Podolog poszukiwany. Kim jest i czym zajmuje się ten specjalista?

Podolog poszukiwany. Kim jest i czym zajmuje się ten specjalista?

Podologia jest dziedziną medycyny, która specjalizuje się badaniem różnego rodzaju zniekształceń, wad oraz zaburzeń funkcji stopy. Jej nazwa wywodzi się z greki, gdzie „podos” oznacza stopa, a „logos” – nauka. W Polsce podologia nie jest jeszcze popularną dziedziną medycyny, jednak w części krajów Europy Zachodniej, w tym w Niemczech czy Francji, podologia uznawana jest za fachowy zawód medyczny. Specjalista podolog potrafi samodzielnie rozpoznać zmiany patologiczne na stopach, a także przeprowadzić wymagane zabiegi bądź kieruje chorego do właściwego specjalisty.

 

Nurse checking problems with foot – hallux, closeup

 

Warto również pamiętać kim podolog nie jest. Obecnie bardzo często zawód podologa mylony jest z innymi, jak: pedologiem, patologiem, pedikiurzystką, kosmetyczką, kosmetologiem. Nazwa „podolog” pochodzi od połączenia dwóch greckich słów: podo – stopa oraz logia – nauka, które połączone tworzą termin określający naukę o stopach.

Jak podolog został podologiem? Osoby chcące uzyskać specjalizację mogą zdobyć wiedzę za pośrednictwem następujących form kształcenia:

 • studia licencjackie – kierunek kosmetologia ze specjalnością podologiczną (dyplom kosmetologa);
 • studia podyplomowe – kierunek kosmetologia ze specjalnością podologiczną (dyplom kosmetologa ze specjalnością);
 • szkolenia, kursy, warsztaty – prowadzone przez doświadczonych podologów z Polski i z zagranicy, a także hurtownie i sklepy oferujące sprzęt podologiczny), konferencje i zjazdy tematyczne.

Od niedawna w Polsce obserwuje się rosnący wzrost zainteresowania zabiegami podologicznymi

Liczba gabinetów obecnie szacowana jest na ponad tysiąc, co spowodowane jest wzrostem popytu. Wiele osób zastanawia się co jest tego powodem. W rzeczywistości odpowiedź jest bardzo prosta, jedną z głównych ról podologa jest edukowanie społeczeństwa, w zakresie podstawowej wiedzy na temat stóp, ich możliwych schorzeń, odpowiedniej pielęgnacji oraz pomocy jaką oferują gabinety podologiczne.

Podologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, która w głównej mierze skupia się na diagnozowaniu, leczeniu oraz pielęgnacji stóp. Specjalista podolog zajmuje się wszelkiego rodzaju stopami: zdrowymi, chorymi oraz tymi szczególnie narażonymi na rozwój patologii, np. zespołem stopy cukrzycowej – groźnego powikłania cukrzycy, w którym na stopach, w wyniku małego urazu, pojawiają się niebezpieczne owrzodzenia skóry. Podolog bez trudu pomoże nam również zdiagnozować haluksy i podpowie jak postępować by wada ta nie pogłębiała się. Dlatego, gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy haluksów, nie zwlekaj z wizytą.

Podologia nie należy do kategorii specjalizacji lekarskich. Pedicurzyści wywalczyli jej odrębność, ponieważ warunki zabiegów wykonywanych w salonach kosmetycznych wzbudzały w nic niepokój. Szczególnie niepokojące były skutki postępowania osób nie posiadających odpowiednich kwalifikacji, którzy podejmowali się takich zabiegów, jak wrastające paznokcie, liczne infekcje oraz amputacje. To sprawiło, że postanowili oni świadczyć swoje usługi na znacznie wyższym i bardziej profesjonalnym poziomie. W każdym kraju istnieją odrębne obwarowania prawne dotyczące możliwości uprawiania zawodu podologa, jednak w Polsce nie utworzono jeszcze właściwej ustawy.

Podolog często jest swego rodzaju doradcą, którego zadaniem jest udzielenie wskazówek w zakresie prawidłowej pielęgnacji nóg i stóp oraz stosowania odpowiednich preparatów kosmetycznych. Posiada również obszerną wiedzę w zakresie stosowania podstawowych środków farmaceutycznych dostępnych bez recepty oraz protetycznego odciążenia, w szczególności miejsc zagrożonych, przy wykorzystaniu specjalistycznych ortez i opatrunków.

Czym dokładniej zajmuje się podolog? Poniżej wskazaliśmy kilka podstawowych zabiegów oferowanych w gabinetach podologicznych:

 • profesjonalne skracanie paznokci;
 • zabiegi na paznokciach zgrubiałych i grzybiczych;
 • zabiegi na paznokciach zawiniętych i wrastających;
 • rozpoznanie i usuwanie kurzajek/odcisków;
 • usuwanie zrogowaciałego naskórka, usuwanie modzeli i hiperkeratozy;
 • odciążanie bolących miejsc;
 • protetyka paznokci;
 • ortynksja – sporządzenie indywidualnych klamer umożliwiających korektę wrastających lub zakręconych paznokci;
 • masaże stóp i podudzi – zarówno w formie terapeutycznej, jak i poprawiającej samopoczucie;
 • poradnictwo ogólne i/lub indywidualne.

Podolodzy zajmujący się profesjonalnym leczeniem oraz profilaktyką różnego rodzaju schorzeń stóp każdego dnia stykają się z takimi problemami jak wrastające paznokcie, modzele czy boleśnie pękająca skóra na piętach. Widząc wysoki poziom zaniedbania zalecają, aby na konsultacje podologiczne wybrał się każdy, kto czuje dyskomfort zarówno w obrębie stopy, jak i samych paznokci. Doświadczenie praktyczne podologów oraz specjalistyczny sprzęt pozwala specjalistom nieść pomoc również tym pacjentom, których schorzenia wynikają z obciążeń genetycznych (np. stopa cukrzycowa). Skorzystanie ze specjalistycznych zabiegów podologicznych powinny rozważyć przede wszystkim te osoby, które posiadają zmiany chorobowe stóp i paznokci, w tym:

 • zrogowaciały, nadmiernie narastający naskórek;
 • pękanie skóry pięt;
 • odciski i modzele;
 • wrastające, przerośnięte paznokcie;
 • problemy na tle stopy cukrzycowej;
 • pacjenci poszukujący porady w zakresie codziennej pielęgnacji stóp.

Jakie błędy dotyczące dbania o stopy popełniamy najczęściej?

Zdecydowana większość problemów ze stopami spowodowana jest własnym, niewłaściwym działaniem, jak zakładanie nieodpowiedniego obuwia, noszenie skarpetek wykonanych z tworzyw sztucznych oraz zaniedbania w zakresie podstawowej higieny stóp. Tym samym do tzw. grzechów głównych zaliczyć można: brak codziennego nawyku dokładnego mycia i osuszania stóp (szczególnie przestrzeni między palcami), noszenie skarpet wykonanych z kiepskich materiałów (często kilka dni pod rząd), noszenie za ciasnych butów (ale także skarpet i rajstop), niewłaściwe obcinanie paznokci, usuwanie zrogowaciałego naskórka pumeksem i/lub tarką, które kolejno stanowią znakomite warunki do rozwoju bakterii oraz szarpią skórę powodując powstawanie nierówności, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, do ciała lub twarzy, a także nie stosowanie żadnych kosmetyków, lekceważenie otarć i niewielkich skaleczeń (szczególnie u cukrzyków). Warto jednak pamiętać, że również nadmierna dbałość o stopy jest szkodliwa. Zbyt częste moczenie i mycie stóp a także nadużywanie kosmetyków prowadzi do zaburzeń w równowadze hydrolipidowej skóry, co niejednokrotnie przyczynia się do rozwoju różnego rodzaju dolegliwości. Również złym nawykiem jest głębokie wycinanie zrogowaciałego naskórka, co powoduje uszkodzenia głębszych warstw skóry i tym samym uniemożliwia prawidłową regenerację, tworząc często nieestetyczne, nieodwracalne defekty.