Święto wody, 29 maja 2022.

Wydarzenie zainspirowane jest nurtem rzeki Małej. Narodziło się z wędrówek jej brzegiem, z poznawania jej bagien i rozlewisk, z obserwacji jej zniszczenia i odrodzenia, z podglądania powracających bobrów oraz ze wspomnień ludzi, którzy dawniej pływali albo łowili w Małej ryby. Razem z zaprzyjaźnionymi twórczyniami i twórcami chcemy sięgnąć do poezji, pisarstwa, fotografii i inspiracji aktywistycznych aby zaprosić Was do namysłu nad naszą relacją z rzekami i ich ekosystemami oraz do wspólnego działania dla lepszej przyszłości – zasobnej w wodę i pełną biologicznej różnorodności.

PROGRAM ŚWIĘTA WODY:
11.00 – 11:15 Otwarcie spotkania – polana nad Jeziorką przy Konstancińskim Domu Kultury Hugonówka
11.15 – 12.30 – „Mały bobrowniczy” warsztaty dla dzieci i spotkanie z Joanną Kowalczyk – Bednarczyk inspirowane książką „Mały Bóbr”
12:30- 14:00 – spacer przyrodniczo-edukacyjny po starorzeczu Jeziorki – Roman Głodowski – Stowarzyszenie NASZ BÓBR
15:00 – rozpoczęcie części pokazowej i spotkań autorskich – sala multimedialna w Konstancińskim Domu Kultury Hugonówka
15:00 – 16:00 – „Mała. Ukryty skarb Konstancina” – spotkanie i pokaz fotografii Daniela Petryczkiewicza z udziałem Magdaleny Siemaszko z Centrum Ochrony Mokradeł CMOK
16.00 – 18:00 „Jak zostać Siostrą Rzeką” – spotkanie autorskie z Cecylią Malik oraz pokaz filmu „Siostry Rzeki”
18.00 – 19:30 „Bobry wieczór w Konstancinie” – spotkanie autorskie z Adamem Robińskim
19.30 – 21:00 „Czytanie Wody: Wisła” – spotkanie autorskie i fotograficzne z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim

 

Do refleksji i rozmowy zaprosiliśmy:

Magdalenę Siemaszko – działaczkę społeczną i badaczkę, biolożkę i antropolożkę, koordynatorkę projektu “Pamiętajmy o Mokradłach” w Centrum Ochrony Mokradeł (CMoK).
Joannę Kowalczyk-Bednarczyk – pisarkę, biegaczkę i blogerkę (bieganizm.pl), autorkę książki dla dzieci „Mały bóbr”.
Cecylię Malik & Siostry Rzeki – twórczynie, aktywistki i performerki, autorki głośnych aktywistycznych performance jak „Matki Polki na wyrębie” czy „Warkocze Białki” oraz filmu „Siostry rzeki”.
Małgorzatę Lebdę – poetkę, naukowczynię, ultramaratonkę, która w 2021 roku w ramach projektu „Czytanie wody: Wisła”, przebiegła ponad 1100 km wzdłuż największej z polskich rzek – od źródła do ujścia.
Rafała Siderskiego – twórcę wizualnego, fotografa, który był partnerem Małgosi w przygodzie wzdłuż Wisły.
Adama Robińskiego – pisarza, felietonistę, krajoznawcę, autora książek: “Hajstry”, “Kiczery” i najnowszej – “Palace na wodzie. Historia polskich bobrów”.
Romana Głodowskiego – obrońcę bobrów i przyrody, aktywistę, prezesa Stowarzyszenia Nasz Bóbr.
Wszystkich nas połączyła w pewnym momencie rzeka Mała i odtwarzanie jej tożsamości – dlatego patronuje nam Stara Wierzba z Rozlewiska, narratorka, strażniczka i symbol rzeki Małej.