Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...1718192021222324252627...->|-->
Bieżąca strona: 22 z 32
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (89.64.0.---)
Data: 18 lut 2018 - 18:56:37

A nasz obecny Burmistrz zmienił organizację ruchu w strefie A na taką, która stworzyła miejsca parkingowe dla samochodów... a może trzeba było zrobić tam ścieżki rowerowe i zwiększyć liczbę drzew?

"Badyda jest również za zwalczaniem szkodliwej niskiej emisji, ograniczeniem wjazdu do stref śródmiejskich oraz zmianą w polityce parkingowej - przez podniesienie opłat parkingowych, zmniejszenie liczby miejsc parkingowych, uprzywilejowanie komunikacji miejskiej oraz promowanie rowerów i samochodów elektrycznych.

- Zanieczyszczenie powietrza kosztuje - mówił naukowiec. - To koszt roczny ok. 2 mld euro w Polsce, w Europie - 15 mld euro. Całkowite koszty zdrowotne wg WHO to 100 mld dolarów dla Polski - alarmował dr Badyda."

[www.haloursynow.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 23 lut 2018 - 09:55:47

"Zauważył, że smog powoduje przede wszystkim choroby krążenia, a dopiero potem dróg oddechowych. Zanieczyszczone powietrze prowadzi głównie do zawałów i udarów. Nieobojętne na zanieczyszczenia pozostają także inne układy, w tym nerwowy.
Podkreślił, że ciąża w okresie grzewczym (szczególnie pierwszy trymestr) szczególnie często kończy się przedwczesnym porodem, a dziecko może mieć niską masę urodzeniową.
- To przekłada się na problemy zdrowotne na całe życie. Dziecko wielokrotnie częściej zapada na infekcje, na astmę, niż dziecko o normalnej wadze urodzeniowej - mówił ekspert."

[tvnmeteo.tvn24.pl]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-02-23 10:15 przez Mixiorek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (46.76.68.---)
Data: 23 lut 2018 - 11:07:54

Dla przypomnienia: zgodnie z uchwałą antysmogową nie wolno montować piecy węglowych klas 2,3,4 czy 5. Tylko posiadające certyfikat na zodność z ekoprojektem (ecodesign).


mazovia.pl
• od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE)
• od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
a) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
b) węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem,
c) węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
d) paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna),
• od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
• od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
• użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności,
• posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych
w ekoprojekcie.

[ Więcej informacji ]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.249.---)
Data: 23 lut 2018 - 11:47:11

PS. jakie kominki spełniają wymogi ekoprojektu, gdzie można znaleźć wykaz oraz jakie urządzenia należy zastosować?

Nie wiem czy dożyję, pytam dla potomnych...eye popping smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (31.1.22.---)
Data: 23 lut 2018 - 12:52:18

Na każdym urządzeniu jest tabliczka znamionowa (ew. instrukcja obsługi), która musi wyraźnie stwierdzać fakt spełniania tego kryterium.

Brak takiego wpisu = kominek/piec do wymiany.

[ Przykładowa lista z oferty jednego ze sklepów ]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.249.---)
Data: 25 lut 2018 - 17:40:35

Narzekamy na smog w Uzdrowisku tudzież w stolicy, a to się nijak ma do miejscowości w dolnej części mapy Polski.

Moja kuzynka - korzystając z zaoszczędzonego urlopu - wzięła małżonka i dziecko wybrali się w czwartek do Karpacza, by przez weekend trochę pojeździć na nartach. Jakież było moje zdziwienie gdy w sobotę zadzwoniła że już wrócili, bo tam nie było czym oddychać.
Wiem że to nijak nie usprawiedliwia smogu w Uzdrowisku Konstancin, ale dobra zmiana zamiast pleść o termomodernizacji powinna wziąć (sorry wziąść) się za likwidację kopalń i pomyśleć o pozyskiwaniu czystej energii. A jeśli jest tak dobrze jak twierdzi Morawiecki, to niech wyskrobie z budżetu kasę na dopłaty do ogrzewania elektrycznego czy gazowego.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (84.40.135.---)
Data: 25 lut 2018 - 18:24:15

Za nim zaczniemy krytykować "dobrą zmianę za brak decyzji ,lub złą decyzję w sprawie walki z zanieczyszczeniem powietrza , warto wiedzieć, za co UE chce ukarać Polskę a konkretnie za jaki okres :
Europejskie kłopoty ze smogiem
Jeśli Polska przegra sprawę przed Trybunałem, będzie drugim krajem Wspólnoty pociągniętym do odpowiedzialności za nieprzestrzeganie norm jakości powietrza. Pierwszym z nich była Bułgaria, która w kwietniu 2017 roku przegrała skargę. W tym wypadku Trybunał zawyrokował, że co najmniej między 2007 i 2014 rokiem w tym kraju dochodziło do regularnego przekraczania rocznych dopuszczalnych wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10
.
A tu całość :[www.doz.pl]
Co robili więc przez osiem lat zwolennicy cieplej wody w kranie ?confused smileyZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-02-25 18:31 przez anina.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (81.190.89.---)
Data: 25 lut 2018 - 19:17:47

Może trzeba uporządkować bo jest wiele przekłamań:
- ze smogiem aktywnie nie walczono od lat. Niezależnie, które plemię było akurat przy władzy. To, że teraz o tym mówimy i zaczynamy walczyć zawdzięczamy organizacjom społecznym i UE. Tak, tej wrednej UE. O dziwo chyba nie chcą żebyśmy umierali w takim tempie
- nasz kraj dostał karę za lata 2007-2014 ale patrzono też na to jak wygląda obecnie walka z tą patologią jaką jest smog
- radzimy sobie kiepsko z OZE (odnawialne źródła energii). Wcześniej inwestorzy dostali bardzo preferencyjne warunki (zakup 1GW przez zakłady energetyczne) a od ponad dwóch lat obecnie miłościwie rządzący zaorali wszelkie inwestycje w OZE. Jak nie urok to sraczka. Tak nas pokarało
- termomodernizacje są istotnym elementem ale nie kluczowym w walce ze smogiem
- główne źródło syfu to indywidualne kominki i piece, w których pali się drewnem i węglem (o śmieciach, odpadach, deskach, klepkach, drzwiach, plastiku, styropianie nawet nie wspominam)
- to czym pali się w syfiastych piecach w części a może większości nie pochodzi z polskich kopalń. Rosyjski i ukraiński węgiel nas zalał. Czemu? Bo jest tańszy a Polak, kupuje to co tańsze choć przecież nie wiem czy dla wielu patriotycznie jest palić "ruskim węglem"! Do tego węgiel ze wschodu jest dużo mniej kaloryczny niż nasz, o ilości substancji rakotwórczych nie wspomnę
- jak należy walczyć z syfem, jest kilka dróg ale chyba najważniejsze:
1. Ograniczyć ilość trującego surowca na rynku (rząd)
2. Zakaz palenia węglem i drewnem. To jak widać się dzieje bo za 5 lat wejdzie w naszej gminie całkowity zakaz palenia w piecach tego typu (egzekucja będzie niestety należeć do samorządu i SM)
3. OZE (rząd i samorządy)
4. Termomodernizacje (rząd i samorządy)
5. Priorytet dla komunikacji zbiorowej i ograniczenie komunikacji indywidualnej w miastach oraz ośrodkach uzdrowiskowych
6. Dopłaty dla najbiedniejszych, naprawdę najbiedniejszych
7. Zakończenie fikcji i kabaretu przy badaniach technicznych samochodów. U nas badań nie przechodzi 3% samochodów a w Niemczech ~26%. Mamy samochody w 8x lepszym stanie technicznym niż Niemcy? Prędzej mi kaktus wyrośnie
8. Wycinanie filtrów cząstek spalin powinno być karalne dla właściciela auta i miejsca, w którym się to robi
9. Do centrów miast, uzdrowisk powinny wjeżdżać tylko auta wyprodukowane np: po 2010r.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-02-25 19:18 przez Mixiorek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Gadanie o truciu kominem jest gadaniem do słupa
Wysłane przez: maniamania (159.205.249.---)
Data: 25 lut 2018 - 20:02:32

jeżeli przedstawicielka dobrej zmiany - członkini Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Bochwic napisała na twitterze tak:

Ludzie palą śmieciami z gospodarności. Moja sąsiadka wrzuca pod kuchnię przez cały dzień wszystko, co podejdzie: skorupki od jajek, stary chleb, torby plastikowe, obierki, opakowania po mleku i jogurtach. Segregowanie jest uciążliwe
i dalej:
Z tego powstaje bogaty popiół (skorupki), który oni wysypują na klomby. Plastik z żółtym śmierdzącym dymem znika w przestworzach wiec znaczy się go nie ma…

[www.rp.pl]
warto zajrzeć i zobaczyć bijący po oczach intelekt tej damy

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (79.184.124.---)
Data: 26 lut 2018 - 08:17:34

Warto przeczytać pełne wypowiedzi pani Brochwic. Wiele portali powtarza te wyrwane z kontekstu zdanie. Całość na Facebooku "Warszawa Bez Smogu", która też się dała podpuścić.

W kwestii wyroku przed ETS: kto z was go przeczytał? Pewnie nikt, a polecam. Bo największym winowajcą są tam samorządy, a konkretnie Marszałkowie Województw, którzy przyjęli bardzo źle Programy Ochrony Powietrza, które powinny walczyć z tym syfem, a marnują tylko papier...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.249.---)
Data: 26 lut 2018 - 11:51:35


Hammer
Warto przeczytać pełne wypowiedzi pani Brochwic. Wiele portali powtarza te wyrwane z kontekstu zdanie. Całość na Facebooku "Warszawa Bez Smogu", która też się dała podpuścić.

o to chodziło? [www.facebook.com]

Takie zdanie w kontekście czy bez nie powinno paść, bo rozgrzesza "spalaczy" wszystkiego co się nawinie

wyroku ETS nie czytałam, bo nijak go nie mogę znaleźć, w sieci są tylko informacje, że 22.lutego ma taki wyrok zapaść

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (79.184.124.---)
Data: 26 lut 2018 - 13:39:04

Przecież ona tylko cytowała swoich sąsiadów. Więc hejt na sąsiadów, a nie tą Panią.

wyrok - link

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 27 lut 2018 - 09:48:56

Maniu, ja uważam tak - zamiast oglądać się na politykę, na niemądre komentarze i na innych warto samemu i w swoim otoczeniu rezygnować całkowicie z palenia drewnem i węglem.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 27 lut 2018 - 16:29:30

A jak tam nasze placówki?

"Czyste powietrze dla wilanowskich przedszkolaków
Opublikowano: 30 styczeń 2018

We wszystkich publicznych przedszkolach w Wilanowie pojawiły się oczyszczacze powietrza. W sumie to 61 urządzeń, które zamontowano w salach, gdzie przebywają dzieci. Środki na zakup pochodzą z budżetu m. st. Warszawy. Koszt zakupu urządzeń w Wilanowie wyniósł ok. 180 000 zł. Urządzenia oczyszczają powietrze z pyłów i szkodliwych substancji, ale także kurzu, alergenów i bakterii. Oczyszczacze powietrza są także zamontowane w wilanowskim żłobku."

[wilanow.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 02 mar 2018 - 07:30:52

To nam sąsiedzi fundują syf:


Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: olaola (77.253.126.---)
Data: 02 mar 2018 - 08:11:44

omatko ...sad smiley Przydałoby się porównanie z przedmieściami np Pragi, Brukseli i Genewy

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (79.184.122.---)
Data: 02 mar 2018 - 08:43:42

link portal europejski

Powyżej link do portalu gdzie są wszystkie stacje z Europy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MarioMario (89.70.134.---)
Data: 06 mar 2018 - 22:16:15


Mixiorek
A jak tam nasze placówki?

"Czyste powietrze dla wilanowskich przedszkolaków
Opublikowano: 30 styczeń 2018

We wszystkich publicznych przedszkolach w Wilanowie pojawiły się oczyszczacze powietrza. W sumie to 61 urządzeń, które zamontowano w salach, gdzie przebywają dzieci. Środki na zakup pochodzą z budżetu m. st. Warszawy. Koszt zakupu urządzeń w Wilanowie wyniósł ok. 180 000 zł. Urządzenia oczyszczają powietrze z pyłów i szkodliwych substancji, ale także kurzu, alergenów i bakterii. Oczyszczacze powietrza są także zamontowane w wilanowskim żłobku."

[wilanow.pl]

Nasze placówki także zostaną wyposażone w oczyszczacze powietrza. Na njabliższej sesji 21 marca, radni podejmą uchwałę, o zmianach w budżecie na 2018 r., w których to będzie m.in

Zwiększenie wydatków bieżących, które będą przeznaczone na zakup oczyszczaczy powietrza do gminnych przedszkoli. Kwota 50 tys.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.249.---)
Data: 06 mar 2018 - 23:10:24

Może przydałyby się także w salach gimnastycznych, w szkołach - tam gdzie dzieci/ młodzież intensywnie oddychają. W klasach też, ale może te zakupy puściłyby gminę z torbami eye popping smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: olaola (83.14.154.---)
Data: 07 mar 2018 - 07:13:35


Hammer
link portal europejski

Powyżej link do portalu gdzie są wszystkie stacje z Europy.

z tej mapy wynika, że bliskość oceanu działa lepiej niż bliskość Azji confused smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...1718192021222324252627...->|-->
Bieżąca strona: 22 z 32


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.