Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...1516171819202122232425-->
Bieżąca strona: 23 z 25
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 19 pa 2015 - 08:22:22

Bo Rap to zwykle muzyka zaangażowana w przeciwieństwie do pozostalej sieczki nam usilnie serwowanej.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.197.---)
Data: 11 gru 2015 - 09:57:16

Tomek Zymer na FB napisał, że badania wykonywane wykazały bodaj 24 krotne przekroczenie norm emisji benzo-cośtam pomimo faktu, że pomiary były wykonywane, gdy zakład nie działał...zna ktoś jakieś szczegóły?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 11 gru 2015 - 11:50:55

Może benzopiren? Jeżeli tak to podziękujmy tym wszystkim, którzy mają inne piece niż gazowe itp. Nie trzeba nam asfalciarni by stracić zdrowie i status uzdrowiska. Wystarczą mieszkańcy, którzy palą byle czym i jesienią, zimą lub wczesną wiosną nie da się oddychać.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (95.41.228.---)
Data: 11 gru 2015 - 17:15:55


Mixiorek
Może benzopiren? Jeżeli tak to podziękujmy tym wszystkim, którzy mają inne piece niż gazowe itp. Nie trzeba nam asfalciarni by stracić zdrowie i status uzdrowiska. Wystarczą mieszkańcy, którzy palą byle czym i jesienią, zimą lub wczesną wiosną nie da się oddychać.

Wyniki, do których się odniosłem, dotyczą okresu 24-26.sierpnia, kiedy firma z Sosnowca prowadziła badania w szkołach i ich otoczeniu. Jest to całkowicie poza sezonem grzewczym. W tych dwóch dniach nie zaobserwowano produkcji w zakładzie, Wyniki pomiarów B(a)P: w szkole przy Mirkowskiej 8 ng/m3 i na zewnątrz 6 ng/m3. Jest to jedyna substancja regularnie mierzona na stacjach WIOŚ w kilkunastu punktach województwa. W tych dniach średnio było na stacjach WIOŚ ok. 0,2-0,3 ng/m3 (także np. w Płocku, gdzie jest rafineria), zaś na żadnej z kilkunastu stacji na Mazowszu wartość ta nie przekroczyła 0,5 ng/m3. Poziom docelowy (średnioroczny) B(a)P wynosi 1 ng/m3 wg unijnych wytycznych, przez zaokrąglenie wynosi naprawdę 1,49 ng/m3,zatem 1,5 ng/m3 uznaje się za przekroczenie. W Mirkowie uzyskaliśmy zatem 6-krotność normy unijnej oraz 20-30-krotność średniej mazowieckiej dla badanych dni. Dotyczy to okresu, gdy zakład nie pracował. Ale jest to norma średnioroczna, brak normy chwilowej. Przytoczone dane mazowieckie pochodzą z WIOŚ.

Przekazane gminie przez firmy wyniki zamówionych badań wskazują również, że wartość WWA (węglowodorów aromatycznych) była przy liceum im. Reymonta 30-krotnie wyższa, niż w tym samym czasie w próbkach odniesienia (z ulicy Wojewódzkiej). Przy szkole Montessori była tylko ok. 3 razy wyższa, niż w próbkach odniesienia. Jest to zgodne z wykresami z prac analitycznych z ostatnich lat, wskazującymi, że zanieczyszczenia rozchodzą się pióropuszowo opadając dopiero w pewnej odległości od komina otaczarki, zależnie od wysokości komina, pogody i innych czynników. Może się zatem okazać, że są znacznie większe w szkole przy ul. Bielawskiej (gminnej, gdzie badań pan burmistrz mimo pisemnego wniosku nie wykonał), niż w szkole Montessori. Podobnie na osiedlach Mirków, Bielawa, Konstancja mogą być wyższe, niż przy samym zakładzie. Ale aby być tego pewnym, niezbędne są badania całoroczne. Potwierdził to w ostatnich dniach wiceszef WIOŚ w odpowiedzi na pismo starosty, jednocześnie odmawiając badań niebędących w gestii WIOŚ. Gmina całorocznych badań już na 100% nie przeprowadzi. Burmistrz zgadza się ewentualnie na 2-3 miesiące w okresie wiosennym.

Jeśli ktoś chce więcej danych z oficjalnych badań zamówionych od dwóch instytutów przez gminę, mogę je opublikować, ale nie tutaj. Badania są mało wiarygodne, ponieważ w szkołach i ich otoczeniu trwały 2 dni, a dynamiczne "w smudze" - zaledwie kilka godzin (ul. Lipowa, początek listopada). Wynikło to z faktu, że firma z Warszawy prowadząca badania dynamiczne nie była informowana przez Urząd o żadnych przypadkach uciążliwości zapachowej w okresie przewidzianym umową na badania, tj. lipiec i sierpień. Zlecono zatem jednorazowe pobranie próbek w terminie dodatkowym, już w sezonie grzewczym. Te wyniki są bez rewelacji, benzo(a)piren na poziomie 2-4,6 ng/m3, ale mierzony tylko w jednym punkcie pomiarowym, zatem bez możliwości porównania.

Ja jeszcze dodam to: [europa.eu] . W Konstancinie-Jeziornie wg WIOŚ te przekroczenia są stale rzędu 4-5 krotności dopuszczalnych poziomów unijnych. Główny powód: piece indywidualne i transport. W tym także ciężki transport i tranzyt znacznych ilości materiałów budowlanych głównymi drogami gminy.

PS. Serdecznie dziękuję ekspertowi za analizę wyników. Byla bardzo istotna przy dyskusji na posiedzeniu Komisji Ładu w środę 9.12. Nazwiska eksperta ze względów afiliacji zawodowych nie podaję, jest on mieszkańcem gminy.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-12-11 17:24 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.211.---)
Data: 11 gru 2015 - 20:16:00

W uzupełnieniu ostatnie wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia norma powinna wynosić nie 1 (1,49), a 0,15.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: SergiuszMuszynskiSergiuszMuszynski (109.243.49.---)
Data: 11 gru 2015 - 20:26:45

Skierowane do Starosty pismo od WIOŚ, o którym pisze Pan Tomasz, otrzymałem niedawno "do wiadomości" jako autor interpelacji ws. uprawnień Starosty ws. asfalciarni. W związku z tym, że Pan Tomasz o tym piśmie wspomina, poniżej je udostępniam, aby każdy mógł się zapoznać.

Na ostatniej stronie uzasadnienia (pozwoliłem sobie zaznaczyć czerwoną ramką) WIOŚ wyraźnie podkreślił, że w przypadku oceny zanieczyszczenia powietrza metodami pomiarowymi badania należałoby prowadzić przez cały okres odniesienia, tj. jeden rok. W związku z tym WIOŚ w ramach stosowanej metodologii nie ma możliwości przeprowadzenia rzetelnych pomiarów substancji wokół zakładu.

Wrzucam linki, ponieważ obrazki są za duże by je umieścić bezpośrednio na forum.

Strona 1: http://zapodaj.net/images/04b8385cfcf1e.jpg

Strona 2: http://zapodaj.net/images/a4ea674d929ab.jpg

Strona 3: http://zapodaj.net/images/fadb5077cebe1.jpgPozdrawiam,
Sergiusz Muszyński
Radny Powiatu Piaseczyńskiego z okręgu Konstancin-Jeziorna

Opcje: OdpowiedzCytuj
I co dalej p.Muszyński?
Wysłane przez: maniamania (84.40.128.---)
Data: 11 gru 2015 - 22:10:42

Pisma, interpelacje, papier cierpliwy wytrzyma, ludzie nie. Klepanie w klawisze, to żadna sztuka.

Macie teraz pełnię władzy: sejm, senat, prezydenta, pewnie i trybunał, a na miejscu Starostę i reprezentację w Radzie Powiatu, to powinniście poradzić sobie z taką banalną sprawą jak niewielki acz uciążliwy zakład w jedynym na Mazowszu uzdrowisku

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (5.60.177.---)
Data: 12 gru 2015 - 11:38:20

Dla osób, które nie znają albo nie chcą pamiętać, jak wygląda polski system samorządowy, krótkie przypomnienie, co jest w czyich kompetencjach:

Zmiana projektu planu miejscowego - Burmistrz i UMiG
Zmiana planu miejscowego - Rada Miejska
Ewentualne dalsze badania powietrza, gleby i wód - Rada Miejska (zapis w budżecie gminy)
Ewentualne wyprowadzenie firmy za odszkodowaniem po negocjacjach z właścicielem - Rada Miejska
Wywłaszczenie na cele publiczne - wniosek formalny Burmistrza po uchwale Rady Miejskiej, procedurę wszczyna z automatu starostwo na wniosek gminy
Znalezienie innej lokalizacji - Starosta w imieniu w Wojewody po 7 latach rzekomych poszukiwań (z których nie ma żadnej dokumentacji ani nawet notatek służbowych) stwierdził w tym roku, że lokalizacji zastępczej brak. Temat zakończony.
Proces o odszkodowania za straty majątkowe i moralne - mieszkańcy do prokuratury przeciw autorom decyzji o pozwoleniach na budowę, użytkowanie i emisje oraz decyzji pochodnych, czyli przeciw powiatowi, gminie, Sanepidowi itp. O winie i udziale w sumie odszkodowania decyduje sąd. 20% sumy uzyskanego odszkodowania należy się reprezentantowi prawnemu obsługującemu sprawę (w przypadku wygranej). Resztę dostają mieszkańcy. Na majątek obu samorządów wchodzi komornik. Po zebraniu maksymalnej dopuszczonej dla pozwów zbiorowych sumy kosztów sądowych (100 tys. zł), suma odszkodowań może znacznie przekroczyć sumę rocznych budżetów powiatu i gminy razem wziętych.
Wypłata należnych odszkodowań - zarządcy komisaryczni powiatu i gminy po decyzji premiera RP. Komisarza rządowego powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-12-12 12:31 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: maniamania (84.40.128.---)
Data: 12 gru 2015 - 20:57:50

Aaaaaaaaaaaaa, rozumiem, że teraz jest inaczej, bo gdy TZ był radnym, to cały czas pisał/ mówił, ze asfalciarnię ma zabrać starosta Dąbek, bo to on wydał pozwolenie.

tak wynika z pisma umieszczonego w BIP Starostwa:

Ogłoszenie o postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę wytwórni mas bitumicznych w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej
2005-06-23
Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt. 1 – ustawy Prawo ochrony środowiska, Starostwo Powiatowe w Piasecznie Wydział Architektoniczno – Budowlany informuje o zamieszczeniu sprawy w publicznie dostępnym wykazie danych oraz że wszczyna z urzędu postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę

wytwórni mas bitumicznych
, zlokalizowanej na terenie działek nr ewid. 6/6, 6/8, 7/5, 7/6 z obrębu 02-01 w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej. Inwestorem jest „FAL-BRUK” B.B.Z. FALENTA Spółka jawna .

W związku tym wyjaśniam, że w terminie 21 dni od daty podania do publicznej wiadomości niniejszego zawiadomienia, lecz nie dłużej niż do dnia 15-07-2005 r., można zapoznać się w tutejszym Starostwie (ul. Chyliczkowska 14, pok. nr 56Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (5.60.177.---)
Data: 12 gru 2015 - 23:15:49

Co pisałem / mówiłem jako radny, to można przeczytać na poprzednich stronach tego wątku oraz w prasie lokalnej. Nigdy ani przez chwilę nie wierzyłem, że były starosta Jan D. zrealizuje swoje obietnice w tej sprawie. Obecny starosta przynajmniej już niczego nie obiecuje. Sądzę, że oba samorządy zmienią zdanie, jak im się przyłoży finansowy nóż do gardła. Czy zrobią jeszcze coś bez tego noża - zobaczymy w najbliższych miesiącach. Strona społeczna nie ma już czasu, sprawa przybrała najbardziej dramatyczny obrót, jaki przybrać mogła. O tym pisać nie mogę.

Na tym forum już nie dyskutuję, co najwyżej wklejam informacje istotne dla mieszkańców. Do ewentualnej dyskusji zapraszam tu: [www.facebook.com] . Pozdrawiam.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-12-13 06:11 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.197.---)
Data: 14 gru 2015 - 09:26:37Może się zatem okazać, że są znacznie większe w szkole przy ul. Bielawskiej (gminnej, gdzie badań pan burmistrz mimo pisemnego wniosku nie wykonał), niż w szkole Montessori
Rada Rodziców przy Szkole na Bielawskiej złożyła pod koniec września kilkuwątkowy wniosek o dostęp do informacji publicznej, w którym jedno z pytań dotyczyło "planów odnośnie wykonania całorocznych pomiarów szkodliwości działania w pobliżu szkoły Wytwórni Mas Bitumicznych".
Pan Burmistrz początkowo stwierdził, że wniosek nie spełnia wymogów by odpowiedzieć w trybie ustawowym (ostatnio podobno jest to norma...) i odpowiedzi udzielone zostaną w trybie administracyjnym....takowa udzielona została 12 listopada "W 2015 zlecono badania dwóm firmom (...) obecnie trwają badania"....także możemy być spokojni bo Burmistrz ma wszystko...pod kontrolą! :-)
Żenujące jest to wszystko....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 14 gru 2015 - 09:32:15

Moim zdaniem żenujące to było przez pierwsze 2-3 lata. Teraz jest strasznie i tragicznie. Przecież nasze dzieci i my wdychamy ten syf dzień w dzień. Niezależnie czy ktoś mieszka 100m czy 3000m od źródła.
Nie wiem jaka sprawa może być ważniejsza w naszym mieście i gminie do natychmiastowego pozytywnego załatwienia.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.197.---)
Data: 14 gru 2015 - 10:06:27Teraz jest strasznie i tragicznie
ano niestety :-(

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: maniamania (188.146.10.---)
Data: 14 gru 2015 - 11:08:58

Po kampanii medialnej, echem w całej Polsce odbiło sie, że asfalciarnie zabijają powoli, ale na śmierć, to który samorząd zgodzi sie przyjąć taki zakład?

No chyba teraz w formie nakazu - tak jak w PRL.
Macie swojego Wojewodę,służby -walczcie

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: HammerHammer (185.45.217.---)
Data: 14 gru 2015 - 11:39:48

Tyle, że wojewoda może tyle samo co zwykły mieszkaniec.

To gmina może zmienić mpzp i się pozbyć zakładu za odszkodowaniem.

To powiat zgodnie z pismem WIOś może nakazać FalBrukowi przeprowadzenie kompleksowych badań wpływu instalacji na środowisko. Także i sam Prezes tu nie pomoże. Chyba, że zmieni Burmistrza na takiego, który chciałby problem rozwiązać, a nie zamieść pod dywan...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.197.---)
Data: 14 gru 2015 - 12:20:55Po kampanii medialnej, echem w całej Polsce odbiło sie, że asfalciarnie zabijają powoli, ale na śmierć, to który samorząd zgodzi sie przyjąć taki zakład?
czyli znowu winni ci co nagłaśniają problem i jest to usprawiedliwienie dla władzy, że nic się zrobić nie da? i ta władza akceptuje tą powolną śmierć własnych mieszkańców?!!! to jest faktycznie dramat i to przez wielkie 'D' :-(

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: maniamania (188.146.136.---)
Data: 14 gru 2015 - 12:52:34

A wiesz Hammer ile byłoby wrzasku, gdyby z budżetu gminy wyłożyć p. F na odszkodowanie?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: HammerHammer (185.45.217.---)
Data: 14 gru 2015 - 13:29:55

Czy Burmistrz ma się kierować ilością krzyków, czy dobrem mieszkańców?

W chwili obecnej kieruje się dobrem "uzdrowiska" (cokolwiek to znaczy) i nie chce aby wyszło, że w KJ jest zła jakość powietrza bo MZ nie podpisze statusu.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-12-14 13:33 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 14 gru 2015 - 14:12:10

Maniu,

Z całym szacunkiem ale nie mogę czytać Twoich prób usprawiedliwiania i "wybielania" Pana Kazimierza Jańczuka, Burmistrza Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, który wszedł w 6 rok swoich rządów. Wcześniej był przewodniczącym Rady Miejskiej, brał udział "w okrągłym stole" z właścicielem wytwórni. To jest osoba, która "kierownicze" funkcje w Gminie pełni od lat ponad 9-10? Z czego od 5 lat ma pełnię władzy i bezpośrednie "sprawstwo" na to się dzieje lub nie w naszej pięknej Gminie.
Wcześniej powiat był zły a starosta Dąbek, to było "całe zło". Teraz powiat jest ok ale nie odpowiada Ci szczebel rządowy itp. Odwołujesz się do samego Prezesa itp. To nie jest problem, który powstał za wiedzą obcnego Burmistrza ale kandydując na Burmistrza znał i wiedział, że trzeba go bardzo pilnie rozwiązać.

Moim zdaniem pukać należy tylko do jednych drzwi, do drzwi Burmistrza, któremu chyba powinno zależeć na naszym zdrowiu, w tym na zdrowiu dzieci, które uczęszczając do kilku szkół w bezpośrednim sąsiedztwie wytwórni są bardzo narażone na to "co z niej dymi". Niech Burmistrz odwiedza radnych, starostę, wojewodę, Premiera, Prezesa, ojca Dyrektora i kogo tam trzeba ale niech w końcu rozwiąże ten problem.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: maniamania (84.40.128.---)
Data: 14 gru 2015 - 14:48:30

Napisałam, że jest to niezwykle trudny problem, bo zakładu nie można wyrzucić na zbity pysk. Trzeba wskazać lokalizację, a nie można działać wbrew woli mieszkańców, którzy dzięki kampanii medialnej wiedzą, że stanowi zagrożenie życia. W wielu miejscowościach były protesty - nie związane z kcińską WMB, chociaż myślę, że podobne "zasługi zdrowotne" mają piece opalane podłym węglem i plastikami - ale te ludzie tolerują, bo nikt w mediach nie mówi o szkodliwości, a kopalnie maja obiecane, że będą działać - o tym zapewniali premier i prezydent.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...1516171819202122232425-->
Bieżąca strona: 23 z 25


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.