcy i pasjonaci lokalnych dziejów.

Sobota, 18 lutego, godz. 17

KDK ul. Mostowa 15 (Hugonówka)

KINO W HUGONÓWCE: „Wiek głupoty”

W piątek, 24 lutego w Hugonówce (KDK, ul. Mostowa 15) będzie wyświetlony niezwykle interesujący film dokumentalny „Wiek głupoty”. Jest rok 2055. Po kataklizmie ostatni z ludzi budują schron, w którym jak w biblijnej Arce przechowywane są ostatnie okazy zwierząt, owadów i roślin. Kustosz tego przedziwnego miejsca (Pete Postlethwaite) przegląda archiwalne materiały z przeszłości i stawia pytanie, dlaczego nie powstrzymaliśmy zmian klimatycznych na Ziemi, kiedy jeszcze było to możliwe. Niezwykle interesujący, brytyjski film dokumentalny w reżyserii Franny Armstrong to ambitnie zrealizowana próba przepowiedzenia naszej nieodległej przyszłości. Jak będzie wyglądać Ziemia za 50 lat? W jakim miejscu znajdzie się człowiek? Czy spełni się katastroficzna wizja przyszłości: wody z roztopionych lodowców zaleją świat, oszalałe słońce wypali żyzne grunty, zapanuje wielki głód, a gatunki zaczną po kolei wymierać? Film wieszczy zagładę ludzkości, a jednocześnie stara się wpłynąć na zmianę naszego myślenia i postępowania, by uchronić Ziemię od katastrofy. W filmie znajdziemy wiele pomysłowo i niekiedy dowcipnie zrealizowanych animacji, które pokazują ewolucję gatunku ludzkiego, historię wojen o surowce, proporcje zużycia energii przez mieszkańców USA, Europy i krajów Trzeciego Świata. Dokumentalistka przedstawia nam również kilku współczesnych ‘”Don Kichotów”, walczących o dobro planety, z których moglibyśmy brać przykład. Wstęp wolny.

Warsztaty rodzinne – Breloczki

W sobotę, 25 lutego o godz. 15 zapraszamy do Hugonówki (ul. Mostowa 15) na niezwykłe warsztaty rodzinne. Podczas zajęć zarówno dzieci, jak i dorośli miło spędzą czas. Dzięki pomysłowości instruktora będzie można się nauczyć jak twórczo wykorzystać różne bibeloty, by zamiast zalegać w szafie, mgły stać się fajnymi ozdobami. Podczas zajęć z kolorowych sznureczków, koralików, skrawków materiału i innych niepozornie wyglądających ozdóbek zrobimy fantastyczne breloczki. Warsztaty poprowadzi Jolanta Łaba. Udział w warsztatach: 22 zł/rodzina.

Sobota, 25 lutego, godz. 15.00

KDK, ul. Mostowa 15 (Hugonówka)

KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU

W niedzielę, 26 lutego o godz. 16 na scenie Hugonówki (ul. Mostowa 15) kolejny spektakl z cyklu „Bajkowe Niedziele”. „Księżniczka na ziarnku grochu” jest to znana baśń H.Ch. Andersena w nowej, barwnej adaptacji teatru Akademia Wyobraźni. Opowieść o zabawnych, ale i pełnych napięć perypetiach królewskiej rodziny i zabłąkanej dziewczynki, która pewnego, burzliwego dnia zawitała do ich pałacu. W spektaklu głównymi bohaterami są lalki stolikowe w scenografii wzorowanej na styl rokoko. Spektakl jest prowadzony przez dwoje aktorów – lalkarzy, którzy dają popis wzorowej animacji oraz interpretacji scenicznej. Bilet dla dzieci – 8 złotych, bilet dla dorosłych – 16 złotych do nabycia w kasie KDK oraz na stronie internetowej konstancinskidomkultury.pl.

Niedziela, 26 lutego, godz. 16.00

KDK ul. Mstowa 15 (Hugonówka)

IMIENINY KONSTANCJI

W weekend 18 i 19 lutego będziemy hucznie świętować Imieniny Konstancji – hrabiny Skórzewskiej, matki twórcy Konstancina hrabiego Witolda Skórzewskiego, który założył letnisko w 1987 roku i nazwał ja na jej cześć. Imieninom zorganizowanym w ramach tegorocznych obchodów 120-lecia powstania Konstancina oraz 100-lecia uzdrowiska będzie towarzyszyło wiele różnorodnych atrakcji, z których z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.

W sobotę, 18 lutego odbędą się warsztaty rodzinne „Zioła w kuchni i w apteczce” (godz. 11-13), warsztaty plastyczne dla dzieci (godz. 12-14), warsztaty pszczelarskie (godz. 14-16), podczas których będzie można nie tylko poznać pasjonujące życie tych niezwykle pożytecznych owadów, lecz także dowiedzieć się jak powstają woskowe świece, a także skosztować różnych miodów i poznać ich właściwości. Pierwszy dzień zwieńczy spotkanie historyczne z cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina, poświęcone rodzinie Rossmannów z Bielawy, która jest niezwykle zasłużona dla terenów obecnej gminy Konstancin-Jeziorna. Weźmie w nim udział m.in. Hanna z Rossmannów Hlebowicz (godz. 17-19).

W niedzielę, 19 lutego zapraszamy na spacer i warsztat zielarski „Lecznicze drzewa Konstancina” (godz. 11-14) oraz na warsztaty szklanej biżuterii w duchu belle époque (godz. 12-15 – dla wszystkich powyżej 16 lat). Natomiast o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Marty Gronkiewicz, a imieniny zwieńczy koncert muzyki klasycznej w wykonaniu The New Warsaw Trio (godz. 19). W programie m.in. utwory Johannesa Straussa, Edwarda Griega i Claude`a Debussy`ego. Wstęp wolny. Zapisy: tel. 22 484-20-20, rezerwacje@konstancinskidomkultury.pl.

18. 02. – SOBOTA

11.00 – 13.00 Zioła w kuchni i w apteczce.

Warsztaty rodzinne. Zapisy.

12.00 – 14. Malowanie w dawnym stylu.

Warsztat plastyczny dla dzieci w każdym wieku.

Zapisy.

14.00 – 16.00 Bankiet z królową.

Prelekcja o pszczołach, warsztat wyrobu świec woskowych i degustacja miodów.

Spotkanie familijne. Zapisy.

17.00 – 19.00 Rossmannowie z Bielawy.

Spotkanie z cyklu Wirtualnego Muzeum Konstancina.

9.02. NIEDZIELA

11.00 – 14.00 Lecznicze drzewa Konstancina. Spacer i warsztat zielarski dla każdego. Zapisy.

12.00 – 15.00 Warsztaty szklanej biżuterii w duchu belle époque.

Dla osób powyżej 16 lat. Zapisy.

17.00 – 19.00 Marta Gronkiewicz. Malarstwo.

Wernisaż.

19.00 – 20.00 The New Warsaw Trio – koncert muzyki klasycznej.

W programie utwory Johannesa Straussa, Edwarda Griega i Claude`a Debussy`ego.

Wejściówki.

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 22 484-20-20, rezerwacje@konstancinskidomkultury.pl