Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdj阠iowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utw贸rz nowy profil » Szukaj
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 20:45:44
Wiem, 偶e to troch臋 z艂o艣liwe z mojej strony, ale poczt贸wka ma podpis... to jedna z bardziej znanych cz臋艣ci miasta. Jutro zamieszcz臋 w ca艂o艣ci, ale dajmy jeszcze szans臋.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-08 20:46 przez Kumos.
Anonimowy u偶ytkownik
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 21:03:05
mo偶e to ul.Batorego???
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 21:10:01
Dawny park Grapa?
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 21:47:17
I mamy zwyci臋zc臋
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 21:56:11
W ramach nagrody ciekawostka. Jak s艂usznie pisz膮 autorzy ksi膮偶ek o Konstancinie Grapa pochodzi od staropolskiego wzg贸rza, skarpy, wzniesienia, z czym zgodzi膰 si臋 nale偶y. Na naszych terenach jednak okre艣lano tak pewien szczeg贸lny kawa艂ek skarpy, wznosz膮cy si臋 od strony Jeziorki. Pod koniec XVIII wieku obecna ulica Literat贸w w kierunku Ob贸r okre艣lana by艂a ju偶 mianem "droga z Grapy". Dalsz膮 cz臋艣膰 skarpy nazywano "g贸rn膮". Wygl膮da wi臋c, 偶e nazw臋 Parku, od kt贸rego nazwano osiedle, wzi臋to od nazwy funkcjonuj膮cej ju偶 w XIX wieku na okre艣lenie tej cz臋艣ci przylegaj膮cej do Jeziorny Oborskiej, a nie zosta艂a ona po prostu wymy艣lona podczas zak艂adania miasta.
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 21:57:19
jedno z nielicznych zdj臋膰 przedstawiaj膮cych ten park... widzia艂em kiedy艣 w Fotoplastikonie zdj臋cie podpisane Park w Konstancinie, i r贸wnie偶 by艂 do艣膰 mocno zaro艣ni臋ty, co przemawia艂oby 偶e to te偶 byl park Grapa. Pr贸cz tych dw贸ch, i zdj臋cia przedstawiaj膮cego uczestnik贸w maj贸wki w ksi膮偶ce pani Machlejd, nie znam innych zdj臋膰 z tego parku... pewnie s膮, i mam nadziej臋 偶e niebawem (cho膰by przy okazji muzeum wirtualnego...o ile wreszcie ruszy) ujrz膮 艣wiat艂o dzienne.

W miejscu moich blok贸w (ul Kopernika) do lat 70tych by艂 podobno plac zabaw... na pewno kto艣 ma gdzie艣 zdj臋cie z tego miejsca - mam nadziej臋 偶e uda mi si臋 je kiedy艣 zobaczy膰 smiling smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-08 22:17 przez pionek AGORY.
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 21:59:37
z nazw膮 Grapa chyba ju偶 gdzie艣 si臋 spotka艂em... czy to na jakiej艣 mapie,czy te偶 w jakim艣 opisie... i faktycznie wynika艂o z tego 偶e nazwa jest starsza ni偶 Konstancin....
a mo偶e to Ty mi powiedzia艂e艣, Kumos? albo wszystko ju偶 mi si臋 miesza...
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 22:02:51
przy okazji - mog臋 wykorzysta膰 ten skan na swojej stronie facebookowej? jutro mia艂em zamie艣ci膰 zdj臋cie po艂贸wki t臋偶ni z ko艅ca lat 70tych, ale to by艂oby wi臋kszym hitem dla os贸b kt贸re nie znaj膮 ksi膮偶ek Lachowskiego i Hertla (czyli dla wi臋kszo艣ci z "fan贸w" mojej "strony" ;)
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 22:14:45
zastanawia艂em si臋 te偶 gdzie by艂o wykonane zdj臋cie zamieszczone w ksi膮偶ce Kalici艅skiego "O star贸wce, Pradze i Ciepokach"

zdj臋cie podpisane: "niedzielna wycieczka robotnikow fabrycznych do Konstancina; od lewej Stanis艂awa Kalici艅ska, Komosi艅ski, Ludwika Kalici艅ska, T Rumi艅ska, Leon Kalici艅ski, Teodora P艂atkowska, fot. 1917r"



drzewa do艣膰 wysokie, wi臋c by膰 mo偶e te偶 Grapa (albo jakie艣 obrze偶a parku g艂贸wnego...)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-08 22:15 przez pionek AGORY.
Anonimowy u偶ytkownik
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 22:39:29
Quote

W miejscu moich blok贸w (ul Kopernika) by艂 podobno plac zabaw... na pewno kto艣 ma gdzie艣 zdj臋cie z tego miejsca - mam nadziej臋 偶e uda mi si臋 je kiedy艣 zobaczy膰
Nie by艂 to plac zabaw- w miejscu obecnego murowanego 艣mietnika sta艂 bunkier 艣mietnikowy o wymiarach dwa na trzy no mo偶e co najwy偶ej trzy na cztery metry ,do kt贸rego [przez klap臋 wsypywa艂o si臋 艣mieci/ na Grapie w tym czasie przewa偶nie popi贸艂/ . Obok 艣mietnika by艂 niewielki skwerek z jedn膮 ,mo偶e dwiema 艂aweczkami .By艂 te偶 niewielki klomb otoczony 艣cie偶kami .Skwerek mial wielko艣膰 30 m na 30m .Placem zabaw mo偶na nazwa膰 lasek na pozosta艂ej cz臋sci terenu na, kt贸rym teraz stoj膮 trzy bloki sp贸艂dzielni z adresem Kopernika /te ostatnie ,kt贸re zbudowano na Grapie/.
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 22:43:22
i o te bloki mi chodzi smiling smiley

ja mam tylko zdj臋cie (ju偶 kiedy艣 je tu wrzuca艂em) placu mi臋dzy blokami tu偶 po ich wybudowaniu,czyli albo koniec lat 70tych albo pocz膮tek 80tych... a ciekaw jestem jak to miejsce wygl膮da艂o przed pobudowaniem tych trzech blok贸w(znam tylko ze s艂yszenia).

Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 13:31:22
Quote
pionek AGORY
przy okazji - mog臋 wykorzysta膰 ten skan na swojej stronie facebookowej? jutro mia艂em zamie艣ci膰 zdj臋cie po艂贸wki t臋偶ni z ko艅ca lat 70tych, ale to by艂oby wi臋kszym hitem dla os贸b kt贸re nie znaj膮 ksi膮偶ek Lachowskiego i Hertla (czyli dla wi臋kszo艣ci z "fan贸w" mojej "strony" ;)
Wykorzystuj, ale mo偶e napisz te偶 o tym forum; bo jak sam zauwa偶y艂e艣 wpada tam inny rodzaj ludzi i nie wszyscy o nim wiedz膮. Samo podlinkowanie to za ma艂o, Bartek na Facebooku zach臋ca艂 ostatnio do zagl膮dania na forum, gdy wspominali艣my Jeziorn臋, Mirk贸w i Grap臋.
Jeszcze jedno:
"The building where Brush is located is in a prewar store front that was in the former Jewish district of Konstancin. Needless to say- the place is in a bit of a state?.I don?t mind- it is all part of the charm!!"
To cytat ze strony sklepu BRUSH. Blog skierowany do cudzoziemc贸w.
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 13:39:30
a gdzie ten sklep si臋 w og贸le mie艣ci? Jako艣 go nie kojarz臋,a i zdj臋cie drzwi niewiele mi m贸wi...
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 13:47:03
Sklep "Brush" mie艣ci si臋 przy Pi艂sudskiego 3, na Grapie zaraz za rondem. Nie wiem, czy mo偶na to miejsce nazwa膰 "dawn膮 dzielnic膮 偶ydowsk膮", bo ta ewidentnie rozci膮ga艂a si臋 po drugiej stronie rzeki od B艂otnicy przez centrum Jeziorny po Argentyn臋. Mo偶e by艂 tam kiedy艣 偶ydowski sklep? Albo jakie艣 偶ydowskie domy? W ka偶dym razie, blog nie jest geograficznie zbyt dok艂adny, zwa偶ywszy cho膰by na zdanie ko艅cowe: "you are ever in Warsaw, Konstancin exactly..." (je艣li b臋dziesz kiedy艣 w Warszawie, a dok艂adniej w Konstancinie...) Szkoda, 偶e cudzoziemcy czerpi膮 niepewne informacje historyczne z trzeciej r臋ki, a rzetelnego systemu informacji publicznej, kt贸ry w KJ na pewno powinien by膰 co najmniej dwuj臋zyczny - wci膮偶 brak.

To zreszt膮 nasuwa mi pewien pomys艂 - nale偶a艂oby wydawa膰 wszystkie kolejne publikacje o naszej okolicy, w艂膮cznie z ksi膮偶k膮 Kumosa, z kilkustronowym streszczeniem w j臋zykach angielskim i mo偶e np. niemieckim. Je艣li Kumos przygotuje takie streszczenie, to ja ch臋tnie dostarcz臋 profesjonalnych przek艂ad贸w.
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 14:02:22
Konstancinek (w kt贸rym ze spisu rzemie艣lnik贸w mieszka艂o sporo 呕yd贸w) to prawdopodobnie Jeziorna Oborska (przynajmniej tak wynika ze zdobytych przeze mnie informacji).
A Jeziorna Oborska to ta strona rzeki, osiedle Grapa i okolice... wi臋c jakie艣 ziarno prawdy mo偶e w tym by膰. Ciekawe na jakich danych bazowa艂 autor tego opisu...
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 14:02:26
Z tego co kojarz臋 to Brush by艂 na pocz膮tku na Bielawskiej, wi臋c chyba opis tego dotyczy, bo na Pi艂sudskiego jest od niedawna. A tamten budynek jak najbardziej jest w opisywanym miejscu, aczkolwiek nie pami臋tam dat, wi臋c mo偶e autorka si臋 pomyli艂a, zw艂aszcza 偶e jej pasj膮 s膮 meble a nie historia.Pionek, wsiadasz codziennie na przystanku ko艂o tego sklepu, a wstyd!

Bielawska 16 - jak na zdj臋ciu.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-09 14:06 przez Kumos.
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 14:10:24
Brush obecnie to ten sklep co kiedy艣 sprzedawali artyku艂y dla dzieci? tam gdzie kiedy艣 by艂 warsztat samochodowy? :O

przy okazji - mam problem z 偶ydowskim domem modlitwy. Cechnicki wspomina o parterowym,drewnianym, obok domu Kenigsteina. Sam Freiman opowiada za艣 o domu modlitwy w wysokim budynku (dom modlitwy mia艂 si臋 mie艣ci膰 na pi臋trze). Dom ten mia艂 nale偶e膰 do Henocha Warszawskiego. Przy nr telefonu Kenigsteina podana jest Jeziorna Kr贸lewska, przy nr Warszawskiego juz tylko Jeziorna...ciekawe czy z tego wynika 偶e by艂y conajmniej dwa domy modlitwy,czy jednak jeden,tylko we wspomnieniach dw贸ch r贸偶nych osob (katolika i 偶yda) przez lata jego obraz uleg艂 zatarciu?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-09 14:13 przez pionek AGORY.
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 14:12:38
Quote
Kumos
Bielawska 16 - jak na zdj臋ciu.

ok,czyli by si臋 zgadza艂o - ul Bielawska. Pewnie autor tekstu czerpa艂 wiedz臋 z wirtualnego sztetla...
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 14:24:21
Quote
Kumos
Z tego co kojarz臋 to Brush by艂 na pocz膮tku na Bielawskiej, wi臋c chyba opis tego dotyczy, bo na Pi艂sudskiego jest od niedawna. A tamten budynek jak najbardziej jest w opisywanym miejscu, aczkolwiek nie pami臋tam dat, wi臋c mo偶e autorka si臋 pomyli艂a, zw艂aszcza 偶e jej pasj膮 s膮 meble a nie historia.Pionek, wsiadasz codziennie na przystanku ko艂o tego sklepu, a wstyd!

Bielawska 16 - jak na zdj臋ciu.

Sklep otwarto na Bielawskiej we wrze艣niu 2011, przeniesiono na Pi艂sudskiego w listopadzie 2012 (info z Facebooka: [www.facebook.com] ). Przy okazji nazwisko w艂a艣cicielki (Sherri MacDonald-Wlodarska) najprawdopodobniej wyja艣nia, sk膮d artystka czerpa艂a informacje o dzielnicy 偶ydowskiej. Mo偶e to mie膰 zwi膮zek z pewn膮 wycieczk膮 odbyt膮 z dzie膰mi z klas IV-VI Montessori na wiosn臋 ubieg艂ego roku smiling smiley
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 14:33:17
Quote
pionek AGORY

przy okazji - mam problem z 偶ydowskim domem modlitwy. Cechnicki wspomina o parterowym,drewnianym, obok domu Kenigsteina.
A to nie tu?
M贸j ojciec w latach pi臋膰dziesi膮tych chodzi艂 tam do przedszkola i pami臋ta namalowane na 艣cianach charakterystyczne 艣wieczniki.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-09 14:34 przez Kumos.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mog膮 pisa膰 na tym forum.

Kliknij 偶eby zalogowa膰