Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.148.---)
Data: 21 gru 2016 - 08:45:08

No to? Kto pierwszy z forum da przykład i zmieni piec? Kto z Radnych?

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (46.169.46.---)
Data: 21 gru 2016 - 11:09:08

Ja mam nowoczesny kondensacyjny gazowy Junkers od 11 lat, regularnie konserwowany, nie było przez te lata ani jednej poważniejszej awarii. Kosztował ładnych kilkanaście tysięcy razem z zasobnikiem na ciepłą wodę i osprzętem. Dopłata od państwa i samorządu 0%. Jeszcze musiałem na własny koszt ciągnąć gaz 90 m od samej ulicy.

Ale zwracam uwagę, że od Nowego Roku czekają nas podwyżki cen energii elektrycznej i gazu - dla firm nawet o kilkanaście procent. Argumentowane utratą wartości złotówki (gaz mamy za walutę).

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.218.---)
Data: 21 gru 2016 - 12:00:00

ja mam piece elektryczne akumulacyjne elektroluks (nie te co kiedyś były - takie rympały) i przy korzystaniu z II. taryfy koszt wypada nieco mniejszy niż gazu (porównanie z sąsiadką, która ma dom o podobnej powierzchni i tez kominek). Dogrzewamy sie też kominkiem (zamkniętym), jak się umiejętnie hajcuje (suche drewno i od góry) nie widać dymu z komina

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.129.---)
Data: 21 gru 2016 - 16:03:28

Z rury samochodowej też dym nie leci...

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (95.40.147.---)
Data: 21 gru 2016 - 19:53:29

... o co innego chodzi, przy spalaniu węgla/ drewna od góry części lotne (trujące) spalają się niemal całkowicie, bury dym nie sciele się po ziemi najlepiej zobacz instruktażowe filmiki: [czysteogrzewanie.pl]

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym benzo(a)piren powstają w wyniku niecałkowitego spalania związków organicznych, np. drewna (dlatego trzeba "od góry" i używać suchego drewna)

Fakt, że samochody trują, ale o tym co leci z rury samochodowej decydują składniki i rodzaj paliwa, stan silnika i parę innych rzeczyZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-12-21 20:12 przez mania.

nt. trujących samochodów
Wysłane przez: maniamania (95.40.147.---)
Data: 21 gru 2016 - 23:31:59

UE: zgoda na ostrzejsze wymogi dotyczące emisji spalin
(...)
Nowe regulacje rozszerzają testy samochodów o emisję drobnych, niewidocznych gołym okiem cząstek. Osiadają one w płucach, przyczyniając się do powstawania raka i powodując wiele przedwczesnych zgonów.
W nowoczesnych samochodach napędzanych silnikami Diesla już od kilku lat stosuje się filtry cząstek stałych, które zatrzymują szkodliwe substancje. Tymczasem silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa również emitują takie cząstki, tyle tylko że są one mniejsze niż te dieslowskie.
Z komunikatu KE wynika, że choć Bruksela nie narzuca producentom sposobu ograniczenia cząstek w celu wypełnienia limitów podczas testów w ruchu drogowym, to w praktyce wszystkie nowe samochody benzynowe będą musiały mieć odpowiedni filtr GPF (odpowiednik DPF dla silników dieslowskich)

źródło: [www.rynekzdrowia.pl]

Re: nt. trujących samochodów
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.162.---)
Data: 22 gru 2016 - 06:02:53

I będą przez niektórych usuwane bo ta technologia nie sprawdza się w ruchu miejskim, a koszty wymiany to kilka tysięcy. Koszt usunięcia to kilkaset złotych.

Polak pojechał takim wozem do Austrii gdzie zatrzymała go policja. Samochód na lawecie musiał pojechać do serwisu w celu naprawy. Plus kilka tysięcy € kary.

W Warszawie jak donosi Zielone Mazowsze opierając się na danych z policji to kontrolowany jest jeden samochód dziennie (średnio). Na stacji diagnostycznej żaden...

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 22 gru 2016 - 08:54:00

Przypominam, że wiele europejskich miast rozważa i chce wprowadzić zakaz poruszania się po nich samochodami z silnikami diesla. Paryż itp.
W polskich warunkach samochód diesla to "beczka ekologicznego prochu". Polak nie dba, nie serwisuje na czas, nie wymienia oleju, filtrów itp. Warunki miejskie to dla diesla specjalne warunki, przy których okres między przeglądowy powinien uleć drastycznemu skróceniu. A u nas sporo aut to leasing gdzie stosuje się pseudo marketingowe przeglądy np: co 30tys km. Tyle, że to wartość wyjściowa, która przy jeździe w mieście ulega skróceniu minimum o połowę. A np: na taxi przy krótkich odcinkach gdzie diesel nie osiąga docelowej temperatury roboczej ulega ponownemu skróceniu.
Póki będzie u nas kult diesla to będzie źle. Diesel ma zalety ale przy przebiegach rocznych >50tys km gdzie 80-90% tego przebiegu to trasa i prędkości rzędu 100-120km/h.
Do tego stosowane rozwiązania "eko" w dieslu by osiągnąć normę EURO6 są dla przeciętnego polaka drogie. Przepalenie filtra cząstek w serwisie itp. Nie mówię nawet o wymianie. Jeżeli ktoś robi długie trasy to powinno być ok. Jeżeli jest to miasto i krótkie trasy to zabije i zatka filtr, który się "nie wypali". A potem go nielegalnie wytnie i mamy normę "EURO -10".

Odnośnie drewna. Moim zdaniem żaden sposób palenia drewnem nie ograniczy toksycznych substancji do takiego minimum jak np: gaz. Hammer, co mówią badania?Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-12-22 08:54 przez Mixiorek.

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (95.40.147.---)
Data: 22 gru 2016 - 10:45:33


Mixiorek
Odnośnie drewna. Moim zdaniem żaden sposób palenia drewnem nie ograniczy toksycznych substancji do takiego minimum jak np: gaz. Hammer, co mówią badania?

to jeszcze raz:


znaczenie ma jakość i rodzaj drewna (mokre/suche; lisciaste/ iglaste), sposób palenia (pisalam o tym wyżej) i rodzaj pieca

– Rodzaj pieca determinuje wydajność oraz temperaturę spalania. Nowoczesny piec wyemituje mniej zanieczyszczeń niż kominek starego typu.
– Ilość dostarczanego tlenu powinna być optymalna aby zwiększyć wydajność cieplną oraz ograniczyć ilość wytwarzanego dymu.
– Drewno o wilgotności 20%, nie dość, że jest mniej wydajne energetycznie – część energii spalania jest zużyta do odparowania wilgoci, to w dodatku zwiększa emisję WWA.
– Drzewo iglaste jest najmniej polecanym paliwem do domowych pieców. Między innymi ze względu na dużą zawartość żywicy, która przyczynia się do większego dymienia.

źródło: [powietrze.krakow.pl]

wpływ zanieczyszczeń na organizm
Wysłane przez: maniamania (95.40.147.---)
Data: 22 gru 2016 - 11:10:56

na tej stronce: [www.nie-truje.pl]

są porównania dla poszczególnych komponentów wydzielających się podczas spalania1 m3 gazu/1 tony oleju i paliw stałych w zależności od rodzajów pieca/ kotła

oraz o tym jak poszczególne zanieczyszczenia działają na organizm

Wiele innych ciekawych wiadomości na tej stronce: [www.nie-truje.pl]
baza wiedzy dla szkół - może pomóc nauczycielom w prowadzeniu lekcji

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.162.---)
Data: 22 gru 2016 - 13:36:32

Jeżeli zajdą idealne warunki o których pisze Mania drewno jest dobre. Ale to jest utopia, a nie rzeczywistość niestety. Trzeba mieć super piec, super komin, super wentylację w całym domu, super jakości wysezonowane drewno...

To wszystko kosztuje, a jak Cię stać to stawiasz maleńki hiperdrogi kominek i palisz dla przyjemności.

Jak nie stać na gaz to idziesz na kompromisy.

Tak jak auto z Euro 6. Spełnią te hipermarket w laboratorium. Wrzucę kiedyś obrazek z raportu UE o jakości powietrza, agdzie rzeczywista emisja z diesla euro2 nie różni się znacząco od Euro 6. Bo normy mają gwiazdkę, gdzie w celu ochrony silnika można wyłączyć system obniżający emisję tlenków azotu. Volkswagen tylko przechowywał z ustawieniami. Każdy producent ma pewnie ten sam chip od Boscha tylko V. w ustawieniach dał, aby system włączył się gdy temperatura silnika jest mniejsza od -999 stopni. Reszta ustawia np. 50 stopni...

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.197.---)
Data: 22 gru 2016 - 14:19:14

a propos


Rząd stawia na węgiel
polecam artykulik
Strategia "jakoś to będzie"

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (95.40.147.---)
Data: 22 gru 2016 - 16:05:28

nie po to mam kominek, by palić dla przyjemności. Nie był super drogi. Jest zamykany, a ciepło jest rozprowadzane po domu. Od spodu jest wprowadzane zimne powietrze. W dużej mierze te instalacje były wykonane własnym sumptem (zn. ręcami), poza ustawieniem i oprzyrządowaniem rzeczonego kominka. A na instalację gazową nie było nas stać, poza tym różnie bywa, czasem potrafi dom wylecieć w powietrze

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.162.---)
Data: 22 gru 2016 - 16:11:01

Pożar od kominka też nie jest niczym wyjątkowym. I nie chodzi tu tylko o wypadnięcie żaru, ale także o pożar z komina.

Aha. Czyli żaden projektant i doświadczony wykonawca w zakresie kominków i wentylacji nie maczał tam rąk?

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: czaknoris (78.8.91.---)
Data: 22 gru 2016 - 16:40:05

Jedyne rozwiązanie to jak najszybciej wybudować elektrownie atomową zlecając wszystko Francuzom.
Poza tym wybudować kilkanaście elektrowni opalanych ruskim gazem kupowanym od Niemców.
Całość uzupełnić wiatrakami ustawionymi najlepiej w pobliżu domów i terenów rekreacyjnych. Wiatraki to oczywiście te kilkunastoletnie z demontażu w Niemczech.

A finansowanie tych przedsięwzięć zapewnić w oparciu o kredyty w niemieckich, francuskich i włoskich instytucjach finansowych.
Do realizacji potrzebne będzie także powołanie kilkudziesięciu rządowych agencji, w których prezesami i dyrektorami zostaną członkowie spółdzielni pana Czarka, i reszta ludzi pani Ewy, pana Grzesia, a także pana Ryśka i Władka, żeby był pluralizm.
W ramach przeprosin dla urzędników z UE konieczne będzie zlikwidowanie gazoportu i odwiertów, z których PGNiG pozyskuje gaz ziemny. Najlepiej również będzie zamknąć terminal kontenerowy i zmienić konstytucję tak, żeby można było powołać pana Orła na dożywotniego prezesa trybunału z uprawnieniami do jednoosobowego orzekania o zgodności wszelkich regulacji prawnych z konstytucją, prawami boskimi, naturalnymi, traktatami, a także z duchem wspólnoty europejskiej.

Nie wiem czy od tego stan atmosfery na świecie znacząco się poprawi, ale na pewno w USA, Chinach, Indiach, Rosji, Japoni i wielu innych krajach będą pękać ze śmiechu. W końcu śmiech to zdrowie!Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-12-22 16:41 przez czaknoris.

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (95.40.147.---)
Data: 22 gru 2016 - 19:46:34


Hammer
Pożar od kominka też nie jest niczym wyjątkowym. I nie chodzi tu tylko o wypadnięcie żaru, ale także o pożar z komina.

Aha. Czyli żaden projektant i doświadczony wykonawca w zakresie kominków i wentylacji nie maczał tam rąk?

Napisałam, że instalacja (kominek razem z kominem) była dziełem jak to określiłeś "doświadczonego wykonawcy", ale rozprowadzenie ciepła i doprowadzenie zimnego powietrza zgodnie z sugestiami "doświadczonego wykonawcy" było własne. I przestań się wymądrzać, jakbyś zjadł wszystkie rozumy, ale z czytaniem i rozumieniem tekstu u ciebie marnie.
Ale to nic, takich niezbyt kumatych mądrali teraz potrzebują, masz szanse zostać ministrem

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.162.---)
Data: 22 gru 2016 - 20:52:07

Czyli projektu nie było. To ty twierdzisz, że emitujesz tylko dwutlenek węgla i parę wodną jakbyś spala czysty cukier.

Ja mam co do tego spore wątpliwości.

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (46.169.46.---)
Data: 22 gru 2016 - 21:17:33

Dobry kominek z płaszczem wodnym i rozprowadzeniem ciepłej wody po budynku, zintegrowany z piecem gazowym (ja mam taki system) plus sezonowane drewno liściaste - to raczej nie jest bardzo "brudny" sposób ogrzewania. Innego drewna ani śmieci się w takim kominku nie użyje, choćby dlatego, że za drogi i szkoda.

Ale drewno wbrew twierdzeniom Herr Szyszki to nie jest paliwo odnawialne ani źródło "gazu życia dla naszych polskich lasów". To może być dodatek. Na wypadek katastrofy typu wojna ten system też nie zadziała, jeśli nie ma się własnego źródła energii elektrycznej (niezbędna do dmuchawy w kominku), a to już nie jest takie proste. Jak długo można funkcjonować na generatorze na benzynę czy ropę? W Jeziornie i Bielawie wyłączenia zdarzają się kilka razy w miesiącu, jak za komuny, więc taki generator bardzo się przydaje. Ale nie nada się, jeśli ktoś zakręci definitywnie kurek z gazem.

W Polsce nie wolno też nadmiaru energii z solarów wysyłać z powrotem do sieci i odzyskiwać znacznych pieniędzy, jak to się dzieje w Niemczech, a dopłaty do paneli są zbyt małe, żeby zakładanie systemu paneli w celach innych niż dogrzanie wody użytkowej było opłacalne. W razie poważniejszego kryzysu, zamknięcia kurka z gazem - pewnie niemal wszyscy wrócimy do holzgazu i koksu, a węgiel będzie rarytasem. I wtedy Herr Szyszko będzie triumfował, że miał rację.

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (95.40.147.---)
Data: 22 gru 2016 - 21:18:03

To do Hammera:

Czy przytomny użytkownik powierzyłby pracę jakiemuś złotemu rączce i czy doświadczony wykonawca robiłby tak odpowiedzialna pracę bez projektu? Zastanów się mądralo?

Czy gdzieś napisałam, że tylko CO₂ i H₂O ?
Czy są takie kominki. które emitują tylko ww.?

Wyżej podałam link do strony, gdzie są wymienione inne składniki wydzielające się podczas spalania różnych paliw, w rożnych rodzajach instalacji. Naucz się czytać ze zrozumieniem!Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-12-22 21:20 przez mania.

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.162.---)
Data: 23 gru 2016 - 05:54:02

Ja mogę podać inne gdzie węglowodory już są emitowane ( link)

Takie produkty spalania powstaja przy nadmiarze tlenu czystego węglowodory np cukru. Drewno składa się z różnych związków i tlenu nigdy nie będzie dość, więc brak dymu u ciebie o niczym nie świadczy.

Poza tym chodzi o suche drewno. Z mokrego emisja węglowodorów jest znacznie większa niż z węgla. Ciekawe ile lat się sezonowalo drewno które trafiło do ludzi z GPSZOKa...

I patrzmy na wszystko szerzej. Jeden kominek nie zaszkodzi, ale kilka kominków plus kilka piecy węglowych zrobi już spustoszenie. Zapraszam wieczorem na spacer Mirkowska w Klarysewie. Jeśli komuś zdrowie niemiłe.

Niedawny artykuł w gazecie wyborczej "Romantyczny smog z kominka".Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-12-23 06:10 przez Hammer.

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.