Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011-->
Bieżąca strona: 6 z 11
Na sesji o JOW
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 14 pa 2012 - 10:18:34

Dyskusja nt. JOW w nagraniu: XXVI sesja Rady Miejskiej Wystąpienia mieszkańców [www.puls-konstancina.pl]. Warto obejrzeć całość, a dla niecierpliwych fragment dot. okręgów wyborczych od 28 do 38 minuty.

I refleksja - Co by było gdyby mieszkańcy nie pilnowali urzędników?
Pytania:
1. Za co płacimy urzędnikom?
2. Dlaczego informacja o podziale na JOW została podana tak późno?
3. Jeśli zostały przewidziane konsultacje, to dlaczego mieszkańcy dostali na wyrażenie swojej opinii tylko kilka dni?
W jaki sposób UMiG zawiadomił mieszkańców o konsultacjach? Umieszczenie na stronie internetowej to za mało - biorąc liczbę osób korzystających w gminie z Internetu (zwłaszcza ws. urzędowych).
Można było np. poprosić księży, by w komunikatach po Mszach św. przekazali wiernym informację.

Mieszkańcy nie otrzymali odpowiedzi dlaczego za ustalenie JOW wzięto sie w Kcinie w ostatnim momencie, a mozna było duzo, dużo wczesniej jak podała wcześniej w tym watku Hesia-Mela:
10/07/2012 Sochaczew - informacja, że do 25 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do projektu
itd....
czy gmina Wielgie: Wszelkie uwagi dotyczące zmian w przedmiocie podziału gminy Wielgie na okręgi wyborcze oraz stałe obwody głosowania mogą być zgłaszane w formie pisemnej (załącznik nr 2 lub nr 4) do Urzędu Gminy Wielgie w godz. pracy urzędu tj. 730 ? 1530 do sekretariatu (pokój nr 18) I piętro do dnia 24 sierpnia 2012r.
i wiele innych, w których sprawami wyborów zajmują się osoby odpowiedzialne i sumienne.

Opcje: OdpowiedzCytuj
JOW w BIP - info z września 2012 ?????
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 14 pa 2012 - 14:03:02

i ciekawostka przyrodnicza, podobno - jak mówiła Sekretarz Gminy - wprowadzono korekty w stosunku do projektu przedstawianego radnym na komisjach przed sesją 11. października, to jakim cudem na arkuszach w BIP widnieje data wrzesień 2012. Wobec tego nie wiem czy uporządkowano cokolwiek.
Proszę zobaczyć:


Arkusze z pozostałymi okręgami też maja datę wrześniową

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 14 pa 2012 - 14:15:41

Propozycja przedstawiona przedwczoraj przez Sekretarza Gminy do konsultacji nie ma zupełnie nic wspólnego z projektem uchwały, jaki radni dostani na XXVI sesję. Zmiany są bardzo głębokie i praktycznie w każdym okręgu.

Jeśli chodzi o daty, to np. w piątek (przedwczoraj) po 16.00 dostałem od p. Sekretarz email dotyczący wtorkowego spotkania przewodniczących Okręgowych Komisji (gimnazjalistów) i opiekunów samorządów z Gminną Komisją Wyborczą w sprawie wyborów do MRM. Pismo datowane jest 3 września 2012. Gimnazjaliści i opiekunowie samorządów dowiedzą się o tym piśmie w poniedziałek, jest zatem prawdopodobne, że będą kłopoty z dotarciem wymienionych w nim osób (w tym nauczycieli) we wtorek w godzinach lekcji na spotkanie. Ciekawostką jest także fakt, że nie podano miejsca spotkania.

Kalendarz, którym posługuje się UMiG przy datowaniu rozmaitych pism, projektów i odpowiedzi na interpelacje, nie jest z pewnością kalendarzem juliańskim, ponieważ różnica wobec kalendarza naszego (gregoriańskiego) wynosi znacznie więcej, niz 13/14 dni. Należy zapewne przypuszczać, że chodzi tu o tradycję antedatowania dokumentów pochodzącą z epoki Gomułki i Gierka.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Kpiny z mieszkańców
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 14 pa 2012 - 15:43:21


Tomasz Zymer
Jeśli chodzi o daty, to np. w piątek (przedwczoraj - 12 października - data dodana przez m) po 16.00 dostałem od p. Sekretarz email dotyczący wtorkowego spotkania przewodniczących Okręgowych Komisji (gimnazjalistów) i opiekunów samorządów z Gminną Komisją Wyborczą w sprawie wyborów do MRM. Pismo datowane jest 3 września 2012. Gimnazjaliści i opiekunowie samorządów dowiedzą się o tym piśmie w poniedziałek, jest zatem prawdopodobne, że będą kłopoty z dotarciem wymienionych w nim osób (w tym nauczycieli) we wtorek w godzinach lekcji na spotkanie. Ciekawostką jest także fakt, że nie podano miejsca spotkania.

Kalendarz, którym posługuje się UMiG przy datowaniu rozmaitych pism, projektów i odpowiedzi na interpelacje, nie jest z pewnością kalendarzem juliańskim, ponieważ różnica wobec kalendarza naszego (gregoriańskiego) wynosi znacznie więcej, niz 13/14 dni. Należy zapewne przypuszczać, że chodzi tu o tradycję antedatowania dokumentów pochodzącą z epoki Gomułki i Gierka.

Czyli mają mieszkańców / radnych w ..... (dopisać wedle uznania)

Może czas na wymianę kadry odpowiedzialnej (m.in.) za datowanie?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data: 14 pa 2012 - 20:09:40


Tomasz Zymer
Jeśli chodzi o daty, to np. w piątek (przedwczoraj) po 16.00 dostałem od p. Sekretarz email dotyczący wtorkowego spotkania przewodniczących Okręgowych Komisji (gimnazjalistów) i opiekunów samorządów z Gminną Komisją Wyborczą w sprawie wyborów do MRM. Pismo datowane jest 3 września 2012. Gimnazjaliści i opiekunowie samorządów dowiedzą się o tym piśmie w poniedziałek, jest zatem prawdopodobne, że będą kłopoty z dotarciem wymienionych w nim osób (w tym nauczycieli) we wtorek w godzinach lekcji na spotkanie. Ciekawostką jest także fakt, że nie podano miejsca spotkania.

Mój kolega z Liceum przy Mirkowskiej jest przewodniczącym Okręgowej Komisji Wyborczej. Dzisiaj z nim rozmawiałem i pytał mnie kiedy będzie szkolenie ws. wyborów...

masakra jakaś z przepływem informacji w tym urzędzie...

Opcje: OdpowiedzCytuj
23 października - nowy projekt uchwał o okręgach i obwodach omawiany przez Komisję Ładu
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 15 pa 2012 - 13:18:22

23.10.2012r. (wtorek) godz. 16.00 Komisja Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych
Tematy:
1. Rozpatrzenie problemów zgłoszonych przez mieszkańców Kępy Okrzewskiej
2. Opiniowanie projektów uchwał (w/s podziału Gminy Konstancin-Jeziorna na stałe okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu oraz w/s podziału Gminy Konstancin-Jeziorna na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych)
1. Sprawy różne i korespondencja
Zaproszeni : Burmistrz Kazimierz Jańczuk.

Opcje: OdpowiedzCytuj
JOW - Okręgi 14 i 13 w terenie
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 15 pa 2012 - 19:16:48

Ponieważ byłam ciekawa jak "po interwencji" mieszkańców usytuowano okręgi - zrobiłam mapkę dla mojego okręgu (14.) i przy okazji zmieścił się także okręg 13.



Może ktoś zechce sobie zajrzeć.
Mam nadzieję że nie pzregapiłam którejś ulicy tu: [www.konstancinjeziorna.pl] w załączniku wymienione sa okręgi oraz ulice

wygląda, że ktoś podszedł przytomnie do sprawy, bo było tak:




Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:20 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: JOW - Okręgi 14 i 13 w terenie
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.182.147.18.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 15 pa 2012 - 20:30:52

Mówiąc szczerze dla mnie osobiście dalej to wyglada nie nazbyt przytomnie...na pewno nie jest to tak przejrzyste jak w pokazywanej mapce Radomska...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 15 pa 2012 - 22:41:37

Do trzech razy sztuka...

Ważne że zgadzaja się liczby wyborców, bo poprzednio było "na czuja", dwudziestu wyborców w te lub we wte - kakaja raznost`
Niestety na nagraniu z sesji nie było słychać słowa przepraszam, tylko jakieś mgliste tłumaczenia

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 16 pa 2012 - 10:27:30

Moim zdanie niestety może się zgadza w tych okręgach , niestety w innych liczba wyborców jest diametralnie różna.Dlaczego radny z Bielawy ma reprezentować ponad 1350 mieszkańców, skoro w innych okręgach jest znacznie mniej.Taki podział się mnie nie podoba.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-16 11:25 przez Bogusław Komosa.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 16 pa 2012 - 15:36:42

Też wydaje mi się to niedopracowane, mści sie pozostawianie takiej ważnej sprawy na ostatnią chwilę:

niżej ilu wyborców na jednego kandydata w poszczególnych okręgach:

okręg 1 - 1207 mieszkańców

okręg 2 - 1512

okręg 3 - 1625

okręg 4 - 1206

okręg 5 - 1213

okreg 6 - 1030

okręg 7 - 1121

okręg 8 - 879

okręg 9 - 1698

okręg 10 - 984

okreg 11 - 726

okreg 12 - 811

okręg 13 - 881

okręg 14 - 1113

okręg 15 - 1110

okręg 16 - 1372

okręg 17 - 1032

okręg 18 - 1035

okręg 19 - 1384

okręg 20 - 1269

okręg 21 - 879

opracowane na podstawie załacznika na str. [www.konstancinjeziorna.pl]

widać że w niektórych okręgach jest 2 razy więcej mieszkańców niż w innych. I powinno się komuś zapalić czerwone światełko.

A niezaleznie od tego czy zaświta, czy nie autor takiego opracowania powinien ponieść jakieś konsekwencje, także za to że zabrano się zbyt późno.

Przypominam jeszcze raz, że wedle informacji na gminnej stronce:

"Każdy mieszkaniec Gminy Konstancin-Jeziorna może w terminie do dnia 17 października (środa) 2012 roku złożyć swoje uwagi, wnioski, propozycje, wyłącznie w formie pisemnej, do Sekretarza Gminy Pani Ireny Krasnopolskiej drogą e-mailową: ikrasnopolska@konstancinjeziorna.pl, faxem: 22 754 41 74, bądź osobiście w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy."



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-16 15:43 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 16 pa 2012 - 23:19:14

U nas w okręgu 1 i 2 nastąpiły zmiany na lepsze. Jednak i tak wysyłamy swoje uwagi (też kilku sąsiadów to zrobiło lub zrobi).
Nie zmienia to faktu, że tzw. konsultacje zostały wymuszone, a ich tempo nasuwa podejrzenia, że czemuś to łapu capu może służyć.
JS.


Wnioskodawca Konstancin Jeziorna, 2012.10.16
Ewa Nawój, Jan Strękowski
ul.Kołobrzeska 32
Konstancin-Jez.
Burmistrz Miasta i Gminy Konstancin - Jeziorna
Pan Kazimierz Jańczuk
Ul.Warszawska 32
05-520 Konstancin Jeziorna



Stosownie do ustaleń na ostatniej sesji Rady Miejskiej z dnia 11.10.2012 oraz ogłoszenia zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin Jeziorna w dniu 12.10.2012, składamy wnioski dotyczące propozycji podziału Gminy Konstancin -Jeziorna na 21 stałych okręgów wyborczych.
Uwagi ograniczamy do okręgów nr 1 i nr 2 z uwagi na znajomość tego terenu i jego mieszkańców.
Wnioski dotyczące okręgu wyborczego Nr 1:
1. W poz. 13 ul.Kołobrzeska wpisać numery nieparzyste od 1 do 99 , a nie jak przedstawiono w propozycji do nr 83/ nr 99 zamyka ul. Kołobrzeską do ul Pułaskiego/.
2. Sprostować liczbę mieszkańców / występują różnice w ilości mieszkańców poszczególnych ulic - do 2 mieszkańców, raz więcej raz mniej w stosunku do pierwszej propozycji Urzędu, zaś ul.Kołobrzeska ma znacznie, choć już mniej niż poprzednio, zawyżoną liczbę mieszkańców/

Wniosek dotyczący okręgu wyborczego Nr2:

W poz.2 ul.Kołobrzeska numery parzyste pozostawić bez zmian, numery nieparzyste ?wprowadzić od nr 101 do końca/ konsekwencja wnioskowanej zmiany w okręgu Nr 1 -pk1./
Jednomandatowe okręgi wyborcze w założeniu mają zbliżyć mieszkańców i ich reprezentantów w samorządzie terytorialnym. Chodzi o wzmocnienie wagi głosów i opinii społeczności zamieszkujących poszczególne obszary. Wymuszone przez mieszkańców i radnych na władzach Konstancina ? Jeziorny ?konsultacje? podziału na okręgi jednomandatowe, mogą stanowić przykład zaprzeczenia tej idei, przykład lekceważenia, i mieszkańców i radnych, którym nie dano czasu na ustosunkowanie się do propozycji władz miasta.
Bardzo prosimy o wzięcie naszych uwag i propozycji poważnie. A także o poważne traktowanie mieszkańców i naszych reprezentantów ? radnych Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.

Z wyrazami szacunku

Ewa Nawój

Jan Strękowski

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.ip.netia.com.pl)
Data: 25 pa 2012 - 22:03:27

W dniu dzisiejszym na sesji nadzwyczajnej RM uchwalono nowy podział gminy na okręgi jednomandatowe i obwody wyborcze. Podział ten, zmieniany do ostatniej chwili, różni się diametralnie zarówno od pierwszej propozycji sprzed konsultacji społecznych, jak i od projektu przedstawionego Komisji Ładu Przestrzennego kilka dni temu. Pisemne wnioski mieszkańców z okresu 3-dniowych "konsultacji" oraz wcześniejsze zostały wg mojej wiedzy zrealizowane w niemal 100%. Radni także dołożyli swoje. Nowy podział jest bardziej logiczny, niż pierwotnie proponowany (dzieli gminę na zwarte obszary o podobnych potrzebach i problemach), choć oczywiście na pewno niedoskonały (krytykowano zwłaszcza ogromne różnice w wielkości okręgów - od mniej niż 600 do ponad 1600 wyborców na jeden mandat).

W najbliższych dniach otrzymam od p, Sekretarz Gminy poprawioną mapę okręgów po ostatnich zmianach na dzisiejszej sesji i wkleję ją na forum.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.182.135.88.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 25 pa 2012 - 22:58:11

Napisalem juz w innym watku...
Wg mnie lepiej jest roznicowac wielkość okręgów niż mieszać na sile miedzy obszarami niehomogenicznymi pod względem interesów mieszkańców...
A i tak mocno istotne jest, by radni ze sobą współpracowali w sprawach....strategicznych...
Odnośnie samej uchwały...liczę na mapę w postaci graficznego załącznika bo ten opis słowny czytelnym nigdy nie będzie...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 26 pa 2012 - 07:26:09

tereny homogeniczne, obszary o podobnych potrzebach ... Mam wrażenie, że to całkiem nowy temat dla kcińskich władz, ot, takie czepialstwo forowiczów moody smiley Sprawa wewnętrznej integracji puzzle'a miejsko - gminnego nigdy (chyba ?) nie zaprzątała główek lokalnych pięknoduchów samorządowych, może tylko wtedy, gdy dookolne sioła zgłaszały chęć wyjścia z magicznych stref kurortowych. Obecną niezgodę na okręgi z sufitu widzę jako drugi (po w/w secesyjnych buntach) sygnał niezgody na brak tej integracji. Skutki lekceważenia oczywistych oczywistości zawsze -prędzej czy później - wyłażą w zaskakujących (dla lekceważących) okolicznościach, pchają się przed oczy. Ale czy RM dostrzeże nie tylko skutki, ale i przyczyny ? Czy strategia uwzględniająca wewnętrzną integrację w ogóle zaistnieje w tej kadencji ? Czy ktoś w RM - poza TZ - w ogóle myśli inaczej niż po strażacku ("gaszenie pożarów") ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 26 pa 2012 - 07:26:20

Niestety nie mogłam być wczoraj na sesji, ale kolejne uwagi do projektu (17/10) złożyłam. Wnioskowałam również o przygotowanie projektu uchwały w postaci mapy, bo dopiero na mapie widać często przypadkowe błędy.

Mam nadzieję, że pospolite ruszenie w kwestii okręgów wyborczych, przyniosło pozytywne rezultaty smiling smiley

Co do uwagi p. radnego Komosy, że okręg z Bielawy ma ok. 1350 wyborców - wynika to z faktu, że okręgiem wyborczym powinna być jednostka pomocnicza gminy, jaką jest sołectwo. Warunkiem jest nieprzekroczenie normy przedstawicielstwa, wynikającej z podziału liczby mieszkańców sołectwa przez 1145 (liczba osób w gminie przypadająca na 1 mandat) - wynik musi się być większy od 0,5 i mniejszy od 1,5.

Z tego względu inna jednostka pomocnicza - osiedle Grapa ma 2 okręgi, bo liczy ponad 2500 mieszkańców, a więc norma przedstawicielstwa (2500 : 1145) jest większa od 1,5.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 26 pa 2012 - 08:11:12

W okręgu Bielawa będzie teraz jeszcze więcej osób, bo na wniosek radnych przyłączono do niego Obórki. Z kolei Łyczyn przyłączono do Obór, ale głosować będą w Słomczynie. Daje to w słomczyńskim lokalu w sumie 4 różne okręgi. Łyczyn poszedł do Obór, bo, zdaniem niektórych radnych, wielu Łyczynian ma rodziny w Oborach jeszcze z czasów sowchozu.

Sprawa podziału na okręgi sprowokowała niespotykaną od dawna aktywność wielu radnych. Niezwykle aktywni byli państwo radni Andrzej Kafara i Irena Śliwka, głos zabierała także dawno niesłyszana p. radna Sowińska i wiele innych osób. Frekwencja na wczorajszym posiedzeniu także dopisała jak nigdy. Spóźnili się tylko radni Zymer (prosto z zajęć przygotowujących dzieci do egzaminów międzynarodowych w szkole) i Sebastian Januszko (z pracy).

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 26 pa 2012 - 09:45:59


Tomasz Zymer
Sprawa podziału na okręgi sprowokowała niespotykaną od dawna aktywność wielu radnych. Frekwencja na wczorajszym posiedzeniu także dopisała jak nigdy.

Blady strach padł, że jak źle podzielą, to nie dostaną się na chrupanie ciasteczek, a te 1200 zł (czy ileś) to też nie do pogardzenia.
Umieć trzeba nie wiele, to niezła fucha na mój gust, lepsza niż sprzątanie lub pilnowanie dzieci.
Ciekawe ilu by było radnych gdyby to była funkcja honorowa - no może tylko ciasteczka i kawa?

Proszę niech radni myslący nie obrażaja się, to nie o nich.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 26 pa 2012 - 11:13:44


Tomasz Zymer
W okręgu Bielawa będzie teraz jeszcze więcej osób, bo na wniosek radnych przyłączono do niego Obórki.

... no to będzie problem, bo Obórki nie są częścią sołectwa Bielawa.confused smiley

W/g wcześniej cytowanych w tym wątku info PKW - nie można do jednostki pomocniczej gminy przyłączyć innej części (jednostki pomocniczej czy też części miasta) jeśli ta jednostka pomocnicza ( tu Bielawa) sama spełnia normy przedstawicielstwa.

Nie było tam, na posiedzeniu RM, sekretarza gminy czy też radcy prawnego, żeby radnym wyjaśnić niezgodność z prawem takiego przyłączenia?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 26 pa 2012 - 12:59:51

przypuszczam, że kluczem jest to zdanie


jeśli ta jednostka pomocnicza ( tu Bielawa) sama spełnia normy przedstawicielstwa
i jego odmienna (wg mnie właściwa) interpretacja bo to nie Bielawa jest przyłączana do Obórek tylko Obórki do Bielawy...a one mogą tej normy nie spełniać...
choć dla mnie dyskusyjne jest, czy Obórki powinny akurat trafić do Bielawy...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011-->
Bieżąca strona: 6 z 11


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.