Szczepienie wolno żyjących lisów na Mazowszu 25 09 10

Szczepienie wolno żyjących lisów na Mazowszu . Od 10 do 25 września 2010 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat zrzucany będzie z samolotu na lasy i łąki Mazowsza. Zwierzę podejmie wyłącznie taką przynętę, która nie ma zapachu człowieka.

Szczepienie wykonane zostanie przy pomocy doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty o kształcie niewielkiej kostki: koloru brunatno – zielonego, o zapachu rybnym. Preparat będzie zrzucany w ilości 20 dawek na 1 km? powierzchni lasów, pól i łąk – z pominięciem akwenów wodnych, dróg oraz terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia na wirus wścieklizny wyłącznie lisy. Nie jest stosowana wobec innych zwierząt dzikich, domowych czy gospodarskich.

Osoby, które udadzą się we wrześniu na tereny zrzutów powinny omijać szczepionki. Nie wolno ich dotykać, ponieważ preparat, na którym pozostanie zapach człowieka nie zostanie przez lisa podjęty. Ponadto, każdy, kto zetknie się z brunatno – zielonymi kostkami, powinien skontaktować się ze swoim lekarzem. Należy także zwrócić szczególną uwagę na domowe czworonogi, dla których przypadkowy kontakt z preparatem może również zakończyć się wizytą u weterynarza. Służby weterynaryjne zalecają przez 14 dni od daty wyłożenia szczepionki psy wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w pomieszczeniach zamkniętych.

Lis jest zwierzęciem dziko żyjącym, które jest najbardziej podatne na wirus wścieklizny. Badania dowodzą, że regularne szczepienia zmniejszają ryzyko wystąpienia zachorowań. Dzięki szczepieniom na Mazowszu nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.