Willa Poranek będzie odrestaurowana

Willa Poranek – W 1897 roku hrabia Witold Skórzewski oraz hrabia Władysław Mielżyński postanowili stworzyć podwarszawskie letnisko. Dokonali podziału należących do nich gruntów leśnych, a cały nowy obszar hrabia Skórzewski nazwał na cześć swojej matki – ?Konstancja?. Początkowo na zamieszkanie w Konstancinie mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Z czasem przybywało kuracjuszy, którzy nie musieli budować tutaj domów lecz korzystali z bogatej oferty pensjonatów. Oficjalnie status uzdrowiska miasto uzyskało w 1917 roku.

Willa Poranek została wybudowana w 1910 roku jako jeden z pierwszych pensjonatów. Jej budowę zlecił doktor Wilhelm Rubin, współzałożyciel
i pierwszy prezes Zrzeszenia Lekarzy RP. Budynek był pierwszym obiektem, który widzieli kuracjusze przybywający do uzdrowiska kolejką wilanowską (dawniej belwederską) i znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej.

Lata powojenne nie były dla budynku łaskawe. W willi mieszkali lokatorzy komunalni, a ona sama ulegała coraz większej dewastacji. W 2008 roku została wpisana do rejestru zabytków. Badania geologiczne i dendrologiczne wykazały także, że budynek został ?przepołowiony? przez okoliczne dęby,  które zmieniły przez lata warunki wodno-gruntowe tego terenu. To spowodowało lokalne zapadnięcia i wysadziny fundamentów ceglanych. Podczas budowy willi nie stosowano fundamentów z wykorzystaniem nowatorskiego w owym czasie cementu.

Obecny właściciel, warszawski inżynier budowlany, absolwent Politechniki Warszawskiej, Paweł Szostek  podjął się odbudowy tego zabytku i przywrócenia mu należnego miejsca wśród zabytków Konstancina. Inwestor dysponuje już stosownymi zezwoleniami nadzoru budowlanego i konserwatora zabytków. Ze względu na olbrzymie zniszczenia prace renowacyjne zaplanowano na najbliższe dwa lata.

Obecny właściciel Willi Poranek z powodzeniem przeprowadził obszerny remont i przebudowę willi odkupionej od rodziny znanego konstancińskiego lekarza prof. Weissa. W ciągu 3 lat powstał budynek dopasowany do klimatu Konstancina, ale współcześnie wyposażony.

Deweloper pasjonat odrestauruje Willę Poranek w Konstancinie

W maju ruszy odbudowa zabytkowej Willi Poranek w Konstancinie – Jeziornie. Paweł Szostek, deweloper pasjonat konstancińskich zabytków, chce zachować pierwotny wygląd tego budynku używając do jego odnowienia innowacyjnych metod.

Willa Poranek to zabytkowa kamienica usytuowana na rogu ulic Kraszewskiego
i Źródlanej w Konstancinie. To jedna z pierwszych kamienic wybudowanych na zlecenie znanego warszawskiego lekarza dr. Wilhelma Rubina. To on postanowił przekonać warszawskich pensjonariuszy do zalet konstancińskiego powietrza, kojąco wpływającego zwłaszcza na drogi oddechowe oraz serce. Willa Poranek została usytuowana w atrakcyjnym i widocznym miejscu, codziennie jej widok witał kuracjuszy przybywających kolejką wilanowską do Konstancina.

Historia nie była jednak łaskawa dla tego domu. Budynek został kompletnie zdewastowany w okresie powojennym. W 2008 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków.

Nowy właściciel willi, Paweł Szostek, zdecydował o odbudowie obiektu
i przywróceniu go miastu. Zdaniem inwestora obiekt z takimi tradycjami jak Willa Poranek powinien być odbudowany przy użyciu odpowiednich materiałów i specjalnej techniki tak, aby zabytek nie stracił nic ze swojej tożsamości. Właśnie rozpoczęły się prace związane z ratowaniem konstrukcji kamienicy. W przypadku tego projektu każda cegła, która znajduje się w budynku zostanie odpowiednio oczyszczona i ponownie znajdzie się na swoim miejscu. Brakujące elementy konstrukcji zostaną sprowadzone z zagranicy albo odkupione z rozbiórek innych budynków (np. kostka granitowa). Wykonano także analizę dendrologiczną, która wykazała, że okoliczne drzewa tak zmieniły warunki wodno ? gruntowe pod budynkiem, że spowodowały one lokalne zapadnięcia fundamentów oraz wysadziny. Ze względu na duże zniszczenia budynku prace zaplanowano na dwa lata. Gospodarzowi projektu zależy na tym, żeby po zakończeniu prac kamienica nie tylko odzyskała swój pierwotny wygląd, ale także zachowała swoją duszę i bogatą historię.

Paweł Szostek ma już doświadczenie w podobnych projektach. Kilka lat temu przeprowadził z powodzeniem remont i przebudowę willi przy parku zdrojowym, odkupionej od rodziny znanego konstancińskiego lekarza prof. Weissa (twórcy Centrum Rehabilitacji w Konstancinie). Obecnie, poza odrestaurowywaniem Willi Poranek prowadzone są także prace przy budowie osiedla Twoja Magdalenka. Inwestor, budując nowe osiedle chce uczynić niezwykły klimat Konstancina bardziej dostępnym dla większego grona osób. Nowe domy są bardziej przystępne cenowo i znajdują się w równie urokliwej lokalizacji. Ich modernistyczna architektura jest odpowiedzią na poszukiwania tzw. polskiego stylu architektury ( www.twojamagdalenka.com)