130 lat wieży Eiffla


Konstanciński Dom Kultury zaprasza na wystawę fotografii Jean-Paula Lublinera z okazji 130-lecia wieży Eiffla. Znana polsko-francuska aktorka Elisabeth Duda, kurator wystawy i artysta-fotograf o światowej renomie Jean-Paul Lubliner postanowili wystawić 130 zdjęć „Żelaznej Damy” w 6 różnych miastach w Polsce. Wśród tych miejsc znalazł się Konstancin-Jeziorna. Wyjątkowe fotografie będzie można oglądać w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka” przy ul. Mostowej 15 od 28 września do 4 października.
W 1999 roku fotograf Jean-Paul Lubliner podjął się niezwykłego wyzwania – postanowił przez cały rok wykonywać jedno wyjątkowe zdjęcie wieży Eiffla. Fotografując zaskakujące sceny z paryskiego życia, o świcie, w południe czy o północy, w rytmie i barwach czterech pór roku. Jean-Paul Lubliner stał się świadkiem upływającego czasu, przybliżył i uwiecznił wydarzenia ostatniego roku przed nadejściem nowego milenium. W ramach wystawy z okazji 130-lecia będzie można obejrzeć 130 wybranych zdjęć.
Wieża Eiffla jest jednym z najbardziej popularnych zabytków świata. Co roku odwiedza ją 7 milionów ludzi. Dlatego autor uznał, że jego wystawa powinna podróżować. Po licznych ekspozycjach we Francji i prezentacji w Chinach wystawa odwiedzi Polskę. Wspólnie z polsko-francuską aktorką Elisabeth Dudą, Jean-Paul Lubliner postanowił, zaprezentować swoje fotografie w kraju przodków. Jest to podróż, na którą czekał od wielu lat, ponieważ jego ojciec pochodził Polski.

Jean-Paul Lubliner urodził się w Paryżu. Jego ojciec był Polakiem, a matka Francuzką pochodzenia ormiańskiego. Fotografik, architekt i designer. Mówi o sobie, że jest miłośnikiem sztuki. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Architektury w Paryżu La Villette. W 1980 r., wspólnie z Jean-François Bizotem utworzył francuskie radio Radio Nova. W 1990 r., założył czasopismo poświęcone modzie i trendom sztuki, słynne „Citizen K”. Od ponad sześćdziesięciu lat, prowadzi szeroką działalność artystyczną: wystawy, realizacje i przedsięwzięcia zawodowe na całym świecie.
Elisabeth Duda jest polsko-francuską aktorką, pierwszą zagraniczną absolwentką PWSFTviT w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem. Zagrała w wielu filmach długo i krótkometrażowych, wcielając się m.in. w role Cosimy Wagner, Ifigenii w Taurydzie czy Marii Skłodowskiej-Curie. Dziennikarka i prezenterka telewizyjna, napisała trzy książki, tłumaczyła sztuki teatralne. W 2017 r. zajmowała się opieką artystyczną trójjęzycznej wystawy o Marii Skłodowskiej-Curie w paryskim Panteonie z okazji 150. urodzin dwukrotnej noblistki. Jest miłośniczką i kolekcjonerką sztuki, wspiera artystów, organizuje wydarzenia, takie jak tydzień polski w Paryżu z okazji stulecia odzyskania Niepodległości.

Wystawa pod honorowym patronatem: Ambasady Francji w Polsce oraz Instytutu Francuskiego.