Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
04 lis 2011 - 07:24:31
Pionku, jeżeli chodzi o oznaczenie turystyczne, posiadamy cały projekt wraz z opisami oraz pasjonata, który takie oznaczenie wykonał dla Piaseczna i Góry Kalwarii.
Część tego oznaczenia została wykonana w naszej gminie.
Wytyczenie ścieżki turystycznej "Śladami spacerów Żeromskiego" i "Do Skolimowa".
Zostały zawieszone mapy tych ścieżek itd. (np. w Starej Papierni, przy tężni, obok przystanków itp.)
Gotowych, sformatowanych opisów jest 98. Gotowe były matryce itd.
Jedna z gotowych tablic (pochodzących z tego projektu) znajduje się na cmentarzu Marynin.
Nic tylko brać i robić.

P.S. Jeszcze parę lat temu znajdowały się tablice informacyjne w konstancińskich rezerwatach przyrody. Np. Skarpa Oborska. Na nich info o faunie, florze itd. Ze starości przewróciły się, ktoś je posprzątał i tyle.
Tablic do dnia dzisiejszego nie odtworzono.
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
04 lis 2011 - 10:47:49
Quote

Autobus jadący z Warszawy skręcał w Mirkowską w Klarysewie, przejeżdżał przez Edwardów
Jeśli mogę wtrącić.
Z parku Dreszera jechał Puławską do Wałbrzyskiej, Dolinką Służewiecką do Wilanowskiej
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
04 lis 2011 - 15:54:20
Pionek, ten dom z czerwonej cegły na Jeziornie należał do pana Szymczaka.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
04 lis 2011 - 22:49:11
Quote
Akizuka
Quote

Autobus jadący z Warszawy skręcał w Mirkowską w Klarysewie, przejeżdżał przez Edwardów
Jeśli mogę wtrącić.
Z parku Dreszera jechał Puławską do Wałbrzyskiej, Dolinką Służewiecką do Wilanowskiej

Nie do Wałbrzyskiej - na Dworcu Południowym skręcał w Wilanowską i mijając Muzeum Ruchu Ludowego (stara karczma z wieżyczka po lewj stronie) jechał do Wilanowa.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
06 lis 2011 - 17:56:04
od kilku lat intryguje mnie ten skolimowski grób... czasy wojny więc 'śmierć tragiczna' nie była czymś wyjątkowym. Ale może ktoś zna historię tej rodziny?

Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
06 lis 2011 - 17:57:43
i jeszcze jeden skolimowski drewniak którego los jest chyba przesądzony

Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
06 lis 2011 - 17:58:45
przypominam również że za 2 tygodnie kolejne spotkanie w KDK z cyklu 'wirtualnego muzeum Konstancina'

Słynne kobiety Konstancina

W sobotę, 19 listopada, o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie na temat słynnych kobiet Konstancina. Podczas spotkania Tadeusz Władysław Świątek opowie m.in. o Józefie hr. Dąmbskiej, Lucynie Messal, Michalinie Czerneckiej, Zofii Muellerównie, dr Wandzie Szczawińskiej i Heddi Pate natomiast Karolina Puchała-Rojek przypomni sylwetki Wandy Herse, Marii Crząszczowej i Zofii Chomętowskiej. Spotkanie zorganizowane w ramach cyklu Wirtulne Muzeum Konstancina połączone będzie z promocją wydanej właśnie książki pt. Od Sawy do Kamy, czyli kobiecy ruch społecznikowski, autorstwa Tadeusza Władysława Świątka i Rafała Chwiszczuka ukazującej szczególną rolę kobiet w życiu Warszawy.

Konstanciński Dom Kultury
ul. Jaworskiego 18, Konstancin-Jeziorna

[www.konstancinskidomkultury.pl]
pensjonat na Granicznej r/Szpitalnej
06 lis 2011 - 18:53:59
Ten piękny budynek tez jest skazany na zagładę. Nikt tam już nie mieszka i niech no wyprowadzi się sklepik, to mamy jak w banku, że ktoś zaprószy ogień.
I następny zabytek z pięknymi ornamentami pójdzie z dymem. Pensonat został wpisany do Krajowegi rejestru zabytków w 1991r.
Warto go obejrzeć póki jeszcze istnieje.
Może gmina z funduszu na zabytki (jest taka pozycja w budżecie), mogłaby zafundować zabytkom tabliczki np. obiekt wpisany do krajowego rejestru zabytków - prawem chroniony (lub cos w tym guscie)



***
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
06 lis 2011 - 19:14:07
rozmawiałem z żoną właściciela tego sklepiku (zresztą moją nauczycielką polskiego) i wspominała że do naprawy dachu musiała ściągać zaprzyjaźnionych górali bo nikt nie chciał się tej pracy podjąć.
swoją drogą tabliczki 'obiekt wpisany do krajowego rejestru zabytków - prawem chroniony' przyniosłyby pewnie taki sam skutek jak tabliczki 'rezerwat przyrody-prawem chroniony/zakaz wysypywania śmieci'... a dookoła wysypisko :/

szkoda tego budynku, jeden z moich ulubionych
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
06 lis 2011 - 19:23:14
Jaki to dokładnie adres i czy gmina jest właścicielem budynku oraz gruntu pod nim?
Proszę o kontakt z nauczycielką prowadzącą tamtejszy sklepik.
Z góry dziękuję,
Tomasz Zymer
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
06 lis 2011 - 19:37:50
adres Szpitalna 16.
Budynek nie nalezy do gminy, choć pzrez wiele lat mieszkali w nim gminni lokatorzy.
Właściciel nie mieszka w Polsce, ale reprezentuje go pełnomocnik - chyba w Wawa.
Pewnie namiar ma właściciel sklepiku, bo wynamuje od niego lokal.
Pensjonat razem z drugim budynkiem, w którym mieści się teraz galeria sztuki stały na dużym placu należacym do tego samego własciciela.
Wiem, że pensonat z działką ok 3300m jest do kupienia - jakby co...
Anonimowy użytkownik
Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 lis 2011 - 09:08:19
Dzisiaj wielkie święto. Załóż czerwony krawat. Dzisiaj rocznica wielkiej socjalistycznej rewolucji październikowej.
Gdzie w Konstancinie były siedziby komitetów PZPR ? Pamiętam tylko dwa lokale PZPR.
No towarzysze odezwijcie się >grinning smiley<
Ruszcie z posad bryłę świata.
Toż to też historia Konstancina smiling smiley
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 lis 2011 - 09:12:43
Heh. Mam zdjęcie ze ślubu cywilnego moich rodziców, jak stoją przed wejściem i obok tabliczki USC jest właśnie druga, większa, PZPR.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 lis 2011 - 10:59:54
To było na Oborskiej w lokalu "Księdza Samicy"
A gdzie była siedziba pierwszego i zarazem ostatniego sekretarza gminnego PZPR?
Kto był ostatnim pierwszym sekretarzem PZPR w Konstancinie ?
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 lis 2011 - 18:40:45
a co to ksiądz samica?
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 lis 2011 - 18:45:02
W latach 80 ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego udzielała kobieta urzędnik ze złotym łańcuchem. Stąd Ksiądz samica smiling smiley
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 lis 2011 - 18:47:55
a nawet później
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 lis 2011 - 19:24:53
Ostatni I-szy sekretarz ? A nie p. A.Szczygielski ?

Ale 100% pewności nie mam , ponieważ po głowie mi chodzi jeszcze nazwisko Kozikowski ?
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 lis 2011 - 19:40:48
Nasza działalność pomału zaczyna wydawać owoce.
Odzywają się ludzie pragnący podzielić się swoimi pamiątkami.
Moja koleżanka dotarła do autora zdjęć z lat 50-tych, a może i wcześniejszych.
Otrzymałem kilka unikalnych fotografii, najstarsza z...1986 roku!!!!
Poniżej przedstawiam jedno z nich.
Niebawem podam nazwisko autora, który zgodzi się na publikacje kolejnych fotografii.
Negocjacje trwają :-)



Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 lis 2011 - 19:47:02
Quote
TRAPER
.Otrzymałem kilka unikalnych fotografii, najstarsza z...1986 roku!!!!

chyba jednak o wiek wcześniejsza, z XIX ;)

a zdjęcie genialne!

Ja tylko dodam że dzięki jednemu z forumowiczów dotarliśmy (tzn ON DOTARŁ) do zdjęć wiatraka w Łęgu z lat 40tych (a i starsze jest tam też chyba)!!! Są przepiękne!
Na razie żadnego nie publikuję bo zgody nie mam... na pewno któreś z nich znajdzie się w książce o Łużycu smiling smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować