Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--123456-->
Bieżąca strona: 2 z 6
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 21 kwi 2012 - 18:13:57


harmattan

Tomasz Zymer
Czyli to my, radni, mamy codziennie rano wkraczać z kałasznikowem do budynku policji i wyganiać biednych zestrachanych funkcjonariuszy z budynku w teren. I to my, radni, mamy pilnować Straży Miejskiej, żeby legitymowała młodzież pijącą piwo pod szkołami i sprawdzała, gdzie zostało zakupione, a następnie przekazywała sprawę policji. Za każdym policjantem i strażnikiem ma chodzić radny z nahajką i pilnować. Tak samo za każdym pracownikiem ZGK, za każdym urzędnikiem UMiG, itd.

No to jeszcze napisz Tomku , że macie obligatoryjny obowiązek ulegania zachciankom SM i prrzyznawania kasy na samochochody wpasione dla niej.

Wnioskowałem w grudniu o zdjęcie tych pieniędzy z samochodu terenowego na komunikację publiczną. Wniosek upadł w Komisji Ładu. Potem poparłem wniosek radnego Wł. Wojdaka o obcięcie funduszy na Straż Miejską o 100 tysięcy złotych na premie i trzynastki jako wyraz niezadowolenia Rady z wyników pracy SM. Wniosek upadł na sesji budżetowej.


harmattan

Tomasz Zymer
PS. Sprzedaż towarów w sklepie prywatnym na kredyt nie jest przestępstwem i nie podlega kontroli. To właściciel decyduje, czy sprzedać na borg, czy nie.

Ech Tomasz , Tomasz [media.wp.pl]

Dziekuję za pouczenie - nie wiedziałem, że mamy już takie restrykcje w polskim prawie. Tym bardziej pytanie, po co dodajemy nowe. Żeby udławić drobny handel i pozbyć się go? Bo sieci sobie poradzą, z restrykcyjnym prawem, czy bez niego.


harmattan

Tomasz Zymer
A teraz zagadka: jak się nazywa państwo, które w dowolny sposób manipuluje wolnością handlu pod hasłem "My Wiemy Lepiej"?
Szwecja ? [biznes.gazetaprawna.pl]

Że w Szwecji od lat mają socjalizm z urzędniczą twarzą, wiem doskonale. Pytanie, czy nas na taki ustrój będzie stać. Szwecja kraj po pierwsze bogaty, po drugie - od wielu pokoleń budowano tam inną mentalność. U nas te "państwowe" (czytaj - układowe) sklepy czynne po 8 godzin w wybranych punktach skończą się korupcją na ogromną skalę, wzrostem atrakcyjności alkoholu dla młodzieży jako "owocu zakazanego", rozkwitem melin i pokątnego handlu. Polska nie Szwecja, a Unia nie RWPG. Tak mi się przynajmniej do niedawna wydawało.


harmattan
Hammerze , oczywiście , że tych koncesji będzie więcej głównie ze względu na supermarkety. A te supermarkety , których włascicielami jest kapitał obcy , za chwilę wykończa te małe , rodzime sklepiki. Owszem pewnie utrzymają sie te , które będa sprzedawały lewy alkohol. Tak Polacy dbają o siebie.

Właśnie przeciwko tej tendencji był wymierzony mój wniosek o wprowadzenie jasnych kryteriów przyznawania koncesji opartych w pierwszej kolejności na miejscu odprowadzania podatków. Wniosek którego, mimo głosowania na sesji, Biuro Rady Miejskiej nie raczyło nawet umieścić w protokole z sesji. Będę wnioskował o korektę protokołu i egzekwował wynik głosowania w UMiG.

Ale jeśli w Polsce wprowadzą ponownie monopol państwowy, to będę za czarnym rynkiem i za kontrabandą, po to, żeby nie dopuścić do powrotu takiej kontroli państwa nad społeczeństwem, jaką miało ono za Jaruzela. I to mimo, że od prawie 15 lat nie miałem w ustach kropli alkoholu. Dyktowanie przez państwo społeczeństwom, jak mają żyć, jak myśleć, co kupować, o czym marzyć - skończyło się. Z upadkiem bloku komunistycznego, z rozwojem internetu jako ostoi wolności społeczeństw, ze wzrostem świadomosci społecznej także w krajach spoza zachodniego kręgu. We wspóczesnym świecie nie ma juz miejsca na takie rozwiązania prawne, w których państwo decyduje, co, komu i dlaczego. Państwo zachowuje swoją funkcję jako moderator konfliktów społecznych, opiekun porządku prawnego, redystrybutor dóbr (w ściśle ograniczonym stopniu), strażnik dziedzictwa przyrodniczego i historycznego społeczeństwa, które reprezentuje. Ale państwo nie jest i nie będzie władcą dusz. Dlatego pomysł powrotu do państwowego monopolu na używki jest z góry skazany na niepowodzenie.

PS. Nie jesteś tylko forumowym utyskiwaczem - działasz intensywnie na róznych polach i w kilku sprawach próbujemy coś robić razem. Poza tym, jako jeden z nielicznych mieszkańców bywasz na posiedzeniach komisji i sesjach Rady. Tym bardziej mnie zdziwiło, że udajesz, że nie widzisz, jak Komendant Straży broni status quo, policja w gminie notorycznie miga się od interwencji, a burmistrz niestety nie znalazł jeszcze skutecznej metody egzekucji ich obowiązków, choć widzę, że szczerze próbuje coś zmienić.



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-21 18:33 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 21 kwi 2012 - 22:56:39

Alkohol jest dla ludzi, ale......

Czy w każdym sklepie i na każdej stacji benzynowej musi być sprzedawany?

Założenie, że wszystkie pieniądze z koncesji idą na leczenie alkoholików ( zgodnie z ustawą) - ma być w naszej gminie realizowane w ten sposób, że w każdym sklepie będzie dostępny alkohol ????

Sens takiego postępowania rozumiem tak: gmina nic na tym nie korzysta, a wszystko z troski o leczenie alkoholików i osób współuzależnionych.

Chyba należałoby radnym, a może urzędnikom gminnym zorganizować spotkanie z osobami zajmującymi się terapią uzależnień.

Nie ma innego sposobu na zdrowienie alkoholików i życie w trzeźwości jak całkowita abstynencja, rozumiana jako unikanie miejsc, gdzie alkohol jest dostępny.

Przyznanie kolejnych koncesji na alkohol jest szczytem hipokryzji ze strony władz? / radnych ?
.... a może chodzi o czyjeś interesy, a nie troskę o alkoholików?

W Konstancinie - nie ma nocnej apteki - do najbliższej w Piasecznie około 10 km, ale alkohol jako niezbędny do życia jest dostępny 24 godziny na dobę. angry smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 21 kwi 2012 - 23:49:53


Tomasz Zymer

AK
Tylko, że tu jest to pod bokiem szkoły, której uczniowie korzystać mogą do woli niestety.

Kiedy? W godzinach lekcji? Na przerwie? Ta szkoła "tuż pod bokiem" to podstawówka i gimnazjum. Najstarsi uczniowie nie mają jeszcze 16 lat.

Mają.


Tomasz Zymer
Każdy nauczyciel rozpozna zapach alkoholu na wiele metrów, papierosów - także. U nas w Montessori ten problem nie istnieje - dlaczego?

Naprawdę? smiling smiley


Tomasz Zymer
I tu tkwi sedno sprawy, w wychowaniu i w systemie wartości, a nie - w odległości od sklepu.

Pełna zgoda, ale czy naprawdę odległość w ogóle nie ma wpływu? W szkole powszechnej uczą się dzieci z różnych środowisk, różnych rodzin i o różnym poziomie zamożności. Czy sklep z alkoholem w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły to dobry pomysł?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 22 kwi 2012 - 00:05:34

Pomysł alkoholowy "przedni", żeby było wygodniej może radnym zaproponować, żeby zainicjowali uruchomienie obnośnego handlu "małpkami" w Parku Zdrojowym. Nawet niepijący skorzysta, bo będzie mógł sobie bolące miejsca natrzeć. A jeszcze jakieś budki z % przy sanatoriach i szpitalach, bo czasem pacjentowi trudno wyjść - niechetnie dają przepustki.

No i oczywiście jakiś barek na zapleczu sali obrad na Świetlicowej oraz w każdej filii UMiGu

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: daramisdaramis (---.xdsl.centertel.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 10:43:13

Proszę o racjonalny argument za brakiem zezwolenia dla wymienionych przeze mnie marketów.

Jeżeli chodzi o ograniczenie ilości punktów - to może cena takiej koncesji powinna być wyższa.
Pozostaje oczywiście jeszcze problem praw nabytych.
Czy obecne zezwolenia mają jakiś termin ważności?
Czy obecni posiadacze takich zezwoleń mają pierszeństwo przy ich przedłużaniu?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 11:19:37

- Obecni posiadacze koncesji nie maja zagwarantowanego pierwszeństwa .
- Zezwolenia wydawane są w zasadzie bezterminowo , ale co roku trzeba wnieść opłatę za ich używanie. Niewniesienie opłaty w terminie ustawowym powoduje utratę koncesji z automatu.
- Co masz na mysli pisząc - prawa nabyte ? Koncesję mozna tez stracić jeśli sprzedaż napojów alkoholowych prowadzona jest niezgodnie z zapisami ustawy o wych. w trzeźwości.
- jesli podniesiemy cene za przyznanie koncesji to tym bardziej będzie to działanie promujące duże sieci handlowe. One nie beda miały problemu z zaplatą.

Sprawa naprawdę nie wymaga aż takiego deliberownia. Albo znosimy limit przyznawanych koncesji a rynek sam wyreguluje kto się na nim utrzyma . Albo jesli juz limity , to tych limitów sie trzymajmy a nie na potrzebę właśnie jakiegoś supermarketu limit jest zmieniany czyt. podwyższany.

Bardzo ważne jest to co napisał T.Zymer - precyzyjnie okreslone kryteria przyznawania koncesji. Np. odległośc od szkoły czy kościoła.
A od siebie powtórzę po raz kolejny:- częste akcje straży miejskiej i policji , majace na celu zlikwidowanie sprzedaży alkoholu nieletnim. To jest wykonalne , tylko trzeba chcieć.

A za Hesią-Melą - W KONSTANCINIE-JEZIORNIE NIE MA NOCNEJ APTEKI !!!

Chyba , ze za taka uznamy stację alkoholową gdzie w srodku nocy możemy sobie w celach leczniczych kupić małpkę smiling smiley



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-22 11:23 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 22 kwi 2012 - 11:37:37


Koncesję mozna tez stracić jeśli sprzedaż napojów alkoholowych prowadzona jest niezgodnie z zapisami ustawy o wych. w trzeźwości.


A kto nad tym w gminie czuwa, widać młodych ludzi z puszkami (nie koli i nie sprajta), które gdzieś kupili, nie wyglądaja na takich co się włamali i obrobili sklep z wódopojem. Ktoś im sprzedał.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 11:50:38

DO PANA ROBERTA: Wcale panie Robercie nie napisałem, że Pan jest z PiSu, tylko napisałem: "Pan tęskni za powrotem komunistycznych rozwiązań - w wydaniu brukselskim albo popisowskim". Proszę czytać dokładniej. Jak ktoś chce, żeby państwo dyktowało ludziom, co, gdzie i kiedy, to naprawdę nie ma znaczenia, czy jest z PO, z PiSu czy z jakiejkolwiek innej formacji, bo bakcyl, którego złapał, jest bakcylem państwa kontrolnego, restrykcyjnego - i jest wspomnieniem minionej epoki. Zatem - ja nie jestem z PO (serio), Pan nie jest z PiSu (jak sądzę), a różnice poglądów między nami dotyczą... ustroju państwa.

Pisze Pan, że niepijący czuje się wykluczony. Może się czuć wykluczony także z innych powodów: jeśli np. nie umie i nie lubi tańczyć i plotkować, a na imprezie wszyscy tańczą i plotkują, albo może być zwolennikiem wolnego rynku, a tu tymczasem na imprezie sami socjaliści smiling smiley;). Jak napisałem, od 15 lat nie miałem alkoholu w ustach, ale nie czuję się z tego powodu w jakiś sposób pognębiony. Wśród moich kolegów z pracy na imprezach towarzyskich nikt nikogo do picia nie namawia. Śpiewam i bawię się ze wszystkimi nie pijąc. Zresztą, nigdy nie lubiłem imprezowania i szczerze mówiąc zazwyczaj unikam zwykle takich okazji, chyba, że nie chcę kogoś urazić moją nieobecnością.

A na tym weselu to oni wszyscy pili dlatego, że dookoła było mnóstwo sklepów z wódką, czy dlatego, że po prostu inaczej sobie wesela nie wyobrażali? I lekarsrwem na ten stan rzeczy jest co: żeby starosta weselny zaopatrywał się w alkohol kilka kilometrów dalej, czy żeby napędził ze szwagrem bimbru, czy też - żeby kupił "spod lady" od miejscowego sklepikarza, który w ten sposób ryzykuje, żeby zarobić? Zapewniam Pana, że nawet, gdyby wódkę sprzedawano wyłącznie na kartki po pół litra na miesiąc, to na tym weselu i tak lałaby się ona strumieniami. Polak potrafi. Szkoda, że brukselscy czynownicy tego nie rozumieją.

DO AK: Każdy, kto kiedyś intensywnie palił, jak ja, potrafi wyczuć nawet słaby odór papierosów na ubraniu czy w oddechu. I każdy, kto kiedyś miał bliżej do czynienia z alkoholizmem, potrafi z daleka wyczuć zapach alkoholu i odróżnić, czy to piwo, wino, czy wódka, a także rozpoznać po wyrazie twarzy i zachowaniu, czy ktoś pił. Nie mogę oczywiście na sto procent powiedzieć, co nasze dzieciaki z Montessori robią wieczorem w domu, na jakichś imprezach poza szkołą, ale z alkoholem w szkole się nie spotkałem, a próby popalania papierosów były sporadyczne.

DO HARMATTANA : W Konstancinie nie ma nocnej apteki, bo nie ma wystarczająco dużego rynku, żeby to się komuś kalkulowało. A nocne sklepy monopolowe są, bo jest na to rynek. Jakby ludzie zaczęli zmieniać obyczaje, to wiele sklepów z alkoholem zwyczajnie by upadło.

DO MANI I AK : Całkowicie się zgadzam, że sprzedaż alkoholu nieletnim powinna być ściśle kontrolowana a prawo egzekwowane. Tyle, że to jest robota dla policji i dla Straży Miejskiej: wylegitymować pijących, ustalić źródło alkoholu, złapać sklepikarza na gorącym uczynku (pisałem o akcjach w formie prowokacji oraganizowanych przez policję brytyjską wspólnie z organizacjami młodzieżowymi). Ja mogę policji taką akcję zaproponować, ale czy się zgodzą - mam wątpliwości, bo wymagałoby to Kiwnięcia Małym Palcem.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-22 11:58 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: daramisdaramis (---.xdsl.centertel.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 12:15:58


harmattan
- Obecni posiadacze koncesji nie maja zagwarantowanego pierwszeństwa .
- Zezwolenia wydawane są w zasadzie bezterminowo , ale co roku trzeba wnieść opłatę za ich używanie. Niewniesienie opłaty w terminie ustawowym powoduje utratę koncesji z automatu.

To jest sprzeczne. Mając koncesję wydaną bezterminowo z automatu ma się pierwszeństwo na następny rok.



harmattan
-Co masz na mysli pisząc - prawa nabyte ? Koncesję mozna tez stracić jeśli sprzedaż napojów alkoholowych prowadzona jest niezgodnie z zapisami ustawy o wych. w trzeźwości.
- jesli podniesiemy cene za przyznanie koncesji to tym bardziej będzie to działanie promujące duże sieci handlowe. One nie beda miały problemu z zaplatą.

Prawa nabyte - czyli nie można komuś po prostu zabrać zezwolenia aby nie narażać gminy na proces za utracone korzyści.
Przy regulacji ceny nie miałem na myśli ceny zaporowej, ale raczej wyważone podwyższenie żeby zmniejszyć jej atrakcyjność.



harmattan
Sprawa naprawdę nie wymaga aż takiego deliberownia. Albo znosimy limit przyznawanych koncesji a rynek sam wyreguluje kto się na nim utrzyma . Albo jesli juz limity , to tych limitów sie trzymajmy a nie na potrzebę właśnie jakiegoś supermarketu limit jest zmieniany czyt. podwyższany.

Bardzo ważne jest to co napisał T.Zymer - precyzyjnie okreslone kryteria przyznawania koncesji. Np. odległośc od szkoły czy kościoła.
A od siebie powtórzę po raz kolejny:- częste akcje straży miejskiej i policji , majace na celu zlikwidowanie sprzedaży alkoholu nieletnim. To jest wykonalne , tylko trzeba chcieć.


I tu się zgadzam całkowicie. Nie wierzę tylko w możliwość utrzymania limitu.



harmattan
A za Hesią-Melą - W KONSTANCINIE-JEZIORNIE NIE MA NOCNEJ APTEKI !!!

Widocznie wszystkie nasze apteki stwierdziły że jest to nieopłacalne. Jeżeli ktoś jest zmuszony do skorzystania w nocy, to dojazd do apteki jest mniej więcej taki sam jak do nocnej pomocy lekarskiej.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 12:48:17

Do Daramisa



- Obecni posiadacze koncesji nie maja zagwarantowanego pierwszeństwa .
- Zezwolenia wydawane są w zasadzie bezterminowo , ale co roku trzeba wnieść opłatę za ich używanie. Niewniesienie opłaty w terminie ustawowym powoduje utratę koncesji z automatu.

Słusznie zauważasz tu sprzeczność. Ale ja uzyłem takiego skrótu myslowego. Stracisz koncesję (bezterminową), jesli w czasie gdy z niej korzystasz nie wniesiesz stosownej opłaty kwartalnej lub rocznej.
A jak juz stracisz to nie masz zadnego pierwszeństwa przy ponownym jej wydaniu. Zresztą ponownie o koncesję możesz zacząć się starac po upływie pół roku.


Daramis
Widocznie wszystkie nasze apteki stwierdziły że jest to nieopłacalne. Jeżeli ktoś jest zmuszony do skorzystania w nocy, to dojazd do apteki jest mniej więcej taki sam jak do nocnej pomocy lekarskiej.

Widocznie. Ale nawet jesli tak jest to czy w szeroko pojetym interesie społecznym UMiG nie może ogłosić przetargu dla wszystkich aptek działających na terenie miasta na usługę - apteka nocna ? Oczywiście taka apteka byłaby subwencjomowana z budzetu gminy. A kasa na tę subwencję mogłaby pochodzić z tzw, "korkowego" choćby .

Czasem naprawdę potrzebny jest głupi syrop na kaszel dla dziecka i po ten syrop wyprawa do Piaseczna.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 12:59:55


harmattan
czy w szeroko pojetym interesie społecznym UMiG nie może ogłosić przetargu dla wszystkich aptek działających na terenie miasta na usługę - apteka nocna ? Oczywiście taka apteka byłaby subwencjomowana z budzetu gminy. A kasa na tę subwencję mogłaby pochodzić z tzw, "korkowego" choćby .

Czyli kolejna usługa współfinansowana przez gminę. A że gmina żadnych funduszy na zbyciu nie ma - wręcz przeciwnie - to trzeba by pewnie szukać ich w podniesieniu podatków i wszelkich opłat. Napiszesz pewnie, że to nieprawda. że oszczędności można szukać w odchudzaniu administracji i lepszym gospodarowaniu. To oczywiście racja, ale ostatecznie, kiedy brakuje gotówki, gmina sięga po jedną z trzech metod: sprzedaż nieruchomości, tani kredyt, albo wzrost obciążeń. Nieruchomości gminne do zbycia już się kończą, kredyty jeszcze brać możemy, choć ustawa o finansach publicznych stawia nam sporo barier. Z tym, że ostatecznie koszty obsługi kredytu także ponoszą podatnicy.

Wiesz co, Harmattan, moim zdaniem interes społeczny przeważnie jest taki, żeby władze się wreszcie OD...ŁY od naszych cięzko zarobionych pieniędzy, a jeśli to zrobią, to ja chętnie poszukam apteki nocnej w Piasecznie albo poczekam do rana. W nagłych wypadkach można wezwać pogotowie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 17:18:48

Ciekawa jestem na jakiej podstawie radni podjęli temat (komisja BOKS) konieczności zwiększenia liczby punktów sprzedaży alkoholu.

Nie jest to sprawa dowolna i ma wynikać z gminnego programu przeciwdziałania alkoholizmowi. Tu jest cytat z artykułu w periodyku Świat Problemów [www.swiatproblemow.pl]

Oznacza to przykładowo, iż podnoszenie dopuszczalnego limitu w sytuacji gdy zapisy gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych wskazują na zwiększenie się problemów alkoholowych, stanowi naruszenie art. 12 ust. 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Podobny pogląd zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23 stycznia 1996 roku II SA 2792/95. W rozpoznawanym stanie faktycznym Rada Gminy w G. Zwiększyła w drodze uchwały obowiązujący limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych o 50% po upływie zaledwie 2 lat od przyjęcia poprzedniej uchwały. W uzasadnieniu podjęcia uchwały tej treści podniesiono, że wyznaczono 20 punktów sprzedaży bez należytego rozeznania rzeczywistych potrzeb w tym zakresie Dwa lata obowiązywania ustawy pozwoliły określić te potrzeby na 30 punktów sprzedaży. Sąd uznał, iż argumentacja taka ma charakter całkowicie chybiony i stwierdził, iż "Ustawa przekazała radom gmin uprawnienia w zakresie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania tych punktów. Ustalenia w tym przedmiocie nie mogą być jednak dowolne, lecz muszą być podporządkowane realizacji celu ustawy, tj. m. in. ograniczenia dostępności alkoholu i tworzenia warunków motywujących powstrzymywanie się od spożywania alkoholu", a także "gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych musi uwzględniać aktywną realizację celu ustawy oraz jej art. 1 i 2, jako ogólnych przepisów odnoszących się do rady gminy, a jednocześnie stanowi on punkt wyjścia przy podejmowaniu uchwał w sprawie określenia liczby punktów sprzedaży".

Bo jak podano w ustawie:

"Rozdział 1
Przepisy ogólne.

Art. 1. 1. Organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego są obowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów, działania na rzecz trzeźwości w miejscu pracy, przeciwdziałania powstawaniu i usuwaniu następstw nadużywania alkoholu, a także wspierania działalności w tym zakresie organizacji społecznych i zakładów pracy."

I dlatego zastanawia mnie: o ile poprawiło się w naszej gminie w kwestii problemów z osobami uzależnionymi, że radni mają podstawy zwiększyć ilość punktów sprzedaży alkoholu.confused smiley

Zastanawia mnie również, czy na rzeczonym posiedzeniu komisji był przedstawiciel Gminnej Komisji d/s przeciwdziałania alkoholizmowi, przedstawiciel OPS, czy też Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

.....czy też odbyło się to na zasadzie:...uchwalamy? ....no to uchwalamy!!!smileys with beer

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 17:34:06

Pani Hesiu-Melu,

Skoro wskazuje Pani (za NSA), że nasza marcowa uchwała może być niezgodna z zapisem ustawowym, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tę uchwałę zaskarżyć i doprowadzić do jej uchylenia. To byłoby przynajmniej efektywne działanie społeczne (w przeciwieństwie do tej skądinąd bardzo pouczającej dyskusji na forum).

Teraz zgaduj zgadula: dlaczego eksperci rządowi i Bruksela upierają się, że spożycie alkoholu zależy od jego dostepności w lokalnych sklepach? Spróbuję zgadnąć: rząd ma znikome efekty w poprawianiu sytuacji ekonomicznej grup najbardziej upośledzonych, panicznie boi się radykalnych reform podatkowych i rynkowych, które mogłyby tę sytuację w jakims stopniu zmienić. Rząd nie potrafi także lansować w mediach państwowych i w polityce takich wartości i zasad etycznych, które mogłyby doprowadzić do zmiany mentalności społecznej. Ale dla rządu liczy się co? Wymierny sukces polityczny, który mozna odtrąbić w mediach. Przyczepił się zatem tej formuły, która pozwoli mu mieć rzekomy wpływ na spożycie alkoholu w kraju: wszystkiemu winni są Ży..., mas... - przepraszam, sklepy monopolowe. Zamknąć, upaństwowić, pozbawić koncesji, poddać kontroli. Przy okazji cenne miliony z monopolu wpłyną do budżetu, a cenne profity za szemrany przydział nowych koncesji w nowych, jakoby "państwowych" sklepach - do kieszeni lokalnych polityków i urzędników. Będzie zatem i zwycięstwo polityczne, i sukces kasowy. Co do statystyk, mają to do siebie, że zależą od wstępnych kryteriów i założeń, a zatem przy odpowiednim ich ustawieniu już za parę lat będzie można ogłosić, ze spożycie spadło, nawet wbrew oglądanej na ulicach oczywistości. Zwyczajna propaganda sukcesu połączona ze skokiem na wielką kasę, czyli - powtórka z PRL-u.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 18:12:02


Tomasz Zymer
Pani Hesiu-Melu,

Skoro wskazuje Pani (za NSA), że nasza marcowa uchwała może być niezgodna z zapisem ustawowym, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tę uchwałę zaskarżyć i doprowadzić do jej uchylenia. To byłoby przynajmniej efektywne działanie społeczne (w przeciwieństwie do tej skądinąd bardzo pouczającej dyskusji na forum).

Oooo, to ja okropnie roztrzepana jestem, nie doczytałam, że ta uchwała już podjęta!!!!eye popping smiley

Nie zmienia to moich pytań o udział wspomnianych wyżej szacownych instytucji, w obradach komisji RM rekomendujących uchwałę pod obrady RM.

No bo przecież tylko pozytywna opinia tych instytucji, dała prawo podnieść ilość punktów sprzedaży alkoholu o 18,2% ( w uchwale RM z 2007r. było 55 punktów sprzedaży, w obecnie uchwalonej 65 punktów sprzedaży alkoholu). Wiadomo przecież, że liczba mieszkańców w K-J nie zmieniła się znacząco od lat, a tylko znaczący wzrost liczby mieszkańców uzasadniałby prawo do zwiększenia liczby punktów sprzedaży alkoholu, przy niezmienionych wynikach dotyczących zagrożenia alkoholizmem.

Mamy rozumieć, my mieszkańcy - że prawie o 1/5 spadło w Kcinie zagrożenie alkoholizmem, wielu alkoholików podjęło skuteczne leczenie, spadła ilość dzieci dotkniętych skutkami alkoholizmu w rodzinie, spadła ilość przypadków przemocy w rodzinie spowodowanych nadmiernym spożywaniem alkoholu, spadła ilość przypadków naruszenia prawa, bójek, wypadków, aktów wandalizmu itd. wszystko to za sprawą alkoholu.

.... bo chyba te wszystkie aspekty wzięła pod uwagę właściwa Komisja RM, o całej RM nie wspomnę!!!!!


Rozumiem, po wypowiedzi p. radnego, że niestety nikt Radzie Miejskiej nie rekomendował (z wymienionych przeze mnie instytucji) warunków dla zwiększenia liczby sklepów z alkoholem , Policja również nie chwaliła mieszkańców za trzeźwość.

... zatem może zamiast kompromitującego (chyba ????) dla RM wniosku do Sądu Administracyjnego złożonego przez mieszkańców - szybka korekta własnych nieudanych uchwał???



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-22 18:24 przez Hesia-Mela.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 18:27:17

Sprawą koncesji na alkohol zajmuje się w naszej Radzie Komisja Uzdrowiskowa, Zdrowia i Opieki Społecznej, a nie - Komisja BOKiS. Inicjatorem wprowadzenia tej uchwały był przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej, p. Marek Skowroński, który potem zresztą, jak to już Harmattan napisał, wstrzymał się od głosu przy głosowaniu na sesji. Nie było mnie na tym posiedzeniu, kiedy omawiano zasady zmiany liczby koncesji (nie jestem członkiem tej komisji, choć czasem przychodzę na jej posiedzenia) - ale może Harmattan był, a zresztą zapytam p. Jadwigę Magdziarz, czy i kto z Gminnej Komisji d/s przeciwdziałania alkoholizmowi oraz OPS był obecny na posiedzeniu.

Byłem natomiast na posiedzeniu Komisji Ładu, kiedy omawiano ten temat; sam go podjąłem, zadając burmistrzowi pytania o kryteria przydziału koncesji oraz o bardzo niejasna sytuację z przydziałem jednej "zwolnionej" koncesji na początku stycznia. Burmistrz kilkakrotnie publicznie informował, że na koncesję czeka w Urzędzie w sumie 9 podmiotów i wszystko to są małe lokalne placówki. Kto teraz te nowe koncesje dostał lub dostanie - będzie akurat bardzo łatwo sprawdzić i radni z pewnością będą zainteresowani tym tematem.

Jeszcze do AK, odnośnie tego sklepiku na Porąbce - z mapy wynika, że w prostej linii przez budynek to jest ok. 150 metrów od najbliższego wejścia do szkoły. Na pytanie, jak liczyć tę odległość, prawnik odpowiada tutaj: [serwisy.gazetaprawna.pl]; [www.rp.pl] .

"Dopuszczona przez radę gminy odległość między punktami sprzedaży alkoholu a szkołami i innymi chronionymi placówkami (np. oświatowo-wychowawczymi i opiekuńczymi) powinna być mierzona w linii prostej, a nie po krawędzi jezdni. W razie trudności w obliczeniu dystansu może pomóc urządzenie GPS ? stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu."

Każda gmina sama uchwala, jaka to ma być odległość. Na przykład Piaseczno w ubiegłym roku wymyśliło sobie 50 metrów od szkół i 30 metrów od kościołów: [www.kurierpoludniowy.pl] . W naszej gminie obecnie obowiązujące zasady przyznawania koncesji można znaleźć tutaj: [www.konstancinjeziorna.pl] . Wypowiedzi radnych w związku z marcową uchwała: [www.kurierpoludniowy.pl]

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Konstancin-Jeziorna na 2012 rok jest dostępny tutaj: [bip.konstancinjeziorna.pl] . W uchwale czytamy m.in.:

"Do końca grudnia 2011 r. na terenie naszej gminy odnotowano 247 interwencji domowych spowodowanych udziałem osób nietrzeźwych, zatrzymano 119 osoby nietrzeźwe kierujące pojazdami. Osoby nietrzeźwe były powodem 8 kolizji oraz 1 wypadku. Odnotowano również 11 przestępstw narkotykowych. Według danych szacunkowych opartych na wskaźnikach wypracowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, co szósty mieszkaniec gminy uwikłany jest osobiście lub przez członków rodziny w problem alkoholowy."

To daje jakieś 4 tysiące ludzi do objęcia programem.

I dalej: [...]: Z ankiet przeprowadzonych w szkołach gminnych podczas realizacji programów profilaktycznych wynika, że większość uczniów już na poziomie szkoły podstawowej ma pierwszy kontakt z alkoholem. Najczęściej spożywanym przez młodzież napojem alkoholowym jest piwo. Niepokojąco wygląda także analiza motywów picia lub zażywania narkotyków. Wielu młodych ludzi sięga po alkohol lub narkotyki nie po to, aby się zabawić czy rozerwać, lecz traktuje jako lekarstwo na problemy i smutki. Ankietowana młodzież wskazała, iż alkohol najczęściej spożywa w domu lub na dyskotece. Takie próby sięgania po środki psychoaktywne już w młodszym wieku, skutkują potencjalnym uzależnieniem, które w szybki sposób może się nasilać z wiekiem."

Program gminny zawiera także następujący punkt:
Zadanie V: Kontrola rynku napojów alkoholowych na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna w kontekście przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń przez podmioty gospodarcze, prowadzące sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w miejscu i poza miejscem sprzedaży.
1. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13? i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
2. Prowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych (zakup i dystrybucja ulotek, plakatów itp.).




Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-22 19:03 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: daramisdaramis (---.xdsl.centertel.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 18:41:08


Tomasz Zymer
Zamknąć, upaństwowić, pozbawić koncesji, poddać kontroli. Przy okazji cenne miliony z monopolu wpłyną do budżetu, a cenne profity za szemrany przydział nowych koncesji w nowych, jakoby "państwowych" sklepach - do kieszeni lokalnych polityków i urzędników. Będzie zatem i zwycięstwo polityczne, i sukces kasowy.

Swoją drogą jaka wysoka lokalna pozycja społeczna - SPRZEDAWCZYNI Z MONOPOLOWEGO smiling smiley


Przy okazji : czy zezwolenia obejmują również lokale gastronomiczne, czy jest to inna kategoria?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 18:45:27


Tomasz Zymer
Sprawą koncesji na alkohol zajmuje się w naszej Radzie Komisja Uzdrowiskowa, Zdrowia i Opieki Społecznej, a nie - Komisja BOKiS. Inicjatorem wprowadzenia tej uchwały był przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej, p. Marek Skowroński, który potem zresztą, jak to już Harmattan napisał, wstrzymał się od głosu przy głosowaniu na sesji. .


Właśnie doczytałam w BIPie, kto mógł tę uchwałę rekomendować - Komisja Uzdrowiskowa.

Pan przewodniczący - były burmistrz M.Skowroński, po 8 latach urzędowania w gminie nie ma prawa nie wiedzieć, że zmiana uchwały wymaga przeanalizowania sytuacji w dziedzinie przeciwdziałania alkoholizmowi w gminie!!!!!!

Dłuższą chwilę zastanawiałam się, jak określić tę sytuację, żeby nie wylądować w sądzie z oskarżeniem o naruszenie dóbr osobistych ......

.....i dlatego powiem krótko SKANDAL !!!!!

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 19:13:58


Hesia-Mela
Rozumiem, po wypowiedzi p. radnego, że niestety nikt Radzie Miejskiej nie rekomendował (z wymienionych przeze mnie instytucji) warunków dla zwiększenia liczby sklepów z alkoholem. Policja również nie chwaliła mieszkańców za trzeźwość.

... zatem może zamiast kompromitującego (chyba ????) dla RM wniosku do Sądu Administracyjnego złożonego przez mieszkańców - szybka korekta własnych nieudanych uchwał???

Ja zdania nie zmieniłem, wielu innych radnych - także nie. Jeśli jednak Rada uchyli teraz własną uchwałę, a jakieś koncesje zostały już przyznane, czekają nas sprawy sądowe o prawnie nieuzasadnioną utratę korzyści przez sklepikarzy.

Muszę jednak powiedzieć, że z wielką uwagą przestudiowałem Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i wydaje mi się, że wcielam jego zasady w życie m.in. przez głosowanie w Radzie i opowiadanie się za inwestycjami w sport w gminie, w aktywizację społeczną młodzieży (Młodzieżowa Rada Miejska), w tworzenie nowych miejsc pracy przez zmianę archaicznych planów miejscowych, a także - w codziennej pracy w szkole z młodymi ludźmi, których uczę, poza odnajdywaniem własnej wartości i sensu w życiu, także dystansowania się od wyścigu szczurów i krytycznego podejścia do społeczeństwa konsumpcyjnego. W mojej opinii to właśnie m.in. te dwa ostatnie elementy współczesnego systemu wartości są odpowiedzialne za wzrost uzależnień i utratę gruntu pod nogami przez wielu młodych ludzi.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 20:35:33

W Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz...
podano dane statystyczne:

liczba mieszkańców 23.701, w tym 19.318 osób powyżej 18 roku życia,

w 2011 roku odnotowano 247 interwencji domowych spowodowanych nadużyciem alkoholu, zatrzymano 119 osób nietrzeźwych kierowców, którzy spowodowali 8 kolizji i 1 wypadek.

szacunkowo w gminie jest (na podstawie szacunków PARPA)

-liczba uzależnionych 470 osób
-dorośli w otoczeniu alkoholika (wspołmałzonkowie, rodzice) 940 osób
-dzieci w rodzinach alkoholików 940 osób
-osoby pijące szkodliwie 1420 osób
-ofiary przemocy domowej 1260 osób.

Na terenie gminy sprzedaż napojów alkoholowych prowadzona jest w 55 punktach sprzedaży i 24 placówkach gastronomicznych, co daje średnią 1 punkt sprzedaży na 300 mieszkańców.

Wprowadzenie nowej uchwały zmienia tę ostatnią średnią 1 punkt sprzedaży alkoholu na 266 osób.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: (jeszcze) ŁATWIEJ KUPIĆ ALKOHOL
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 22 kwi 2012 - 20:51:08


Hesia-Mela
czy na rzeczonym posiedzeniu komisji był przedstawiciel Gminnej Komisji d/s przeciwdziałania alkoholizmowi, przedstawiciel OPS, czy też Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Nie bylo żadnej z w/w osób.


Tomasz Zymer
Jeśli jednak Rada uchyli teraz własną uchwałę, a jakieś koncesje zostały już przyznane, czekają nas sprawy sądowe o prawnie nieuzasadnioną utratę korzyści przez sklepikarzy.

To niech kosztami sadowymi i kwotami odszkodowań zostaną obciążeni ci ,, którzy podejmują uchwały niezgodne z prawem !

-liczba uzależnionych 470 osób
-dorośli w otoczeniu alkoholika (wspołmałzonkowie, rodzice) 940 osób
-dzieci w rodzinach alkoholików 940 osób
-osoby pijące szkodliwie 1420 osób
-ofiary przemocy domowej 1260 osób.

Proponuję od razu te dane zmultyplikować np. skromnie x 2 . O przypadki oficjalnie nie ujawnione.


Tomasz Zymer
Muszę jednak powiedzieć, że z wielką uwagą przestudiowałem Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i wydaje mi się, że wcielam jego zasady w życie m.in. przez głosowanie w Radzie i opowiadanie się za inwestycjami w sport w gminie, w aktywizację społeczną młodzieży (Młodzieżowa Rada Miejska), w tworzenie nowych miejsc pracy przez zmianę archaicznych planów miejscowych, a także - w codziennej pracy w szkole z młodymi ludźmi, których uczę, poza odnajdywaniem własnej wartości i sensu w życiu, także dystansowania się od wyścigu szczurów i krytycznego podejścia do społeczeństwa konsumpcyjnego.
Ilu jeszcze radnych wykazuje podobna postawę ?

Odnośnie zakupu alkoholu przez podstawiona osobę nieletnią . Pamietam , że na posiedzeniu komisji BOKiS najmłodsza radna , Paulina Kosecka rzuciła taka propozycję. To było przy okazji gdy p. komendant SM składał chyba sprawozdanie roczne. Propozycję najzwyczajniej pominięto milczeniem.


Daramis
Przy okazji : czy zezwolenia obejmują również lokale gastronomiczne, czy jest to inna kategoria?
Lokale gastronomiczne nie są objętye limitem. Ale musza spełnic szereg wymogów SANEPID-owskich. Nie wiem czy punkty detaliczne ,podobnie jak gastronomiczne wymagają też odrębnej opinii
Gminnej Komisji d/s przeciwdziałania alkoholizmowi. Bez takiej pozytywnej opinii zaden nowy lokal gastronomiczny koncesji nie otrzyma.

Ciekawe komu przysługuje prawo do zaskarżenia wadliwej uchwały ? Czy obowiązują jakieś terminy ?



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-22 21:15 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--123456-->
Bieżąca strona: 2 z 6


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.