Historia jednego portretu. Pablo Picasso w Hugonówce

Wystawa 13 września godz. 12.00 – 20.00
Godz. 18.00 – spotkanie z Witoldem-K
Festiwal „Otwarte Ogrody”
Konstancin-Jeziorna

„Nie wiedziałem, do kogo jedziemy. Jacques Prévert powiedział tylko: „poznasz mojego przyjaciela”. Kiedy drzwi się otworzyły i zobaczyłem w nich postać Picassa, dostałem gęsiej skóry od głowy do stóp. Oni zaczęli natychmiast ze sobą gadać, a ja stałem z boku. Raptem Picasso się odwraca i patrzy na mnie niczym drapieżny puchacz. „To ten?” – pyta”

Tak wspomina swoje spotkanie z Pablem Picassem, w jego domu na południu Francji, artysta sztuk wizualnych Witold-K. Efektem tego niezwykłej dla młodego wtedy artysty wizyty był portret namalowany przez Pabla Picassa tuszem na papierze. Jak wspomina Witold-K ten portret towarzyszył mu zawsze, we wszystkich podróżach.

13 września w ramach festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie odbędzie się pokaz portretu i spotkanie z jego bohaterem (13 września godz. 18.00). Ze względu na reżim sanitarny ilość miejsc na spotkanie ograniczona. Obowiązują akredytacje dziennikarskie (magdallena.mich@gmail.com), a dla zwiedzających bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji KDK Hugonówka w dniu wydarzenia.

Pokaz portretu namalowanego w 1967 roku w Antibes przez Pabla Picassa zapowiada monograficzną wystawę Witolda-K „Od człowieka do czarnej otchłani”. Od 27 września do 29 listopada roku w Galerii Hugonówki zaprezentowanych zostanie ponad 50 prac, ze szczególnym uwzględnieniem premierowego wystawienia najnowszych obrazów w cykli black holes i samotność, które powstają w konstancińskiej pracowni Witolda-K, a także rzadko pokazywanych publicznie wczesnych prac artysty powstałych w latach 50., 60. i 70.

Portret powstał podczas pobytu Witolda-K we Francji, gdzie na początku lat 60. wyjechał na stypendium. Po przemyceniu do Maisons-Laffitte rękopisów Stanisława Cata-Mackiewicza dla Paryskiej Kultury stracił możliwość powrotu do Polski i na długie lata osiadł zagranicą – we Francji, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Pobyt we Francji zaowocował wieloma ciekawymi relacjami, jak m.in. pisarką Françoise Sagan czy fotografem André Villersem. W kręgu jego najbliższych przyjaciół był Jacques Prévert, bardzo popularny w latach 60. francuski poeta i autor tekstów piosenek, który w swoim wierszu „Ludzie Witolda” niezwykle trafnie ujął istotę malarstwa Witolda-K.

KDK Hugonówka ul. Mostowa 15, Konstancin-Jeziorna

www.konstancinskidomkultury.pl