VI FESTIWAL FILMOWY MAKLAKA I JEGO PRZYJACIÓŁ

W programie VI Festiwalu Filmowego Maklaka i Jego Przyjaciół znalazło się aż 21 filmów. Kultowe produkcje z udziałem Maklaka (Zdzisława Maklakiewicza), filmy Jacka Bromskiego, najnowsze tytuły Studia Munka i filmy młodych twórców. Spotkania z udziałem Tomasza Raczka, Jacka Bromskiego, Henriego Seroki oraz Gala Finałowa z recitalem Jerzego Kryszaka. Humor, dystans, ironia, sarkazm w najlepszym filmowym wydaniu. To wszystko od 27 września do 1 października w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15.

Festiwal jest poświęcony Maklakowi – Zdzisławowi Maklakiewiczowi oraz jego przyjaciołom: wybitnym aktorom, reżyserom, ikonom polskiego filmu i sceny oraz wszystkim twórcom kina, których łączy charakterystyczne, ironiczne poczucie humoru i dystans do świata. Festiwal przyciąga do Konstancina-Jeziorny zarówno młodych twórców, jak i gwiazdy polskiego kina. W tym roku podczas Festiwalu na publiczność czekają pokazy filmów Jacka Bromskiego, recital Jerzego Kryszaka, pokazy filmów konkursowych uznanych przez Jury za produkcje najlepiej oddające „ducha Maklaka i gala wręczenia nagród ich twórcom.

Goście i filmy

Gościem honorowym tegorocznej edycji Festiwalu jest Jacek Bromski. W programie Festiwalu znalazły się pokazy jego filmów „Anatomia zła”, „Dzieci i ryby” i „To ja złodziej”. Pokazom towarzyszyć będą dwa wyjątkowe spotkania. 29 września (piątek) spotkanie z Henri Seroką, kompozytorem muzyki poważnej i filmowej, docenionym złotą płytą, autorem muzyki do większości filmów fabularnych Jacka Bromskiego. 30 września (sobota) spotkanie z gościem honorowym Festiwalu – Jackiem Bromskim – poprowadzi Tomasz Raczek. W programie także pokazy najnowszych filmów Studia Munka. Podczas Festiwalu publiczność zobaczy sześć tytułów: „Victoria” reż. Karolina Porcari 2022, „Followers. Odpalaj lajwa” reż. Jakub Radej 2023, „Wróbel” reż. Marcin Janos-Krawczyk 2022, „Przepustka” reż. Karolina Węglorz-Zima 2023, „Wolna krowa” reż. Marcin Głuszczak 2023 i „Piękna łąka kwietna” reż. Emi Buchwald 2022. W programie nie mogło zabraknąć filmu z patronem Festiwalu – Zdzisławem Maklakiewiczem. 30 września pokaz „Jak to się robi” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka. Nie zabraknie również niespodzianek dla Festiwalowej publiczności.

Młodzi twórcy w duchu Maklaka

Ważnym elementem Festiwalu jest konkurs filmowy zarówno dla profesjonalistów, studentów i absolwentów szkół artystycznych, jak i dla młodych, aktywnych amatorów oraz twórców niezależnych. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona Festiwalu środki – dystans, humor, ironię czy sarkazm. W tym roku o nagrody rywalizuje 25 niezwykle różnorodnych produkcji. Finałową 11 z największą dozą „ducha Maklaka”, wybraną przez jury pod przewodnictwem Tomasza Raczka, będzie można obejrzeć 30 września i 1 października w KDK Hugonówka. Nagrody zostaną wręczone podczas Gali Finałowej 30 września o godz. 20.00. Uświetni ją występ satyryka Jerzego Kryszaka. Finaliści konkursu, oprócz nagród zyskują także uznanie poza przestrzenią Festiwalu, a niektórzy podejmują współprace z tak ważnymi instytucjami jak np. Studio Munka, które jest partnerem wydarzenia.

Bilety na recital Jerzego Kryszaka i Galę Festiwalową do nabycia na hugonowka.pl i w kasie KDK Hugonówka.

Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

Szczegóły na hugonowka.pl, festiwalmaklaka.pl oraz na profilach FB/Konstanciński Dom Kultury i FB /festiwalmaklaka