Komiks o hr. Skórzewskim i założeniu Konstancina.

Komiks historyczny ma się w Polsce dobrze i od kilku lat tego typu produkcji można znaleźć na rynku sporo. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim, organizowany przez MPW, którego plon publikowany jest potem w dorocznych antologiach. Swoje historie komiksowe mają nie tylko duże miasta, ale i małe miejscowości, czy nawet poszczególne zabytki.

W listopadzie, dzięki współpracy między redaktorem naszego portalu a Konstancińskim Domem Kultury ukaże się komiks, przybliżający czytelnikom postać hrabiego Witolda Skórzewskiego i historię o założeniu przez niego nowoczesnego letniska pod Warszawą.

Miedzy okładkami zeszytu, zatytułowanego “Spełniony sen. Rzecz o hrabim Witoldzie Skórzewskim i powstaniu Konstancina” znajdzie się 16 czarno-białych plansz – historyczno-biograficzna opowieść o życiu hrabiego i jego pracy nad stworzeniem nowoczesnej miejscowości letniskowej, zaczynająca się od historii dóbr oborskich, a kończąca się wraz z jego tragiczną śmiercią w 1912 roku. Na kartach komiksu zobaczyć będzie można znajome mieszkańcom miejsca (zarówno współczesne jak i historyczne), obiekty architektoniczne, przypomnieć sobie najważniejsze fakty i ciekawostki z pierwszego okresu tworzenia się obecnej tkanki miejskiej nad Jeziorką.

Za przygotowanie komiksu na zlecenie KDK odpowiadają:

Łukasz Godlewski, urodzony w 1983 roku. Gdańszczanin. Rysuje odkąd pamięta, od 2005 r. postanowił zmierzyć się z tematem rysowania komiksów i tak mu zostało. Weteran polskiej edycji 24hour comics day. Niedawno zadebiutował swoim autorskim komiksem “Miłość” wydawnictwa SmallPress.

Bartek Biedrzycki, urodzony w 1978 roku. Mieszkaniec Konstancina-Jeziorny z babki-prababki. Komiksami interesuje się od dziecka, od kilku lat jest scenarzystą (seria “Co mówiłem, durniu?”, antologia “Gniazdo Światów”), wydawcą (imprint Dolna Półka) i publicystą komiksowym. W rodzinnym mieście prowadzi lokalny portal i robi setki zdjęć.

Po przykładowe plansze w większym rozmiarze i do dyskusji nad projektem zapraszamy do wątku na forum.

Zobacz także...