10.000 zdjęć Konstancina-Jeziorny

Ul. Spacerowa między Warszawską a torami, Konstancin-Jeziorna

W miniony weekend prowadzony pod patronatem Konstancin.com, udostępniający za darmo, na licencji Creative Commons Serwis Zdjęciowy Konstancina-Jeziorny przekroczył, w pewien sposób magiczną, liczbę 10.000 zdjęć zgromadzonych w zasobach.

02_IM000164

Pomysł na Serwis pojawił się kilka lat temu w głowie Bartka Biedrzyckiego, który od wielu lat chodził po mieście i okolicy z aparatem. Kiedy zebrał wszystkie dotychczasowe zdjęcia okazało się, że jest ich o. trzech tysięcy. Zostały one posegregowane wg dat i udostępnione w serwisie Picasa z prawem do dowolnego, darmowego wykorzystania w celach niekomercyjnych.

Fabryka papieru w Mirkowie, widok od ul. Mirkowskiej, Konstancin-Jeziorna

Przez ostatnie lata serwis metodycznie rósł, uzupełniany o kolejne fotografie z imprez, wydarzeń ale także zwykłe, dokumentalne obrazy otaczającej rzeczywistości. Nie tylko przez pomysłodawcę, ale także wielu ochotników, którzy dzielili się swoimi własnymi zbiorami.

04_IMG_2876

Dzięki tym działaniom i wsparciu finansowemu lokalnej społeczności (częściowe dofinansowanie zakupu nowego aparatu fotograficznego) udało się zebrał imponującą bazę zdjęć, z których najstarsze pochodzą z roku 1994. Wertując ten zbiór można łatwo obserwować, jak zmieniało się samo miasto i jego okolice na przestrzeni lat. Jest to historia spotkań lokalnej społeczności, remontów, wielokrotnej przebudowy, ale także historia upływającego czasu – obiekty ze zdjęć znikają, zostają zastąpione innymi, popadają w ruinę. Wielokrotnie Serwis stanowi, prócz ludzkiej pamięci, wyjątkowe źródło informacji dokumentalnej o sprawach i miejscach, które z mapy zniknęły na zawsze.

Zrujnowana willa na rogu Granicznej i Szpitalnej, Konstancin-Jeziorna

Wszystkim, którzy stale angażują się w pomoc w tworzeniu tego niezwykłego zbioru bardzo dziękujemy. Przed Serwisem natomiast kolejne lata, kolejne tysiące zdjęć, dzięki którym dokumentujemy nasze wspólne, niezwykłe dziedzictwo i naszą mała ojczyznę.

Konstanciński Dom Kultury, Hugonówka, ul. Mostowa, Konstancin-Jeziorna