Zrób Sobie Święta z Muzeum Wycinanki

Zapraszamy na grudniowe, przedświąteczne atrakcje w Muzeum Wycinanki, które znajduje się w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Anny Walentynowicz 18 . W programie wyjątkowe atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. spektakle, koncerty i warsztaty.

RODZINNY WEEKEND Z FILMEM ANIMOWANYM I WYCINANKĄ

Uczestnicy obejrzą dwie krótkie bajki, animowane filmy dla dzieci, a są to FILMY zbudowane z wycinanki lub po prostu z papieru. Po projekcji spróbujemy samodzielnie połączyć wycinankę i rysunek i króciutkie wymyślone przez nas historie, bawiąc się w ten sposób w twórców.

Sobota, 3 grudnia

godz. 14.00 – 15.30
warsztaty wycinankarskie połączone z seansem krótkometrażowych, animowanych filmów dla dzieci

godz. 16.00 – 17.30
warsztaty wycinankarskie połączone z seansem krótkometrażowych, animowanych filmów dla dzieci

Niedziela, 4 grudnia

godz. 14.00 – 15.30
warsztaty wycinankarskie połączone z seansem krótkometrażowych, animowanych filmów dla dzieci

godz. 16.00 – 17.30
warsztaty wycinankarskie połączone z seansem krótkometrażowych, animowanych filmów dla dzieci

ZAPISY: tel. 500 593 685 lub mail biuro@muzeumwycinanki.eu

Prowadzenie:
Aleksandra Rózga – instruktorka rzemiosła artystycznego.

Zajmuje się fotografią, grafiką warsztatową i wycinanką polską. Warsztaty prowadzi m.in. dla Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Festiwalu LiterObrazki w Bydgoszczy, Stowarzyszenia Kamienica 56 w Łodzi, Fundacji Ja Wisła, Fundacji Laja. Współtworząca pracownię grafiki artystycznej Manufaktura Sanok (2013-2017r.). W roku szkolnym 20/21 prowadziła zajęcia online dla Fundacji Uniwersytet Dzieci (film poklatkowy i fotoreportaż o tematyce suwerenności żywieniowej i konieczności segregacji śmieci oraz recyklingu). Fotografuje dla instytucji, NGO-sów, festiwali, zespołów muzycznych jak i osób prywatnych.. Autorka programów i koordynatorka wydarzeń kulturalnych (Festiwal Czytelnictwa TU CZY TAM. Sanok 2016; Lato w teatrze w Dynowie; Fundacja Ja Wisła; Festiwal Wszystkie Mazurki Świata). Ambasadorka Święta Herbaty w Cieszynie. W czasie pandemii zajmowała się wspomaganiem dzieci i młodzieży w nauce zdalnej. Od września 2022 roku specjalistka ds. edukacji w Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziorny.

OPOWIEŚCI ZIMOWEGO CZASU
Opowiemy świąteczne historie wokół drzew, ich marzeń i tęsknot. Tak, nie dziwcie się, drzewa też mają uczucia i wiele darów, którymi się szczodrze dzielą, od święta i na co dzień. Nie wyjdziecie z pustymi rękoma. Będzie też muzyka, kolędy i tańce.
Hej, kolęda!
Opowiadają i śpiewają Agnieszka Aysen Kaim i Katarzyna Jackowska-Enemuo.

Sobota, 10 grudnia

godz. 17.00 – 18.00
spektakl/słuchowisko „Opowieści Zimowego Czasu”, grane na żywo

Niedziela, 11 grudnia

godz. 17.00 – 18.00
spektakl/słuchowisko „Opowieści Zimowego Czasu”, grane na żywo

Bezpłatne wejściówki na spektakle i koncert do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonówka przy ul. Mostowej 15.

Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach – artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne – i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę. Pisze teksty i komponuje muzykę. Gra i śpiewa. Tańczy. Prowadzi warsztaty. Występuje na festiwalach i w opłotkach. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z Projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) pt. „Między Światem a Zaświatem”. Autorka projektu „Nieuchronne” stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka. Laureatka Nagrody Literackiej Prezydenta m. st. Warszawy w roku 2022 za książkę “Tkaczka Chmur”.

Agnieszka Aysen Kaim – opowiadaczka ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia”, polska orientalistka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN. . Realizuje projekty kulturalne w kraju i za granicą, specjalizuje się w repertuarze tureckim, perskim i arabskim. Autorka monografii Meddah – turecki tradycyjny teatr jednego aktora. Spotkanie tradycji kultury ustnej z kulturą widowiskową (2020), Ludzie dwóch kultur. Wybrane przypadki transgresji kulturowej Polaków w Imperium Osmańskim w XVII, XVIII i XIX wieku, ISPAN, 2020, oraz autorskiej opowieści dla dzieci i młodzieży „Bahar znaczy Wiosna” (2015).

Z WYCINANKI JASEŁKOWE HULANKI
Kompilacja tradycyjnych tekstów herodów na bazie autorskiego scenariusza Teatru Gracholka. Spektakl plastycznie inspirowany wycinakami przeniesie nas w świat teatru cieni oraz planu lalkowego i jest zachętą do kontynuacji tradycji kolędowania. Teatr Gracholka, to autorski wędrowny teatr lalek Graży Wielgus – animatorki kultury, aktorki współpracującej m.in. z Teatrem Małe Mi oraz Teatrem Klinika Lalek. Spektakle teatru, to dla aktorów spotkanie z publicznością, które w sztuce opowiadania inspirują ich do interakcji i otwartości na potrzeby widzów. Teatr wykorzystuje różne formy animacji – plan żywy, lalki, piękną scenografię. Podczas spektaklu usłyszycie muzykę śpiewaną a czasem i graną na żywo. Teatr realizuje projekty społeczno-kulturalne gra swoje przedstawienia na profesjonalnych scenach, w plenerach, w miniaturowych salkach, a nawet w zakamarkach podwórek.

Piątek, 16 grudnia

godz. 18.00 – 19.00
teatr wycinankowy Gracholka

Sobota, 17 grudnia

godz. 17.00 – 18.00
teatr wycinankowy Gracholka

Bezpłatne wejściówki na spektakle do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonowka przy ul. Mostowej 15.

W MALOWANYCH SANKACH

Koncert, podczas którego usłyszymy tradycyjne polskie pastorałki i kolędy życzące, popularne dawniej, w czasach kiedy ludzie powszechnie kolędowali po domach i przyjmowali kolędników. Kolędy życzące służyły zgodnie ze swoja nazwą składaniu życzeń w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wierzono, że aby się wiodło w Nowym Roku, wszyscy w rodzinie byli zdrowi i szczęśliwi należy przyjąć życzenia od kolędników, a w zamian za to hojnie ich obdarować świątecznymi przysmakami i napitkami. Kolędowanie w okresie karnawału było więc dawniej ważnym elementem życia, służyło zabawie i ważnemu obyczajowi składania życzeń noworocznych. Ludzie świętowali, śpiewając i tańcząc. Kolędnicy przebierali się za zwierzęta: kozę, bociana, niedźwiedzia, turonia, a także postaci występujące w historii narodzenia Jezusa: pasterzy, anioły, króla Heroda, trzech króli. Gwiazdor idący na przedzie z gwiazdą, niósł światło i nadzieję, że zima się skończy, jasność zwycięża ciemność, a dobro pokona zło. I my w to wierzymy… Zagramy i zaprosimy do wspólnej zabawy wokół zwyczajów kolędniczych. Wesołe Mazurki z Pragi powstały w 2016 r. w DK Praga Północ i tam mają swój „dom”. Zespół tworzy 5 skrzypaczek, barabanista, flecistka i śpiewaczki. Dzieci poznają pod okiem Pauli Kinaszewskiej muzykę tradycyjną z regionu Polski Centralnej – Radomszczyzny, Mazowsza Północnego, Kurpi i Lubelszczyzny. Kolędują, grają do tańca, uczestniczą w koncertach dla dzieci. Stawiają sobie za cel poznanie dawnych tańców, pieśni i piosenek. Bawią się przy tym, wymyślają własne piosenki i aranżują stare melodie. Dzieci nagrywały dla „Źródełka” – programu radiowego Polskiego Radia Dzieciom, poświęconego tradycji i muzyce tradycyjnej. Ostatnio wraz z Wowakin Trio i śpiewaczką Justyną Piernik Mazurki nagrały płytę z pastorałkami i kolędami „W malowanych sankach”, która znalazła się w finale prestiżowego konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Źródeł.

Niedziela, 18 grudnia

godz. 17.00 – 18.00
świąteczny koncert Pauli Kinaszewskiej, Bartka Woźniaka oraz zespołu Wesołe Mazurki z Pragi

Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonowka przy ul. Mostowej 15.

Paula Kinaszewska – aktorka, skrzypaczka, śpiewaczka i nauczycielka, animatorka kultury. Muzyki tradycyjnej uczyła się od skrzypków i śpiewaczek ludowych. Jest stypendystką MKiDN w dziedzinie Twórczość Ludowa, zdobywczynią 1. miejsca Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2017 r. Liderka i założycielka zespołu Wowakin, Maryna C., Wesołe Mazurki z Pragi. Gra na skrzypcach, śpiewa, jest pasjonatką muzyki i żywiołu zabawy, a także badaczką folkloru i zawodową aktorką teatralną związaną obecnie z teatrem Dramatycznym w Warszawie. Podróżuje po świecie z zespołem Wowakin.