Święto kina w Konstancinie – podsumowanie.

To była prawdziwa gratka dla miłośników X Muzy! W dniach 23-25 września w Konstancińskim Domu Kultury odbyła się V edycja Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół. W czasie Festiwalu pokazano nie tylko filmy finałowe, nadesłane na konkurs festiwalowy, ale także filmy Studia Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które było Partnerem Wydarzenia.

Nie zabrakło spotkań z artystami i ludźmi świata filmu. Gośćmi Festiwalu byli m.in. Olga Bołądź, Piotr Trojan, Kinga Dębska, Agnieszka Elbanowska, a dyskusję o kondycji polskiej komedii poprowadził Tomasz Raczek. Jednak nie tylko kinomani mogli znaleźć w festiwalowym programie coś dla siebie! W czasie warsztatów filmowych prowadzonych przez Aminę Księżopolską młodzi adepci sztuki uczyli się kręcić, montować i prezentować filmy przygotowywane na smartfonach. Miłośnicy spacerów i konstancińskich willi mogli poznać lokalne filmowe odniesienia w czasie spaceru „Filmowy Konstancin”, prowadzonego przez Adama Zyszczyka. Nie mogło zabraknąć także potańcówki – na domówkę w stylu PRL-u zaprosił sam Maklak, a uczestnicy bawili się do rytmów przebojów z lat 70. i 80.

W czasie Gali Finałowej Jury Festiwalu w składzie Jerzy Kapuściński – Przewodniczący, Edyta Markiewicz-Brzozowska, Stanisław Pieniak, po zapoznaniu się z nadesłanymi 62 filmami przyznało nagrody:

I nagroda dla Pani Mileny Dutkowskiej za film „The Hero”
I nagroda dla Pana Filipa Bojarskiego za film „Opus Magnum”
II nagroda dla Pana Mateusza Żeglińskiego za film „Nowa Symfonia”
Wyróżnienie dla Pana Wawrzyńca Turowskiego za film „Droga do marzeń”
Wyróżnienie dla Pana Adriana Janisio za film „Zwiedzanie Sanoka dla szczęśliwych”
Wyróżnienie dla Pana Macieja Pawłowskiego za film „Zróbmy sobie kredyt”

Galę zwieńczył występ Czesława Mozila, którego charyzma, inteligentna zabawa słowem oraz niezwykłe poczucie dystansu i autoironii doskonale wpisały się w maklakowską atmosferę Festiwalu. Serdeczne gratulacje dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych. Dziękujemy bardzo wszystkim Gościom oraz Festiwalowej Publiczności. Już teraz zapraszamy na kolejny Festiwal w przyszłym roku.

Gorące podziękowania dla Mecenasa Festiwalu – Pana Zbigniewa Niemczyckiego oraz Fundatorów Nagród: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Dema Promotions Wiejskie SPA, Hotele IBIS

Patroni Medialni: Kurier Południowy, Przegląd Piaseczyński, Piasecznonews.pl, naszepiaseczno.pl, itvpiaseczno.pl
Partnerzy: Studio Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Uzdrowisko Konstancin Zdrój
Organizatorzy: Konstanciński Dom Kultury, Gmina Konstancin-Jeziorna
Dobrochna Frąc
Konstanciński Dom Kultury