Festiwal Sztuki Opowiadania – 19 i 20 września

Festiwal Sztuki Opowiadania czyli jak
Mały Kłamczuszek stworzy długi łańcuszek

Prastare historie rodem z Afryki, mądrości zawarte w ludowych baśniach, zarówno tych egzotycznych, jak i tych rdzennie polskich oraz wspólne opowiadanie niezwykłych bajek? to wszystko czeka na tych, którzy przyjdą na tegoroczny Festiwal Sztuki Opowiadania odbywający się w dniach 19 i 20 września. Wszystkie historie opowiedziane przez Michała Malinowskiego, Dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, MuBaBaO, oraz jego niezwykłych gości, będą opierały się na wyjątkowej interakcji publicznością charakterystycznej dla afrykańskiej sztuki opowiadania.

Tegoroczny Festiwal Sztuki Opowiadania to niezwykłe wydarzenie nawiązujące do kultury afrykańskich opowieści. Gościem, który swoją obecnością uświetni Festiwal jest mistrz opowieści interaktywnej pochodzący z Burkina Faso Alassane Baguian, zwany ?Małym Kłamczuszkiem?. Przydomek ten przylgnął do niego dzięki błyskotliwemu stylowi opowiadania, pełnego zaskakujących zwrotów akcji. Ten afrykański czarodziej słowa wystąpi w towarzystwie muzyczno-tanecznej grupy młodych artystów Mango Bisap.

Celem tegorocznego festiwalu jest przybliżenie uroku sztuki opowiadania, jak również idea nawiązania kontaktu z publicznością poprzez wzajemne interakcje. Opowiadacze posłużą się opowieściami łańcuszkowymi, które są sprawdzonym przepisem na zabawę dla całej rodziny. Opowieści łańcuszkowe są niezwykle popularne również w Afryce, skąd się wywodzą. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju gry z widzem, możliwa jest wyjątkowa zabawa słowem, jak również przeżycie podróży w głąb magicznej przestrzeni baśni. Magia opowieści interaktywnych sprawia, że aktywnie włączają się w nią nie tylko dzieci, ale również rodzice i dziadkowie, co wpływa na pogłębienie rodzinnej integracji. Słuchanie opowieści łańcuszkowej i branie w niej aktywnego udziału poprzez proponowanie nowych elementów i powtarzanie wraz z innymi uczestnikami rozmaitych, często śmiesznych wyrazów jest gwarantem dobrej zabawy i oderwania się od codziennych problemów.

W tym roku Festiwal będzie odbywał się w Traffic Club w Warszawie oraz Domu Parafialnym w Piasecznie w dniach 19-20 września 2009 r., przez co realizowany jest jeden z głównych celów Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści czyli docieranie do nowych miejsc i kręgów odbiorców z ideą popularyzacji sztuki opowiadania. Festiwal jest jednocześnie inauguracją współpracy między Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści a Traffic Club, który staje się miejscem spotkań zwolenników przekazów ustnych poprzez organizowane przez MuBaBaO comiesięczne spotkania oraz warsztaty. Organizacja Festiwalu jest również możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Festiwal jest bowiem jedną z imprez organizowanych w ramach projektu “Powiat Piaseczyński Stolicą Kulturalną Mazowsza”.

Występujący:

Alassane Baguian dit Petit Menteur – czarodziej słowa z Burkina Faso to jeden z najbardziej utalentowanych młodych opowiadaczy na kontynencie afrykańskim. W jego historiach są przekazywane wielopokoleniowe mądrości ludów Afryki Zachodniej. Bajarz  pochodzi z Ouagadougou stolicy Burkina Faso z plemienia Mossi, jednego z najliczniejszych w tamtym regionie. Swą historię opowiadania rozpoczął w 1997 roku w radiu i w telewizyjnym programie “Dobrej Niedzieli” (fr. “Bon dimanche”). Początkowo pracował jako wolontariusz, jednak później stało się to jego pasją, w której odkrył swoje powołanie. Obecnie Alassane regularnie występuje w Ouagadougou oraz za granicą. Dzięki zaskakującej bystrości, refleksowi i błyskotliwości opowiadania przylgnął do niego przydomek “Petit Menteur” (z fr. “Mały Kłamczuszek”). Jego opowieści to nie tylko słowa, ale barwny, głośny, dynamiczny spektakl, pełen gestów, muzyki i tańca. Allasan podczas swoich wystąpień gra na tradycyjnych instrumentach: bębnach, ksylofonie czy afrykańskiej lutni. Tańczy i śpiewa w trzech rdzennych afrykańskich językach, a publiczność jak zahipnotyzowana powtarza wraz z nim kilka słów refrenu. Jego żywa interpretacja tradycyjnych, ale i uniwersalnych motywów nadaje im zupełnie nowy wymiar. Porywa słuchaczy nawiązując z nimi od pierwszych wypowiedzianych słów niesamowitą więź. Nawet prosta opowieść o trzech kózkach jest w stanie wywołać silne emocje i sprowokować publiczność do żywej reakcji i włączenia się w nurt opowieści….

Mango Bisap to  zespół młodych artystów pochodzących z plemion Bobo i Bogole z Afryki Zachodniej. Prezentują tradycyjne afrykańskie pieśni, muzykę oraz tańce. Pomimo młodego wieku zachwycają publiczność swoimi występami, które przenoszą widzów w magiczny świat afrykańskiej kultury.

Zapraszamy wszystkich małych i dużych miłośników bajek do wspólnego opowiadania niezapomnianych historii!

Program:
19 września:
16.00 ? 18. Inauguracja Festiwalu Traffic Club, ul. Bracka 25, Warszawa; występują: Michał Malinowski, Beata Łuczak, Alassane Baguian, Zespół Muzyczno-Taneczny Mango Bisap.
20 września:
17.00 – Dom Parafialny w Piasecznie, występują: Michał Malinowski, Beata Łuczak, Alassane Baguian, Zespół Muzyczno-Taneczny Mango Bisap.

—————————————————————————————————

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, MuBaBaO, powstało w 2002 roku aby przybliżyć społeczeństwu tradycję ustnych opowieści wielu kultur świata. Dyrektor Muzeum, Michał Malinowski, od kilku lat nagrywa i spisuje przekazywane ustnie narodowe, a także plemienne bajki, baśnie oraz opowieści. ?Pragnę ocalić od zapomnienia niezwykłe historie opowiadane z pokolenia na pokolenie w różnych częściach świata. Tradycja ustna stopniowo zanika i wiele nie spisanych opowieści może popaść w niepamięć.? ? mówi Michał Malinowski.

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści to nie tylko muzeum gromadzące nagrania bajarzy, to przede wszystkim Muzeum Żywego Słowa. Michał Malinowski, pragnąc przybliżyć polskiemu odbiorcy bajki i baśnie pochodzące z różnych kultur, zaprasza najznakomitszych bajarzy z całego świata, a także sam opowiada fascynujące historie. Głębokie wzruszenie, wielka radość, a czasami nieoczekiwane przerażenie i smutek towarzyszące opowieściom Dyrektora wzbogaconym mimiką, gestem i śpiewem, pozostają w pamięci słuchaczy na długo.

MuBaBaO jest Muzeum przeznaczonym zarówno dla młodego jak i starszego odbiory. Jest to również miejsce, którym można zgłębić tajniki sztuki opowiadania dzięki organizowanym przez Muzeum interaktywnym Warsztatom Opowiadania ?Tworzenie Słowem? oraz Festiwalom Sztuki Opowiadania.

Warsztaty Opowiadania ?Tworzenie Słowem? mają charakter ogólnorozwojowy. Ich celem jest m.in. stymulacja kreatywności, rozwój umiejętności wypowiadania się oraz pogłębienie świadomości ciała (umiejętności posługiwania się gestem i  ruchem) ? czyli wszystko to co potrzebne jest nie tylko przy opowiadaniu historii, ale także w codziennym życiu, w kontakcie z innymi ludźmi. Warsztaty mają również na celu zapoznanie z tradycją ustną rodzimego regionu oraz innych krajów świata. Warsztaty obejmują m.in. pracę nad strukturą i treścią historii oraz sposobem ich przekazywania, w tym ćwiczenia związane z odpowiednią modulacją głosu i dobieraniem odpowiednich gestów.

Tradycją stały się już Festiwale Sztuki Opowiadania ? marcowy Festiwal Bajek, Baśni i Opowieści oraz czerwcowa ?Tężnia Marzeń? odbywające się w Konstancinie Jeziornie. Do tej podwarszawskiej miejscowości przyjeżdżają wówczas bajarze z różnych stron Polski, Europy i świata aby wspólnie wprowadzić słuchaczy w czarujący świat bajek, baśni i opowieści.

Wszystkich, i małych, i dużych, miłośników bajek oraz tych, którzy o bajkach dawno zapomnieli zapraszamy do Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Niezwykły świat bajek czeka na każdego!

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści
ul. Diamentowa 8
05-510 Konstancin Jeziorna, Czarnów

Kontakt dla mediów: Anna Budzyńska, 0-601-622-956