Imieniny Konstancji 17 02 2019


Imieniny Konstancji to doroczna familijna impreza, która w niedzielę, 17 lutego odbędzie się w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15. Są obchodzone co roku na cześć hrabiny Konstancji Potulickiej, matki założyciela Konstancina hrabiego Witolda Skórzewskiego, który ponad 120 lat temu nazwał letnisko na jej cześć. Imieninom będzie towarzyszyło wiele różnorodnych atrakcji, z których z pewnością zarówno dorośli, jak i dzieci, wybiorą coś dla siebie.

Program

13.00 – Warsztaty savoir-vivre dla dzieci „Komunikacja z innymi”
Ten temat objaśni jak prawidłowo komunikować się z drugą osobą nie tylko w kontakcie „face to face”, ale również drogą mailową, telefoniczną czy listowną. Poruszone zostaną kwestie używania zwrotów grzecznościowych, uczestnicy dowiedzą się kto przed kim ma pierwszeństwo, jak należy przedstawiać siebie i inne osoby oraz czy można trzymać ręce w kieszeni podczas rozmowy z drugą osobą. Ponadto dowiemy się jak uniknąć gaf w kontaktach z ludźmi.
Uwaga! Liczba miejsc na warsztaty savoir-vivre dla dzieci jest ograniczona. Dlatego obowiązują zapisy – tel. 22 484 20 20

14.00 – Warsztaty gemmoterapii – leczenia pączkami roślin
Fitoterapia to leczenie schorzeń z wykorzystaniem leku roślinnego. W fitoterapii wykorzystuje się całe roślinki, same korzenie, liście, kwiaty a także pączki. Dział fitoterapii wykorzystujący pączki to gemmoterapia. Na wykładzie omówimy niesamowite działanie pączków bzu czarnego, brzozy, bzu lilaka i sosny. Powiemy też jak samodzielnie wykonać takie preparaty.

15.00 – Pokaz teatralny „Promyk Światła” oraz warsztaty
Premierowy para-teatralny pokaz, podczas którego wyruszamy wraz z Włochaczem, Klarą i Psem na poszukiwanie zaginionego Promyka Światła, a po drodze przytrafiają nam się liczne przygody i niespodzianki. Spotykamy naukowców, astronomów oraz stworzone przez nich niezwykłe maszyny. Przeniesiemy się do świata dawnych seansów projekcyjnych (camera obscura, laterna magica), poznamy pierwotne techniki animacji (praxinoscope itp.) i archeologię kina, a pokaz wzbogacą elementy teatru lalek. Naszym zadaniem jest odkrywanie nowego w starym, dlatego towarzyszymy pierwszym olśnieniom wynalazców, kiedy funkcjonalność nauki, w dziecięcym zachwycie, łączy się z cudem poznawania świata. W tej przygodzie, wraz z naszymi bohaterami, cały czas podążamy za światłem. Po spektaklu odbędą się warsztaty, podczas których każdy będzie mógł poznać działanie zaprezentowanych wynalazków.

17.00 – Spotkanie Wirtualnego Muzeum Konstancina „Rodzina Hertlów”
Józef Hertel (1923-2018), zasłużony badacz i propagator historii Konstancina i Skolimowa był autorem ponad 30 unikatowych książek oraz kilkudziesięciu artykułów na temat wybitnych postaci i zabytków związanych z tym miejscem. Publikował min. w „Przekroju”, „Literaturze” i „Stolicy”. Stworzył też własne gazetki: „Wieść Gminna” oraz „Kalejdoskop Konstancina” a także własne «Wydawnictwo Uzdrowiska Polskie Józef Hertel», w którym wydawał pisane przez siebie książki. Bez niego duża część wiedzy o Konstancinie i Skolimowie zostałaby bezpowrotnie zapomniana. O kronikarzu i jego rodzinie i jej związkach z Konstancinem opowie Anna Maga. Jej opowieści towarzyszyć będzie wystawa wybranych zdjęć, dokumentów i dzieł sztuki z archiwum Józefa Hertla.

19.00 – Koncert „Powróćmy jak za dawnych lat”
Koncert to muzyczna podróż do niepowtarzalnego klimatu z filmów 20-lecia międzywojennego. Zabrzmią w nim przepiękne walce, ogniste tanga i żywiołowe foxtroty w aranżacji na mezzosopran, wiolonczelę i fortepian. Muzycy sięgnęli po utwory z takich filmów jak „Manewry miłosne”, „Szpieg w masce”, „Piętro wyżej”, „Ada to nie wypada”, „Zapomniana melodia” czy „Czar cyganerii”. Podczas koncertu usłyszeć będzie można piosenki takie jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Sex Appeal”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Pierwszy znak” i wiele innych. Wystąpią: Izabela Lewandowska – mezzosopran, Izabela Buchowska – wiolonczela, Maciej Tomaszewski – pianino.
Wejściówki do odbioru w recepcji KDK.

Niedziela, 17 lutego, w godz. 13.00 – 20.00
Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15
Wstęp wolny. Na warsztaty savoir-vivre dla dzieci obowiązują zapisy, a na koncert – bezpłatne wejściówki.