Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...2223242526272829303132
Bieżąca strona: 32 z 32
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (37.47.12.---)
Data: 22 mar 2019 - 17:14:56

W czwartek (21 marca) gmina Konstancin-Jeziorna oraz spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Termika Energetyka Rozproszona z Wrocławia podpisały umowę realizacji pilotażowego programu likwidacji niskiej emisji. Zakłada on m.in. budowę instalacji ogrzewania gazowego w budynkach komunalnych na osiedlach: Kozia, Brzozowa, Mirków i Porąbka.

Sposób ogrzewania mieszkań ma olbrzymi wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Spalanie w piecu paliw o bardzo niskiej jakości, ciężkiego oleju opałowego czy też odpadów jest bardzo szkodliwe dla środowiska, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia.

więcej tu: [www.konstancinjeziorna.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
smog na sesji RM
Wysłane przez: maniamania (5.184.5.---)
Data: 28 mar 2019 - 19:40:41

w programie VI. sesji

[www.konstancin.com]

jest:
18. Projekt uchwały w sprawie powołania doraźnej Komisji Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna do spraw walki ze smogiem.

Nie wiem jaka jest treść uchwały, bo jeszcze jej w BIP nie ma, za to jest nadzieja...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: smog na sesji RM
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 29 mar 2019 - 13:47:41

Projekt w sprawie doraźnej.

To jest tak bardzo typowe dla nas tutaj smiling smileyWszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
takie jest uzasadnienie "sprawy" doraźnej
Wysłane przez: maniamania (5.184.5.---)
Data: 29 mar 2019 - 23:05:24

UZASADNIENIE
Do uchwały NR ...... /VIII/6/2019 Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna z dnia 11 kwietnia 2019 r.

W październiku 2018 roku firma Dron House S.A. wykonała pomiary powietrza w postaci pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 oraz PM10, które są głównymi składnikami smogu. Pomiary zostały dokonane dzięki dronom, czyli bezzałogowym statkom powietrznym. Dzięki temu powstał raport - mapa zanieczyszczeń powietrza w gminie Konstancin – Jeziorna. Dowodzi ona wyraźnie tego, że stan powietrza jest niezadowalający, szczególnie, że jesteśmy gminą uzdrowiskową, której jednym z atutów powinno być czyste powietrze.
Na sesji Rady Miejskiej dnia 5 marca 2019 w punkcie zapytania, interpelacje i wolne wnioski radny Krzysztof Bajkowski wyszedł z propozycją ponad podziałami polegającą na na powołaniu doraźnej komisji do spraw walki ze smogiem (roboczo nazwanej komisją antysmogową).
Celem prac doraźnej komisji do spraw walki ze smogiem będzie opracowanie skutecznych rozwiązań, które spowodują zminimalizowanie występowania smogu na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Opracowane rozwiązania zostaną przedstawione Radzie Miejskiej oraz Burmistrzowi, jak również praca komisji zaowocuje wnioskami do budżetu na rok 2020, tak żeby zmiany zostały wprowadzone w życie najszybciej jak to tylko możliwe.
Tematyka prac komisji dotyczy wszystkich mieszkańców naszej gminny, naszego zdrowia – wszystkich bez wyjątku, ponieważ każdy oddycha powietrzem atmosferycznym. Jest to związane bezpośrednio ze statusem uzdrowiska kluczowym dla naszego miasta. Na ten moment statystyka wskazująca dni w roku, w których są przekroczone normy jakości powietrza w rejonie uzdrowiska jest na naszą niekorzyść.
Problematyka dotyczy zakresu, który znajduje się na styku co najmniej trzech innych komisji np. Komisji Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych, Komisji Uzdrowiskowej oraz Rolnictwa i Ochrony Środowiska, więc warto zająć się tematem smogu w bezpośredni sposób nie zakłócający pracy powyższych komisji.
Ponadto istnieje wysokie zapotrzebowanie społeczne dobitnie nakazujące aby zająć się tym zagadnieniem - widać to w rozmowach, wpisach na forach oraz w artykułach w lokalnej prasie. Powinniśmy jako Rada Miejska odpowiedzieć pozytywnie na to zapotrzebowanie i stanowczo zająć się problemem smogu występującego na terenie Konstancina-Jeziorny.


pełny tekst uchwały można znaleźć tu: [bip.konstancinjeziorna.pl] p. 11

Lepiej późno niż wcale smiling bouncing smiley
m

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (79.184.78.---)
Data: 02 wrz 2019 - 18:02:16

Dziś na Królewskiej ZGK w ramach koszenia złamało zapisy uchwał dot. programów ochrony powietrza kurząc dmuchawami. Bo sprzątanie toto nie było...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (37.47.44.---)
Data: 02 wrz 2019 - 21:03:30

Wiem, że grupa mieszkańców zbiera podpisy pod petycją, by zakazać używania w naszym niby uzdrowisku tych nie tylko smrodzących i kurzących, ale i ryczących dmuchaw.
Takie zakazy wprowadziło kilka samorządów.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: czaknoris (37.47.34.---)
Data: 03 wrz 2019 - 00:40:12


Hammer
Dziś na Królewskiej ZGK w ramach koszenia złamało zapisy uchwał dot. programów ochrony powietrza kurząc dmuchawami.

Nie tylko dziś. Używają tych ręcznych dmuchaw cały czas. To samo robi obsługa jednostek samorządowych typu szkoły, przedszkola.
Dmuchaw do roznoszenia pyłu używa też obsługa pewnego znanego centrum handlowego na terenie miasta.

Który program zakazuje używania dmuchaw? Która to uchwała, sejmiku? Pod jaką datą tego szukać?
Może w gminie się jeszcze nie przyjęły nowe przepisy... Albo administrator zablokował dostęp do strony z dziennikiem urzędowym województwa mazowieckiego?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Uchwały
Wysłane przez: maniamania (37.47.44.---)
Data: 03 wrz 2019 - 11:06:43

UCHWAŁA NR 98/17 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
z dnia 20 czerwca 2017 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie programu ochrony powietrza dla strefy mazowieckiej, w której zostały przekroczone poziomy dopuszczalne pyłu zawieszonego PM10 i pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu


- na str. 185 jest o zapobieganiu rozprzestrzeniania sie pyłów zawieszonych - na str. 193 o ograniczeniu lub zakazaniu używania ogrodowych narzędzi spalinowych

uchwała jest tu: [www.edziennik.mazowieckie.pl]

Na sesji naszej RM - 11.września ma być podjęta uchwała (poz. 9) ws. ochrony przed emisją pyłów, tzw. PONE - projekt uchwały jest tu: [bip.konstancinjeziorna.pl]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-09-03 11:07 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
"Walka ze smogiem małymi krokami" (bardzo małymi sad smiley )
Wysłane przez: maniamania (37.47.205.---)
Data: 29 sty 2020 - 18:54:44

w NR 274 (8) 29 STYCZNIA 2020 Przeglądu Piaseczyńskiego


fragmenty artykułu:

W projekcie budżetu na 2020 rok na ochronę powietrza władze zamierzały wydać 130 tys. złotych, z czego 30 tys. to koszt utrzymania jedynej stacji pomiarowej w Konstancinie--Jeziornie.
(...)
Jeden pomiar to za mało–
Na jednym z posiedzeń pojawili się też reprezentanci Konstancińskiego Alarmu Smogowego z wnioskiem o umieszczenie na terenie miasta kilkunastu czujników mierzących poziom zanieczyszczeń powietrza – relacjonuje Bajkowski. – Proste urządzenia nie są drogie. Roczny koszt ich zamontowania i obsługi byłby porównywalny z jednokrotnym badaniem z użyciem drona – podkreśla. Pomiar wykonywany przez cały rok w różnych punktach miasta i gminy mógłby zapewnić znacznie większa liczbę informacji dotyczących potencjalnych źródeł zanieczyszczenia powietrza. W tej chwili w gminie działa wprawdzie certyfikowana stacja pomiarowa, ale tylko jedna. Jej lokalizacja (przy ul. Wierzejewskiego) też budzi obiekcje mieszkańców. Ich zdaniem stacja powinna się znajdować bliżej osiedla Grapa i głównych dróg w mieście. Pomysł na zmianę lokalizacji nie zyskał jednak aprobaty burmistrza.– Udało się, status uzdrowiska został przedłużony. Nikt nie ma przecież interesu w tym, żeby się okazało, iż uzdrowisko bardziej truje niż leczy. Liczy się wynik, a nie fakty – mówi jeden z mieszkańców Skolimowa. – Chciałbym się mylić, ale moim zdaniem burmistrz na pewno się nie zgodzi na rozszerzenie badań dotyczących jakości powietrza. Na razie burmistrz zapowiedział kontrole straży miejskiej. Mają one objąć między innymi sprawdzenie, czym w swoich piecach palą mieszkańcy. W najbliższym czasie kontrole nieruchomości będą prowadzone w sołectwach: Okrzeszyn, Kępa Oborska, Kępa Okrzewska i Obórki.

Usytuowanie stacji na terenie szpitala, z dala od szlaków komunikacyjnych, zakrawa na żart - uwaga m

Opcje: OdpowiedzCytuj
koniec ryczących dmuchaw
Wysłane przez: maniamania (37.47.200.---)
Data: 12 sty 2021 - 21:47:12

Od nowego roku (2021) na terenie województwa mazowieckiego obowiązuje całkowity zakaz używania dmuchaw do liści. Za jego złamanie grozi kara od 500 zł do 5 tys. zł.


Zakaz dla wszystkich

Zakaz obowiązuje wszystkich mieszkańców Mazowsza – nie tylko właścicieli nieruchomości, ale także m.in. zarządców dróg, gminne jednostki organizacyjne, przedsiębiorców, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dotyczy on zarówno urządzeń elektrycznych, jak i spalinowych – nie można ich stosować także do sprzątania pokosu trawy czy zamiatania chodników. Uwaga! Zakaz stosowania dmuchaw nie obejmuje odkurzaczy, czyli urządzeń, które zasysają liście wraz z nieczystościami – nie wydmuchują one powietrza, a więc nie powodują ponownego unoszenia zanieczyszczeń.


więcej tu: [www.konstancinjeziorna.pl]

PS. Kilka dni temu obserwowałam panów z ZGK sprawnie i szybko usuwających liście przy pomocy grabi. Sprzątanie odbyło się zupełnie inaczej niż dotychczas, gdy kilku facetów z ryczącymi maszynami już od 6.-rano"znęcało się" na przyklejonymi do jezdni mokrymi liśćmi, a dwóch/trzech sterczało opartych o grabie, czekając aż podjedzie furgonetka do której mieli urobek załadować

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...2223242526272829303132
Bieżąca strona: 32 z 32


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.