Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...678910111213141516...->|-->
Bieżąca strona: 11 z 32
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (78.10.54.---)
Data: 30 sty 2017 - 12:04:49


Hammer
Pył z Sahary czasem dolatuje do południowej Polski. Mają wtedy zolto-pomaranczowy śnieg.

aaaaaaaaaaa to dlatego na mapie smogowej miejscowości południowej Polski są takie pomarańczowe kóleczka, ale dlaczego czerwone - może z wód Morza Czerwonego moody smiley
minister (zagłady) środowiska pewnie juz robi w swojej stodole badaniaZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-01-30 12:23 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.226.---)
Data: 30 sty 2017 - 12:08:11

Możesz się śmiać. Ale kilka kilkanaście lat temu w Rzeszowie wybuchła mala panika wśród ludzi jak zobaczyli dziwny pył na śniegu.

Co nie oznacza, że taka jest przyczyna przekroczeń.

Tak jak nie są nią wielkie kominy elektrociepłowni choć w powszechnej świadomości tak jest.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.226.---)
Data: 30 sty 2017 - 12:46:41

Pamiętajcie też, że dziennikarze potrafią z godzinnego wystąpienia wyciągnąć jedno zdanie (dorzucone jako coś nieistotnego) i zrobić z niego rzecz najważniejszą.

Choć sam za swoim byłym wykładowcą nie przepadam. Zobaczymy jak pójdzie mu reforma podległej mu administracji.

Na razie na duży plus zaliczam mu podpisanie porozumienia pomiędzy podległymi instytutu naukowymi o współpracy, np. w zakresie prowadzenia badań. Do tej pory było tak że każdy kupował urządzenia za miliony aby użyć ich kilka razy w roku.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 03 lut 2017 - 07:56:39

To nie jest dobry czas. "Dziękuję" Wam sąsiedzi z miasta i sołectw. Ciekawe jakie natychmiastowe działania podjął/ podejmuje nasz Burmistrz i urząd?


Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (188.146.166.---)
Data: 03 lut 2017 - 09:50:25

Wiem, że to uwaga od czapy, ale moi pojechali na narty w Beskid Żywiecki. Popatrzyłam na wskaźniki, a tam prawie 400. Kcin to małe piwo. Akurat tam są ferie. Dzieciaki z in. woj pojechały po zdrowie. Cholera, co się dzieje? Jakby ludziska nie jeździli, to może górale by się ogarneli i zaczęli by palic eko.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.149.---)
Data: 04 lut 2017 - 10:10:10

Ja bym wrócił na nasze podwórko i zapytał - co Burmistrz, Radni, urzędnicy zrobili, robią by radykalnie, skutecznie i szybko poprawić sytuację u nas?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: czaknoris (37.128.8.---)
Data: 05 lut 2017 - 01:18:23


Mixiorek
co Burmistrz, Radni, urzędnicy zrobili, robią by radykalnie, skutecznie i szybko poprawić sytuację u nas?

Jak okrzepną na stanowiskach i odłożą z pensji lub diety, to kupują sobie nowsze samochody o lepszych parametrach emisji spalin? smiling smiley W myśl zasady, że dobry przykład idzie z góry, niech mieszkańcy zmienią samochody.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-02-05 01:24 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (87.205.205.---)
Data: 05 lut 2017 - 19:56:22


Mixiorek
Ja bym wrócił na nasze podwórko i zapytał - co Burmistrz, Radni, urzędnicy zrobili, robią by radykalnie, skutecznie i szybko poprawić sytuację u nas?
Może czas na zmiany ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MarioMario (89.73.141.---)
Data: 05 lut 2017 - 20:27:45


anina

Mixiorek
Ja bym wrócił na nasze podwórko i zapytał - co Burmistrz, Radni, urzędnicy zrobili, robią by radykalnie, skutecznie i szybko poprawić sytuację u nas?
Może czas na zmiany ?

Proszę Państwa, póki co działaniem realnym, które są wdrożone, to dopłata do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Z informacji uzyskanej z Wydziału Ochrony Środowiska wiem, że od momentu ogłoszenia naboru wniosków, czyli od 18.01.2017 wpłynęlo do urzędu 6 wniosków o dofinansowanie. Pojawiają się też już pierwsze pytania o to, dlaczego nie ma w obecnym kształcie dofinansowania możliwości wymiany starych pieców też na pompy ciepła, czy też możliwości dopłat nie tylko do pieców, ale także instalacji.Poza działaniami realnymi są też dyskusje w komisji uzdrowiskowej, nad innymi rozwiązaniami, np postawieniem wież ulepszających powietrze na wzór holenderski, wyłączenia ruchu samochodowego z rejonu Parku Zdrojowego, kontrola pieców podmotów gospodarczych, ograniczenia planistyczne w lokalizowaniu magazynów itp na terenie miasta, rozwój ścieżek rowerowych, dużo częstsze kontrole palenisk przez strażników miejskich, czy choćby taki pomysł, dość oryginalny jak zakup drona na potrzeby straży miejskiej, by można było patrolować z powietrza, gdzie unosi się podejrzany dym. Dodatkowo na ostatniej komisji budżetu poruszaliśmy temat fotowoltaiki, kompleksowego audytu oświetlenia ulicznego, który jest warunkiem do pozyskania dotacji na wymianę starych lamp oświetleniowych na terenie gminy. To nie do końca w temacie smogu, ale bardziej w temacie ograniczenia zużycia energii. Dodatkowo pojawił się pomysł festynu eduacyjnego w zakresie niskiej emisji itp.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.146.---)
Data: 05 lut 2017 - 20:55:41

Panie Mariuszu, dzięki za informację.

Kilka kwestii, pytań:
- projekt wsparcia wymiany pieców na terenie naszej gminy nie posiada moim zdaniem żadnego rozgłosu. Podobnie jak to, że wiele osób mimo szumu w mediach nadal "wie swoje" i węgiel oraz drewno "są cacy" a ten gryzący dym z komina to tylko takie sygnały dymne dla sąsiada z końca ulicy, wsi
- jesteśmy na tyle bogatą gminą oraz jeszcze uzdrowiskową, że moim zdaniem może i warto rozważyć program dofinansowania wymiany całej instalacji
- brakuje mi pomysłu na wsparcie najuboższych, najstarszych osób z paleniskami w domach. Tam potrzeba 100% dofinansowania. Oczywiście o ile możliwe przy bardzo restrykcyjnej weryfikacji kandydatów do "najuboższych". Vide przykład kandydata na Burmistrza, który ma dom i dostaje mieszkanie komunalne...
- odnośnie wież. Ktoś ma niezbite dowody i przykłady, że one działają? W Holandii syf może być dużo mniejszy. Inny klimat, inny rodzaj syfu (dużo mniej palenisk)
- wyłączenie ruchu w strefie A. A może by tak w końcu egzekwować zakazy wjazdu pojazdów ciężkich w konkretnych godzinach do naszej gminy? Może by tak wystąpić o całkowity zakaz a nie tylko godzinowy? Może by tak w końcu dobrać się do dupy pewnej firmie z Szymanowa, której pojazdy notorycznie łamią zakaz poruszania się ul. Piłsudskiego? Zakazy można wprowadzać. Może jednak najpierw egzekwujmy, te które już są.
Do tego przy okazji zmian organizacji ruchu kilka lat temu w okolicach Parku Zdrojowego pytałem - czemu stawiamy na komfort osób jeżdżących samochodami a nie na komfort pieszych i rowerzystów? Ktoś się teraz nagle obudził? Może trzeba słuchać mieszkańców lub zmienić doradców w urzędzie, radzie miejskiej?
- "ograniczenia planistyczne w lokalizowaniu magazynów itp na terenie miasta" - bardzo słuszne i szlachetne, postulowane przez wiele środowisk z naszej gminy od kilku lat
- "rozwój ścieżek rowerowych" Panie Mariuszu, sam Pan wie jak wygląda sytuacja. Jest odpowiedni wątek. To jest dramat. Burmistrz (wiceburmistrz, wydział dróg gminnych) notorycznie łamie dane słowo. Od 6 lat nic się nie dzieje. Każda, kolejna przebudowa ulicy to udowadnia. W styczniu miał być przetarg za 4mln zł, gdzie on jest?
- "dużo częstsze kontrole palenisk przez strażników miejskich" - a ile tych kontroli było już w tym roku? Ile pouczeń, mandatów?
- "zakup drona na potrzeby straży miejskiej, by można było patrolować z powietrza, gdzie unosi się podejrzany dym" - kolejna nowa zabawka? Za nic w świecie. Jestem w stanie na spacerze bez kłopotu określić, z którego komina leci syf. Do tego głównie dzieje się to po zmroku więc latanie dronem odpada. Ten dron to pomysł SM? Może kupimy im jeszcze śmigłowiec bojowy albo rakiety ziemia-powietrze do tego drona? Odpalą rakietę i po kopciuchu smiling smiley
- "pomysł festynu eduacyjnego w zakresie niskiej emisji - dobry pomysł, regularnie np: raz w roku przed sezonem grzewczym. Odnośnie edukacji to może warto by urząd wyemitował ulotki o kopciuchach, o tym jakim są zagrożeniem dla zdrowia, o wymianie pieców, o tym że gdy steżęnie jest wysokie należy siedzieć w domu. Ulotki umieścić w urzędzie, ośrodkach zdrowia, wrzucić mieszkańcom do skrzynek. Powiesić w sołectwach na tablicach, świetlicach
- rozmowy z ZTM o tym by w naszej gminie uzdrowiskowej jeździł tabor tylko z najwyższą normą EURO?
- czy są jakieś pomysły do wdrożenia na już? Szlachetne, że w końcu rozmawia się o tym ale "sezon grzewczy" potrwa pewnie jeszcze z miesiąc, dwa. A podgrzewanie wody będzie cały czas

Opcje: OdpowiedzCytuj
Jak się UE będzie wtrącać do polskiej "demokracji", to ją zasmogujemy
Wysłane przez: maniamania (78.10.54.---)
Data: 06 lut 2017 - 00:35:22

Maniu, nie na temat. Zachwyty nad KODem itp. to na forum politycznym proszę uskuteczniać.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-02-06 09:25 przez Bartek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (78.10.54.---)
Data: 06 lut 2017 - 14:31:15

Nie pisałam o KODzie, ale o braku skutecznych działań polskiego rządu ws ograniczenia smogu - mimo nacisków UE.
Spełnianie obietnic wyborczych Szydły ws. kopalń taki własnie ma rezultat. Nie ma np. ograniczenia na wydobywanie i sprzedaż podłej jakości węgla. To powinno iść od góry, samorządy nie dadzą rady. Gó....ny węgiel możną kupić wszędzie, choćby na allegro: [wiadomosci.gazeta.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 06 lut 2017 - 14:48:11

Czy możemy w tym wątku skupić się na tym co powinien zrobić nasz samorząd na poziomie gminy, powiatu oraz województwa? Co zrobi nasz Burmistrz, Radni, urzędnicy zaktywizowani przez Burmistrza oraz Straż Miejska postawiona do pionu.
Rząd zostawmy polityce ponadlokalnej. Od niego sporo zależy ale wpływ na niego mamy średni. A Burmistrza i Radnych wybieramy jeszcze bezpośrednio. A od nich sporo zależy, wręcz bym powiedział, że w tym konkretnych miesiącach więcej niż od rządu bo jego działania są i powinni być raczej długofalowe.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.227.---)
Data: 06 lut 2017 - 15:13:00

W ramach tworzonej uchwały antysmogowej marszałek mógłby zakazać całkowicie używania węgla i drewna na terenie gminy. Czyli gmina powinna w swoim interesie namawiać do jak najbardziej restrykcyjne uchwały dla siebie i sąsiadów.

Straż Miejska regularnie kontrolowac.

Gmina wysłać urzędnika do każdego domu aby wyjaśnić korzyści z wymiany pieca. Ulotka w biuletynie to za mało. Większość nie czyta...Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-02-06 15:14 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (87.205.205.---)
Data: 06 lut 2017 - 19:24:56Hammer
marszałek mógłby zakazać całkowicie używania węgla i drewna na terenie gminy
To może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego smog też jest wiosną,latem i wczesna jesienią kiedy nie ogrzewamy domów ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.227.---)
Data: 06 lut 2017 - 19:39:26

Są dwa źródła ogrzewanie domów i samochody.

W lato odpada ogrzewanie domów, ale zostaje ogrzewanie ciepłej wody do mycia "paliwami alternatywnymi".

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (78.10.54.---)
Data: 06 lut 2017 - 19:48:48

O poczynaniach naszego samorządu odnośnie smogu ma być w gminnym biuletynie.

Tymczasem od kilku dni mamy "zielone światełko nadziei" na przeżycie w Kcinie

Myślę o wskazaniach naszej stacji i pytanie podobne do tego, które zadała anina, w sporej części Polski - zwłaszcza tam (gdzie cholera, moi pojechali na narty) wskaźniki są od pomarańczowych do bordowych. Przecież i u nas i u nich sie hajcuje.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-02-06 20:16 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (87.205.205.---)
Data: 06 lut 2017 - 20:04:01


Hammer
Są dwa źródła ogrzewanie domów i samochody.

W lato odpada ogrzewanie domów, ale zostaje ogrzewanie ciepłej wody do mycia "paliwami alternatywnymi".
czyli pozostaje nam nie ogrzewać domów zimą ,nie myć się w ciepłej wodzie latem, chodzić na piechotę i jazda rowerem .

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.227.---)
Data: 06 lut 2017 - 20:07:22

Wystarczy zrezygnować ze starego pieca, najgorszego węgla i starych mebli, a samochód mieć dobrze utrzymany i niekoniecznie 10 letniego diesla.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (78.10.54.---)
Data: 07 lut 2017 - 12:10:12

ło matko, żeby Cię jakiś posiadacz starych mebli nie przeklął - chodzi o nie palenie lakierowanymi elementami mebli, tudzież ich obiciami, a także płytami pilśniowymi. Niestety sporo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, bo o ile dociera częściej do świadomości, że opon, plastików nie wsadzać do pieca, to jakości drewna zapominają.
Przypomnę przy okazji, że powinno sie palić drewnem wysuszonym (wilgotność poniżej 20%), bo po pierwsze leci bury dym, a w nim same PM, a poza tym traci się ciepło - żeby drewno dom nagrzało, musi najpierw odparować.

A samochody powinien ktos kontrolować, bo "specjaliści" robią różne sztuki z filtrami

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...678910111213141516...->|-->
Bieżąca strona: 11 z 32


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.