Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...23456789101112-->
Bieżąca strona: 8 z 12
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 10 lis 2012 - 14:59:35

Wiadomość przesłana przez uczestnika komisji:
Po przeczytaniu tej wypowiedzi na forum konstancin.com "Mieszkańców byłoobecnych sześcioro. Nikt im w wypowiedziach nie przeszkadzał, a głosu udziela, jak wiadomo, przewodniczący komisji." (T.Zymer) , pozwolę się z nią nie zgodzić.
Otóż p. Przewodniczący wielokrotnie próbował udzielić mi głosu, nawet upominał radnych aby pozwolili się wypowiedzieć mieszkańcom. Niestety wielokrotnie radni a szczególnie jedna radna to uniemożliwiała.
I powiem więcej, radni generalnie mają to w zwyczaju, że najchętniej słuchają siebie samych, a co z tego wynika ? A choćby to, że
później przychodzą mieszkańcy, których podjęte przez radnych uchwały dotkliwie krzywdzą. Czy p. radny Zymer zauważył, że na
początku posiedzenia komisji ładu jeden z mieszkańców prosił ze łzami w oczach o zrozumienie jego sytuacji ? Zresztą nie tylko radny
Zymer ale pozostali również. Jedynie Przewodniczący B.Komosa próbował coś dla tego mieszkańca zrobić.
Pozdrawiam -Andrzej Zambrowicz

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 10 lis 2012 - 15:03:03

Kibel, czy szalet, żadna obraza, to wstyd,że takiego przybytku nie ma w parku i nie chodzi o cudo w cenie domu jednorodzinnego, za kilkaset tysięcy zł.Krytykować to tylko można radnego Komosę inni to święte krowy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 10 lis 2012 - 15:28:33


Bogusław Komosa
Do Tomasza Zymera: to sam proś kierowników i prawników na pewno przyjdą.

W porządku, zastosuję się do propozycji pana przewodniczącego i będę zapraszał "kierowników i prawników" oficjalnym pismem na kolejne posiedzenia komisji.


Andrzej Zambrowicz za pośrednictwem radnego Bogusława Komosy
Czy p. radny Zymer zauważył, że na początku posiedzenia komisji ładu jeden z mieszkańców prosił ze łzami w oczach o zrozumienie jego sytuacji ? Zresztą nie tylko radny Zymer ale pozostali również.

Trudno, żebym nie zauważył, skoro wniosek mieszkańca Warszawskiej 8 o wykonanie kanalizacji kilku domów przy ul. Warszawskiej był omawiany i został jednogłośnie przez komisję przegłosowany. Co więcej, komisja właśnie zwróciła panu przewodniczącemu uwagę, że nie należy we wniosku precyzować, jakoby nitka kanalizacji miała iść przez prywatne działki przy ul. Fabrycznej (czy Wierzbowej?), skoro nie wiadomo, czy jest to prawnie i technicznie wykonalne. Jest prawdopodobne, że kanalizację trzeba będzie podłączyć od Warszawskiej, po gruncie publicznym i gmina będzie miała obowiązek tak właśnie postąpić. Zresztą prawo zabrania gminie budowania na prywatnym gruncie, o czym chyba pan przewodniczący w tamtym momencie nie pamiętał.
Mieszkaniec opowiedział, co zresztą jest w nagraniu, jak to dawny radny gminny p. Wacław Bąk w porozumieniu z Urzędem pośpiesznie wykonał (dosłownie - był wykonawcą, co jest sprzeczne z ustawą samorządową) kanalizację do posesji użytkowanej przez jego rodzinę oraz paru innych po tej stronie ulicy, zaś o pozostałych zapomniano, mimo, że mieszkańcy mają ustawowy obowiązek podłączyć się do kanalizacji w ul. Warszawskiej. Wszystko było robione, jak twierdził mieszkaniec, na zasadzie pośpiesznej improwizacji. Pamiętam też doskonale, jak pan burmistrz ponad rok temu dowodził radnym publicznie, że już za późno, żeby planować podłączenie tych domów, mimo, że Warszawska dopiero zaczynała wówczas być rozkopywana przez MZDW.
Mam nadzieję, że okaże się, że gmina będzie musiała rozkopać drogę wojewódzką i że władze gminne zapłacą teraz, jak to mówią Anglicy, "przez nos" za lekceważenie swoich obowiązków ustawowych i sankcjonowanie prywatnych interesów poszczególnych radnych.



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-10 15:46 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 10 lis 2012 - 17:21:00

Mieszkaniec, panie radny miał jeszcze jedną prośbę dotyczącą jego reklamy.Niestety większość radnych nie chciała tego słuchać.Żeby zrobić kanalizację trzeba wykonać projekt i uzyskać pozwolenie na budowę i inne zgody.Nie jest to proste i trwa.Dziwne, ze poprzedni burmistrz nie zauważył,że 30 m od miejsca jego zamieszkania brak jest kanalizacji,aż trudno uwierzyć.30m.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 10 lis 2012 - 17:29:50


Tomasz Zymer
... W tym wypadku radni otrzymali projekty uchwał na mniej niż 24 godziny przed posiedzeniem komisji.


słyszałam, że projekty uchwał czekały w BRM dłużej niż 24 godz., na komisji mówiłeś Tomaszu, że materiały dostali radni 15 min. przed rozpoczęciem obrad, teraz piszesz, że 24 godz. przed - to jak to w końcu jest?

Tak sobie myślę, że dokumenty (np. projekty uchwał) mogłyby wisieć w BIP, chyba to nie jest ponad siły obsługującego Biuletyn i nie tylko radni, ale także mieszkańcy mogliby się zapoznać i wtedy wiedzieliby czy warto na komisję przyjść.
Myślę,że większość radnych ma pojęcie co tj. Internet i BIP - nie byłoby narzekania, że poczta/ umyślny nie dostarczył lub, że radny nie miał czasu przyjść do BRM, żeby dokumenty pobrać.

Zanim powiesiłam projekty "smieciowe", zapytałam p.Burmistrza czy mogę pokazać na forum przed podjęciem uchwał, bo nie wiem jakie są procedury. Zdziwił się, że pytam, bo przecież działalnośc samorządu jest jawna i przeciwskazań nie ma.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 10 lis 2012 - 17:33:35

W sprawie reklam na domu przy ul. Warszawskiej 8: właściciel prosił, żeby pozwolić mu zachować reklamy do czasu wygaśnięcia jego umów z firmami, które je zamieszczają (jedna umowa do grudnia, druga - przedłużona do czerwca 2013). Straż Miejska podała go do sądu - wczoraj otrzymał wezwanie. Argumentował, że jest to dla niego ważne źródło utrzymania i że nie chce zwracać się do gminy jako osoba starsza, niepracująca o zasiłek czy jałmużnę. Burmistrz stwierdził, że reklamy są wielkopowierzchniowe, a on musi wykonywać uchwałę Rady Miejskiej.

W tym momencie podniosłem sprawę nierównego traktowania podmiotów jako sprzecznego z Konstytucją RP. Chodziło on fakt, że sankcje dotykają póki co małe lokalne firmy i właścicieli domów zamieszczających reklamy na parkanach i ścianach. Właścicieli bilbordów i innych reklam wielkopowierzchniowych przytwierdzonych trwale do gruntu rzekomo chroni pozwolenie na budowę. Burmistrz stwierdził, że wezwał właścicieli bilbordów do usunięcia reklam zgodnie z uchwałą, natomiast nie będzie usuwał fundamentów. Na pytanie, czy któryś bilbord już został usunięty, odpowiedzi nie otrzymałem.

Uchwała RM nadal obowiązuje i póki jej nie zmienimy, nie możemy powstrzymywać służb miejskich od jej wykonywania. Możemy co najwyżej żądać, żeby Biedronka, Lidl czy duża restauracja były traktowane tak samo, jak mała lokalna firma.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 10 lis 2012 - 17:39:13


mania

Tomasz Zymer
... W tym wypadku radni otrzymali projekty uchwał na mniej niż 24 godziny przed posiedzeniem komisji.


słyszałam, że projekty uchwał czekały w BRM dłużej niż 24 godz., na komisji mówiłeś Tomaszu, że materiały dostali radni 15 min. przed rozpoczęciem obrad, teraz piszesz, że 24 godz. przed - to jak to w końcu jest?

Pracownik BRM napisał do mnie SMSa ok. godziny 17ej w środę z pytaniem, gdzie ma zostawić materiały. Ponieważ do późnego wieczora w środę byłem na zebraniu w pracy, a następnego dnia miałem zajęcia lekcyjne od 8 do 16 non stop, co nie zostawiało mi i tak czasu na przyzwoite zapoznanie się z projektami, poprosiłem o ich pozostawienie w Biurze Rady. Rozumiem, że wszyscy inni radni także zostali zawiadomieni przez pracownika BRM tak samo, jak ja w środę popołudniu i wtedy mieli możliwość odbioru materiałów. Kilkoro radnych, tak, jak ja, odebrało materiały w BRM tuż przed posiedzeniem komisji. Pozostali mieli około 24 lub mniej godzin na ich przeczytanie - zakładając, że są bezrobotni i bez żadnych innych obowiązków poza pracą radnego.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-10 17:43 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 10 lis 2012 - 18:39:01

Dobry pomysł aby projekty uchwał były wywieszone na bipie wtedy wszyscy radni nawet będąc w USA czy innym miejscu mieliby szanse zapoznać się z nimi.Pamiętam Tomek jak występowałeś aby uchwały były przesyłane mailem.Co z tym wnioskiem.Uważam,ze nic by się nie stało gdyby radni zwrócili się do burmistrza aby jedna reklama pana JG została zdjęta 31 grudnia.Akurat te reklamy nie są za wielkie.Uważam,że uchwała o likwidacji reklam ma poważne braki i już teraz powoduje to,że mieszkańcy wsi chcą wystąpić z uzdrowiska.Stąd te wnioski marszałka Struzika i radnego powiatowego W.Bąka.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 10 lis 2012 - 19:27:59

A co ma uzdrowisko do wiatraka?
Poznań, który uzdrowiskiem nie jest pozbywa sie szpecących reklam, stawiając za wzór brzydoty wjazd do Kcina (skopiowałam zdjęcie w watku o reklamach) , także Gdańsk biorąc przykład z Sopotu.

Każdy pretekst jest dobry, żeby wyjść uzdrowiska - od lat się kotłują

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 10 lis 2012 - 19:29:16

Myślę, że wnioski o wystąpienie z uzdrowiska mają większy związek z kwestią zagospodarowania gruntów obecnie rolnych oraz z możliwością prowadzenia niektórych typów działalności (patrz zbiorowy wniosek przedsiębiorców o uchylenie ograniczenia ruchu pojazdów cięzkich w gminie, podpisany m.in. przez rodzinę państwa Bąk oraz przez właściciela WMB Falbruk), niż z reklamami.

Tym niemniej - zgadzam się, uchwała o reklamach wymaga nowelizacji / doprecyzowania. Co do zgody w tym jednostkowym przypadku, radni nie mogą jej udzielić zgodnie z obowiązującym prawem miejscowym, a zatem pozostaje dobra wola służb miejskich. Szkoda, że w tym wypadku jej brak, a w innych (np. parkowanie w Parku Zdrojowym czy włamania do nieruchomości gminnych) - mamy szeroki zakres przyzwolenia.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-10 19:31 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 10 lis 2012 - 19:36:07


Pozostali mieli około 24 lub mniej godzin na ich przeczytanie - zakładając, że są bezrobotni i bez żadnych innych obowiązków poza pracą radnego.

Te uchwały, to zdaje się kilka kartek i dało się przeczytać i zrozumieć, choć obserwując i słysząc niektóre wypowiedzi - mogłam watpić czy 2 tyg by wystarczyły.
Nie znaczy to, że mi się podoba - przesyłanie uchwał w ostatniej chwili.

Czy mam napisać wniosek o informację publiczną z pytaniem o mozliwość umieszczania projektów uchwał w BIP, czy sami - Bogdan, Tomasz - będziecie postulować?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 10 lis 2012 - 20:49:53

Niektóre uchwały to miały pół strony i pół strony uzasadnienie.Tylko 2 uchwały są skomplikowane i na pewno bym ich nie głosował.Trudno będzie znaleźć kompromis.ludzkie przyzwyczajenia nie łatwo zmienić,a brudasów nie brakuje,zarówno na wsi jak i w mieście/ciekawe zbiory kryją niektóre piwnice w blokach/.Na pewno po pierwszych miesiącach i pierwszym półroczu trzeba będzie analizować realizację uchwał.Dobrze ,że Straż Miejska zaczęła dokładnie sprawdzać umowy wywozu nieczystości.Po tych kontrolach powinien powstać ogólnodostępny dokument/bez nazwisk/-sprawozdanie z realizacji uchwał.Większa transparentność jest potrzebna.Odpowiednia komórka urzędu powinna ze sprawozdania wyciagać wnioski.Pierwszy okres będzie trudny ponieważ ludzie będą chcieli pozbywać swoich od lat zgromadzonych 'skarbów'.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 10 lis 2012 - 20:55:24


mania
Czy mam napisać wniosek o informację publiczną z pytaniem o mozliwość umieszczania projektów uchwał w BIP, czy sami - Bogdan, Tomasz - będziecie postulować?

Napiszę taki wniosek, ale przydałby się także wniosek społeczny z podpisami.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 10 lis 2012 - 20:58:28


mania

Pozostali mieli około 24 lub mniej godzin na ich przeczytanie - zakładając, że są bezrobotni i bez żadnych innych obowiązków poza pracą radnego.

Te uchwały, to zdaje się kilka kartek i dało się przeczytać i zrozumieć...

Podczas posiedzenia komisji miałem tylko kilka wątpliwości odnośnie szczegółów 4 uchwał "okołośmieciowych". Teraz, po przeczytaniu m.in. wpisów forumowiczów w wątku śmieciowym, mam ich już jakieś dwa razy więcej. Te wątpliwości można jeszcze omówić i szczegóły dopracować - lepiej w komisji, niż na sesji. Zatem moim zdaniem dobrze się stało, że takie ważne uchwały nie zostały od razu zaopiniowane.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 10 lis 2012 - 21:08:09

Zaopiniowane miały być uchwały mniej skomplikowane, np w sprawie stawki opłaty.jak by ja nie wyliczył, innym się nie będzie podobać.Wystarczy trochę zaufania do siebie.Proszę przygotować konkretne wnioski i nie dyskutować za długo.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 10 lis 2012 - 22:29:23


Zaopiniowane miały być uchwały mniej skomplikowane, np w sprawie stawki opłaty. jak by ją nie wyliczył, innym się nie będzie podobać.

Jak czytam w prasie i zaglądam na strony gmin, to stawki podatku smieciowego szykują podobne, ale też często wyższe.

W opisywanej Pszczynie, podatek ustanowiony po referendum w 2008 r. był niski, bo przed nowelizacją ustawy, gminy nie musiały dokładać się do regionalnych stacji odzysku/ spalarni czy kompostowni.

Spróbuję napisać wniosek i zebrać trochę podpisów - ma byćdo Burmistrza czy do Przew. RM ? A może do Burmistrza i DW Przewodniczącego?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 10 lis 2012 - 22:46:49

Wnioski o informację publiczną składa się do burmistrza, jednak ten wniosek ma raczej charakter meta-wniosku o stałą zmianę formy informacji publicznej, więc proponuję oryginał do burmistrza, kopie do przewodniczącego RM, do radnych i do mediów (te dwie ostatnie - mailem, ja dostarczę listę mailingową).

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: erykmalinowskierykmalinowski (194.251.119.---)
Data: 10 lis 2012 - 22:50:19

odnosnie planowanych podwyzek [www.portalsamorzadowy.pl]

oraz dla zainteresowanych mieszkajacych w poblizu oczyszczalni sciekow [www.konstancinjeziorna.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 11 lis 2012 - 00:15:56

Przeglądając strony internetowe róznych gmin, żeby zobaczyć jakie sa stawki opłaty śmieciowej - zauważyłam, że
po I. projekty uchwał wiszą w BIP,
a po II. wiele gmin prowadziło konsultacje społeczne, zachęcając mieszkańców do wyrażania opinii nt. uchwał śmieciowych.

Jutro zrobię tabelke, to będziecie mogli porównać stawki - przeważnie sa liczone od ludzia.

Tylko w Ząbkach trafiłam na liczenie w/g pow. mieszkania/ domu i wydaje mi się, że to masakra:
1. Jeżeli odpady nie są segregowane:
? 0,80 zł od 1m kwadratowego dla lokali mieszkalnych o powierzchni nieruchomości mniejszej lub równej 60 m kwadratowych,
Przykładowe wyliczenie: Powierzchnia mieszkania ? 60m kwadratowych. Miesięczna opłata wynosić będzie 48 zł.
? 48 zł + 0,60 zł od każdego kolejnego 1 m kwadratowego powierzchni lokalu mieszkalnego powyżej 60m do 150m kwadratowych włącznie,
Przykładowe wyliczenie: powierzchnia mieszkania ? 80m kwadratowych. Miesięczna opłata wynosić będzie 60 zł. Dla mieszkania/domu o powierzchni 100m kwadratowych - 72. Dla domu o powierzchni 150m kwadratowych ? 102 zł,
? 102 zł + 0,40 zł od każdego kolejnego 1 m kwadratowego powierzchni lokalu mieszkalnego większej niż 150 m kwaratowych,
Właściciej domu o powierzchni 200 m kwadratowych zapłaci miesięcznie za odbiór śmieci 122 zł.
dla tych co segregują nieco mniej
Jeśli ktoś ciekawy, niech poczyta uchwałę, tu: ; [www.zabki24.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin-Jeziorna zmiany na lepsze
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 11 lis 2012 - 00:43:30

Jedna ze stawek w Ząbkach:projekt ustawy przewiduje następujące miesięczne stawki:
1. Jeżeli odpady nie są segregowane:
0,80 zł od 1m kwadratowego dla lokali mieszkalnych o powierzchni nieruchomości mniejszej lub równej 60 m kwadratowych,
Przykładowe wyliczenie: Powierzchnia mieszkania ? 60m kwadratowych. Miesięczna opłata wynosić będzie 48 zł.
48 zł + 0,60 zł od każdego kolejnego 1 m kwadratowego powierzchni lokalu mieszkalnego powyżej 60m do 150m kwadratowych włącznie,
Przykładowe wyliczenie: powierzchnia mieszkania ? 80m kwadratowych. Miesięczna opłata wynosić będzie 60 zł. Dla mieszkania/domu o powierzchni 100m kwadratowych - 72. Dla domu o powierzchni 150m kwadratowych ? 102 zł,
102 zł + 0,40 zł od każdego kolejnego 1 m kwadratowego powierzchni lokalu mieszkalnego większej niż 150 m kwaratowych,
Właściciej domu o powierzchni 200 m kwadratowych zapłaci miesięcznie za odbiór śmieci 122 zł.
Np w Konstancinie własciciel domu 1000m2-ok 500zł
Moja rodzina:3,5 osoby/syna więcej nie ma niż jest-dwa kosze po 120l miesięcznie +segregacja papier,butelki i puszki -wywozimy do dzwonów,czasem zabiera odbiorca opłata ok 40 zł za miesiąc, od m2-120 zł. Ciekawy przelicznik.W Ząbkach biorą chyba przykład z prezydenta Obamy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...23456789101112-->
Bieżąca strona: 8 z 12


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.