Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Szkoły i Nauczyciele
11 pa 2014 - 07:23:06
Bogate są historie i losy szkół i nauczycieli z terenu Konstancina -Jeziorny. Oto jeden z przykładów , w latach dwudziestych ( 1923 rok ) w publicznej szkole powszechnej w Jeziornie Oborskiej funkcję nauczyciela objął w przyszłości powszechnie znany i zasłużony w okresie międzywojennym ( mieszkający wówczas w pobliskim Powsinie ) a także w okresie powojennym... ( proszę uzupełnić ten "zagadkowy " wpis lub czekać cierpliwie na stopniowe uzupełnianie informacji z mej strony)Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-13 07:27 przez kaan.
Re: Szkoły i Nauczyciele
14 pa 2014 - 14:04:15
Quote
kaan
Bogate są historie i losy szkół i nauczycieli z terenu Konstancina -Jeziorny. Oto jeden z przykładów , w latach dwudziestych ( 1923 rok ) w publicznej szkole powszechnej w Jeziornie Oborskiej objął funkcję nauczyciela. W przyszłości powszechnie znany i zasłużony w okresie międzywojennym ( mieszkający wówczas w pobliskim Powsinie ) a także w okresie powojennym.Brał udział w kompanii wrześniowej.W okresie okupacji uczestniczył aktywnie w konspiracji. Walczył w Powstaniu Warszawskim , brał bezpośredni udział w akcji zdobycia budynku "PASTY". Student PIST-u... KTO TO TAKI ? ...Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-15 07:45 przez kaan.
Re: Szkoły i Nauczyciele
16 pa 2014 - 06:43:12
Quote
kaan
Bogate są historie i losy szkół i nauczycieli z terenu Konstancina -Jeziorny. Oto jeden z przykładów , w latach dwudziestych ( 1923 rok ) w publicznej szkole powszechnej w JEZIORNIE OBORSKIEJ objął FUNKCJĘ NAUCZYCIELA. W przyszłości powszechnie znany i zasłużony w okresie międzywojennym ( mieszkający wówczas w pobliskim Powsinie ) a także w okresie powojennym.Brał udział w kompanii wrześniowej.W okresie okupacji uczestniczył aktywnie w konspiracji. Walczył w Powstaniu Warszawskim , brał bezpośredni udział w akcji zdobycia budynku "PASTY". Student PIST-u , pedagog PWST... KTO TO TAKI ? ...Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-16 07:33 przez kaan.
Re: Szkoły i Nauczyciele
17 pa 2014 - 18:52:22
Quote
kaan
Bogate są historie i losy szkół i nauczycieli z terenu Konstancina -Jeziorny. Oto jeden z przykładów , w latach dwudziestych ( 1923 rok ) w publicznej szkole powszechnej w JEZIORNIE OBORSKIEJ objął FUNKCJĘ NAUCZYCIELA. W przyszłości powszechnie znany i zasłużony w okresie międzywojennym ( mieszkający wówczas w pobliskim Powsinie ) a także w okresie powojennym.Brał udział w kompanii wrześniowej.W okresie okupacji uczestniczył aktywnie w konspiracji. Walczył w Powstaniu Warszawskim , brał bezpośredni udział w akcji zdobycia budynku "PASTY". Student PIST-u , pedagog PWST... KTO TO TAKI ? ...

Dalszych "ułatwień" w identyfikacji tego KOGOŚ nie będzie. Być może... ? , "identyfikacja" byłego jeziorańsko- oborskiego nauczyciela , z lat dwudziestych nastąpi jeszcze w bieżącym roku , z okazji pewnej okolicznościowej imprezy która znajduje się na etapie interesującej propozycji .
Re: Szkoły i Nauczyciele
18 pa 2014 - 12:13:13
Może warto po protu napisać o kogo chodzi. W tym wypadku chyba nie ma chętnych do zgadywania, albo nikt nie wie, więc to taka sztuka dla sztuki, teatr jednego widza smiling smileyWszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Szkoły i Nauczyciele
19 pa 2014 - 12:27:48
Quote
Bartek
W tym wypadku ........ albo nikt nie wie,..... smiling smiley

Tak to jest wielce prawdopodobne ,... Element "napływowy"... , lub Ich dziadkowie chodzili do szkoły poza terenem Jeziorny Oborskiej.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-19 12:36 przez kaan.
Re: Szkoły i Nauczyciele
19 pa 2014 - 18:08:52
Mógłbym ojca spytać, on chodził. Ale prawdę mówiąc mam na głowie nieco bardziej zajmujące mnie prawy, niż kazać mu na podstawie opisu odgadywać, o kogo chodzi smiling smiley Każda zabawa ma sens, póki nie jest sztuką dla sztuki.Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Szkoły i Nauczyciele
19 pa 2014 - 20:02:21
Myślę,że Kaan wspomina Mariana Wyrzykowskiego smiling smiley
Re: Szkoły i Nauczyciele
19 pa 2014 - 20:37:51
Honor "uratowany" . Tak , Marian Wyrzykowski mąż Elżbiety Barszczewskiej ,ojciec Juliusza .Wychowawca wielu znanych polskich aktorów . Między innymi także Ignacego Gogolewskiego który był Jego pupilem . Ostatnio w czasie przypadkowego spotkania p. Andrzeja Melaka ,rodowitego powsiniaka z b. długim rodzinnym stażem dowiedziałem się ,że ojciec aktora pełnił w Powsinie długie lata funkcję kościelnego. Sprawa się "wyjaśniła" a więc pora na uzupełnienie
wreszcie szkolnej kroniki o stosowny wpis.
Re: Szkoły i Nauczyciele
02 lis 2014 - 23:36:01
Ale emocje! ;-)
Re: Szkoły i Nauczyciele
03 lis 2014 - 09:35:30
Quote
manissimus
Ale emocje! ;-)

Emocje... ? Nie to nie są emocje. To jest zainteresowanie historią ,dziejami, MIEJSCA z którym się " utożsamiamy". To jest nawet dla Niektórych swego rodzaju naturalna potrzeba a nawet pasja . Bywa i to często ,że tego rodzaju "emocje" są obce dla Tych którzy z różnych powodów ( losowych , społecznych., mentalnych...) traktują to co wokół jako INFRASTRUKTURĘ lokalową ( zazwyczaj komunalną ), usługową ,komunikacyjną .To co było "kiedyś" nie ma dla Nich większego znaczenia. Bywają od czasu do czasu ( nie muszą ) wyborcami , zasilają podatkami ( nie muszą ) lokalny budżet .Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-11-03 12:01 przez kaan.
Re: Szkoły i Nauczyciele
08 lis 2014 - 12:37:22
Prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku zaistnieje szansa "przywrócenia lokalnej pamięci" o profesorze Marianie Wyrzykowskim.
Sprawie nie tylko "kibicują" ale zapowiedziały swe "merytoryczne wsparcie" Osobistośći ze środowiska teatralnego. A na marginesie tej informacji
warto zauważyć , że byłaby to pierwsza okazja do wspólnej realizacji ( organizacji wydarzenia ) , z Naszym sąsiadem Powsinem , interesującego projektu historycznego, dotyczącego okresów poza wojennych . W planowanej realizacji projektu przewiduje się aktywne zaangażowanie środowisk lokalnych szkół.
.
Re: Szkoły i Nauczyciele
01 gru 2014 - 23:43:13
Tak dla ścisłości - p. Andrzej Melak, mimo iż od lat mieszka w Powsinie nie pochodzi stąd, ale jest ożeniony z rodowitą powsinianką.
Re: Szkoły i Nauczyciele
03 gru 2014 - 22:25:18
Quote
magdam
Tak dla ścisłości - p. Andrzej Melak, mimo iż od lat mieszka w Powsinie nie pochodzi stąd, ale jest ożeniony z rodowitą powsinianką.

Dziękuję za "uściślenie". Pan Andrzej pochodzi zza Wisły ( aktualnie powiat siedlecki ) i "wmeldował się" do Powsina drogą ożenku.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować