Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 2 z 32
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: czaknoris (77.253.93.---)
Data: 07 gru 2016 - 00:02:35


mania
ale też: Smoła węglowa
Smoła węglowa (pogazowa), wykorzystywana m. in. w malarstwie, dekarstwie, brukarstwie i jako spoiwo asfaltu, zawiera takie kancerogeny jak benzen.

"spoiwo asfaltu", czyli "masłowatość masła". Bardzo profesjonalna informacja.
Smoła nie jest już wykorzystywana jako lepiszcze w budownictwie od wielu lat. Zagrożenie może wynikać praktycznie tylko z nieumiejętnego obchodzenia się z materiałami zawierającymi lepiszcza smołowe, które to materiały zostały wbudowane kilkadziesiąt lat temu.Tomasz Zymer
Gaz od ulicy (prawie 90 m) musiałem doprowadzić w roku 2005 na własny koszt, bo tak jest napisane w mpzp Bielawy - część centralna (tzn. nie wolno w Bielawie opalać paliwem stałym wg planu obowiązującego od 1998). Mam jednak sąsiadów, którzy gazu nie doprowadzili, zamontowali piece na holzgaz lub węgiel, a pozwolenie na użytkowanie domu mają mimo to, ponieważ nikt tego w ogóle nie sprawdza. Podobnie jak w przypadku ogrodzeń (obowiązują ażurowe z przepustami 15 cm dla zwierząt) nie ma żadnej kontroli nad wykonaniem zapisów planu miejscowego. Niektórzy mają 80% powierzchni działki zabetonowane, choć wg planu miejscowego powierzchnia biologicznie czynna wynosi 70%.

Wiele planów miejscowych wyklucza węgiel, choć bywały też zapisy dające pole do interpretacji. Wszystko zależne od woli urzędnika w starostwie wydającego pozwolenie na budowę.
To, że ktoś ma nielegalnie zamontowany piec węglowy jest możliwe, ale najprawdopodobniej dla porządku w papierach musiał mieć inne źródło ogrzewania (zgodne z mpzp), którego po prostu nie wykorzystuje, albo w niewielkim stopniu.
Oczywiście nie biorę tu pod uwagę hipotetycznej sytuacji, kiedy koneksje niektórych inwestorów być może ułatwiają załatwianie pewnych spraw np. przy wykorzystaniu zaświadczeń mających taką samą wartość w prawie budowlanym jak świadectwo chrztu od księdza proboszcza.

Ogrodzenie i inne sprawy niezgodności z prawem budowlanym i lokalnymi uwarunkowania przestrzennymi są w zasadzie ścigane tylko na wniosek. Jeżeli pojawia się PINB, to tylko dlatego, że sąsiad złożył zawiadomienie. Ewentualnie wnioski w takich sprawach może składać instytucja, która ma z taką samowolą duży problem, którego nie można nie zauważyć.Mixiorek
Moim zdaniem ze względu na to, że końcowy odbiorca nie ma w zasadzie możliwości weryfikacji czy kupuje węgiel dobrej jakości to należy go całkowicie wycofać dla użytku w gospodarstwach domowych. Przysłowiowy Kowalski nie wie czy węgiel ma właściwą kaloryczność, co w nim siedzi itp. Może to tylko zrobić po obserwacji ile go zużywa. Np: poprzednio zużył 1t* w ciągu 3 miesięcy a teraz zużył 2t* w ciągu miesiąca przy podobnych warunkach.
Jestem zdziwiony, że tak późno zaczynamy walczyć z czymś co w zasadzie powinno być od początku priorytetem. Przecież przez to cholerstwo trujemy się strasznie. Wychodzi to stety, niestety w dłuższej perspektywie i nikt tych chorób może od razu nie wiązać bezpośrednio z tym syfem ale nikt mi nie powie, że to co produkuje mój sąsiad i co unosi się z jego komina to fiołki.

Końcowy odbiorca nie ma praktycznej możliwości weryfikacji jakości żadnego paliwa opałowego jakie jest dostępne na rynku, obojętne, czy jest stałe, płynne, czy gazowe. Wszystko wymaga pobrania próbek i przebadania w wyspecjalizowanej jednostce, czego koszty mogą być porównywalne z zakupem porcji takiego opału. Pewnym wyjątkiem jest energia elektryczna, która zużywana do celów grzewczych zwykle odbija się użytkownikowi dużą czkawką po odebraniu rachunku.
Konsument ma podobne problemy z oceną jakości w zetknięciu z żywnością (przetworzoną i nie) i bardzo wieloma innymi produktami.
Nie sądzę, żeby z tego powodu całkowicie zakazano np. sprzedaży mięsa i innych produktów odbiorcom detalicznym.

Zakaz stosowania węgla w gospodarstwach domowych w praktyce wymusza zakaz stosowania wszelkich paliw stałych. Alternatywą jest jedynie gaz pochodzący z sieci i prąd elektryczny. Z odpowiednią jakością gazu dostarczanego do zbiornika może być problem, podobnie jak z jakością oleju opałowego.
Sieć gazowa nie jest tak rozbudowana i w wielu miejscach jej doprowadzenie przed długie lata może być nie tylko nieopłacalne, ale wręcz niemożliwe.
Sieć energetyczna też może nie podołać masowo wzrastającemu zapotrzebowaniu na prąd do ogrzewania.
Pompy ciepła, solary i inne tego typu są wciąż zbyt kosztowne.

Żeby ogrzewać się wyłącznie prądem, gazem, lub innymi "eko" źródłami ludzie muszą zacząć odpowiednio zarabiać. Na razie się na to nie zanosi, więc jedynie odpowiedzialne instytucje mogą zacząć skuteczniej kontrolować jakość sprzedawanych paliw. Lokalne władze mogą próbować dotrzeć do świadomości miejscowych wielbicieli palenia śmieci przez umilanie im życia kontrolami i grzywnami.
Dopłaty do modernizacji systemów ogrzewania w budownictwie jednorodzinnym z czegoś trzeba sfinansować i ktoś taki program musi rozpropagować, żeby dotarł do Kowalskiego, którego może być nie stać nawet na 5% wkład własny w taki projekt.
Sam zakaz stosowania węgla nie rozwiązuje sprawy, bo nawet jeżeli zostałby wprowadzony, to jeszcze trzeba by go wtedy wyegzekwować.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.128.---)
Data: 07 gru 2016 - 06:49:17

A wystarczy, że światła opozycja która w samorządach wojewokich uchwali zakaz węgla jak w Krakowie. Ale jakoś się nie kwapia...

A rząd liczy na spalanie węgla w elektro cieplowniach, a nie przez mieszkańców.

Wg Gus mieszkańcy zuzyli 17% węgla (nie cały jest z Polski) stąd ciężko podejrzewać aby rząd na nich liczył. Poza tym całkowity zakaz węgla moim zdaniem z bardzo wielu powodów nie powinien być wprowadzony. Ale zakaz używania kotłów klasy niższej niż V oraz ścisły nadzór nad dostępnym w słupach węgla jak najbardziej.

Tak aby w marketach nie było "eko groszku z węgla brunatnego" i innych wynalazków. Ale konieczne będzie wsparcie dla najbiedniejszych zarówno w inwestycji jak i zakupu opału.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-12-07 06:56 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 07 gru 2016 - 08:25:12


czaknoris
Na razie się na to nie zanosi, więc jedynie odpowiedzialne instytucje mogą zacząć skuteczniej kontrolować jakość sprzedawanych paliw. Lokalne władze mogą próbować dotrzeć do świadomości miejscowych wielbicieli palenia śmieci przez umilanie im życia kontrolami i grzywnami.

Czy to mają być te same urzędy i instytucje, które dopuściły do powstania asfalciarni? Te same, które obecnie kontrolują a raczej nie kontrolują gospodarki śmieciowej i to ile osób jest deklarowane w gospodarstwie domowym? Te same, które przez ostatnie lata skontrolowały 13 posesji?
Jeżeli tak to jestem pesymistą i nadal będziemy umierać przez choroby wywołane przez "nieznane czynniki" i będziemy wdychać ten syf. Moim zdaniem w wielu przypadkach te czynniki są znane i nazwane.


Hammer
A wystarczy, że światła opozycja która w samorządach wojewokich uchwali zakaz węgla jak w Krakowie. Ale jakoś się nie kwapia...

Jestem za podejściem takim jak w Krakowie.


Hammer
A rząd liczy na spalanie węgla w elektro cieplowniach, a nie przez mieszkańców.

O ile wiem np: warszawskie elektrociepłownie PGNiG Termika chcą docelowo przejść na paliwo gazowe? Po to są plany gazociągów do Żerania, Siekierek itp. itd.


Hammer
Ale zakaz używania kotłów klasy niższej niż V

Moim zdaniem będzie to kolejny martwy przepis. Powstanie rynek używanych pieców. Jeżeli nie naszych to z Ukrainy, Rosji itp. i na targu na Grapie będzie można bez problemu kupić taki piec, który spali wszystko. Kto to skontroluje? Ci sami urzędnicy z pierwszego akapitu?

Podobnie jak z poszukiwanymi na rynku przez przeciętnego Polaka samochodu z silnikiem diesla. "Perełka z Reichu od Hansa co to tylko do kościoła jeździł".
A potem zdziwienie, że filtr cząstek stałych jest tak drogi, regeneracja również, a serwis to już w ogóle. Rozbój w biały dzień! Jak tak można?! Więc co? Wycinamy! I zamiast normy EURO6 samochód emituje 10x więcej syfu. A potem jedzie człowiek za kimś takim, dławi się w smrodzie i jest bliski omdlenia jeżeli jest to np: jazda w korku.

Smutna ta dyskusja bo prowadzi moim zdaniem do trzech wniosków. Po pierwsze mamy mizerne prawo. Po drugie mamy mizernych urzędników. Po trzecie jesteśmy za biedni na "czystsze" paliwa więc będziemy umierać w oparach smogu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.130.---)
Data: 07 gru 2016 - 08:59:35

Zeran już wkrótce przejdzie na gaz, Siekierki jeszcze trochę. Dopiero dla Siekierek wstępnie planują gazociąg od Góry Kalwarii wzdłuż Wisły przez naszą gminę. Coś z tym katarskim gazem zrobić muszą...

Ale rząd inwestuje w nowe bloki. U nas Kozienice i Ostrołęka. Plus jeszcze coś na południu.

Im mam więcej kontaktów z urzędnikami samorządowymi tym bardziej jestem przerażony stopniem ich wiedzy, próby zrozumienia problemu, a potem jakiejkolwiek próby poprawy tego co jest...

Albo nie widzą problemu, albo zaprzeczają, albo robią propagandowe działania.

A problem nie jest nowy. Odsyłam do raportów WIOS, w których od kilkunastu lat się nic nie zmienia. Jedyna zmienna powodująca poprawę lub pogorszenie jest pogoda. Ostatnio przerobilem na własne potrzeby wypowiedź wiceministra środowiska, który chwalił się poprawą powietrza: działania których nie podejmujemy przynoszą efekty...

Brak działań widoczny jest w Małopolsce. Tam w wyniku działania Krakowskiego Alarmu Smogowego w mediach i na ulicy oraz pewnej kancelarii prawnej (w zaciszu gabinetów) spowodowały kolosalne zmiany w świadomości części władz. Szczegolnie w Urzędzie Marszalkowskim który ma realne narzedzia. W ostatnim Programie Ochrony Powietrza nakazali gminom redukcję zanieczyszczeń przez wymianę pieców. Każda gmina w ciągu kilku lat miała zlikwidować określoną ilość. Tylko 2 cz 3 gminy plan zrealizowalo. Zakopane na kilkaset co mieli wymienić - wymienilo kilka.

Gminom grożą kary do 250 tys. zł.

Ale tam był dobry program i będzie jeszcze lepszy, dzięki czemu można rozliczać władze lokalne. A u nas? Nie lubię przeklinać w internecie....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (78.10.52.---)
Data: 07 gru 2016 - 11:58:11


Hammer
A wystarczy, że światła opozycja która w samorządach wojewokich uchwali zakaz węgla jak w Krakowie. Ale jakoś się nie kwapia...
(...)
Tak aby w marketach nie było "eko groszku z węgla brunatnego" i innych wynalazków. Ale konieczne będzie wsparcie dla najbiedniejszych zarówno w inwestycji jak i zakupu opału.

A co mają zrobić z węgla brunatnego, który będzie wydobywać w nowej odkrywce?

"Planowana w Wielkopolsce kolejna kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego „Ościsłowo” to krótkotrwały zysk dla prywatnej firmy oraz nieodwracalne straty dla środowiska i ludzi."
źródło: [dzialaj.akcjademokracja.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.130.---)
Data: 07 gru 2016 - 13:11:09

Węgiel brunatny nadaje się tylko do elektrowni, absolutnie nie do domów. I nie wolno tego czegoś nazywać "eko".

Tak samo jak muły i miały węglowe. Ale tego do nas nie opłaca się już wozić.

Nie zapominaj Maniu o dużym imporcie węgla do Polski z zagranicy.

Węgiel weglowi nie równy. Niektóre gatunki nadają się do domów, jeżeli mamy dobry piec.

Od paru dni czytam projekty ważnych dla nas dokumentow.... Porzuccie wszelką nadzieję którzy tu wchodzicie...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 07 gru 2016 - 17:30:51

Proszę, dzisiejszy artykuł z Wyborczej. Jakże na czasie naszej dyskusji o syfie, który unosi się na terenie naszej gminy:

"Rakotwórczy benzo(a)piren? Jest go 40 razy więcej niż dopuszcza WHO

Przede wszystkim produkujemy o wiele za dużo groźnego dla zdrowia i życia pyłu PM2.5. Jednym z jego najgroźniejszych składników jest rakotwórczy B[a]P (benzo(a)piren). 76 proc. jego emisji w Polsce powstaje w wyniku indywidualnego ogrzewania budynków. Zdaniem WHO żadne stężenie tego związku chemicznego nie jest bezpieczne dla zdrowia, dlatego zamiast normy organizacja określiła wartość, która zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu. W 2015 roku wszystkie stacje monitorujące jakość powietrza w Polsce odnotowały 40-krotność tej wartości."

"Europejska Agencja Środowiska (EEA) szacuje, że co roku w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera około 50 tysięcy osób."

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21075739,wyglada-przerazajaco-powinno-wdychamy-rakotworczy-benzo-a.html

Moim zdaniem nie ma żadnych tłumaczeń, że to będą koszty dla ludzi. Ludzi nie stać itp. Przecież badania wyraźnie mówią, że albo coś z tym zrobimy albo będziemy umierać...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Kto z hasioka piec futruje tego kosa pocałuje..
Wysłane przez: maniamania (159.205.56.---)
Data: 08 gru 2016 - 18:51:09

Pomysł samorządowców z Pszczyny, która jest jedną z najbardziej zanieczyszczoną miejscowością w UE.


"Jakość powietrza w miastach woj. śląskiego pogarsza się w sezonie grzewczym. Przyczyną jest głównie tzw. niska emisja - skutek spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach paliw niskiej jakości, czasem odpadów."


Hasło kampanii >grinning smiley< Kto z hasioka piec futruje tego kosa pocałuje..>grinning smiley<
Hasiok, to po śląsku śmietnik
stronka kampanii: [www.opalajzglowa.pl]
Może kcińscy radni / urzędnicy zechcą wziąć za wzór działania kolegów z Pszczyny ? Konstancin ma nieco lepsze parametry zanieczyszczeń, ale jest uzdrowiskiemZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-12-10 11:36 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Kto z hasioka piec futruje tego kosa pocałuje..
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.130.---)
Data: 08 gru 2016 - 19:01:18

A skad Maniu wiesz, że lepsze?

Mam nadzieję, że od nowego roku będziemy wiedzieć więcej.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.223.---)
Data: 09 gru 2016 - 09:54:56

Pszczyna pod wzgl. zanieczyszczeń ma "zaszczytne" drugie miejsce w UE. M.in. wpływa na to ukształtowanie terenu. Kcin leży na równinie, więc może aż tak źle nie jest.
Nie ciesz się na zapas.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 09 gru 2016 - 10:04:07

Jak dla mnie jest to bicie piany kto ma bardziej zanieczyszczone powietrze -> my czy Pszczyna? Syf to syf a 3/4 tego syfu generujemy my albo nasi sąsiedzi przy ogrzewaniu.
To nie są żadne obce siły, to nie jest niewidzialny wróg. Ten syf jest nazwany, zidentyfikowany, umiejscowiony a skala jego działań przerażająca. Pytanie jest tylko jedno - działamy czy losowo umieramy?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MarioMario (89.73.141.---)
Data: 10 gru 2016 - 01:16:56


Mixiorek

Czy nasza gmina ma jakiś program a'la Kraków typu wymiana pieca na gazowy (najlepiej) i dopłata do tego pieca 90-100%? Przecież my w takim syfie sami się podusimy. Nie wspomnę już o tym, że podobno jesteśmy Uzdrowiskiem...


uchwała 338/VII/22/2016 w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowej na dofinansowanie z budżetu Gminy Konstancin-Jeziorna przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, obejmujących modernizację systemów ogrzewania w budynkach i lokalach mieszkalnych na korzystniejsze z punktu widzenia kryterium sprawności energetycznej oraz kryterium ekologicznego.

Dotacje ruszą od stycznia 2017 r. Póki co w budżecie na 2017 r. zapewnione będzie 50 tyś zł na start dotacji. Jeżeli będzie większe zainteresowania, Rada zapewne przesunie środki na ten cel. Kwestia dotacji do wymiany pieców była w zeszłym roku omawiana na Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska i zakończyła się wnioskiem do Burmistrza o umożliwienie dotowania wymiany pieców. Po przeanalizowaniu kwestii formalnych itp Burmistrz we wrześniu 2016 przedłożył Radzie Miejskiej uchwałę, która została podjęta. Jakie będzie zainteresowanie i efektywność, rok 2017 pokaże. Po szczegóły zapraszam do wymienionej wyżej uchwały.

Opcje: OdpowiedzCytuj
kilka pomysłów do wykorzystania
Wysłane przez: maniamania (46.76.211.---)
Data: 10 gru 2016 - 12:27:09

Mario, dziękuję za słowa otuchy.

Myślę że na zainteresowanie wymianą pieców ale też efektywnością spalania (żeby jak najmniej puszczać ciepła w komin) pomogłaby podobna ulotka: [www.opalajzglowa.pl]
Może wydz. RiOŚ korzystając ze wzoru mógłby opracować taki druczek, zamieścić na stronie gminy, a także wydrukować i dołączyć do Biuletynu. Wiem, że zima już się kończy, ale lepiej późno niż wcale.

Przydalby się także pokaz palenia - np. na targowisku: [www.opalajzglowa.pl]


Pszczyńska SM przeszła przeszkolenie i przeprowadza rutynowe kontrole palenisk: [www.opalajzglowa.pl]
Prowadza także prelekcje w szkołach: [www.opalajzglowa.pl]

Źródłem inspiracji dla naszych urzędników może być także stronka: [czysteogrzewanie.pl]

gdzie piszą tak:

"Daj dymowi popalić!
Za dym płacisz min. 30% ceny paliwa. Sąsiadów możesz nie lubić, ale wędzić ich to drogi sport.
Pokazujemy jak obsługiwać twojego "kopciucha", aby przestał kopcić i zaczął spalać dym, tak jak to robią nowoczesne, drogie kotły."


czyli rzecz nie koniecznie w tym by kupować drogi piec, ale w tym co masz umiejętnie palić

Tu można zamówić pokaz - grupa działa non profit, trzeba tylko pokryć koszt podróży: [czysteogrzewanie.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: kilka pomysłów do wykorzystania
Wysłane przez: maniamania (46.76.211.---)
Data: 10 gru 2016 - 12:47:01

a tu filmiki jak spalać efektywnie węgiel, a także drewno w kominku - żeby nie wypuszczać paliwa (ok.30%) bezużytecznie kominem: [czysteogrzewanie.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (5.60.250.---)
Data: 10 gru 2016 - 13:37:23


Mario

uchwała 338/VII/22/2016 w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowej na dofinansowanie z budżetu Gminy Konstancin-Jeziorna przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, obejmujących modernizację systemów ogrzewania w budynkach i lokalach mieszkalnych na korzystniejsze z punktu widzenia kryterium sprawności energetycznej oraz kryterium ekologicznego.

Dotacje ruszą od stycznia 2017 r. Póki co w budżecie na 2017 r. zapewnione będzie 50 tyś zł na start dotacji. Jeżeli będzie większe zainteresowania, Rada zapewne przesunie środki na ten cel. Kwestia dotacji do wymiany pieców była w zeszłym roku omawiana na Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska i zakończyła się wnioskiem do Burmistrza o umożliwienie dotowania wymiany pieców. Po przeanalizowaniu kwestii formalnych itp Burmistrz we wrześniu 2016 przedłożył Radzie Miejskiej uchwałę, która została podjęta. Jakie będzie zainteresowanie i efektywność, rok 2017 pokaże. Po szczegóły zapraszam do wymienionej wyżej uchwały.

Dobrze, że podjęliście uchwałę. Ale żeby było zainteresowanie, musi być intensywna promocja. W biuletynach gminnych, w prasie, na spotkaniach z mieszkańcami. A promocją w tej gminie na ogół zajmują się radni, bo Wydział Promocji zajmuje się promocją burmistrza, nie uchwał. Liczymy zatem na promocję tego programu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.152.---)
Data: 10 gru 2016 - 19:52:42

Panie Mariuszu, dziękuję za informację.
Wiem, że nie można inaczej ale jak czytam "Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy Konstancin-Jeziorna" to moje nadzieje na faktyczną realizację są bardzo małe sad smiley a moim zdaniem ta uchwała i ten proces wymiany pieców powinien być na krótkiej liście mega priorytetów na rok 2017 i kolejne.
Niech chociaż Burmistrz spotka się Radnymi i Sołtysami w tej kwestii. Tylko oni mogą coś zdziałać.

Wklejam te dramatyczne dane w postaci grafiki:


UE jest jaka jest ale akurat powinna się za nas wziąć. Trujemy się sami. Mogliby nam zablokować dotacje to wszyscy by szybko zaczęli działać.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (46.76.211.---)
Data: 10 gru 2016 - 21:47:55

zanim nastąpi wymiana pieców, może póki co nauka z pokazem jak należy palić, bo najlepszy piec nie pomoże jeśli będzie się nieumiejętnie go ładować. Linki do ulotek oraz namiar na zorganizowanie pokazu oszczędnego i czystego spalania podałam w tym wątku wyżej.

Odkąd palimy tak jak trzeba (zn. rozpalamy od góry) z naszego kominka, który jest głównym źródłem ogrzewania nie wali z komina bury, śmierdzący dym i drewna wychodzi mniej. Dlatego z uporem maniaka staram się zainteresować Was - bliższych i dalszych sąsiadów. smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.156.---)
Data: 11 gru 2016 - 22:06:14

Cóż, c.d.:
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,czerwona-plama-na-mapie-europy-polska-ma-fatalne-powietrze,219405.html

Nie mamy norm, stare diesle to u nas standard, 40% z nas nadal spala śmieci.
Średniowiecze albo późny XIXw.

Opcje: OdpowiedzCytuj
będzie lepiej eye popping smiley
Wysłane przez: maniamania (159.205.189.---)
Data: 12 gru 2016 - 11:29:47

Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN
7 grudzień o 22:51 ·
Zamieszczamy stanowisko Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej w sprawie projektu podstawy programowej do biologii dla klas V-VIII szkoły podstawowej.

fragment:
Z satysfakcją zauważamy uwzględnienie w projekcie podstawy programowej zagadnień z zakresu zagrożeń różnorodności biologicznej oraz ochrony przyrody, z dużym niepokojem natomiast konstatujemy brak zagadnień z zakresu ochrony środowiska. Zagrożenia środowiskowe, takie jak globalne ocieplenie (które zaczyna już w istotny sposób wpływać na życie wielu społeczeństw) czy kwestia zagospodarowywania śmieci i odpadów, powinny być znane każdemu obywatelowi, bowiem bez powszechnej świadomości i akceptacji niezbędnych zmian w gospodarce nie będziemy w stanie podjąć skutecznych działań zapobiegających degradacji środowiska.
Należy zaznaczyć, że po reformie edukacyjnej większość młodzieży będzie uczyła się biologii jedynie w szkole podstawowej, a zatem powinna z niej wynieść kanon wiedzy biologicznej, niezbędny nie tylko w życiu codziennym, ale także pomagający zrozumieć otaczający świat. Podstawy wiedzy o środowisku oraz wiedzy o ewolucji do tego kanonu ponad wszelką wątpliwość należą.

więcej tu: [www.facebook.com]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 12 gru 2016 - 13:43:25

Z takim podejściem to ja się nie dziwię, że nie ma woli by coś z tym zrobić. Zaraz się okaże, że to wielki spisek na Polskę.... fronty znoszą do nas z całej Europy smog... Niemiec stoi na swojej miedzy i dmucha w stronę granicy z Polską.
Nie mamy jako kraj norm, nie mamy badań, nie mierzymy często regularnie ale wielu jest pewnych, że to spisek Niemców i UE. A jak mamy mierniki to często normy przekraczane są 4-5x...

Polska paranoja. A wystarczy zajrzeć do sąsiadów zza płotu, przejść się po naszych miastach i miasteczkach. Dziś wieczorem szykuje się widoczny mróz, ciekawe jak będzie wyglądać i "pachnieć" nasza gmina. Byle w oczy i gardło nie piekło sad smiley

https://twitter.com/JanSpiewak/status/808254228129005569Do tego ministrem środowiska jest Szyszko zwany również Szyszkodnikiem. Człowiek, który chce wycinać puszczę białowieską.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 2 z 32


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.