Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...1112131415161718192021...->|-->
Bieżąca strona: 16 z 25
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.133.---)
Data: 19 kwi 2015 - 07:55:07

Moim zdaniem konieczne byloby mierzyć przez cały rok, próbki pobierane raz na dobę.

Aby w pełni uwiarygodnić skąd pochodzą zanieczyszczenia należałoby wybrac kilka punktów wokół zakładu (minimum 4 - na każdym kierunku wiatr) oraz dodatkowo punkt/punkty kontrolne w mieście.

Cos takiego kosztowałoby jednak niezłą fortunę.

Stad w pierwszej kolejności poszedłbym do starostwa i spytał sie jakie badania uznają za podstawę do nakazu przeprowadzenia przeglądu środowiskowego. Bo moze wystarczy im pomiar przez tydzień wokół zakładu i punkcie kontrolnym? A wtedy to zakład sfinansuje kosztowniejsze badania.

Jak znajdę to opisze,metodykę rzadszych badan.

Ale bez konsultacji ze starostwem nic bym nie robił. Bo choćby i 10 letnie badania nic nie dadzą bez ich decyzji.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (46.186.36.---)
Data: 19 kwi 2015 - 12:27:35

Od początku zastanawiam się czemu te badania mają służyć? Przez ostatnie 5-7 lat nasz Urząd nic nie zrobił, oprócz tego, że zrobił dojazd przedsiębiorcy do działki..... Choć to nasza Gmina i zdrowie naszych dzieci. Te badania to listek figowy?

A podejście Hammera jest jedynym słusznym. Jeżeli robić badania to tylko takie, które uzna starostwo, wojewoda czy kto tam i nakaże usunięcie zakładu. Każdy inne podejście "to pudrowanie syfu".

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.218.---)
Data: 19 kwi 2015 - 20:29:49

Problem zdaje sie w tym, że nie istnieją przepisy, które nakazać mogą usunięcie zakładu...
Uratować nas może chyba jedynie siła ostracyzmu społecznego...kwestia czy jeszcze mamy wiarę, że urzędnicy sa w stanie przeprowadzić rzetelne badania i czy chcemy czekać (jeśli tak to ile?) na ich wyniki...
Brutalna prawda zdaje sie jest taka, że tego typu zakłady znikały tylko wtedy gdy ludzie się mobilizowali do różnego rodzaju blokad...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (46.186.36.---)
Data: 19 kwi 2015 - 20:36:34

Brutalna prawda i fakty są następujące:
- obecny Burmistrz od 5 lat nic nie zrobił w kwestii najważniejszego problemu społecznego na terenie naszej Gminy
- obecny Burmistrz czy chce, czy nie chce przejął z całym dobrodziejstwem i problemami zarządzanie Gminą
- po co nam w takim razie badania, które będą tylko "pudrowaniem syfu"? Stracimy na nie kasę i kolejny rok, dwa
- prostestować należało w październiku i listopadzie kiedy były wybory, wtedy nacisk na kandydatów byłby największy. Co nie wyklucza, że obecnie protesty na rondzie AK w piątki w godzinach 16-18 na pewno zostaną przez wielu zauważone. Pytanie tylko czy musi do tego dojść? Niestety chyba tak...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: HammerHammer (185.45.217.---)
Data: 20 kwi 2015 - 09:04:03


Mixiorek
Jeżeli robić badania to tylko takie, które uzna starostwo, wojewoda czy kto tam i nakaże usunięcie zakładu.

Tylko dwa urzędy są tutaj cokolwiek zadziałać moim zdaniem.

1. Gmina.
- Może odebrać działkę za odszkodowaniem na cel publiczny.
- przekonać starostwo do działań opisanych poniżej. Mogą to być badania lub istniejące przesłanki o potencjalnej szkodliwości zakładu

2. Powiat. Jako organ wydający pozwolenie ma prawo je uchylić, zmienić, lub nie wydać następnego.
-

codozasady.pl
Przepisy ustawy Prawa ochrony środowiska określają przypadki, w których organ ochrony środowiska może zobowiązać prowadzącego instalację do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego. Zgodnie z art. 237 powołanej ustawy jest to możliwe „w razie stwierdzenia okoliczności wskazujących na możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko”. To ogólne sformułowanie oznacza, że urzędnicy nie muszą udowadniać negatywnego wpływu danej instalacji na środowisko, lecz jedynie potencjalną możliwość takiego oddziaływania.
[ Źródło ] .


Przed wykonaniem samych badań zwróciłbym się do firmy, która wykonuje dokumentacja dla tego typu zakładów potrzebną do zdobycia pozwolenia. W ramach tej dokumentacji prowadzona jest symulacja komputerowa pokazująca wpływ instalacji na otaczający rejon. Czasem manipulując niektórymi wskaźnikami można uzyskać "słuszny" wynik. Rzetelna analiza wskazałaby najlepsze miejsca do prowadzenia badań, ale także może byłaby wystarczającą podstawą dla starostwa do nakazania zakładowi wykonania przeglądu.

Wszelkie kontrole WIOŚ na chwilę obecną nie wykażą przekroczeń z kilku powodów. Pozwolenie podaje normy średnioroczne, a WIOŚ wykonuje pomiar chwilowy. Poza tym pomiar robiony jest tylko "na kominie", czyli pomijamy całą emisję niezorganizowaną - czyli wszystko co uwalnia się z wytworzonego asfaltu i w trakcie transportu z otoczarki (?) na ciężarówkę i dalej z ciężarówki jest nieobjęte pozwoleniem. Czyli nie może być skontrolowane.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (37.190.145.---)
Data: 20 kwi 2015 - 10:41:33

Szanowni państwo piątkowe spotkanie dało jasny obraz, że mieszkańcy powinni zacząć zdecydowanie działać. To wcale nie przeszkadza, aby UMiG szukał firmy, która przeprowadzi badania. Pani Kierownik Wydziału RIOŚ UMiG przyszła na spotkanie zupełnie nieprzygotowana a mieszkańcy wykazali się doskonałą znajomością tematu. Moim zdaniem powinniśmy się wszyscy jeszcze raz spotkać i omówić dalszy plan działania, bo inaczej nadal będziemy wypisywali na forum daty i godziny, którego dnia śmierdzi.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: ZIOMKIZIOMKI (79.190.238.---)
Data: 20 kwi 2015 - 11:13:48

Witam wszystkich, tak dla przypomnienia chciałam zamieścić cytat ze strony :[www.studiokrajobraz.pl]


" Profil produkcji Wytwórni mas bitumicznych
Jak jest to podane w opracowaniu nt. zagrożeń zdrowia przy produkcji mas bitumicznych, autorstwa Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego (ze środków Ministerstwa Zdrowia, usługa badawcza nr 68/MP/2007/86/3738, Sosnowiec 2007): „Dymy asfaltu powstają podczas produkcji i rozkładania gorących mieszanek mineralno-asfaltowych. Są to złożone mieszaniny substancji szkodliwych o […] różnym stopniu toksyczności. Badania składu par i lotnych cząstek stałych emitowanych podczas ogrzewania asfaltów w temperaturze 160°C pozwoliły zidentyfikować ponad 200 związków, w tym […] wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne mogą być wchłaniane do organizmu trzema drogami:
• przez układ oddechowy, do którego wnikają w postaci par, aerozoli lub zaabsorbowane na cząstkach pyłu […]
• przez układ pokarmowy, poprzez który dostają się do organizmu wraz z zanieczyszczoną żywnością lub wodą.
• przez skórę […]
Główną drogą wchłaniania WWA do organizmu ludzkiego jest układ oddechowy.
Niezależnie od drogi wchłaniania, WWA są szybko przenoszone przez krwiobieg do tkanek i narządów. Dzięki dobrej rozpuszczalności w lipidach łatwo przenikają przez białkowolipidowe błony komórkowe na zasadzie dyfuzji biernej. Są one zatrzymywane głównie w nerkach i wątrobie, w mniejszych ilościach w śledzionie, nadnerczach i w jajnikach.
Wchłonięte do organizmu WWA włączają się następnie do procesów metabolicznych, co prowadzi do mutacji, a dalej do choroby nowotworowej, bowiem WWA wykazują silne działanie mutagenne i kancerogenne. Prowadzone od wielu lat badania wskazywały na nierozerwalny związek pomiędzy emisją WWA a wzmożonym występowaniem nowotworów. […]WWA wykazują również toksyczność układową, powodując uszkodzenia nadnerczy, układu chłonnego, krwiotwórczego i oddechowego.”

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, ze powinniśmy zacząć działać żeby chronić przede wszystkim dzieci?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (83.9.98.---)
Data: 20 kwi 2015 - 18:03:05

Na początek tego typu ulotki rozprowadzić po mieście - głównie najbliższe otaczarce osiedla - wiele ludzi nie ma świadomości zagrożenia.......

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (31.63.174.---)
Data: 21 kwi 2015 - 22:08:43

dzis ok 15 smród w tym samym miejscu jak ostatnio opisywałem, tj staw i w kierunku na Habdzin (szlak falentowo-brukowego wyziewu)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (37.7.226.---)
Data: 22 kwi 2015 - 13:25:10

O smogu, WWA, ADHD, autyźmie i astmie: [www.twojapogoda.pl] . Taki sobie popularyzatorski artykulik, bez bibliografii. Ale jeśli ktoś chce, to znajdzie w sieci bardziej naukowo ugruntowane analizy.Nota bene, autor artykułu słusznie wymienia na początku kilka podstawowych źródeł emisji WWA w świecie współczesnym. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, na inne - zdecydowanie tak, choćby na to, co palimy w piecach, czy palimy papierosy w pobliżu dzieci, jak używamy swoich samochodów i kogo wybieramy do samorządu, żeby za nas podejmował decyzje o lokalizacji rozmaitych przedsięwzięć.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-04-22 13:28 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Filip RawskiFilip Rawski (89.68.128.---)
Data: 22 kwi 2015 - 14:37:53

fragmenty z posiedzenia komisji:

[www.youtube.com]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (83.28.229.---)
Data: 23 kwi 2015 - 14:33:49

jak słuchałem relacji z posiedzenia to w pewnym momencie......... przypomniało mi się porzekadło: przyganiał kocioł garnkowi

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: ZIOMKIZIOMKI (95.49.182.---)
Data: 04 maj 2015 - 10:20:11

Dzisiaj o godzinie TRZECIEJ W NOCY jechało ulicą Mirkowską kilka tych wielkich ciężarówek z plandeką w kierunku asfalciarni, robiąc przy tym sporo hałasu.(Zdarza się to dosyć często).
Czy Falbruk prowadzi tą swoją "nieuciążliwą działalność gospodarczą " również nocą ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 12 maj 2015 - 13:34:49

Po tym ilu mieszkańców naszej gminy jest uprawnionych do głosowania http://prezydent2015.pkw.gov.pl/319_Pierwsze_glosowanie/141802
sądzę, że można oszacować ile osób jest narażonych najbardziej na "działanie" asflaciarni. Mirków, Bielawa i Jeziorna to 25% mieszkańców, doliczyłbym do tego dzieci. Sądzę, że śmiało można powiedzieć, że przynajmniej 1/3 (a może nawet 40%) mieszkańców naszej Gminy mieszka w strefie mniej, bardziej lub najbardziej narażonej na "wyziewy" i inne "atrakcje". Do tego ruch "ciężki" w postaci przeładowanych wywrotek, który rozjeżdża się po drogach na terenie Gminy.

P.s.
P. Dąbek to chyba ważna szycha w OSP bo w niedzielę "paradował". Prezes?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: maniamania (84.40.131.---)
Data: 12 maj 2015 - 23:38:50


Mixiorek
P. Dąbek to chyba ważna szycha w OSP bo w niedzielę "paradował". Prezes?

Tak za Prezesa piaseczyńskiego zarządu OSP robi: [zospmazowsze.pl]

Ciekawe, czy bierze udział w akcjach? Czy...?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: maniamania (84.40.131.---)
Data: 12 maj 2015 - 23:47:02

tu: [www.google.pl] galeria zdjęć i filmik na you tube

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.146.---)
Data: 13 maj 2015 - 21:50:35

Obejrzałem film z komisji. Nie wiem nawet jak określić to co zobaczyłem i usłyszałem. ZEROWE pojęcie i zaufanie do Urzędu. Zażenowanie to zbyt delikatne określenie. Pan Rowiński ma w wielu kwestiach rację. Daliśmy sobie wmówić, że ktoś coś zrobi i mamy za swoje. Nic nie zrobili i nie wierzę w te pseudo badania. Nie ma metodologii, nie ma przepisów prawa, które po badanich wymusiły by jakiekolwiek działanie. To tylko wybieg na zyskanie czasu oraz alibi na to, że coś się robi. Nasz Burmistrz nie zrobił NIC przez ostatnie 5 lat. A Przewodniczącego RM (także druga kadencja) nie rozumiem. Czy Oni wszyscy są aż tak naiwni czy udają?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.197.---)
Data: 14 maj 2015 - 11:55:42

władza deprawuje...władza absolutna deprawuje absolutnie....
nawet jeśli byśmy nie posądzali o złą wolę to po prostu widać nie tyle nawet brak efektów ile...jakichkolwiek konkretnych nawet działań..
zobaczymy czy i jak zostaną zrealizowane wnioski komisji...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: vakossvakoss (89.77.221.---)
Data: 17 maj 2015 - 13:27:05

niech ktoś zgadnie co to jest i gdzie to zdjęcie zostało zrobione...
Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 17 maj 2015 - 17:20:13

Dawna przepompownia na wysokości Bielawy, a to jest Jeziorka.Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...1112131415161718192021...->|-->
Bieżąca strona: 16 z 25


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.