Imieniny Konstancji, 16 lutego w willi Hugonówka

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na doroczne Imieniny Konstancji, organizowane na cześć hrabiny Konstancji Skórzewskiej z Potulickich. Odbędą się w niedzielę, 16 lutego w willi Hugonówka przy ul. Mostowej 15. W programie wiele atrakcji nawiązujących do czasów powstania letniska, wśród których znajdą coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli.

Konstancja Skórzewska z Potulickich urodziła się 10 lipca 1839 roku w Oborach i przez kilkanaście lat mieszkała w tutejszym pałacu. Zmarła 25 lutego 1910 roku w Poznaniu i spoczywa w rodzinnym grobowcu w Czerniejewie (Wielkopolska). Konstancja Skórzewska była patriotką, wspierała działalność, dobroczynną, społeczną, kulturalną i oświatową. Była religijna i kultywowała narodowe tradycje. Jej syn Witold w 1897 roku jako egzekutor testamentu siostry Konstancji – Marii Grzymała-Potulickiej, właścicielki dóbr oborskich postanowił stworzyć letnisko na rozległym, leśnym obszarze wokół pałacu w Oborach. Najpierw powołał w tym celu Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Leczniczych i wraz z hrabią Władysławem Mielżyńskim przystąpił do tworzenia zupełnie nowej miejscowości, którą na część swojej matki nazwał Konstancinem.
Imieninom patronki miasta będą towarzyszyły, m.in. warsztaty, spotkania, stoiska z lokalnymi produktami oraz wieńcząca obchody imienin, wieczorna potańcówka z pokazem tańca. Ponadto kiermasz produktów ziołowych, leczniczych i kosmetyków, retro fotobudka oraz herbatka z przepysznym autorskim ciastkiem konstantynką. Wstęp wolny.

Program

13.00 – Bajka o Konstancinie – zabierz ją do domu – warsztaty rodzinne

Klub Bajek, Baśni i Opowieści zaprasza dzieci, młodzież i całe rodziny na bajkowe warsztaty artystyczne, podczas których poznamy bajki tworzone przez mieszkańców Konstancina i postacie z Krainy Słońca. Stworzymy różnymi technikami portrety bohaterów bajek. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł zabrać swoje dzieło do domu. A fotografie prac na zawsze zostaną w Krainie Bajek o Konstancinie.

14.00 – Ziołowe skarby naszej gminy – spotkanie z zielarką

Prelekcja o niesamowitej sile leczniczej powszechnie występujących w naszym otoczeniu roślin, które codziennie mijamy, w ogóle ich nie zauważając.

Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja oraz eksponaty zależnie od etapu wegetacji.

15.00 – Słodkie Szaleństwo tajniki pracy cukiernika – warsztaty dla dzieci

Dzieci będą miały okazję poznać tajniki pracy cukiernika, przygotują ciastka i pyszne bułeczki z rodzynkami oraz dowiedzą się, że ze słodyczami nie wolno przesadzać.

15.30 – Spotkanie z Agnieszką Pietruszką Dekalog wartości – Co w życiu jest naprawdę ważne?

Spotkanie z kobietą, która miała odwagę zmienić swoje życie. Podróżuje po świecie, odkrywa ludzi o których warto opowiedzieć. Agnieszka Pietruszka poszukuje odpowiedzi na pytanie jak odnaleźć siebie we współczesnym świecie, kim jesteśmy, co robimy, dokąd zmierzamy, czy są wartości ponadczasowe – pyta o to ludzi z różnych kultur. Prezentacja projektu kulturalno-społecznego edycji polskiej i zanzibarskiej. Na koniec wspólna dyskusja.

17.00 – Fajfy z The Warsaw Dixielanders – potańcówka z muzyką na żywo i pokazem tanecznym

Imieninowa zabawa dla wszystkich, którzy mają ochotę spotkać się i potańczyć. W przedostatni weekend karnawału zapraszamy chętnych w każdym wieku. Podczas potańcówki będzie można nauczyć się podstawowych kroków tańca Lindy Hop – swingowego tańca z lat 20. i 30. XX w. Muzykę na żywo zapewni niezawodny zespół The Warsaw Dixielanders.

Wejściówki do odbioru w dniu potańcówki od godz. 12.00.

The Warsaw Dixielanders

Jest jednym z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego, ulubieńcy konstancińskiej publiczności, których występy w uzdrowisku zawsze przyciągają wielu fanów jazzu. Zespół powstał w 2007 roku z inicjatywy puzonisty Mariusza Wnuka i grupy warszawskich, doświadczonych jazzmanów, znanych z takich zespołach jak Vistula River Brass Band, Blues Fellows, Old Timers, HAGAW, Gold Washboard i innych.

Grupa Shim Sham

Tancerze z grupy Shim Sham zrobią pokaz energicznego tańca swingowego – Lindy Hop. To jeden z rodziny tańców swingowych, którego początki szacuje się na lata 20. i 30. XX wieku. Jego główną zaletą jest „socjalny” charakter, co oznacza, że Lindy Hop tańczony jest przede wszystkim na potańcówkach. Wykreowany przez ludzi spracowanych, a przy tym kochających jazz i muzykę swingową. Wykorzystuje naturalne ruchy ludzkiego ciała tak, by taniec nie był nadto wyczerpujący i wymagający niezwykłej sprawności, a jednocześnie dawał dużo zadowolenia i radości.

Uwaga

Na warsztaty obowiązują zapisy – tel. 22 484 20 20
Wejściówki na potańcówkę do odbioru w dniu imienin od godz. 12.00.