Flis Festiwal czyli Jarmark Kultury Urzecza

Flis Festiwal czyli Jarmark Kultury Urzecza

W weekend, 11 i 12 maja w Gassach nad Wisłą w gminie Konstancin-Jeziorna odbędzie się VIII Flis Festiwal – Jarmark Kultury Urzecza. Ideą wyjątkowego festiwalu jest odbudowa tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa regionu.

W sobotę, 11 maja od godz. 13.30 będzie można obejrzeć imponujące, tradycyjne łodzie oraz poznać historię i tajniki dawnej żeglugi rzecznej. Na jarmarku nie zabraknie również stoisk z rękodziełem i produktami regionalnymi. Każdy będzie mógł zobaczyć jak niegdyś żyli ludzie nad rzeką i odwiedzić bindugę – zrekonstruowane, flisackie siedlisko z dymiącymi kociołkami pełnymi urzeckich przysmaków. Swoistą żywą lekcją historii będą warsztaty dawnych, nadwiślanych zawodów. Poznamy tam pracę m.in. okrętowego cieśli i żaglomistrza, a chętni będą mogli spróbować swoich sił w ich fachu.
Na scenie usłyszymy wyjątkową, regionalną i folkową muzykę. Wystąpią zarówno lokalne zespoły z różnych części Urzecza (od godz. 14.30: Powsinianie, Sołtysi, Łurzycanki, URZECZEni, Kalwarki, Piskorze), jak i popularny, ludowy zespół Rokiczanka z lubelszczyzny, którego koncert zacznie się o godz. 18. Grupa pasjonatów od 2001 roku z sukcesem „oprowadza” słuchaczy po magicznej krainie folkloru, pełnego spontaniczności, radości, ale również zadumy i nostalgii. Natomiast Teatr Rozrywki Trójkąt o godz. 17 wystawi plenerowy, rodzinny spektakl „Żeglarze siedmiu mórz”. Publiczność obejrzy ekscytujące morskie opowieści inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, historią marynistyki oraz fantastycznymi, żeglarskimi legendami. Najmłodszych czeka świetna zabawa także podczas spotkania z Marią Dryhub i Andrzejem Stańskim, twórcami bajek „Szaman z rzeki – opowieści wiślane”. Ponadto jedną z atrakcji tegorocznego Flis Festiwalu będzie wyjątkowa, plenerowa wystawa fotografii Jacka Marczewskiego „Powidoki wiślane szypra Kałuży”.
Warto też dodać, że Flis Festiwal co roku łączy mieszkańców nadwiślanego regionu i to obu przeciwległych brzegów Wisły. Będzie można obejrzeć również wystawę „Brzegi Wisły” Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie. Natomiast po karczewskiej stronie prezentacje Towarzystwa Przyjaciół Karczewa i Stowarzyszenia Eko Patrol Karczew. Współorganizatorami wydarzenia są Konstanciński Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Binduga.

PROGRAM

Sobota 11.05

Ostroga na Wiśle
13:30 – uroczyste otwarcie, poświęcenie i parada łodzi

Scena „Za Wałem”

14:30 – Występy zespołów: Powsinianie, Sołtysi, Łurzycanki, URZECZEni, Kalwarki, Piskorze
17:00 – Rodzinny spektakl Żeglarze siedmiu mórz w wykonaniu Teatru Trójkąt
18:00 – Koncert zespołu Rokiczanka
20:30 – Flislajt z pochodniami nad Wisłą

Sobotnie atrakcje towarzyszące:
Plenerowa wystawa fotografii Jacka Marczewskiego „Powidoki wiślane szypra Kałuży”
binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami
warsztaty ginących zawodów, m.in. okrętowy cieśla i żaglomistrz wiślany
kącik zielarski wraz z warsztatami „Właściwości lecznicze roślin, które rosną wokół nas”
potrawy regionalne Urzecza
stoiska twórców ludowych
warsztaty wycinanki
spotkanie z twórcami bajek „Szaman z rzeki – opowieści wiślane” Mariia Dryhub & Andrzej Stański
tradycyjne łodzie: pychówki, baty, galarki, galary, szkuty, dubasy i łodygi
stoisko promocyjne Gminy Karczew, wystawa pt. „Brzegi Wisły” Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie
po stronie Karczewa: wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa, prezentacja Stowarzyszenia Eko Patrol Karczew

Niedziela 12.05

Ostroga na Wiśle

8:00 – Msza święta
12:00 – Uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy