WARSZAWA ? RZYM Powrót do niezwykłych wspomnień o Janie Pawle II

Warszawa, 25 maja 2011 r. ? Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie wystawa unikalnych zdjęć dokumentujących życie Papieża Jana Pawła II. Ich autorem jest Vittoriano Rastello, wybitny włoski fotograf. Ekspozycję zatytułowaną ?Wyniesiony na ołtarze? można zobaczyć, od 25 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Dotychczas gościła ona w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie. Za sprawą wyjątkowych fotografii i nagrań filmowych powrócimy do wspomnień o życiu Papieża Polaka.

Wystawa ?Wyniesiony na ołtarze? przedstawia Papieża Jana Pawła II jako człowieka przekazującego innym siłę i odwagę do podejmowania wyzwań w codziennym życiu. Jest wyrazem uznania dla niezwykle mu bliskich wartości moralnych. Zdjęcia oraz nagrania filmowe ukazują prywatne oblicze Papieża, który całe życie poświęcił szerzeniu miłości i pomocy bliźnim. Przypominają najbardziej wzruszające chwile działalności misyjnej Ojca Świętego.

?Jestem zaszczycony, że mogę mieć swój wkład w organizację tej prestiżowej wystawy, której już sama nazwa streszcza wszystkie aspekty wszechstronnej i niezwykłej osobowości Jana Pawła II. Ta inicjatywa umacnia w jeszcze głębszy sposób więzi między dwoma stolicami, zjednoczonymi
w imieniu Papieża Wojtyły ? Rzymem i Warszawą. W pewnym sensie przypieczętowuje też przyjaźń, przywiązanie i szacunek, które łączą naród włoski i polski.? ? podkreśla Giovanni Alemanno, Burmistrz Rzymu, który objął patronat nad wystawą.

Unikalne zdjęcia i materiały filmowe przygotowane przez włoską telewizję RAI układają się
w wyjątkowy obraz życia Papieża wszystkich ludzi. Specjalne efekty dźwiękowe budują wzruszającą atmosferę i skłaniają do zadumy. Wystawa jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II z okazji jego beatyfikacji. Podzielono ją na trzy główne kategorie tematyczne, szczególnie bliskie Papieżowi: młodzież, ludzie oraz podróże. Dodatkowo przygotowano także część skoncentrowaną na spontanicznych ekspresjach Papieża.

?Wiemy, jaką siłę mogą mieć słowa, ale nie ma nic bardziej sugestywnego od obrazów, które pozostają w pamięci, a przede wszystkim w sercu. Należy tu oddać sprawiedliwość talentowi Vittoriano Rastelliego, który pokazuje nam Papieża w najlepszych latach pontyfikatu: człowieka
o wewnętrznym pięknie i sile.? ? zaznacza Lorenzo Gulli, Prezes Fundacji ?Duc in Altum?

Ekspozycję zdjęć i nagrań filmowych będzie można zobaczyć w Warszawie od 25 maja do 11 września 2011 roku, natomiast w Rzymie udostępniona jest zwiedzającym Muzeum Kapitolińskie od
28 kwietnia do 25 września 2011 roku. Zorganizowanie wystawy równolegle w Warszawie i Rzymie było możliwe dzięki wsparciu Fundacji ?Duc in Altum? oraz patronów wystawy Stołecznego Miasta Rzymu i wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Organizatorem wystawy jest włoski partner przedsięwzięcia 06EVENT.

?Autorzy zdjęć potrafili pokazać niesamowite emocje, które towarzyszyły nam podczas każdego ze spotkań z Ojcem Świętym? ? powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Na wystawie zaprezentowane zostanie po raz pierwszy w dużym formacie ?Rodzinne zdjęcie Polaków z Ojcem Świętym?, autorstwa Sławomira Pultyna i Stanisława Radosa. Zdjęcie to zostało wykonane podczas ostatniej mszy celebrowanej w Polsce, przez Jana Pawła II 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach
w Krakowie. Na zdjęciu tym może się odnaleźć niemal 2 miliony osób uczestniczących wówczas w tym spotkaniu.