Narodowe Święto Niepodległości w Konstaninie 11 XI

Zapraszamy do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie obchodów znalazły się m.in. bieg uliczny, marsz z biało-czerwoną flagą, piknik historyczny oraz koncert patriotyczny. To wszystko już 11 listopada w Konstancinie-Jeziornie.

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Obchodzone jest 11 listopada dla upamiętnienia wydarzeń z 1918 r., kiedy to Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a Niemcy podpisały zawieszenie broni. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. W tym roku będziemy świętować 105. rocznicę powrotu niepodległego państwa na mapę świata. Z tej okazji zapraszamy zarówno mieszkańców, jak i wszystkich odwiedzających naszą gminę do udziału w oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Zaplanowano sporo atrakcji.

Msza św. i kwiaty w miejscach pamięci

Gminne uroczystości zainauguruje o godz. 10.00 msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Piłsudskiego 54 w Konstancinie-Jeziornie, z udziałem pocztów sztandarowych szkół i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Po nabożeństwie władze gminy oraz delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci:

  • o godz. 11.15 przed pomnikiem ofiar katyńskich (al. Miłośników Konstancina);
  • o godz. 11.30 na pomniku żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego (przy rondzie Jana Pawła II);
  • o godz. 11.45 przed pomnikiem obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921 (ul. Warszawska 23) – tutaj także odczytany zostanie apel poległych.

Bieg i marsz niepodległości

Punktualnie o godz. 12.30 sprzed Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 wystartuje 32. Bieg Niepodległości. Zawodnicy będą mieli do pokonania blisko dwukilometrową trasę, z metą w Parku Zdrojowym (w pobliżu tężni solankowej). Zapisy będą prowadzone w dniu biegu w godz. 10.00–12.00 w biurze zawodów zlokalizowanym na placu przed ratuszem. Na najszybszych czekają nagrody, a na wszystkich – pamiątkowe medale. Zaraz po biegu wyruszy Marsz Niepodległości. Jego uczestnicy, prowadzeni przez ułanów i orkiestrę dętą, będą nieśli ze sobą gigantyczną biało-czerwoną flagę i przejdą ulicami: Piaseczyńską, Warszawską, Józefa Piłsudskiego i Henryka Sienkiewicza, aż do Parku Zdrojowego.

Piknik historyczny

godz. 13.00 na polanie przy Konstancińskim Domu Kultury rozpocznie się piknik historyczny z licznymi atrakcjami, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będą m.in.: warsztaty robienia ozdób patriotycznych, strzelnica, czołgiści, szermierka, padok i wóz strażacki OSP Jeziorna. Z kolei Muzeum Studzianki zaprezentuje wystawę sprzętu, pocisków i umundurowania wojskowego. Nie zabraknie też Biało-Czerwonego Obozu Harcerskiego „Uroczyska” Konstancin, który planuje grę terenową, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, szkolenie z węzłów, warsztaty taneczne i rękodzielnicze. O godz. 14.00 Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Konstancinie-Jeziornie zaprosi dzieci i młodzież na biegi (100 m, 200 m, 400 m i 800 m). Ponadto w altanie z pieśniami patriotycznymi i żołnierskimi wystąpi Zawodowa Orkiestra Wiatrowa z Piaseczna. Nie zabraknie również pokazu kawaleryjskiego (godz. 15.00 park Ikara). A do tego grochówka (od godz. 13.30) i stoiska handlowe.

Koncert na zakończenie

Wspólne świętowanie zakończy o godz. 17.00 koncert „Pieśni Niepodległości”. Na scenie Hugonówki (ul. Mostowa 15) wystąpi Konstanciński Chór Kameralny pod dyrekcją Franciszka Kubickiego. Usłyszymy znane wojenne utwory, które towarzyszyły Polakom w ich walce o niepodległość. Występ uświetni pokaz przedwojennych zdjęć, pocztówek oraz afiszy pochodzących z polskiej biblioteki cyfrowej POLONA. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki – do odbioru w kasie KDK już od 8 listopada od godz. 12.00.