Szczepienie lisów wolno żyjących na Mazowszu

Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadzi od 6 do 20 maja 2011 r. akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat będzie zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki województwa mazowieckiego.
Szczepienie będzie wykonane przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty o kształcie niewielkiej kostki (wymiary 4,5 na 4,5 na 1 cm), koloru brunatno-zielonego, o zapachu rybnym. Preparat będzie zrzucany w ilości 20 dawek na 1 km2 powierzchni lasów, pól i łąk. Zrzuty nie obejmą akwenów wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka wywołuje działanie uodparniające na wirus wścieklizny wyłącznie u lisów i nie jest stosowana wobec innych zwierząt dzikich, domowych czy gospodarskich.
Nie wolno dotykać szczepionki ? preparat z zapachem człowieka nie zostanie podjęty przez lisa. Każdy, kto zetknie się z brunatno-zielonymi kostkami powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których przypadkowy kontakt z preparatem należy zgłosić do lekarza weterynarii. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, które jest jednym z najbardziej podatnych na zakażenie wirusem wścieklizny. Badania dowodzą, że regularne szczepienia zmniejszą ryzyko wystąpienia zachorowań. Dzięki takim akcjom w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.