Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 123-->
Bieżąca strona: 1 z 3
Karta dużej rodziny
Wysłane przez: trenertrener (---.183.253.68.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 27 mar 2013 - 10:51:46

Wczoraj złożyłem wniosek o wydanie karty dużej rodziny. W regulaminie napisano:

"Program, o którym mowa w § 2 będzie realizowany poprzez:
(...)
2) zastosowanie 50% zniżki na drugie i 75 % zniżki na trzecie i kolejne dziecko za
opłaty w gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych przy szkołach
podstawowych za opiekę przekraczającą czas przeznaczony na realizację
podstawy programowej, przy czym rodzinie należy się jedna zniżka wynikająca
z uchwały Program Wsparcia Rodzin Wielodzietnych w gminie Konstancin-
Jeziorna lub z uchwały w sprawie ustalenia opłat za świadczenia w publicznych
przedszkolach i oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych
prowadzonych przez gminę Konstancin-Jeziorna, zniżki nie sumują się"

Liczyłem na zniżkę 75% na moje trzecie dziecko (choć rzadko przebywa ono w przedszkolu po czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej), ale co się okazało?
Zniżka ta dotyczyłaby tej dużej rodziny tylko i wyłącznie wówczas gdybym jednocześnie miał w przedszkolu więcej niż jedno dziecko. Jest to tak świetny pomysł, że aż mnie zatkało. Nazwałbym go - "jak ogłosić politykę prorodzinną, stwarzając dużo hałasu o nic".



Fundacja Budzenie Pasji

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.ip.netia.com.pl)
Data: 27 mar 2013 - 12:06:38

Podana przez Trenera interpretacja uchwały jest CAŁKOWICIE NIEZGODNA z intencją Rady Miejskiej wyrażaną podczas intensywnych dyskusji nad tą uchwałą m.in. w Komisji BOKiS.
Jeśli zapis jest niejasny, trzeba uchwałę poprawić.

W ubiegłym roku na jesieni Burmistrz ogłosił, że mamy spore oszczędności budżetowe w związku z tą uchwałą, ponieważ z ponad dwustu "dużych rodzin" z terenu gminy, o których urząd posiadał stosowne dane - zgłosiły się zaledwie cztery. Kiedy stwierdziłem, że stało się tak z powodu braku właściwej informacji publicznej, urzędniczka oświadczyła, że informacja zgodnie z ustawą znalazła się na stronie gminnej. Wyszukałem ją zatem (jeszcze w trakcie tego samego posiedzenia). Była, o ile pamiętam, na dwunastej stronie "aktualności". Nie sądzę, żeby mieszkańcy przeglądali "aktualności" z całego ostatniego roku. Zwróciłem na to uwagę urzędniczce i komisja podjęła wniosek o odpowiednie rozpropagowanie tej uchwały wśród mieszkańców.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: trenertrener (---.183.253.68.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 27 mar 2013 - 12:14:13

Małe doprecyzowanie - to nie jest moja interpretacja, to jest wykładnia urzędnika.



Fundacja Budzenie Pasji



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-05 20:58 przez trener.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 27 mar 2013 - 18:46:12

nie chcę być złosliwa i nie skomentuję dosadnie wypowiedzi urzędnika, zacytuję fragment uchwały 184/VI/20/2012 w sprawie przyjęcia Programu Wsparcia Rodzin Wielodzietnych w Gminie Konstancin-Jeziorna (cała uchwała do przeczytania tu: [bip.konstancinjeziorna.pl] )



Nie jest powiedziane, że w pzredszkolu ma być gromadka dzieci z tej samej rodziny, zreszta jak sobie urzędnik wyobraża, że mama z tata będą się starali, żeby co rok prorok, bo wtedy znizka w gminnym przedszkolu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.158.216.80.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 27 mar 2013 - 22:59:20

Dawno chyba nie widzieliśmy większego idiotyzmu...
Tu Tomku nie trzeba zmieniać uchwały...tu trzeba tego mądrego urzędasa wysłać na zajęcia z logiki....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: trenertrener (---.183.253.68.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 27 mar 2013 - 23:21:55

Moim zdaniem, warto to doprecyzować, ale prawnikiem nie jestem, nie znam się na konstrukcjach prawnych.



Fundacja Budzenie Pasji

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 28 mar 2013 - 05:52:39

a kto podpisal ostatecznie to pismo do Ciebie Trenerze?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: trenertrener (---.183.224.224.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 28 mar 2013 - 16:21:56

Nie dostałem pisma, jeno maila. To i tak chwalę Pana, że z pismami wieloma nie musiałem biegać (oprócz dwóch wniosków, których procedura składania przyprawiła mnie o ból głowy), a zdjęcia mogłem dosłać także poczta elektroniczną.



Fundacja Budzenie Pasji

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: trenertrener (---.183.225.100.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 05 kwi 2013 - 21:02:53

Dziś, odbierając KDR, dopytałem w Wydziale Oświaty. Pani potwierdziła to, co napisała w korespondencji elektronicznej, a na moje mnożone bezczelnie wątpliwości, odpowiedziała, że "radny Tomasz Zymer chyba nie jest w komisji oświaty", ale że we wtorek będzie owa komisja, więc zada na niej to pytanie. Natomiast dziś zadałem to pytanie również w przedszkolu - ale tu nikt nie ma w ogóle pojęcia o tym, ze jakaś Karta Dużej Rodziny istnieje. Kosmos.



Fundacja Budzenie Pasji

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 05 kwi 2013 - 21:41:25

Nie, nie jestem w Komisji Oświaty, ale brałem udział w całości prac nad Kartą i nie mam jeszcze takiej sklerozy, żeby nie pamiętać, jakie były podstawowe założenia uchwały. Zresztą jest oficjalne nagranie z prac komisji przed sesją dostępne dla każdego w Biurze Rady. Tym niemniej, gminnych urzędników nie obowiązuje "intencja radnych", tylko wykładnia prawników pana burmistrza. Pozostaje zatem interpelacja, a wkrótce pewnie - nowelizacja uchwały.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: trenertrener (---.183.253.104.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 10 kwi 2013 - 12:55:17

Po wczorajszym posiedzeniu komisji BOKiS, otrzymałem następującą informację z Wydziału Oświaty:
"rozmawiałam w tej sprawie z przewodniczącą komisji BOKiS p. Grażyną Chojnowską i p. Burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem i oboje powiedzieli, że interpretacja uchwały w wydziale i przedszkolach jest poprawna".
Zatem interpelacja i nowelizacja nie wchodzi w grę, jak mniemam sobie z powyższego.



Fundacja Budzenie Pasji

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 10 kwi 2013 - 13:43:10

Nowelizacja zawsze wchodzi w rachubę. Wystarczy 1 radny do złożenia projektu nowelizacji oraz 11 radnych głosujących za wnioskiem o zmianę zapisu. I tak na każdej sesji poprawiamy średnio 3-4 uchwały z poprzedniej sesji, które RIO, Wojewoda lub inny organ zwracają urzędowi z powodu błędnych zapisów (mowa tu o projektach przygotowanych przez urzędników UMiG). Równie dobrze możemy poprawić tę uchwałę.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 10 kwi 2013 - 14:19:07

uchwały są przygotowywane przez UMiG, ale potem procedowane na komisjach, gdzie radni mają sposobność je poprawić od razu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 10 kwi 2013 - 15:33:01



p. Grażyną Chojnowską i p. Burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem i oboje powiedzieli, że interpretacja uchwały w wydziale i przedszkolach jest poprawna
pogratulować... generalnie proponuję by jakoś przed głosowaniem zapisów uchwał ustalać najpier intencje...choć wydaje mi się, że jakąś namiastką winny być tu uzasadnienia uchwał...
masakra jakaś...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 10 kwi 2013 - 15:41:49

a moze by tak pisac uchwaly, aby nie bylo miejsca na dziwne interpretacje, intencje czy duchy...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 10 kwi 2013 - 16:44:20

W każdej obszerniejszej (tekstowo) uchwale komisje wprowadzają kilka zmian, zarówno merytorycznych, jak i redakcyjnych. Na sesji radni z reguły przyjmują te zmiany. W tym wypadku było podobnie.

Czy interpretacja uchwały jest prawidłowa? Obecnie, po obniżeniu wieku szkolnego, mamy de facto maksymalnie trzy roczniki przedszkolne, zazwyczaj tylko dwa. Żeby spełnić warunki przedstawione w tej interpretacji dla trojga dzieci, rodzina musiałaby mieć zatem dziecko i za kolejny rok jeszcze bliźniaczki. Ewentualnie trojaczki od razu. I wszystkie musiałyby się dostać do gminnego przedszkola, w co tym bardziej wątpię (ja odmowę dostawałem co najmniej dwukrotnie i to na jedyne dziecko). Wniosek? Interpretacja jest tak ułożona, żeby przypadki udzielania ulg były niezwykle rzadkie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
W Białymstoku zauważyli bezsens
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 10 kwi 2013 - 21:00:20

Karta Dużej Rodziny - duże zniżki w mieście
Dodano: 13 lutego 2013, 7:00 Autor: Julia Szypulska,
Z 50 proc. ulgi na różne usługi będą mogły skorzystać rodziny, w których jest troje lub więcej dzieci. Zniżki dotyczą opłat za żłobki, przedszkola, ale też biletów komunikacji miejskiej czy wejściówek na pływalnie i lodowiska.

Proponowane zmiany są dużo korzystniejsze od tych obowiązujących obecnie. Teraz na przykład niższa opłata za przedszkole przysługuje w sytuacji, gdy dzieci uczęszczają do placówki jednocześnie. W przyszłości wystarczy, by w danej rodzinie było troje lub więcej dzieci - mogą być one w różnym wieku. Zniżka będzie przysługiwać każdemu z nich.
[www.poranny.pl]


i taką uchwałę przyjęli białostoccy radni 25 lutego br. Jak zorientowałam się czytając ww.artykuł - jesli w pzredszkolu jest rodzeństwo to i bez karty DR ma zniżkę

Nasi urzędnicy chcąc w taki sposób - jak opisał trener interpretować uchwałę RM Kcina, powinni pogadać z bocianami, żeby postarały się by w rodzinach był "co rok prorok", albo najlepiej niech przynoszą trojaczki

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.30.239.134.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 10 kwi 2013 - 21:22:09

Przykre, ze taka interpretacje prezentuje tez ten Najwyższy Urzędnik w tym miasteczku...a miast potwierdzać ewidentną bzdurę wystarczyłoby, by podwładnym wydał interpretacje zgodna z intencja Rady i wtedy czas potrzebny na zmiany uchwały można by przeznaczyć na istotniejsze dyskusje niż nad oczywistosciami...
Niech Burmistrz popatrzy jakie są tu realne oszczędności i czy warte są one twierdzeń, że jego wąż w kieszeni zaczyna górować nad zdrowym rozsądkiem...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Karta DR w Łowiczu, w Grodzisku Maz.
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 10 kwi 2013 - 23:14:51

?Łowicka Karta Dużej Rodziny 3+ i rodziny zastępczej?
[kartaduzejrodziny.3plus.pl]
Kiedy wprowadzono Kartę Dużej Rodziny.
maj 2010 r.
Uchwała Nr LIX / 463 / 2010 Rady Miejskiej w Łowiczu z dnia 27 maja 2010 r
Rozwiązania, które wchodzą w skład Karty Dużej Rodziny:
a. dodatki do zasiłku rodzinnego
b. ulgi 50% przy zakupie biletów MZK
c. ulgi 50% przy opłacie za pobyt dziecka w przedszkolu
(...)
Kryteria przyznawania karty Dużej Rodziny:
a. minimalna liczba dzieci (3, 4, 5, itp.): troje (3)
b. czas zameldowania na terenie gminy: 1 rok
(...)

Grodzisk Maz.
[www.grodzisk.pl]
Przystępując do programu zyskujesz:
Jeśli masz na utrzymaniu troje dzieci:
? 50% zniżki na basen
? 50% zniżki do kina
? 50% zniżki dla dzieci i młodzieży na zajęcia organizowane przez Ośrodek Kultury
? 25% zniżki na świadczenia publicznych przedszkoli, wykraczające poza podstawę programową, mające charakter usług opiekuńczo-bytowych


Nigdzie nie jest napisane, że całe potomstwo dostanie ulge gdy się załapie do jednego pzredszkola. Nikt takiej bzdury nie wymyslił.
Trener powinien napisać wniosek o informację publiczną - na jakiej podstawie opiera się mniemanie urzędników - byłoby czarno na białym. Moje dzieci i wnuki cokolwiek pzrerosnięte, żebym mogła zadać takie pytanie.

Niżej o współdziałaniu samorządu Lesznowoli z przedsiębiorcami na rzecz rodzin wielodzietnych:
[www.gops-lesznowola.pl]

___________________________________________
co by tylko u nas przedsiębiorcy nie zgłosili chęci wożenia dzieci "TIR"ami)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Karta dużej rodziny
Wysłane przez: beretberet (185.15.0.---)
Data: 17 kwi 2013 - 10:01:13

Interpretować każdy może - to myślę do niczego nie zobowiązuje. Jak wszyscy powiedzieli, nie ma nigdzie wspomniane, że aby otrzymać zniżkę, należy w tym samym czasie mieć pociechy w przedszkolu. Stąd kwestia jest taka, co jest wyrocznią w tej sprawie? Wydaje mi się, że sytuacja jest nieco patowa, bo "każdy sobie", a do sądu z tym raczej nikt nie pójdzie. Dziś opłacaliśmy zerówkę w szkole póki co świadomie płacę połowę. Nikt mi nie wmówi, że robię to niezgodnie z uchwałą!!

Pytanie wogóle co z tym fantem zrobić?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 123-->
Bieżąca strona: 1 z 3


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.