Festiwal Otwarte Ogrody 8-9.IX

Serdecznie zapraszamy w najbliższy weekend (8 i 9 września) do udziału w Festiwalu “Otwarte Ogrody”. W tym roku impreza odbędzie się pod patronatem Europejskich Dni Dziedzictwa  ?Tajemnice codzienności?.

Przewodnią ideą Festiwalu jest prezentacja dorobku kulturalnego artystów, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, pisarzy, pasjonatów, mieszkających w Konstancinie?Jeziornie,  na terenie prywatnych ogrodów.

Spotkania w ogrodach umożliwiają bezpośredni kontakt z twórcami. Są spontaniczne i niewyreżyserowane. Program Festiwalu jest bardzo różnorodny, adresowany do dorosłych, młodzieży i dzieci ? do wszystkich mieszkańców naszej gminy i gości.

Zapraszamy na koncerty muzyczne, wystawy malarstwa połączone z warsztatami, pokaz tańca flamenco, spotkania z poezją i prozą, wystawę zdjęć artystycznych i biżuterii. W ogrodowej zieleni pojawią się rzeźby, tkaniny artystyczne, ceramika, ikony.

Miłośnicy historii naszego miasta będą mogli spotkać się podczas prezentacji zdjęć, książek czy filmów ukazujących dawny Konstancin, zwiedzić miejsce związane z mieszkającym tutaj Stefanem Żeromskim oraz z przewodnikiem wędrować szlakiem zabytkowych willi. W ogrodzie flisackim poznają historię i kulturę ludzi żyjących nad brzegami Wisły w naszej gminie. Wystawa zdjęć śladów osadnictwa Mennonitów przypomni o wielokulturowych korzeniach naszej społeczności.
W tym roku Konstanciński Dom Kultury zaprasza mieszkańców do wspólnego tworzenia wirtualnego Muzeum Konstancina-Jeziorny.

W Salonie Konstancińskim goście festiwalu będą mogli spotkać się z przedstawicielami lokalnej władzy oraz z osobami związanymi z Konstancinem od pokoleń, świadkami jego historii. Dwudniowy seans filmów krótkometrażowych przybliży nam wybrane fragmenty z historii Polski ? dzieje wojenne, współczesne problemy społeczne oraz biografie znanych osób.

W malowniczej scenerii ogrodowej profesjonaliści opowiedzą o fascynującym świecie owadów. Zwierzęta przyłapane na odwiedzaniu naszych ogrodów zostaną zaprezentowane na wystawie zdjęć.
Dzieci będą mogły także uczestniczyć w inspirujących warsztatach malarskich, usłyszą bajki i opowieści z dalekiego świata w wykonaniu dyrektora wyjątkowego Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.
W czasie ogrodowych spotkań nie zabraknie inspiracji do dalekich podróży. Nepalskie Himalaje ? piękno gór, obyczaje i tradycje przybliży nam podczas wspólnego gotowania herbaty rodowity Nepalczyk.

Spotkania sprzyjają integracji lokalnego środowiska, poznaniu najbliższych sąsiadów, są też inspiracją do wspólnego tworzenia programu następnych festiwali. Dlatego zapraszamy na spacer szlakiem “Otwartych Ogrodów” nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale także wszystkich bliskich i dalekich sąsiadów, gości i kuracjuszy naszego uzdrowiska.

Organizatorami Festiwalu w Konstancinie?Jeziornie są: Klub Inicjatyw Obywatelskich ? koordynator Festiwalu, Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury.

Informacje o Festiwalu Otwarte Ogrody znajdują się na stronie www.otwarteogrody.pl oraz www.konstancinjeziorna.pl
Organizatorzy Festiwalu dziękują wszystkim mieszkańcom, właścicielom ogrodów oraz twórcom za przygotowanie tegorocznych spotkań.

 

Zobacz także...