IV FESTIWAL FILMOWY ŚWIAT MAKLAKA I JEGO PRZYJACIÓŁ 18 / 10 / 20202

IV FESTIWAL FILMOWY ŚWIAT MAKLAKA I JEGO PRZYJACIÓŁ 18 PAŹDZIERNIKA 2020 KONSTANCIN-JEZIORNA
Formuła hybrydowa
Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15
TRANSMISJA ONLINE: facebook.com/swiatmaklaka

„A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana (…)” – pamiętne słowa Zdzisława Maklakiewicza z „Rejsu”. Niemal dokładnie w 50-lecie premiery kultowego filmu Konstanciński Dom Kultury zaprasza na IV Festiwal Filmowy Świat Maklaka i Jego Przyjaciół. Nie będzie nudy! Będzie się działo, i to sporo! Przegląd kina niezależnego młodych filmowców, spotkania z twórcami i kultowe filmy.

– W tym roku zapraszamy do zanurzenia w „Filmowy Świat Maklaka” w formule hybrydowej -mówi Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury – do czego szczególnie zachęcam w tych trudnych czasach. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa także ze względu na program. Jest ona dedykowana niezwykłemu twórcy, którzy darzył Festiwal ogromną życzliwością i był pierwszym przewodniczącym jury konkursowego – Jerzemu Gruzie. Zobaczą Państwo dwa jego filmy: najnowszy „Dariusz” i ulubiony – „Przeprowadzkę”, którego scenariusza pomysłodawcą był nie kto inny, jak Zdzisław Maklakiewicz. Duch Maklaka będzie więc w tym roku silnie obecny, tym bardziej, że z terminem festiwalu zbiegają się 50. urodziny kultowego filmu „Rejs”. Zapraszam na święto kina w Konstancinie – dodaje dyrektor KDK.
Festiwal jest poświęcony popularyzacji dokonań artystycznych aktora Zdzisława Maklakiewicza oraz jego przyjaciół, wybitnych aktorów, reżyserów… ikon polskiego filmu i sceny oraz wszystkich twórców kina, których łączy charakterystyczne, ironiczne poczucie humoru i dystans do świata. Od czterech lat festiwal przyciąga do Konstancina-Jeziorny zarówno młodych twórców, jak i gwiazdy polskiego kina, wśród których znaleźli się, m.in. Janusz Kondratiuk, Jerzy Gruza, Marek Piwowski, Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Kowalewski, Bożena Stachura, Iga Cembrzyńska, Ewa Szykulska, Arkadiusz Jakubik, Krzysztof Materna czy Olgierd Łukaszewicz.
52 filmy na 50-lecie „Rejsu”
Festiwalowi towarzyszy konkurs filmowy zarówno dla profesjonalistów, studentów i absolwentów szkół artystycznych, jak i dla młodych, aktywnych amatorów oaz twórców niezależnych. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona festiwalu środki – dystans, humor, ironię czy sarkazm. Konkurs ma charakter otwarty i demokratyczny. W tym roku o nagrody rywalizują aż 52, niezwykle różnorodne produkcje. Najlepsze z nich, wybrane przez jury pod przewodnictwem Marka Piwowskiego, będzie można obejrzeć 18 października w Hugonówce.
Tegoroczny Festiwal odbędzie się niemal dokładnie w 50-lecie premiery ponadczasowego „Rejsu”, który zadebiutował na ekranie 19 października 1970 roku. Warto podkreślić, że to właśnie w „Rejsie” po raz pierwszy razem zagrali Jan Himilsbach oraz Zdzisław Maklakiewicz, dając początek najbardziej wyrazistemu, filmowemu duetowi w dziejach polskiego kina. Wystąpili w 13 niezapomnianych filmach, a ich kreacje zapisały w historii polskiego filmu. Dlatego też w jury tegorocznego konkursu nie mogło zabraknąć przyjaciela Maklaka, wybitnego reżysera „Rejsu” Marka Piwowskiego. Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Hugonówce 18 października.
Pamięci Jerzego Gruzy
Podczas tegorocznej edycji będziemy wspominać zmarłego w tym roku reżysera Jerzego Gruzę – przyjaciela Maklaka, pierwszego przewodniczącego jury naszego festiwalowego konkursu dla początkujących filmowców. Wybitnego twórcę teatralnego, filmowego i telewizyjnego będzie wspominała, m.in. jego przyjaciółka, aktorka Tatiana Sosna-Sarno. Nie zabraknie również projekcji jego filmów. Obejrzymy „Dariusza” – ostatni obraz reżysera oraz jego ulubioną produkcję „Przeprowadzka”. Co warto podkreślić, jednym z pomysłodawców scenariusza do tego filmu był Zdzisław Maklakiewicz. – Kiedy Zdzisław wchodził na plan wszystko się unosiło, to był właśnie duch Maklaka. Coś trudnego do zdefiniowania, metafizyka – tak w 2017 roku podczas Festiwalu Jerzy Gruza wspominał „Maklaka”.
Zdzisław Maklakiewicz (1927 – 1977)
Polski aktor teatralny i filmowy. Podczas II wojny światowej służył w Armii Krajowej. W 1947 roku podjął studia aktorskie w Krakowie, potem w PWST w Warszawie – dyplom uzyskał w 1950 roku. Próbował studiować reżyserię, lecz nie ukończył tych studiów. Był aktorem Teatru Syrena, Teatru Polskiego, Teatru Ludowego w Warszawie. W wielu filmach (m.in. Andrzeja Kondratiuka) grywał razem z Janem Himilsbachem, którego był przyjacielem. 2 sierpnia 2009 prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Maklakiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.
Jak uczestniczyć w IV Festiwalu Filmowy Świat Maklaka
Zapraszamy do Hugonówki wszystkich kinomanów i nie tylko, którzy chcieliby poczuć tego wyjątkowego ducha „Świata Maklaka”. Szczegóły na konstancinskidomkultury.pl, festiwalmaklaka.pl oraz na profilu Facebook /swiatmaklaka
Z uwagi na pandemię koronawirusa tegoroczna, IV edycja Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół będzie nieco inna niż dotychczasowe. W trosce o bezpieczeństwo uczestników Festiwal odbędzie się w formule hybrydowej – część wydarzeń transmitowana będzie także na żywo w internecie, a publiczność, która będzie chciała uczestniczy w tym święcie kina bezpośrednio będzie to mogła zrobić po wcześniejszej rejestracji.
https://docs.google.com/forms/d/1ci-M9GJ5D8fTf269UmF3qLwsYEkzeQ2Xj9CWy2ydfr0/edit

Co warto zobaczyć – program
11.00-14.30 – pokazy filmów konkursowych
14.45 – pokaz filmu J. Gruzy Przeprowadzka
16.00 – Projekcja filmu J. Gruzy Dariusz
17.30 – Spotkanie z Tatianą Sosną-Sarno – wspomnienie J. Gruzy
18.00 – Gala wręczenia nagród i projekcja nagrodzonego filmu

Szczegółowe informacje na:
www.konstancinskidomkultury.pl
www.swiatmaklaka.pl
facebook.com/swiatmaklaka