Flis Festiwal – 7-8.V

7 i 8 maja do Gassów pod Konstancinem przypłyną drewniane łodzie z całej Wisły na piąty Flis Festiwal, czyli otwarty dla publiczności zlot tradycyjnych, drewnianych łodzi wiślanych.

Choć dziś trudno w to uwierzyć, rzeka zawsze bardziej łączyła niż dzieliła, stanowiąc w przeszłości najprostszy środek transportu i komunikacji. Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Chcemy promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe łurzyckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek.

Impreza była wielokrotnie nagradzana, m.in. Certyfikatem najlepszego produktu turystycznego Mazowsza 2014 przyznawanemu przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną i Nagrodą Przyjaznego Brzegu za rok 2014 przyznawaną przez Prezesa PTTK i Zarządu Głównego Polskiego Związku Żeglarskiego.

Urokliwa miejscowość Gassy, stanie się na dwa dni stolicą “drewniaków” – pychówek, batów i galarów. Zapraszamy na nasz zlot , zapraszamy do toastu za drewno na wodzie , za wiślane łodzie, za święty nurt rzeki , za drobne uciechy.
Organizatorzy: Fundacja Szerokie Wody Konstanciński Dom Kultury

Więcej informacji na stronie Flis Festiwalu.

flis_plakat_A2_programowy_OK_druk

Zobacz także...