V FESTIWAL FILMOWY ŚWIAT MAKLAKA I JEGO PRZYJACIÓŁ 23 – 25 września

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

„A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana (…)” – pamiętne słowa Zdzisława Maklakiewicza z „Rejsu”.
Konstanciński Dom Kultury zaprasza na V Festiwal Filmowy Świat Maklaka i Jego Przyjaciół, na którym nie będzie nudy! Będzie się działo, i to sporo! Przegląd kina niezależnego młodych filmowców, kultowe filmy Maklaka, spotkania z udziałem m.in. Kingi Dębskiej, Tomasza Raczka, Marka Piwowskiego, Olgi Bołądź oraz Gala Finałowa i koncert Czesław Śpiewa Solo. Na Festiwalową publiczność czeka też potańcówka w stylu PRL, spacer „Filmowy Konstancin” i warsztaty filmowe dla młodzieży.
Organizator: Konstanciński Dom Kultury
Partnerem Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół jest Studio Munka.

Festiwal jest poświęcony Maklakowi – Zdzisławowi Maklakiewiczowi oraz jego przyjaciołom: wybitnym aktorom, reżyserom, ikonom polskiego filmu i sceny oraz wszystkim twórcom kina, których łączy charakterystyczne, ironiczne poczucie humoru i dystans do świata. Festiwal przyciąga do Konstancina-Jeziorny zarówno młodych twórców, jak i gwiazdy polskiego kina, wśród których znaleźli się, m.in. Janusz Kondratiuk, Jerzy Gruza, Marek Piwowski, Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Kowalewski, Bożena Stachura, Iga Cembrzyńska, Ewa Szykulska, Arkadiusz Jakubik, Krzysztof Materna czy Olgierd Łukaszewicz. W programie tegorocznej jubileuszowej V edycji Festiwalu projekcjom również towarzyszyć będą spotkania z twórcami: Kingą Dębską, Markiem Piwowskim, Olgą Bołądź, Agnieszką Elbanowską i Piotrem Trojanem. Wydarzeniem specjalnym towarzyszącym Gali Festiwalu będzie koncert Czesława Mozila.

Ideą Festiwalu jest przypominanie ponadczasowych filmów z udziałem Zdzisława Maklakiewicza oraz poszukiwanie wśród współczesnych twórców właściwego mu dystansu, ironii oraz humoru i nawiązań do współczesnego życia. W tym roku podczas pierwszego dnia Festiwalu publiczność zobaczy kultowe filmy „Rejs”, „Wniebowzięci” i „Jak to się robi”. Pokazy poprzedzi spotkanie z przyjacielem Maklaka, wybitnym reżyserem „Rejsu” Markiem Piwowskim.
W sobotę na Festiwalową publiczność czekają pokazy filmów Studia Munka i filmów konkursowych – finałowa 9 uznana przez Jury za produkcje najlepiej oddające „ducha Maklaka”. Program został zaplanowany tak, by mogły w nim uczestniczyć całe zainteresowane kinem rodziny. Na młodzież (12 +) czekają warsztaty filmowe, podczas których poznają tajniki tworzenia krótkich filmów na smartphonach (zapisy). Niezależnie od wieku na gości festiwalowych czeka spacer „Filmowy Konstancin” (zapisy), który poprowadzi Adam Zyszczyk, a wieczorem potańcówka w klimacie PRL-u w altanie w Parku Zdrojowym.
W niedzielę w programie pokazy filmów Studia Munka i spotkania z ich reżyserami m.in. Olgą Bołądź (reżyserka filmu „Alicja i Żabka”) oraz Piotrem Trojanem (reżyserem filmu „Synthol”). O polskiej komedii dyskutować będą Kinga Dębska, Jerzy Kapuściński, Stanisław Pieniak i Agnieszka Elbanowska. Rozmowę poprowadzi Tomasz Raczek. Festiwal zakończy Gala Finałowa i koncert Czesław Mozil Solo.
Konkurs
Ważnym elementem Festiwalu jest konkurs filmowy zarówno dla profesjonalistów, studentów i absolwentów szkół artystycznych, jak i dla młodych, aktywnych amatorów oraz twórców niezależnych. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona Festiwalu środki – dystans, humor, ironię czy sarkazm. Konkurs ma charakter otwarty i demokratyczny. Co roku cieszy się on rosnącym zainteresowaniem twórców, którzy w Festiwalu postrzegają możliwość zaprezentowania się szerokiej widowni. W tym roku o nagrody rywalizuje ponad 60 niezwykle różnorodnych produkcji. Finałową 9 z największą dozą „ducha Maklaka”, wybraną przez jury pod przewodnictwem Jerzego Kapuścińskiego, będzie można obejrzeć 24 i 25 września w KDK Hugonówka. Finaliści konkursu, oprócz nagród zyskują także uznanie poza przestrzenią Festiwalu, a niektórzy podejmują współprace z tak ważnymi instytucjami jak np. Studio Munka, które jest partnerem wydarzenia.

Zdzisław Maklakiewicz (1927 – 1977)
Polski aktor teatralny i filmowy. Podczas II wojny światowej służył w Armii Krajowej. W 1947 roku podjął studia aktorskie w Krakowie, potem w PWST w Warszawie – dyplom uzyskał w 1950 roku. Próbował studiować reżyserię, lecz nie ukończył tych studiów. Był aktorem Teatru Syrena, Teatru Polskiego, Teatru Ludowego w Warszawie. W wielu filmach (m.in. Andrzeja Kondratiuka) grywał razem z Janem Himilsbachem, którego był przyjacielem. 2 sierpnia 2009 prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Maklakiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Jak uczestniczyć w V Festiwalu Filmowym Świat Maklaka
Zapraszamy do Hugonówki wszystkich kinomanów i nie tylko, którzy chcieliby poczuć tego wyjątkowego ducha „Świata Maklaka”.
Konstanciński Dom Kultury Hugonówka
ul. Mostowa 15
05-510 Konstancin-Jeziorna

Bilety na Galę Finałową i koncert Czesław Mozil Solo do nabycia na hugonowka.pl i w kasie KDK Hugonówka.
Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny, na warsztaty dla młodzieży i spacer „Filmowy Konstancin” obowiązują zapisy (tel. 22 484 20 20)

Szczegóły na hugonowka.pl, festiwalmaklaka.pl oraz na profilach FB/Konstanciński Dom Kultury i FB /swiatmaklaka

Co warto zobaczyć – program

Program
Piątek, 23.09.2022
19:30 Spotkanie z Markiem Piwowskim
20:00 Maraton Filmowy Maklaka
„Jak to się robi”
„Wniebowzięci”
„Rejs”
Sobota, 24.09.2022
12:00 Pokazy filmów konkursowych i filmów Studia Munka
14:00 Warsztaty filmowe dla młodzieży (zapisy)
17:00 Spacer „Filmowy Konstancin” (zapisy)
19.00 Potańcówka w klimacie PRL

Niedziela, 25.09.2022
12:00 Pokazy filmów konkursowych i filmów Studia Munka
15:00 Spotkanie z Olgą Bołądź i Piotrem Trojanem
16:00 Rozmowy wokół polskiej komedii z udziałem Kingi Dębskiej, Stanisława Pieniaka, Edyty Markiewicz-Brzozowskiej i Agnieszki Elbanowskiej. Rozmowę prowadzi Tomasz Raczek.
19:00 Gala Finałowa i koncert Czesław Mozil Solo „Małe piwko z korzeniami”
21:00 Pokaz zwycięskiego filmu V edycji Festiwalu

Szersze informacje: Magdalena Mich, 602 663 570