Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 08 sie 2017 - 08:22:29

Terminy spotkań w sprawie uchwały antysmogowej

10 sierpnia 2017 r. godz. 11.30 Warszawa Sala urzędu
ul. Jagiellońska 26
03-719 Warszawa

[www.mazovia.pl]

ws. uchwały napisz do Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego
Wysłane przez: maniamania (87.205.247.---)
Data: 08 sie 2017 - 10:14:27

Mamy tylko 2 tygodnie na wyrażenie poparcia dla uchwały antysmogowej przygotowanej dla Mazowsza. Jeśli tego nie zrobimy, może ona przepaść w głosowaniu jesienią. Zadbaj o to, żeby prawo rozpoczynające walkę o nasze powietrze weszło w życie. Wypowiedz się w konsultacjach.

Nie możesz wybrać się na konsultacje,
NAPISZ E-MAIL WS. UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA MAZOWSZA

tu: [dzialaj.akcjademokracja.pl]
jest gotowy formularz do wypełnienia, który wraz z Twoimi uwagami zostanie wysłany do Urzędu Marszałkowskiego


projekt uchwały wraz z uzasadnieniem można pobrać stąd: [www.mazovia.pl]
(na dole strony)

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.230.---)
Data: 08 sie 2017 - 10:36:25

W głosowaniu przejdzie, ale dla uzdrowiska może być niewystarczająca. Lepszy byłby całkowity zakaz paliw kopalnych w KJ.

Ale nawet jak ta przejdzie to zgadnijcie kto będzie odpowiedzialny za jej egzekucję, czyli kontrolowanie mieszkańców?

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.155.---)
Data: 23 sie 2017 - 10:12:01

Kiedy zostanie wprowadzony całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w naszej gminie uzdrowiskowej?

"Byle czym nie napalisz. Polska Grupa Górnicza wycofuje ze sprzedaży najgorszej jakości węgiel

Polska Grupa Górnicza (PGG), największy producent węgla kamiennego w Europie, nie sprzedaje już mułów i flotów, czyli odpadów węgla, odbiorcom prywatnym i komunalnym. Zalegające na składach zapasy zużyją przemysł i energetyka, gdzie spalane są w urządzeniach wyposażonych w filtry.

Każdego roku sprzedawano w Polsce ok. 900 tys. ton odpadów węglowych z PGG. To 2,5 proc. ogólnej sprzedaży węgla przez spółkę, nie wpłynie więc w żaden sposób na jej sytuację finansową, bo PGG będzie teraz sprzedawać wyłącznie lepsze, ale droższe paliwo. Dla prywatnych odbiorców niemożność kupienia kopalnianych odpadów oznacza jednak wzrost kosztów ogrzewania. Tona mułu i flotu kosztowała od 100 do 300 zł, za dobrej jakości węgiel, z niższą zawartością siarki i popiołu, trzeba zapłacić ok. 850-1000 zł. Ogrzewanie domów węglem podrożeje z ok. 2,3 tys. zł do ponad 4 tys. zł rocznie.

Samorządy same ze smogiem

Rząd wciąż nie przyjął najważniejszej ustawy antysmogowej – o jakości węgla w Polsce. Samorządy same idą więc na wojnę ze smogiem i przyjmują lokalne przepisy, które mają poprawić jakość polskiego powietrza.

Uchwały antysmogowe to odpowiedź samorządów na brak działań o czystsze powietrze ze strony rządu. W styczniu premier Beata Szydło nakazała wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu przygotowanie ustawy o jakości paliw w Polsce, która eliminowałaby byle jaki węgiel z polskich domów i wprowadziła certyfikaty dla paliw stałych – aby każdy Polak wiedział, co kupuje na składzie węgla. Wicepremier Morawiecki przygotował w końcu projekt przepisów, ale trafiły one na mur w resorcie energii. Ministerstwo, na czele którego stoi Krzysztof Tchórzewski, nie chce dopuścić do wprowadzenia certyfikatów dla węgla i domaga się przyjęcia łagodnych norm jakości paliw stałych, które na rynek dopuszczają także węgiel słabej jakości. W efekcie ustawą wciąż nie zajął się Sejm.

Od września 2019 r. zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem w Krakowie, który jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych polskich miast i pierwszym, które walkę ze smogiem podjęło. Od lipca działa też uchwała antysmogowa w całym województwie małopolskim, która zakazuje palenia odpadami węglowymi w domach i nakazuje wymianę kotłów węglowych na nowoczesne urządzenia. Co więcej, wszystkie nowo instalowane kominki w mieszkaniach i domach muszą spełniać wymagania ekologiczne. Osoby, które ogrzewają domy przy użyciu przestarzałych kotłów węglowych, mają czas do końca 2022 r. na ich wymianę.

Podobną uchwałę eliminującą odpady węglowe w gospodarstw domowych wprowadził Śląsk – mieszkańcy mają dziesięć lat na wymianę przestarzałych kotłów grzewczych. Przepisy zaczną obowiązywać 1 września. Dlatego marszałek Śląska Wojciech Saługa nie kryje zadowolenia z decyzji PGG."

[wyborcza.pl]

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.228.---)
Data: 23 sie 2017 - 11:38:56

Nigdy.

Ciekawe jakie uwagi przesłała nasza gmina (o ile wysłała).

Szczerze mówiąc Urząd Marszałkowski urządza z tego tylko medialną szopkę. Na spotkaniu konsultacyjnym (z udziałem mediów) nawet Warszawa sama zaapelowała aby u niej wprowadzić zakaz węgla, podobnie Lesznowola, ale przedstawiciel Marszałka się od tego odżegnywał, że się nie da itp...

A i tak każda uchwała antysmogowa opierać się będzie na kontroli Gminy - u nas Straży Miejskiej...

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.151.---)
Data: 25 sie 2017 - 18:05:39

To słabo, nawet bardzo. Chyba czas by Burmistrz zdał sprawozdanie ile pieców węglowych zostało wymienionych i jakie są wyniki kontroli straży miejskiej na posesjach. Ile mandatów itp.
Burmistrz i Rada Miejska coś robią w kwestii "smogu" czy nadal wakacje?

"Kłopotliwy Konstancin

Działacze Warszawy Bez Smogu apelują, że jeśli nie da się wprowadzić całkowitego zakazu w całym województwie, warto zastanowić się nad jedną gminą. Jest nią uzdrowiskowy Konstancin-Jeziorna.

"Status uzdrowiska wymaga, by w miejscowości powietrze osiągało jakość znacząco lepszą od reszty obszaru województwa. Według wstępnych badań jakości powietrza prowadzonych w Konstancinie-Jeziornie przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w pierwszej połowie 2017 roku odnotowano stężenia pyłu PM2.5 przekraczające dopuszczalne wartości i średnio wyższe niż na pobliskim Ursynowie. Taka sytuacja jest realną przesłanką do odebrania tej miejscowości statusu uzdrowiska" - przekonują aktywiści."

[tvnwarszawa.tvn24.pl]

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 06 wrz 2017 - 11:03:24

Jakie plany ma nasza gmina i nasz Burmistrz? ile pieców wymieniono?


"Smog w Warszawie. Jakie są plany na jesień? Wnioski o dotacje na wymianę pieców i gra miejska
R Sz 05.09.2017 18:10

Wraz z początkiem jesieni powraca temat zanieczyszczeń powietrza w Warszawie. Sprawą smogu zajęły się już m.in. Miasto Jest Nasze i Urząd m.st. Warszawy. Jakie są ich plany?

Niedługo rozpoczyna się sezon grzewczy, więc temat smogu na terenie Warszawy znów staje się istotną kwestią. Od 1 września Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przyjmuje wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców i kotłów węglowych na nowe, emitujące mniej zanieczyszczeń.

Wymiana starych pieców i kotłów

- Nie można mówić o działaniach podejmowanych sezonowo. To są odpowiednio planowane inwestycje, których realizacja to często kwestia wielu miesięcy - mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl, Tomasz Demiańczuk z wydziału prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

- W tej chwili szczególnie promujemy akcję wymiany pieców, która ruszyła 1 września. Jest to element prowadzonej przez nas kampanii "Oddychaj Warszawo". Kolportujemy ulotki do mieszkańców domów jednorodzinnych w dziewięciu dzielnicach. Szczególnie zwracamy uwagę na miejsca w których według naszej inwentaryzacji, opala się paliwami stałymi. Wprowadzamy także spoty w komunikacji miejskiej, plakaty oraz reklamy na autobusach MZA. Wnioski będą zbierane do 31 marca 2018 roku - przypomina rzecznik.

Eko-dotacje

Demiańczuk dodaje, że pojawiło się wiele głosów krytycznych związanych z tym, że w ramach poprzedniego zbierania wniosków, wymieniono zbyt mało kotłów i pieców. Warszawski Alarm Smogowy donosił na swoim facebookowym profilu, że w całym mieście jest co najmniej 15 tysięcy domów ogrzewanych paliwem stałym. Do Urzędu zaś, w zeszłej turze, wpłynęło tylko 400 wniosków od mieszkańców. 31 sierpnia została zaakceptowana lista kotłów wymagających wymiany, 277 inwestycji jest już w trakcie realizacji.

- Pragnę przypomnieć, że był to pierwszy rok w ogóle, w którym te dotacje można było uzyskać. Możliwość pojawiła się stosunkowo późno, bo dopiero w grudniu. Prowadzimy kampanię reklamową. Liczymy na to, że ten odzew będzie zdecydowanie większy i zachęcamy warszawiaków do korzystania z tych dotacji - mówi rzecznik. Pierwsze wnioski już wpłynęły do Urzędu.

Tomasz Demiańczuk zwraca także uwagę, że system dotacyjny nie jest związany wyłącznie z likwidacją pieców i kotłów. Miejskie dotacje ekologiczne (tzw. "Eko-dotacje") dostępne są również na inne przedsięwzięcia m.in. wykorzystanie energii odnawialnej, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, wspieranie likwidacji i utylizacji materiałów zawierających azbest oraz pozbywania się zbiorników bezodpływowych, czyli tzw. szamb.

"Podejmij wyzwanie i wygraj ze smogiem"

Organizowane są również kampanie edukacyjne związane z zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie. Zarząd Transportu Miejskiego, we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy, organizuje grę terenową Smog-Off, mającą na celu poinformowanie uczestników o zagrożeniach wynikających ze smogu i jak z nim walczyć. Event rozpocznie się 16 września i potrwa tydzień.

"Czekamy na odpowiedź"

Jan Mencwel, prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w rozmowie z Metrowarszawa.pl, stwierdził, że z pewnością będą kontynuować działania dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Warszawie. Na początku września aktywiści złożyli w stołecznym ratuszu petycję, w której apelują o obniżenie norm alarmowych, po przekroczeniu których warszawiacy są alarmowani o złym stanie powietrza. Wciąż czekają na odpowiedź.

- Obecnie przyglądamy się naborowi wniosków o dofinansowanie wymiany pieców i kotłów węglowych. Akcja wydaje się być zbyt słabo rozreklamowana przez Urząd. Zastanawiamy się, czy informacja na temat dofinansowań dociera do mieszkańców i czy wszyscy składają wnioski - mówi Mencwel.

Prezes MJN zaznacza również, że stowarzyszenie ma w przyszłości zająć się kwestią zanieczyszczenia warszawskiego powietrza przez samochody. Akcja informacyjna, prawdopodobnie przeprowadzona w formie happeningu, miałaby nakłonić kierowców do przesiadki na komunikację miejską. "Szczegółów jednak nie mogę zdradzić" - dodaje Mencwel.

Miasto Jest Nasze zasłynęło już z pamiętnych happeningów. Jedną z najsłynniejszych akcji stowarzyszenia był sklep z papierosami dla dzieci, otwarty na początku roku przy ul. Szpitalnej. Aktywiści otworzyli na miejscu centrum informowania nt. smogu. Happening spotkał się z dużym odzewem i wzbudził wiele emocji.

Zapytaliśmy prezesa MJN, czy planowane są kolejne działania w tym punkcie.

- To była jednorazowa akcja, która skończyła się w marcu - tłumaczy Jan Mencwel. - Lokal przy Szpitalnej mieliśmy wynajęty tylko na dwa tygodnie. Z pewnością będziemy robić kolejne happeningi, mające wzbudzać kontrowersje i zainteresować - dodaje.

Skąd brać informacje?

Mieszkańcy Warszawy mogą obecnie bez problemu śledzić poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy. System Monitoringu Jakości Powietrza w Województwie Mazowieckim korzysta z kilku punktów pomiarowych i na bieżąco przekazuje dane dot. smogu na swojej stronie internetowej. W ramach kampanii "Oddychaj Warszawo", szczegółowe informacje związane z jakością powietrza wyświetlane były na ekranach w autobusach ZTM.

Do dyspozycji oddana została również specjalna aplikacja, która pozwala Warszawa 19115, która daje wgląd do tych informacji.

- Za jej pomocą informowaliśmy warszawiaków o przekroczeniach norm zanieczyszczeń powietrza i darmowej komunikacji miejskiej - mówi Tomasz Demiańczuk. - To bardzo dobra aplikacja, która pozwala mieszkańcom przekazywać nam swoje wnioski i informacje, ale także dowiedzieć się więcej na temat wydarzeń kulturalnych, czy sportowych odbywających się w mieście. Jest także wykorzystywana w programie Milion Drzew - dodaje.

Zapytaliśmy także Jana Mencwela, co sądzi o dostępności informacji związanych ze smogiem.

- Najlepiej korzystać z danych z Systemu Monitoringu Jakości Powietrza i specjalnej aplikacji. Uważam jednak, że nie każdy ma smartfon i te informacje powinny być dla mieszkańców szerzej dostępne. Szczególnie jeżeli chodzi o małe dzieci, które są najmocniej narażone na niekorzystne działanie smogu. W razie przekroczenia norm alarmowych, informacja powinna być wywieszana np. w szkołach i przedszkolach - mówi prezes MJN.

Wolne Miasto Warszawa

O planowane działania zapytaliśmy również stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa. Organizacja została założona przez Jana Śpiewaka, byłego lidera MJN i zajmuje się działalnością na rzecz stolicy.

WMW zapewniło nas, że także będzie zajmować się tematyką warszawskiego smogu:

Na pewno będziemy informowali na bieżąco mieszkańców o zagrożeniach, jakie niesie za sobą wysokie stężenie zanieczyszczenia powietrza. Będziemy pilnowali, aby uchwała antysmogowa Województwa Mazowieckiego jak najszybciej i jak najsprawniej weszła w życie. Ponadto będziemy naciskać na warszawski ratusz (poprzez organizację konferencji, pisma), żeby poważnie potraktował problem smogu i wdrożył realne działania."

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 25 wrz 2017 - 08:16:23

Jakub Chełmiński‏
@KubaChelminski

"PILNE. Ratusz kupi policji dymomierze i spalinomierze wykrywajace wycięte filtry dtp! Początek końca tej patologii? Trzymam kciuki."

[twitter.com]

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Zbigniew CiećwierzZbigniew Ciećwierz (78.133.142.---)
Data: 25 wrz 2017 - 11:05:24

Witam.Uważam że dla osób mających niskie emerytury, renty oraz małe dochody w rodzinie.Państwo powinno zrekompensować wzrost opłat za ogrzewanie.Wprowadzając program anty smogowy trzeba ponieść koszty dotyczy to Nas wszystkich.Świeże powietrze kosztuje.

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: szeptuśszeptuś (87.205.248.---)
Data: 25 wrz 2017 - 12:51:04

Nie uporano się z taką patologią jak asfalciarnia przy szkołach, a ja płacąc tu podatki mam być zmuszony do zakazu ogrzewania domu węglem?
Państwo urzędnicy niech się najpierw wykażą z problemem powyższym. Oczekiwałbym również pomocy: piec to najmniejszy problem - powiedzmy, że na niego mam, miał być program pomocowy ws. termomodernizacji budynków, oraz czy media np. gaz jest wszędzie, bo jeśli nie to wątpię by Kowalskiego było stać nawet na projekt dociągnięcia rurki z gazem. Węglem palę takim jaki sprzedają firmy w K-J i Piasecznie. A jak mamy kraj zasypany węglem ze wschodu (niska jakość) to mamy smogi i fruwające sadze bo ten węgiel jest kopcący. I jeszcze jedno. Czemu ludzie widzą smog tylko w okresie grzewczym...

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.47.19.---)
Data: 21 pa 2017 - 05:55:55

W ostatnich dniach ponownie wróciła zaraza zwana smogiem i syfem w powietrzu. I tak zapewne będzie do kwietnia sad smiley
Ludzie! Czym Wy palicie?!
Benzen:
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.178.---)
Data: 21 pa 2017 - 08:41:32

ten cholerny benzen, chyba najgorsza zaraza najpewniej dostarczana przez pojazdy, ale nie tylko.
Wokół kcińskiej stacji - w Stocerze, parkuje i przemieszcza się codziennie kilkaset samochodów. Nie tylko na terenie szpitala, ale także na okolicznych uliczkach. Bardzo trudno jest znaleźć wolne miejsce.
Wokół liczne remonty, budowy - smołowanie podmurówek, dachów, malowanie klejenie.
Mieszkam w pobliżu stacji - nie tylko łomot, piłowanie (wycięli i wycinają m.in. setki drzew na okolicznych posesjach - piły spalinowe), ale także wzmożony ruch wielkich samochodów z materiałami, także ujadanie spalinowych odkurzaczy do liści, bo żaden z nowobogackich nie weźmie do ręki grabi.

Ludzie poczytajcie o benzenie i opamiętajcie się: [sojp.wios.warszawa.pl]

fragmenty:
Benzen wchłania się głównie w postaci par drogą oddechową, a ciekły benzen jest wchłaniany przez skórę. U ludzi ostre zatrucia benzenem o dużych stężeniach (od 10000 do 65200 mg/m3 przez 5÷10 min) prowadzą do śmierci, poprzedzonej objawami narkotycznymi, arytmią i zaburzeniem oddychania. Poziom dopuszczalny dla benzenu dla wartości średniorocznej wynosi 5 µg/m3.
przy takim stężeniu jak w Kcinie: Zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem.

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (89.64.27.---)
Data: 21 pa 2017 - 16:12:12

Od wczoraj stężenie jest bardzo wysokie i utrzymuje się nadal na wysokim poziomie.
Dziś np: stojąc na światłach w Klarysewie myślałem, że się uduszę jak ktoś na posesji za myjnią zaczął palić jakimś gównem. W zamkniętym samochodzie był to duszący syf a nad okolicą unosił się brunatno-siwy cuchnący dym. Masakra.

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.131.---)
Data: 23 pa 2017 - 06:49:45

Spokojnie to tylko awaria.

{ link }

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 23 pa 2017 - 09:28:21

Napisz proszę, że odczyty PM2,5 i PM10 z naszej stacji też mają czasem awarię i mamy powietrze czyste jak pupa niemowlaka smiling smiley

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.178.---)
Data: 23 pa 2017 - 11:29:50

Może nie wszyscy z dobrej zmiany kłamią - myślę że przy tak wysokim stężeniu benzenu moglibyśmy nie żyć lub znaleźć się w szpitalach. W sobotę mimo deszczu mnóstwo ludzi spacerowało; cała rodzina staruszkowie łącznie z dzieciakami biegała / spacerowała po ogrodzie i w okolicach tężni (kilkaset m od ww.stacji pomiarowej) i nic, nawet objawów "naćpania" (niestety grinning smiley)

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.131.---)
Data: 23 pa 2017 - 11:53:44

Przy takim stężeniu to go nawet bysmy nie poczuli, a o szkodliwości mowy byc niemoze. Prog wyczuwalnoscio to 16000 ug/m3.

Takie stężenia regularnie maja mieszkancy Zdzieszowic i Kędzierzyn-Koźle - zerkajcie w aplikacjach na południu Polski.

Z pylami chciałbym aby to była tylko awaria... Ale inni szatani są tu aktywni i dorzucają do pieca, a ten bucha...

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (178.180.160.---)
Data: 23 pa 2017 - 14:02:31

Cos gazeta pisala o jakiejs awarii czujnika....

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.178.---)
Data: 23 pa 2017 - 14:51:19


Artek_Bartek
Cos gazeta pisala o jakiejs awarii czujnika....

jest link do artykułu wyżej

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: erykmalinowskierykmalinowski (185.15.3.---)
Data: 23 pa 2017 - 21:42:40

Przydałaby się u nas taka inwestycja ... [zory.naszemiasto.pl]

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.