7,3 mln zł na nowoczesne pociągi dla W K D

7,3 mln zł dofinansowania rządowego w 2010 r. na nowoczesne pociągi dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej

Umowa podpisana dziś przez Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego i Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego, umożliwi dofinansowanie zakupu nowoczesnych pociągów dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Zastąpią one zdecydowaną większość użytkowanego obecnie przez spółkę przestarzałego taboru. Zgodnie z uchwałą rządu, przewozy pasażerskie będą dofinansowywane przez sześć lat ? do 2015 roku. Środki pochodzą z dotacji celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zakup i modernizację pojazdów szynowych w kraju.

Wartość zakupu wszystkich 14 pociągów to blisko 282 mln zł. Pierwsze PESY trafią na tory już w IV kwartale przyszłego roku, pozostałe do końca 2012. Spółka WKD złożyła wniosek
o umieszczenie inwestycji na liście projektów kluczowych w RPO województwa mazowieckiego. Pozostałe środki będą pochodzić z funduszu kolejowego oraz zewnętrznych źródeł finansowania (pożyczka z EBI). Nowe pociągi będą jeździć na trasach Warszawa Śródmieście WKD ? Grodzisk Mazowiecki Radońska oraz Podkowa Leśna Główna ? Milanówek Grudów. Zdecydowanie poprawią komfort pasażerów. Wnętrza pojazdów będą przestronne, klimatyzowane i dostosowane do podróży: osób niepełnosprawnych, rodziców
z małymi dziećmi oraz turystów podróżujących ze swoimi jednośladami. Obniżona podłoga pojazdów ułatwi wsiadanie i wysiadanie. Dla bezpieczeństwa podróżnych wagony wyposażone będą w monitoring. W pociągach zostaną również zamontowane automaty biletowe i nowe kasowniki elektroniczne.

Oprócz budowania autostrad, rząd nie zapomina także o przewozach kolejowych, którymi wiele osób dojeżdża codziennie do pracy. Ich szybkość, dostępność i komfort mają znaczenie dla rozwoju regionu ? powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Inwestycje w tabor są niezbędne. Z roku na rok coraz więcej pasażerów korzysta z transportu kolejowego, który jest coraz nowocześniejszy, wygodniejszy i stanowi alternatywę dla zatłoczonych ulic. Zgromadzenie środków na zakup 14 pociągów dla WKD to dobra wiadomość dla pasażerów, którzy codziennie korzystają z usług naszej spółki ? podkreślił marszałek Adam Struzik.

Zakup nowego taboru i zmiana napięcia w sieci trakcyjnej to dwa podstawowe warunki poprawy możliwości przewozowych WKD. Pierwszy z tych warunków jest właśnie w trakcie realizacji ? dodał Grzegorz Dymecki, prezes WKD.

Po planowanej na rok 2013 zmianie napięcia w sieci trakcyjnej na 3000 V oraz przebudowie stacji Warszawa Zachodnia WKD będzie możliwe kursowanie pociągów w porannym szczycie co 5 minut.