Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...56789101112131415-->
Bieżąca strona: 11 z 15
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.opera-mini.net)
Data: 02 pa 2013 - 01:19:13

Jeśli wierzyć antropologom, to wysokobiałkowej diecie zwierzęcej oraz postawie wyprostowanej związanej z łowieckim trybem życia na sawannach zawdzięczamy szybki rozwój objętości mózgu i związanych z nim umiejętności. Innymi słowy, zdaniem dużej części naukowców łowiectwo dało impuls dla rozwoju intelektualnego gatunku ludzkiego w podobnym sensie, w jakim rolnictwo stało się podstawą cywilizacji społecznej.

Łowiectwo jako sposób życia nie było zatem dewiacją, tylko - motorem rozwoju. Cały obieg substancji w przyrodzie polega na zamkniętym, doskonałym, samoregulującym się łańcuchu pokarmowym, którego jednym z ogniw są drapieżniki, w tym także człowiek. Przyroda nie dba o istnienie jednostkowe, tylko - o przetrwanie gatunków, habitatów, ekosystemów poprzez adaptację, transformację, zdolność autoodbudowy. W przyrodzie nieśmiertelność i zbawienie odnoszą się do całego świata, nie - do jednostki. W świecie roślin czy grzybów pojęcie bytu jednostkowego jest w ogóle złudzeniem. Należy zatem przyjąć, że nasze ludzkie pojęcia związane z humanitaryzmem, przykazaniem piątym, powstrzymaniem się od uboju zwierząt (przy jednoczesnym kompletnym braku refleksji nad niszczeniem i zubażaniem świata roślin, który jest dla przetrwania ludzkości znacznie ważniejszy) - są tylko tym, czym są: czysto ludzkimi wartościami, nie mającymi żadnego odbicia w rzeczywistości poza światem ludzkim. Jednocześnie jednak, to właśnie te pojęcia definiują nas jako ludzi współczesnych.

Współczesne łowiectwo jest zwykle tylko kontrowersyjną rozrywką, którą próbuje się uzasadniać opieką nad światem przyrody oraz potrzebą utrzymywania "równowagi", ale która w praktyce jest drastyczną ingerencją w ten świat. Przyroda potrafi znakomicie regulować się sama, a jeśli traci tę zdolność, to zazwyczaj - wyłącznie dzięki działaniom człowieka.

Natomiast, choć z racji niezbędnej diety mięsa już nie jadam (poza rybami raz na jakiś czas), uważam dywagacje wegetarian na temat zabijania zwierząt hodowlanych za mało przemyślane. Tych zwierząt by w ogóle nie było, nie urodziłyby się, gdyby nie nasze zapotrzebowanie na "produkty zwierzęce". Poza tym - co niby jest alternatywą? W jakim sensie zabijanie puszczy, od której istnienia zależy los tysięcy zwierzęcych i roślinnych gatunków, by wprowadzić monokulturę kukurydzy czy soi - jest lepsze od uboju drobiu czy bydła? W jakim sensie krowa jest doskonalsza od dębu ścinanego na opał? Skąd czerpiemy pewność co do takiej hierarchii istnień? Krowa wydaje się nam godniejsza naszej opieki i współczucia tylko dlatego, że bardziej przypomina nas samych. Jednak w rzeczywistości stary dąb jako siedlisko tysiąca gatunków ma znacznie większe pozytywne znaczenie dla świata istot żywych, niż całe stado krów (choć także i one tworzą specyficzne habitaty dla innych gatunków). Możemy zatem potępiać myśliwych, ale starajmy się jako ogrodnicy świata patrzeć na kwestię szacunku dla życia z nieco szerszej i głębszej perspektywy, niż tylko litowanie się nad losem "biednych zwierzątek".Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-10-02 01:22 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Myśliwi dbają o zwierzynę sad smiley
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 02 pa 2013 - 23:29:18

Dewiacją jest rozrywka, gdzie przyjemność bawiącego się to śmierć i cierpienie innego - ot i tyle, bez wchodzenia w szersze, czy węższe perspektywy. Współczesne myślistwo do tego w ogromnym stopniu się sprowadza.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 02 pa 2013 - 23:31:59


Tomasz Zymer
(...)Możemy zatem potępiać myśliwych, ale starajmy się jako ogrodnicy świata patrzeć na kwestię szacunku dla życia z nieco szerszej i głębszej perspektywy, niż tylko litowanie się nad losem "biednych zwierzątek".

Niż tylko...? Nie przypominam sobie, abym gdziekolwiek dał do zrozumienia, że tylko.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.opera-mini.net)
Data: 03 pa 2013 - 07:08:03

AK, mój komentarz był do całej dyskusji, nie tylko - do Twoich wypowiedzi. Z Twoją oceną współczesnego myślistwa się zgadzam, jak to zresztą napisałem. W mojej wypowiedzi chodziło przede wszystkim o to, że troska o życie i środowisko nie polega na niejedzeniu mięsa zwierząt hodowlanych i nie może ograniczać się tylko do instytucji takich, jak schroniska, nawet, jeśli są one niezbędne. Szersza perspektywa, o którą prosiłem, dotyczyła myślenia kategoriami powiązanych ekosystemów i niesprowadzania ochrony przyrody do doraźnych interwencji typu "pozyskano 120 dzików". Trzeba wytyczyć jasno określone granice zabudowy typu miejskiego, pozostawić korytarze migracyjne i otoczyć obszary chronione (parki krajobrazowe, rezerwaty, o.ch.k., itp.) realną, a nie - wirtualną ochroną na papierze. Inaczej dzikie zwierzęta nie będą miały innej szansy, jak tylko próbować nędznej śmietniskowej wegetacji na obrzeżach miast, ponieważ ich naturalne siedliska po prostu przestaną istnieć. Nie wystarczy postawić tabliczki i nie wycinać starych drzew na małym kawałku lasu. Pastuchy i dokarmianie jak widać także nie są skuteczne - pytanie dlaczego, skoro koła myśliwskie ponoć tak wspaniale się opiekują tym "pogłowiem do pozyskiwania".Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-10-03 15:10 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (---.dynamic.mm.pl)
Data: 04 pa 2013 - 07:34:16

O naszych dzikach z Konstancina
[tvnwarszawa.tvn24.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 04 pa 2013 - 09:20:31

o dzikich zwierzętach było na konwencie wójtów i burmistrzów pow. piaseczyńskiego w październiku 2012
Zobowiązano starostę do zorganizowania specjalnej komórki, która zajmie sie odławianiem zwierząt leśnych zagrazających mieszkańcom i opieką nad tymi, które uległy wypadkom, czasem to sa lisy, wiewiórki które mogą byc chore na wsciekliznę i policja, SM ma kłopot.
Samorządy obiecały zrzutę (także nasz Burmistrz przeznaczył kasę) i niestety powiat olał.

Skopiowałam cały protokół, mogę przesłać, albo proszę znaleźć w Internecie:

Protokół IX Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Starosty Powiatu Piaseczyńskiego
Starostwo Powiatowe w Piasecznie,
Dnia 18 października2012 r. o godz,. 10.00 w budynku Starostwa Powiatowego w Piasecznie odbyły się obrady
Str. 5
Kompetencje samorządów lokalnych w kwestii zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt na
terenach zurbanizowanych.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 04 pa 2013 - 09:40:33

nie zdziwcie się jak niedługo będzie głośno o tym jakie to te dziki niedobre bo przyniosły Afrykański Pomór Świń z Białorusi.

Zdradzę wam tajemnicę państwową (ale skoro ja o tym wiem to takie tajne nie jest smiling smiley ). W Polsce trwają ćwiczenia wszelkich służb w których okazuje się, że wykrywamy w kilku miejscach tą chorobę u świń.

Niektórzy z ćwiczących mają przednią zabawę - bo udają media opisujące wszystkie zdarzenia. W ramach ćwiczeń okazało się, że transport świń podejrzanych o chorowanie na ASF miał wypadek i część świń uciekła. Więc jaki nagłówek dali? "Ucieczka świńskich terrorystów", a co w artykule "Taka horda , zdecydowanych na wszystko świń , może sterroryzować okolice. Jeśli służby nie uporają się z tym szybko, prędko pasztetu podlaskiego nie zjemy! Kolumny ubojowe , będą miały zajęcie w okolicy!".

Ale to tylko żarty, bo od kuchni wygląda to na totalny bałagan i naprawdę wolałbym, aby naprawdę to do nas nie przyszło. W innym wątku piaseczyński sanepid wykazał już "ichtiologię" wirusa. Tutaj to by była chyba "świniologia".

Ale przy okazji dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak "świniodzik".

A szczegóły ćwiczenia pokazuje https://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Cwiczenie-Libero-2013] [ Ministerstwo Rolnictwa ] [/url]

Ale tam "smaczków" niestety nie znajdziecie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
kilka wypowiedzi z konwentu ww. czyli czcza powiatowa gadanina
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 04 pa 2013 - 14:31:40

"P. Starosta J. A. Dąbek
(...) Skomentował wystąpienie p. A. Pindelskiej. Stwierdził, że dzisiejsze spotkanie tak naprawdę nie dotyczy szkód spowodowanych przez zwierzęta dzikie. Tak naprawdę chodzi o to, żeby skoordynować samorządy wokół bezpieczeństwa mieszkańców. Tereny powiatu piaseczyńskiego tak szybko się zurbanizowały, że ilość terenów dla zwierząt staje się coraz mniejsza. Zwierzęta są często realnym zagrożeniem dla mieszkańców. I z tym problemem samorządy muszą sobie poradzić. "

na konwent zaproszono przedstawiciela pow. pruszkowskiego gdzie sobie radzą ze zwierzyną:

p. Jan Kucznera
(...) W powiecie (pruszkowskim przyp. m) rozwiązaliśmy ten problem w ten sposób, że wszystkie gminy stworzyły specjalny fundusz, którym zarządza starostwo. Najwięcej zgłoszeń mamy na wiosnę, w okresie lęgowym, wtedy ludzie dzwonią nawet w takich przypadkach, gdy zobaczą, że pisklę wypadnie z gniazda. Ważna jest szybkość reakcji, sprawna współpraca z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii. Do Inspektoratu zgłaszane są wszystkie przypadki zwierząt osowiałych. Powiatowy Lekarz Weterynarii podejmuje wtedy decyzję, czy zwierzę należy uśpić czy kwalifikuje się ono do wyleczenia. Zdarzają się także przypadki wścieklizny. Wtedy akcję trzeba podjąć bardzo szybko, bo zwierzę chore stanowi dla człowieka zwiększone zagrożenie.

p. Nadleśniczy S. Mydłowski:
Powiedział, że stan zwierzyny dzikiej jest wynikiem przede wszystkich tzw.
działań leśnych, opartych na zasadach zrównoważonego rozwoju. Zwiększenie bazy żerowej spowodowało wzrost populacji wszystkich zwierząt na terenie powiatu. Nastąpił wzrost populacji dzików, saren, łosi, lisów, jeleni (jelenie pojawiły się na obszarze powiatu od roku 2005). W każdej chwili Nadleśnictwo może przedstawić szczegółową analizę tego zjawiska.

P. Starosta J. A. Dąbek:
Zauważył, że interesuje nas nie analiza naukowa tylko działania praktyczne.
Zwierzyna pojawia się na terenach zamieszkałych. Skąd ta zwierzyna przychodzi? Co robią koła łowieckie?
Czy planują odstrzały? Musimy stworzyć procedury bezpieczeństwa. Żeby mieszkaniec nie był odsyłany od urzędu do urzędu. Do ludzi musi dotrzeć jasny sygnał, kto za to odpowiada i w jakim czasie takie zagrożenie zostanie usunięte.

musimy!!!musi!!! jak na rusi

p. Burmistrz K. Jańczuk
(...) Jestem za tym, żeby przy panu Staroście powstała instytucja, która będzie wyławiała, odwoziła, transportowała zwierzęta dzikie na obszarze wszystkich gmin powiatu. Mówimy konkretnie o dzikach, to trzeba skonkretyzować. Proponuje, aby u pana Starosty spotkali się nasi skarbnicy, bo diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Znajdźmy odpowiedź, czy możemy - jako gminy - przekazać pieniądze na cel zwierząt. Chcę jednoznacznej odpowiedzi, czy mogę z prawnego punktu widzenia przekazać pieniądze. Jeśli tak - nie widzę problemu. Popieram schemat działania przedstawiony przez pana nadleśniczego

P. Starosta J. A. Dąbek
Podziękował za deklaracje. Powiedział, że powiatowe służby Zarządzania Kryzysowego przygotują wszystkie niezbędne dokumenty. Wyraził nadzieję, że odpowiedź z RIO przyjdzie możliwie szybko i będzie można rozpocząć pracę.
Dodał, że należy określić, ile zdarzeń ze zwierzętami występuje w każdej z gmin i ocenić, jakie środki finansowe trzeba na to przeznaczyć. Powiat na bieżąco będzie informować Gminy o toku realizacji tej inicjatywy.

Od konwentu minął rok...
Może Radni złożą interpelację

________________________________________________________
zauważcie jaki porządek w powiecie pan starosta pisany z dużej litery "P", a byle jacy burmistrzowi, wójtowie juz tacy wielcy nie są...

ot, taka powiatowa ichtiologia

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 04 pa 2013 - 23:52:09


Tomasz Zymer
AK, mój komentarz był do całej dyskusji, nie tylko - do Twoich wypowiedzi. Z Twoją oceną współczesnego myślistwa się zgadzam, jak to zresztą napisałem. W mojej wypowiedzi chodziło przede wszystkim o to, że troska o życie i środowisko nie polega na niejedzeniu mięsa zwierząt hodowlanych i nie może ograniczać się tylko do instytucji takich, jak schroniska, nawet, jeśli są one niezbędne. Szersza perspektywa, o którą prosiłem, dotyczyła myślenia kategoriami powiązanych ekosystemów i niesprowadzania ochrony przyrody do doraźnych interwencji typu "pozyskano 120 dzików". Trzeba wytyczyć jasno określone granice zabudowy typu miejskiego, pozostawić korytarze migracyjne i otoczyć obszary chronione (parki krajobrazowe, rezerwaty, o.ch.k., itp.) realną, a nie - wirtualną ochroną na papierze. Inaczej dzikie zwierzęta nie będą miały innej szansy, jak tylko próbować nędznej śmietniskowej wegetacji na obrzeżach miast, ponieważ ich naturalne siedliska po prostu przestaną istnieć. Nie wystarczy postawić tabliczki i nie wycinać starych drzew na małym kawałku lasu. Pastuchy i dokarmianie jak widać także nie są skuteczne - pytanie dlaczego, skoro koła myśliwskie ponoć tak wspaniale się opiekują tym "pogłowiem do pozyskiwania".

Przepraszam, nie zrozumielliśmy się więc.
Co do cytatu powyżej - zgadzam się! . Pozdrawiam

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 13 lis 2013 - 17:18:40

deczko w temacie...łowiectwo to...ustawowa ochrona zwierzyny
[www.polityka.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 14 lis 2013 - 20:47:53

nad którą Państwo ma kontrolę ......hehehehehehehe. Jak to szło? Sami ustalają, ile jest zwierzyny w terenie i ile mają zabić?

Masz ochotę odpocząć, rozerwać się, poprawić sobie humor. Weź flintę i ............ zabij dzika, bądź sarnę. Nikt mnie nigdy nie przekona, ze to jest normalne, że tacy ludzie są normalni, bo wtedy trzeba było przyznać, że sadyzm jest czymś normalnym. To nie te czasy, że człowiek musiał polować, żeby żyć. Teraz to jest w ogromnej mierze zwykła rozrywka dla paru samców, którzy chcą się widzieć samcami alfa, takimi swoistymi King Kongami.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: BielauBielau (---.adsl.inetia.pl)
Data: 15 lis 2013 - 08:30:02

I jak wskazuje przykład wilka skutecznie potrafią zawyżać liczebność niektórych gatunków. Zmiana metody liczeń tego drapieżnika wykazała że Polsce mamy nie jak chcieli myśliwi ok. 800-1000, lecz najwyżej 300-400.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 15 lis 2013 - 09:53:24Teraz to jest w ogromnej mierze zwykła rozrywka dla paru samców, którzy chcą się widzieć samcami alfa, takimi swoistymi King Kongami
jeśli tak jest to osobiście wolę by te samce uganiały się pod jakąś kontrolą za dziką zwierzyną niż szukali upustu na ulicy wśród normalnych ludzi....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 15 lis 2013 - 14:34:44

a wolałbym dać im piłkę i wygnać na boisko - tylko, ...........................czy by dali radę biegać.....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ambona w rezerwacie
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 15 lis 2013 - 15:48:01

i tu dojdziemy do dwóch problemów - braku kondycji wynikającej z braku treningów i...braku możliwości trenowania (rozładowania poprzez wysiłek fizyczny stresu i emocji) wynikającej z braku przyjaznych miejsc ku temu ;) i chciałoby się powiedzieć biegać i jeździć na rowerze każdy może tylko...widać ludzie się boją po ciemoku po pełnym aut asfalcie ganiać (po twardym dodatkowo nie do końca zdrowo...) lub jeździć (oj mówię wam jakie człowiek czasami przeżywa stresy...nawet superlampki nie pomagają by się nie martwić czy cię widzą... ja chyba wiem jak się czuje ta biedna zwierzyna gdy na nią polują ;))
także...jak to w życiu...nie wszystko jest takie proste...zwłaszcza jak na jedynego Orlika powiatowego ciężko się dostać a w niektórych szkołach ciągle nie ma sali gimnastycznej ;)Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-11-15 17:26 przez Artek_Bartek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
dziki
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 17 lis 2013 - 23:40:31

Dzikom - choć bardziej ta nazwa przystoi uczestnikom pochodu w Warszawie, w Święto Niepodległości - sąsiedzi nie wadzą i chyba na wzajem. Od kościoła przemieściły się w kierunku Hugonówki -
starszy pan odyniec, dość słusznego wzrostu, dwie panie - trochę mniejsze i stadko dzieciaków. Spokojnie myszkują po zaroślach w okolicy Szwedzkiego domu. Zdaje się, że rosna tam dęby, bo widzę sporo liści, więc szukają żołędzi.

Przez ciekawość zapytam znawców leśnej fauny - co dziki robią w zimie, czy najedzone idą spać jak misie? A jeśli nie idą spać, to czym się biedaki żywią gdy śnieg dowali?

Jest też sporo lisów i kun, o wiewiórkach wiemy, choć jest mniej, bo zostały przetrzebione podczas rzezi drzew w Parku Zdr.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: dziki
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 18 lis 2013 - 09:14:02

Czym popadnie się żywią. Kiedyś widzieliśmy je nocą jak stadem (ok. tuzina) ryły śnieg na Potulickich. Ryły na ulicy, bo co będą po krzakach siedzieć ;)Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
kot i papuga
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 27 lis 2013 - 00:42:15


Opcje: OdpowiedzCytuj
Tylko człowiek człowiekowi i zwierzęciu wilkiem
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 05 gru 2013 - 17:43:01

choc może wilk nie najgorszy

piekne filmiki o kotce, która do swojej gromadki przyjęła kaczuszki:

[www.youtube.com]
AMAZING cat feeding ducklings!!!

[www.youtube.com]
Sweet Mom Cat Adopts Abandoned Baby Ducklings

i rewanż:
[www.youtube.com]
Duck Adopts Baby Kittens!!!

podaję tytuły, na wszelki wypadek, gdybym pomyliła linki
A wklejam filmiki, bo niedługo zwierzęta będą do nas mówić "po ludzku", ale czy wszyscy zrozumieja...?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Nowa dostawa dzikow z Warszawy
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 14 gru 2013 - 22:27:59

[tvnwarszawa.tvn24.pl]

"Po uśpieniu, zwierzęta będą wywożone poza miasto."

Poza miastem jest np. powiat piaseczyński, a w nim gmina Konstancin-Jeziorna...Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-12-14 22:28 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...56789101112131415-->
Bieżąca strona: 11 z 15


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.