Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.ip.netia.com.pl)
Data: 17 sty 2013 - 21:37:44



Uploaded with ImageShack.us

W najbliższą niedzielę 20 stycznie o godz. 12:00 zostanie odprawiona w naszej parafii - Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem św. Zygmunta w Słomczynie ul. Wiślana 85 -
Msza Święta w związku ze 150 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego (zamówiona przez Stowarzyszenie Mieszkańców Cieciszewa i Parceli).
Po Mszy zostanie złożona na mogile powstańców symboliczna wiązanka kwiatów i zapalone znicze ?..
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych !!!

Jednocześnie informujemy, że mogiła została wpisana do rejestru i uznana przez Radę Pamięci i Męczeństwa za mogiłę wojenną, podlegającą ochronie prawnej.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: pionek AGORYpionek AGORY (---.ip.netia.com.pl)
Data: 18 sty 2013 - 08:21:53


robert
Jednocześnie informujemy, że mogiła została wpisana do rejestru i uznana przez Radę Pamięci i Męczeństwa za mogiłę wojenną, podlegającą ochronie prawnej.

Świetna wiadomość!

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: TRAPERTRAPER (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 18 sty 2013 - 16:34:39

Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny
organizuje 19 stycznia 2013 roku
rajd historyczno-turystyczny


?SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO?
(150 rocznica wybuchu powstania)

PROGRAM:

19.01.2013 r. - sobota
9.00 ? wyjazd ? zbiórka ZS 2
ok. 15.00 ? powrót.
- złożenie wieńca i zapalenie zniczy pod pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Cieciszewie,
- zwiedzanie X pawilonu (dawne carskie więzienie) Cytadeli Warszawskiej ,
- wizyta w Forcie Legionów - miejsce stracenia Romualda Traugutta oraz członków powstańczego Rządu Narodowego.

P.S. Niestety, brak już wolnych miejsc.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-18 16:36 przez TRAPER.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 18 sty 2013 - 18:48:26

Brawo, chociaz nie jestem mieszkańcem okolicznych pomnikowi włości (no może okolicznych tylko tych dalszych), ale z wielką radością i wdzięcznością za taką inicjatywę wezmę w tym udział.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: pionek AGORYpionek AGORY (---.adsl.inetia.pl)
Data: 19 sty 2013 - 23:42:48

mogę się mylić,ale nie widzę w wątku wklejonego linku do artykułu na temat powstania jaki ukazał się na stronie wirtualnego muzeum...
więc wklejam:
[www.muzeumkonstancina.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: KumosKumos (---.dynamic.chello.pl)
Data: 20 sty 2013 - 17:12:53

Dubluję swój wpis z działu miłośników historii bo dotyczy tego samego:
Wpis trochę bardziej na poważnie.
Zdjęcia z symbolicznego zapalenia znicza, wspominano okoliczności związane z ustawieniem pomnika, gdy niektórzy z obecnych jako dzieci zbierali z pól kamienia dla ówczesnego sołtysa p. Zawadzanko, który prowadził budowę pomnika w tajemnicy.


Tak na marginesie kilka słów o rocznicach.
W 1913 roku 50 rocznica, gdy żyli jeszcze weterani powstania, nie mogła być obchodzona, z powodu pozostawania pod rosyjskim zaborem. Dopiero podczas I wojny, jeszcze pod panowaniem niemieckim, ustawiono na mogile krzyż. Niestety dokumenty jej dotyczące zaginęły na początku kolejnej wojny.
W roku 1963 z racji cementowania sojuszu z ZSRR rocznicy w zasadzie nie obchodzono. Stąd pamiętać należy o inicjatywie miejscowych mieszkańców, którzy pamiętając o wydarzeniach sprzed wieku, chcąc uczcić rocznicę ustawili pomnik, przyciągnęli kamień, wykuli napis. Ówczesne władze wiedziały o wszystkim, z wiadomych powodów nie wsparły budowy i udawały że nic na ten temat nie jest im wiadome, nie przeszkadzały jednak w jego budowie, stąd samowola budowlana się zalegalizowała.
W roku 2013 niestety brak oficjalnych obchodów, czego niezmiernie szkoda, bowiem była okazja aby z racji okrągłej daty powtórzyć uroczystości z roku 2005, a przede wszystkim zorganizować pierwsze DUŻE obchody.
Należy podziękować w tym miejscu, co niniejszym czynię - osobom dzięki którym trwa pamięć o miejscu, takim jak choćby TRAPER, który zabiera uczniów w takie miejsca i opowiada im o naszej historii. Coś zawsze pozostanie w pamięci. To właśnie dzięki takim ludziom, w wiele lat później pamięta się o wielu wydarzeniach. Pamięć o wydarzeniach w owczarni przechowała się w dużej mierze dzięki historykowi szkoły w Słomczynie sprzed II wojny światowej, p. Romanowi Walczykiewiczowi, który opowiadał uczniom o tym co w dzieciństwie usłyszał od powstańca ps. BRUN.
Jak mówił Stefan Kieniewicz, znany historyk powstania - Nie chodzi o uprawianie kultu bohaterskich walk. Chodzi o to żeby pamiętać.
Pamiętajmy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: TRAPERTRAPER (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 20 sty 2013 - 17:54:43

Parę zdjęć z uroczystego złożenia wiązanki kwiatów oraz zapalenia zniczy pod pomnikiem Bohaterom Powstania Styczniowego w Cieciszewie przez uczniów z UKS-T TRAPER w dniu 19 stycznia 2013 roku.














Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: TRAPERTRAPER (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 20 sty 2013 - 19:27:34

SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO
150 rocznica wybuchu powstania
19 stycznia 2013 roku z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, UKS-T TRAPER zorganizował rajd historyczno-turystyczny, SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO. Mimo intensywnych opadów śniegu oraz dotkliwego mrozu, na starcie stawiło się 50 osób.

Fotorelacja z całego rajdu:

Szlakiem Powstania Styczniowego

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 20 sty 2013 - 20:20:13

Robercie, niedziela nie była dobrym dniem do ściągania naszych uczniów z całego powiatu i z Warszawy, ale w szkole Montessori dzieci z klas 4-6 właśnie w tej chwili w ramach bloku "Polska" analizują obrazy Grottgera, Polonię 1863 Matejki i poezję Faleńskiego (na lekcjach polskiego), biorą udział w warsztatach o powstaniu i w grach RPG powstańczej policji (kontrwywiadu) z carską ochraną oraz odgrywają scenki ze "Szwadronu" Juliusza Machulskiego (klasa VI). Poznają także warunki i zasady wojny partyzanckiej pod kierunkiem historyka (który wyjaśnia uzbrojenie i metody walki "partii" powstańczych) i przyrodnika (który opowiada o warunkach w lesie).

Klasa VI blok zimowy III tydzień: 21-25 I: historia - o panstwie satelickim czyli smutne dzieje Księstwa Warszawskiego i Kongresówki
Klasa IV-V: 14-18 I - II tydzien blokow - haslo tygodniowe `POWSTANIE STYCZNIOWE`
Na j.angielskim / hiszpanskim / niemieckim slownictwo związane z walką i eposem: męstwo, waleczność, odwaga, siła, etc.
muzyka - pieśni powstania styczniowego, `Jak to na wojence ładnie`
plastyka - Grottger i tematyka sztandarów
informatyka - dane powstańcze -Z.Padlewski, F.Nullo, M.HEYDENREICH; M. Langiewicz; J.HAUKE, Z.Sierakowski; R.TRAUGUTT
historia - powstanie styczniowe na tle historii rebelii
biologia - średnia temperatura stycznia w lesie i na polu - warunki klimatyczne do uprawiania wojny partyzanckiej na Kielecczyźnie, Lubelszczyznie i Podlasiu
matematyka - dane liczbowe z życia przywódców powstanczych - zadania z treścią
polski - symbolika narodowa (Grottger, Faleński, Matejko)

Na mogiłę wybierzemy się wspólnie w dzień roboczy przy pierwszej większej odwilży. Dziękuję też Kumosowi za świetny artykuł zbiorczy o powstaniu na naszym terenie, który wykorzystamy do pracy z uczniami, jeśli Kumos się zgadza.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-20 22:01 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: KumosKumos (---.dynamic.chello.pl)
Data: 20 sty 2013 - 20:50:59

Podeślę w tygodniu na maila trochę dłuższą wersję, tekst jak najbardziej można wykorzystywać, zwłaszcza w celach edukacyjnych.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: TRAPERTRAPER (83.31.4.---)
Data: 16 sty 2015 - 08:30:11

152. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia mija kolejna, 152. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji, zgodnie z wieloletnią tradycją, nauczyciele oraz uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 oraz 3, zrzeszeni w klubie turystycznym „TRAPER”, zorganizowali wyprawę turystyczno-naukową do Miejsc Pamięci Narodowej związanych z tym zrywem narodowym. Wyprawa odbyła się 15 stycznia 2015 roku. Naszym przewodnikiem był pan Paweł Komosa, pasjonat naszej historii oraz autor wielu publikacji na temat przeszłości naszej gminy.
Otwock Mały to pierwszy punkt na naszej trasie, który odwiedziliśmy. Znajduje się tam mały cmentarzyk z pomnikiem poświęcony siedmiu poległym powstańcom w bitwie stoczonej 3 marca 1863 roku. W bitwie tej udział wzięli powstańcy dowodzeni przez pułkownika Ziemomysła Kuczyka oraz żołnierze rosyjscy pod dowództwem pułkownika Rejnthala. Polacy po zaciętym boju zmusili Rosjan do wycofania się, sami z uwagi na braki w amunicji wycofali się na drugi brzeg Wisły, gdzie ukryli się w folwarku Potulickich w Goździach – dowiedzieliśmy się od pana Komosy. Po zapaleniu zniczy i oddaniu hołdu poległym, przejechaliśmy na cmentarz w Słomczynie.
Na cmentarzu w Słomczynie odwiedziliśmy zapomniany i zaniedbany grób osiemnastoletniego powstańca, czeladnika z Mirkowskiej Papierni. Na płycie z piaskowca umieszczono napis: IGNACY ROBAK UMARŁ 27 MAJA 1863 … CHOJNOWEM. ŻYŁ LAT 18”. Odnalezienie tego grobu, naszemu przewodnikowi zajęło wiele miesięcy poszukiwań.
Pod pomnikem Bohaterów Powstania Styczniowego w Cieciszewie zorganizowaliśmy uroczystość patriotyczną, złożyliśmy wiązankę kwiatów w narodowych barwach oraz zapaliliśmy znicze. Pan Paweł Komosa kontynuował swoją opowieść o wydarzeniach z 1863 roku. Powstańcy stacjonujący w folwarku Goździe zostali rankiem 4 marca 1863 roku zaatakowani ponownie przez oddział rosyjski pułkownika Rejnthala, który również przeprawił się przez Wisłę. Niestety Polacy przegrali, na miejscu zginęło 70 powstańców. Pozostałych przy życiu powieszono wzdłuż drogi z Cieciszewa do Obór. Wszyscy zostali pochowani w zbiorowej mogile. W 1963 roku, w 100. Rocznicę powstania, mieszkańcy okolicznych wsi na miejscu mogiły postawili pomnik z napisem „Bohaterom Powstania Styczniowego 1863r. – w setną rocznicę Społeczeństwo Gromady Słomczyn 1863r.” Autorem napisu jest pan Tadeusz Świerczek.
Następnie udaliśmy się do Zespołu Szkół nr 2, gdzie odbyła się premiera filmu o wyżej opisanych wydarzeniach. Autorami dokumentu są: Kamil Syskowski oraz Juliusz Sawczuk z udziałem Agaty Janczak (absolwenci „dwójki”). Film powstał we współpracy z panem Pawłem Komosą i wkrótce będzie dostępny na portalu www. youtube.com
Organizatorami wyprawy byli nauczyciele-opiekunowie TRAPERA: p. Maria i Wojciech Guszkowscy oraz p. Małgorzata Czyż, p. Monika Zwierzyńska, p. Barbara Barcińska, p. Joanna Szewczyk.

Jeszcze raz wielkie dzięki dla p. Pawła Komosy

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: TRAPERTRAPER (83.31.4.---)
Data: 16 sty 2015 - 08:34:40

Nagrobek Ignacego Robaka w stanie ... lepiej nie mówić.
Do kogo można zwrócić się w tej sprawie?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (178.42.75.---)
Data: 17 sty 2015 - 22:31:09

Uważam, że m.in. ksiądz dobrodziej.

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.