Artek_Bartek
SergiuszMuszynski
Starosta w rozmowie ze mną zadeklarował, że jeśli władze gminy Konstancin-Jeziorna zwrócą się do władz powiatu o wsparcie finansowe w przeprowadzeniu całorocznych badań powietrza wokół zakładu, to on jest otwarty na to, aby przekazać środki budżetowe z budżetu powiatu na ten cel i współfinansować z gminą badania przeprowadzone na zlecenie gminy. Oznacza to, że piłeczka jest po stronie gminy.
Podsumujmy - władze gminy Konstancin-Jeziorna powinny wpisać do budżetu zadanie przeprowadzenia kompleksowych, całorocznych badań powietrza i zwrócić się z wnioskiem do powiatu o współfinansowanie tych badań. To, w jakim zakresie powiat będzie współfinansować badania, to już sprawa negocjacji władz gminy z władzami powiatu.
Uważam, że jest to bardzo ważna wiadomość, która może przekonać władze gminy do zgody na całoroczne badania wokół wytwórni.
Starosta zadeklarował, że bardzo skrupulatnie podejdzie do sprawy wydania pozwolenia na emisje dla WMB "Fal-Bruk". Zapewnił mnie, że przede wszystkim leży mu na sercu zdrowie mieszkańców. Sprawa ma być bardzo rzetelnie zbadana.
Cieszą deklaracje starosty...
Idą one jednak nieco w sprzeczności z twierdzeniami innego członka zarządu, ktory na FB twierdził, że nie ma podstaw prawnych by powiat takie badania finansował bo to nie jest jego zadanie...
W jakiej zatem formie Sergiuszu Burmistrz miałby sie zwrócić? Teraz czas na wnioski do budżetu i jakoś cieżko w nich powoływać sie na informacje z forum o nieoficjalnej rozmowie... A w gorącym okresie przedwyborczym rożnie rożne partie podchodzą do rzucanych slow...
Uporządkujmy informacje.
Ad. 1 - nie ma żadnej sprzeczności w deklaracji Starosty i poście Ksawerego Guta, ponieważ dotyczyły one czegoś innego. Ksawery Gut mówił o tym, że nie można wpisać badań powietrza do budżetu powiatu, bo badania nie są zadaniem powiatu. Opisywał to, jak Zarząd odpowiedział mi na moja interpelację, w której zwróciłem się o takie badania. Starosta natomiast mówił o tym, że jeśli gmina zdecyduje się wpisać badania do budżetu gminy (czyli badania byłyby wykonywane przez gminę, nie przez powiat), to powiat jest otwarty na udzielenie gminie w tym zakresie pomocy finansowej.
Ad. 2 - ta część mojej rozmowy ze Starostą nie była nieoficjalna. Starosta przekazał mi w niej swoje stanowisko i upoważnił do mówienia o tym publicznie. Stanowiskiem Starosty jest jego otwarcie na wsparcie finansowe gminy na badania powietrza, o ile gmina zdecyduje się na przeprowadzenie takich badań. Czyli badania są w budżecie gminy (nie powiatu!), ale koszty są dzielone między powiat i gminę w jakiejś tam proporcji. To, czy badania się odbędą zależy od gminy, bo tak jak napisano w odpowiedzi na moją interpelację i tak jak napisał na Facebooku Ksawery Gut, powiat nie zorganizuje badań.
Ad 3 - pytasz o formę wniosku Burmistrza do Zarządu Powiatu. Prawo zezwala jednostkom samorządu terytorialnego na udzielanie sobie wzajemnie pomocy finansowej, tak by dana jednostka samorządu wsparła drugą w wykonaniu jej zadania. Podam przykład: w gminie X od lat nie remontowano drogi powiatowej Y. Władze powiatu tłumaczą się, że nie mają na to wystarczających środków finansowych. W związku z tym tamtejszy Starosta prosi o pomoc finansową Burmistrza gminy X. Władze obu samorządów porozumiewają się, że gmina sfinansuje remont drogi powiatowej w 25 proc., a powiat w 75 proc. Rada gminy X podejmuje uchwałę, na mocy której na to zadanie przekazuje do budżetu powiatu umówione pieniądze. Powiat wpisuje sobie do budżetu to zadanie i je wykonuje. Podkreślam, wykonuje je ten powiat, a nie gmina X, która tylko przekazała na to część środków.
W zasadzie w każdym roku budżetowym zdarzają się sytuacje, że powiat dostaje od którejś z gmin środki na wykonanie jakiegoś swojego zadania, albo odwrotnie.
Tak samo miałoby się to odbyć w przypadku badań powietrza. Gmina Konstancin-Jeziorna wpisałaby je sobie do budżetu jako zadanie do wykonania, a Burmistrz zwróciłby się do władz powiatu o pomoc finansową na ich realizację. Władze gminy z władzami powiatu doszłyby do porozumienia, przykładowo, że powiat przekaże środki odpowiadające 1/3 kosztów badań. Rada Powiatu Piaseczyńskiego podjęłaby uchwałę, w której przekazałaby gminie pieniądze na ten cel. Gmina zamówiłaby badania.
Jedna jednostka samorządu terytorialnego może przekazać środki drugiej, na to by ta druga zrealizowała jakieś swoje zadanie. Natomiast pierwsza jednostka nie może za drugą wykonywać jej zadań. Oto cała różnica.
Pozdrawiam,
Sergiusz Muszyński
Radny Powiatu Piaseczyńskiego z okręgu Konstancin-Jeziorna
Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-09-27 00:12 przez SergiuszMuszynski.