11 listopada 2021 po rocznej przerwie znów będziemy wspólnie świętować !

11 listopada, po rocznej przerwie znów będziemy wspólnie świętować. Program obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Konstancinie-Jeziornie obfituje w liczne atrakcje. Będzie m.in. jubileuszowy bieg ulicami miasta, piknik historyczny, spotkanie z Piłsudskim oraz koncert.
Ubiegłoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały kameralny charakter.
Tym razem zapraszamy do wspólnego świętowania. 11 listopada dla mieszkańców i odwiedzających gminę Konstancin-Jeziorna przewidziano mnóstwo atrakcji.

Msza św. i kwiaty w miejscach pamięci
Niepodległościowe uroczystości zainauguruje msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Piłsudskiego 54 w Konstancinie-Jeziornie. Po nabożeństwie władze gminy oraz jej mieszkańcy tradycyjnie złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci. Będą to:

godz. 11.15 pomnik ofiar katyńskich (al. Miłośników Konstancina);
godz. 11.30 pomnik żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego (przy rondzie św. Jana Pawła II);
godz. 11.45 pomnik obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921 (ul. Warszawska 23) – tutaj zostanie także oczytany apel poległych.

Bieg i marszałek Piłsudski
Punktualnie o godz. 12.30 spod Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 wystartuje jubileuszowy 30. Bieg Niepodległości. Zawodnicy będą mieli do pokonania ponad dwukilometrową trasę, z finałem w Parku Zdrojowym (w pobliżu tężni solankowej). Zapisy prowadzone są online na stronie internetowej: www.dostartu.pl. Do rywalizacji zgłosić się będzie można również w dniu biegu (zapisy w godz. 11.00–12.00 w biurze zawodów zlokalizowanym na placu przed UMiG). Na najszybszych na mecie czekają nagrody, a na wszystkim – pamiątkowe medale.

Przejazd marszałka i piknik
11 listopada do Konstancina-Jeziorny zawita m.in. marszałek Piłsudski, który przejedzie ulicami miasta na swojej Kasztance (wyruszy o godz. 12.30 spod konstancińskiego magistratu). W drodze do Parku Zdrojowego będą mu towarzyszyć wierni żołnierze. Wcześniej, w samo południe, w pobliżu Hugonówki (ul. Mostowa 15) rozpocznie się piknik historyczny. Tutaj stanie obóz wojsk polskich z 1920 r., a w nim znajdziemy m.in.: arsenał z wystawą broni i umundurowania, namiot dowodzenia, szpital wojskowy, replikę wozu pancernego, stanowiska ogniowe z armatą oraz karabinem maszynowym Maxim oraz padok z koniem do jazdy stępem. Nie zabraknie też pokazów kawalerii konnej i łucznictwa oraz łuczniczych warsztatów strzeleckich (park Ikara).

Gra terenowa i warsztaty
Z kolei Hufiec „Uroczysko” Konstancin zaprosi dzieci i młodzież na harcerską grę terenową (w godz. 12.00–15.00), a Konstanciński Dom Kultury na warsztaty artystyczne „Moja Ojczyzna” (w godz. 12.00–15.00, KDK Hugonówka). Ponadto z Zawodową Orkiestrą Wiatrową pośpiewamy pieśni oraz piosenki patriotyczne i żołnierskie. We wspólnym wykonaniu utworów uczestnikom pomogą śpiewniki przygotowane specjalnie na tą okazję. Wszystkich zmarzniętych rozgrzeje tradycyjna grochówka.

Kobiecym Głosem o Niepodległości
Wspólne świętowanie zwieńczy koncert „Jeszcze Polska nie zginęła – Kobiecym Głosem o Niepodległości”, który o godz. 17.00 rozpocznie się w sali widowiskowej Konstancińskiego Domu Kultury Hugonówka przy ul. Mostowej 15. Podczas widowiska muzycznego zabrzmią patriotyczne utwory, które złożą się na opowieść o teatrze wojny, widzianym z perspektywy kobiet – matek, żon, córek, babć. Na scenie wystąpią trzy kobiety, z trzech pokoleń. Każda z postaci zaśpiewa o swoich wojennych przeżyciach. W repertuarze koncertu znajduje się wiele niepodległościowych utworów, m.in. „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Trzy przepiękne głosy, wzruszające historie, wyjątkowe aranżacje, ponadczasowe pieśni i bogate instrumentarium gwarantują artystyczne emocje na najwyższym poziomie i sprawią, że koncert na długo zapadnie w pamięci.
Wystąpią:
Julita Kożuszek – scenariusz, reżyseria, śpiew, ukulele, instrumenty perkusyjne
Dorota Wasilewska – aranżacje, fortepian, śpiew
Aleksandra Nykowska – śpiew, akordeon, gitara
Wstęp na koncert jest wolny, ale obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie KDK w dniu wydarzenia od godz. 12.00. Uwaga! Ich liczba jest ograniczona. Więcej o koncercie na hugonowka.pl.