Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 lis 2011 - 08:48:21
Quote
największa bitwa w historii nowożytnej naszego terenu

Była to bitwa o wyrzucenie z Granicznej AIDS-owców.
Niestety przegraliśmy sad smiley
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 lis 2011 - 09:02:27
Kto przegrał? Mi się wydaje że wszyscy.
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 lis 2011 - 11:16:47
właśnie a dlaczego tak Hugonówka jest remontowana a nie ta willa o której Pionek tu mówił? piękna secesja z cudnymi balkonami?
jak to jest? Gmina też czeka aż coś będzie na tyle zmurszałe i zapadnięte że nie da się odremontować? i będzie zgoda na wyburzenie?
Pewnie dlatego że Hugonówki nie dało się odbudować w tym czasie co zakładano szykuje się następna kosztowna inwestycja? Czy może w sytuacji utopionych ogromnych pieniędzy muzeum bedzie "tymczasowo" na zawsze w starej wysiedlonej willi?
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 lis 2011 - 12:11:24
Hugonówka BYŁA remontowana, bo udało się na nią uzyskać ponad trzy miliony z budżetu Unii Europejskiej. Niestety, zmiana sytuacji własnościowej sprawiła, że te pieniądze na razie zostały "zamrożone" i Hugonówka spadła z budżetu na 2011. Jeśli rozstrzygnięcie MSWiA będzie korzystne dla gminy, to te fundusze wrócą w 2012 i remont zostanie dokończony. Jeśli rostrzygnięcie będzie niekorzystne, to już nie gmina, tylko zapewne Nałęczowskie Towarzystwo będzie się martwić, co zrobić z tą ruiną.

Hugonówka jest ogromna, doszczętnie zrujnowana i bardzo droga w utrzymaniu. Willa przy Piłsudskiego 42, którą burmistrz proponuje na muzeum i pałac ślubów, jest raczej niewielka, kompaktowa i w lepszym (obecnie) stanie. W dłuższej skali czasu gminie byłoby łatwiej ją utrzymać na cele publiczne.

Wg mojej orientacji są fundusze do uzyskania z Warszawy na remont zabytków, ale jeszcze muszę o tym rozmawiać z panią Marią Podleśko.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 lis 2011 - 13:44:09
podobno były burmistrz Skowroński proponował właśnie tą secesyjną willę Anna na muzeum Konstancina. Wg mnie jest dużo cenniejsza architektonicznie niż proponowany obecnie Kamilin.
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 lis 2011 - 14:51:22
Z ust mi to pionku wyjąłeś! Może gabaryty przeważają? no bo skoro tak ogromną Hugonówkę w ruinie utrzymujemy to na Kamilin nie trzeba bedzie kasy a na "Annę" zapewne jeszcze większe pieniądze.....tylko skąd to wziąć jak w Hugonówkę możliwe że utopiliśmy....
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 lis 2011 - 17:41:47
Wcięło mi wiadomośc, Trenerze jak to się stało, że o 14 była, a teraz nie ma? *

Tu na mapce [wikimapia.org] widać że willa jest ogromna, a na zdjęciu: [jedynka.om.pttk.pl] widać, że juz w 2008r Anna była bardzo zrujnowana. Remont pewnie pzrewyższyłby koszt doprowadzenia do ładu Hugonówki, wymagłby zajęcia się pieknymi szczegółami architektury, gmina nie wydoli. Nawet ze wsparciem UE.

Póki co powinna zostać zabezpieczona pzred dzikim ludem, który zaczął roznosić po kawałku. Nie wiem jak, bo to zadanie stróżów prawa.
Może znajdzie się jakiś przy kasie inwestor, który zechce przywrócić Annie blask. Tak jak wielu willom na Batorego.

Jest nadzieja, że uda się doprowadzić do ładu willę Kamilin przy Piłsudskiego, bo jest w nienajgorszym stanie. Zawsze lepiej mieć wróbelka w garści niż srokę na dachu.


_________________________________________________
* to był żart w nawiązaniu do pretensji forumowicza, że ktoś skasował wiadomośc
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 lis 2011 - 17:56:14
Poza tym, że Anna jest w kiepskim stanie, to może być problem z odbudową, a szczególnie przystosowaniem jej na muzeum, ponieważ jest wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków i wszystkie zmiany czy nawet użyte do odtworzenia materiały musza być uzgadniane z Konserwatorem Zabytków, a to żmudna i długa procedura

Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 30 czerwca 2011 r.

KONSTANCIN-JEZIORNA ? m. i gm.
- willa ?Anna? z ogrodem, ul. Żeromskiego 10/10 A, 1905, nr rej.: 901 z 20.05.1977

źródło: Źródło: [www.nid.pl] (zob. str. 83-86)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-28 17:58 przez mania.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 lis 2011 - 18:17:57
Rozegrana w dniach 9/10 lipca, w czasie powstania kościuszkowskiego, bitwa pod Gołkowem.

W bitwie wzięło udział 20 600 żołnierzy.

W najsłynniejszej bitwie powstania kościuszkowskiego, pod Racławicami, udział wzięło 8 820 żołnierzy.

W bitwie pod Maciejowicami walczyło 18 300 żołnierzy.

Jak wynika z powyższego, bitwa pod Gołkowem była jedną z największych bitew powstania kościuszkowskiego, największą bitwą stoczoną na terenie powiatu piaseczyńskiego.

Bitwa pod Gołkowem

Na byłym polu bitwy pod Racławicami odbywają się inscenizacje historyczne przyciągające rzesze turystów, pod Maciejowicami, chociaż w mniejszej skali jest podobnie.

Obraz Panorama Racławicka sławi bitwę oraz Wrocław. W Maciejowicach znajduje się muzeum Tadeusza Kościuszki (jedyne w Polsce) i kilka pomników.

Gołków - niewielki pomnik oraz pomijanie w powszechnej historii. Bitwa pod Gołkowem jest nazywana, zapomnianą bitwą powstania kościuszkowskiego.

Widzę, że na terenie powiatu piaseczyńskiego nie tylko my mamy problem w wykorzystywaniu szans turystycznych w odniesieniu do historii.



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-28 18:26 przez TRAPER.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
30 lis 2011 - 18:16:50
Dla ożywienia dyskusji, zdjęcie pozyskane ostatnio z kolegami z forum, bez podania źródła.
Na wszystko przyjdzie pora :-)
Raczej lata 50-te XX wieku.
Na zdjęciu ...?

Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
30 lis 2011 - 18:55:17
super ujęcie chyba z balkonu "ŚWITU" jest to ? wiem ale damy szanse dla Akizuka
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
30 lis 2011 - 19:38:18
Wyscig Pokoju jedzie
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
01 gru 2011 - 10:17:50
Quote
diabeł
damy szanse dla Akizuka
To chyba Cadyk z Góry Kalwarii Abraham Mordechaj Alter jedzie do Warszawy spinning smiley sticking its tongue out

W Latach 70 wyścig pokoju jeździł trasą Piaseczyńska Skolimowska Warszawska. Zdjęcie zrobiono wcześniej (typ wózka dziecięcego na zdjęciu). Wyraźnie widać, że tłum "zakręca" w Skolimowską.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-12-01 10:24 przez Akizuka.
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
01 gru 2011 - 10:23:21
Ale on jedzie od strony Skolimowa a nie od Góry Kalwarii nabrał wody i wali prosto na stadion
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
01 gru 2011 - 10:34:24
Jeśli na Stadion to znaczy że to 1957 lub 1959 rok. Stadion otwarto 22 lipca 1955r to na wyścig było by za późno .
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
01 gru 2011 - 13:19:46
Maniu moja Droga, ta willa "Anna" od wielu lat chyliła się ku upadkowi, podparte jakimiś belkami balkony, wspólna komunalna własność, nasze ale na prawde nie nasze (to tak samo jak willa "Zbyszek". Była to piękna i ciekawa willa, ale zamieszkała przez rodziny całkiem normalne i patologiczne - w końcu podpalona, by dostać lepsze mieszkanie "dla pogorzelców". Nie wiem czy wiecie ale opowiadał mi znajomy co w ZGK pracuje. Nie ważne jakim elementem, pijącym czy niepłacącym jest pogorzelec, natychmiast mu się należy lokal zastępczy (w pierwszej kolejności) i wyprawka - koce, pościel, ręczniki, ciuchy, jakieś meble i darmowa przeprowadzka w nowe odremontowane mieszkanko!

Kiedyś tu w Mirkowie autentycznie koleś się podpalił bo już nie miał "za co pić" a jak dostał wyprawkę to cześć sprzedał i nowy lokal, podpalony trzeba było wyremontować (po uprzednim zalaniu i oblaniu dokumentnym lokalu na pierwszym piętrze w zabytkowiej kamienicy i zalaniu sąsiadów....ech brak mi słów....
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
01 gru 2011 - 16:10:37
Akizuka ja teraz jeżdże składakiem Wigry to chyba cofnołem sie w lata70-80 typ wózka niczego nie przesądza
Wyścigi były dwa [pl.wikipedia.org]
[pl.wikipedia.org]
nie napisałem że jadą na stadion X lecia tylko na stadion i pamiętam też jak kiedyś była meta na stadionie RKS Mirków materacami były opasane słupki od bramy by nikt z kolarzy sie nie poturbował był to wyścig dookoła Mazowsza
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
01 gru 2011 - 16:45:16
Quote
diabeł
Akizuka ja teraz jeżdżę składakiem Wigry to chyba cofnąłem się w lata70-80 typ wózka niczego nie przesądza
Ważne są detale na obrazku, parkan obok "Gitary", brak księgarni, ubrania widzów, wysokość drzewa itd.
I najważniejsze niech Basia sprzeda te twoje Wigry, bo bardzo staro wyglądasz grinning smiley
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
01 gru 2011 - 21:50:28
artefakt do naszego muzeum. Przy Mirkowskiej na wysokości WZP stoi jeszcze drewniany słup ze starą lampą. Może spróbować ją zdemontować i w muzeum, w części robotniczej zrekonstruować taki słup? Jedną taką lampę zdemontowaną przy kościele ukryłem w krzakach przy stawie - niestety przegapiłem moment sprzątania terenu pod przyszły park i lampa poszłaaaaaaaaaaaaaaaa precz.

Druga sprawa - w bloku Mirkowska 51 jest piękna stara klamka - jeżeli dojdzie do remontu w środku, może ona przepaść bezpowrotnie. Może władze pozwolą ją zachować dla naszego muzeum?

A i jeszcze jedno - znam miejsce, gdzie mogą być przedwojenne butelki (np. Haberbusch i Schiele) - trzeba się tylko śpieszyć (przed likwidacją fabryki) - no i praca brudna i na 100% nie obiecuję, że coś znajdziemym choć jest duże prawdopodobieństwo.

Dodatkowo w starej pralni powinien być jeszcze stary magiel - warto pomyśleć o przejęciu i zabezpieczeniu, bo sam budynek w coraz gorszym stanie. A magiel to nasz aktor - 07 Zgłoś się grinning smiley

Mam też parę zdjęć Mirkowa a i inne by się znalazło - lata 70, 60, 50 i może coś jeszcze ale będzie, ale jeszcze muszę pomyśleć.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-12-01 22:01 przez AK.
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
02 gru 2011 - 07:00:38
Akizuka -teraz wszystko co stare jest na topie, idą święta mam nadzieje że dostane od mikołaja nowszy model Wigry i jak będe szusował Kołobrzeską to siedż w domu bo może nie zadziałać ABS
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować