"Konstancin-Jeziorna z supernowoczesnym Centrum Hydroterapii
Dariusz Bartoszewicz
23.12.2015 11:00
Po tradycyjnej awanturze przy świątecznym stole warto zaplanować wycieczkę. Może do Konstancina-Jeziorny, gdzie w Parku Zdrojowym otwiera się Centrum Hydroterapii.
Podwarszawskie uzdrowisko pięknieje. Park Zdrojowy z przełomu XIX i XX w. imienia hrabiego Witolda Skórzewskiego, założyciela letniska, nigdy nie wyglądał tak dobrze. Ławki, oświetlenie, kosze na śmieci są doskonałej jakości. Okolicę wokół oczyszczonych brzegów rzek Jeziorki i Małej oplatają ścieżki spacerowo-rowerowe, idealne też dla biegaczy czy miłośników nordic walking. Przy okazji można umilić zimę kaczkom, działa automat z karmą specjalnie dla nich.
W okresie świątecznym pojawi się dodatkowy powód, by wybrać się na rodzinną wycieczkę do uzdrowiska. Budynek dawnego sanatorium "Przy Źródle" o urodzie PRL-owskiego pudła zastąpiło Konstancińskie Centrum Hydroterapii EVA Park Life & SPA. Architektura zdecydowanie zmieniła się na lepsze, czego nie można już powiedzieć o nazwie.
Budynek omija drzewa
- 25, 26 i 27 grudnia zapraszamy na dni otwarte w godz. 10-17. Po raz pierwszy pokażemy nasz obiekt - pokoje hotelowe, basen solankowy i jacuzzi z wodą z własnego odwiertu pobieraną z głębokości 1750 metrów oraz inne sale w spa - kusi Małgorzata Śliwińska z firmy Uzdrowisko Konstancin-Zdrój SA.
Długi i niski budynek stanął na wprost tężni solankowej w Parku Zdrojowym. Jest piętrowy, z trzecią kondygnacją ukrytą w dachu mansardowym. Pasuje wielkością i kolorem do tężni. Część hotelowa jest cięższa, z elewacjami z piaskowca, pozostałe są przeszklone i lżejsze, mieszczą m.in. basen z prądami, biczami wodnymi, kaskadą, brodzikiem, sauny suche i parowe.
Cały kompleks dzieli się na cztery strefy: mieszkalno-hotelową, wody, zdrowia i konferencyjno-restauracyjną. Za większymi przeszkleniami na parterze nowego budynku mieszczą się gabinety zabiegowe, na pierwszym i drugim piętrze jest 27 pokoi hotelowych z 54 miejscami noclegowymi.
- Chcieliśmy, by budynek wyszedł elegancki, o architekturze bardziej ponadczasowej niż modnej, niebudzącej kontrowersji, dobrze wpisanej w zieleń parku i sąsiednią zabudowę. Dlatego podzieliliśmy zabudowę na kilka brył, zróżnicowaliśmy elewacje. Budynek ma ludzką skalę i tak został zaprojektowany, by omijać drzewa - mówi Daniel Mermer z pracowni Open Architekci.
Inwestycja w 2014 roku została wstrzymana na pewien czas, bo miała polegać na rozbudowie i modernizacji PRL-owskiego brzydala, a nie na jego zburzeniu. - Powstał po wojnie jako obiekt tymczasowy na potrzeby budowniczych pobliskich tężni. Konstrukcję miał w takim stanie, że gdyby blisko była ruchliwa ulica, strop dawno zwaliłby się na łóżka kuracjuszy - twierdzą architekt.
Inwestycja kosztowała blisko 40 mln zł, z czego ok. 9 mln stanowi dofinansowanie z UE i budżetu państwa. Ale pobyty kuracjuszy nie będą refinansowane. - Przedstawimy wkrótce ofertę uzdrowiskowo-rehabilitacyjną, odnowy biologicznej, kosmetycznej, fizykoterapii, hydroterapii, wszystkie w ramach pobytów komercyjnych. Żadna refundacja nie jest możliwa - przypomina Małgorzata Śliwińska.
Kultura, kajaki, fontanna
W pobliżu Parku Zdrojowego i Centrum Hydroterapii są obiekty publiczne z ofertą za darmo. Od 2014 r. Konstanciński Dom Kultury "KDK" działa w zabytkowej willi Hugonówka przy ul. Mostowej 15, czyli blisko rzeki Jeziorki. Wyremontowany zabytek z lat 1902-03 ma nowoczesne wnętrza: salę widowiskową, sale konferencyjne, galerię, pracownię multimedialną i plastyczną, kawiarnię serwującą pyszne ciastka. W części podziemnej można obejrzeć wystawę o historii uzdrowiska.
- Robimy wszystko, by przywrócić blask uzdrowisku. Cafe Zdrojowa w parku została wyburzona, za kilka miesięcy będzie gotowa nowoczesna, przeszklona kawiarnia w tym samym miejscu. Naprzeciwko Hugonówki z Domem Kultury w przyszłym roku stanie piętrowy taras z przystanią dla kajaków, kolejny przy Starej Papierni. Szlak wodny z Zalesia do Starej Papierni ma ok. 12,5 km długości. W sezonie płynie nim nawet 40 kajaków dziennie - mówi Kazimierz Jańczuk, burmistrz Konstancina-Jeziorny.
W przyszłym roku między domem kultury a tężnią stanie siłownia plenerowa. Lepiej urządzana zostanie ta część parku o powierzchni ok. 2 ha, staną nowe latarnie. - Biznesmen Jerzy Starak chce zbudować fontannę i sprezentować mieszkańcom - zdradza burmistrz."
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19388393,konstancin-otwieraja-centrum-hydroterapii-w-parku-zdrojowym.html