Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011-->
Bieżąca strona: 3 z 11
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 02 pa 2012 - 14:23:40

Do JanaS:
w okręgu 1 jest 1142 wyborców z czego:

wieś Kierszek 75
ul.Działkowa 63
ul.Olechowska 11
Prawdziwka 25
Konopnickiej 0
... a więc nie ma o co kopii kruszyć.

Kopię projektu uchwały w sprawie okręgów wyborczych można wziąć w Biurze RM, co też uczyniłam ;)

Są podane dane o liczbie mieszkańców dotyczące całych ulic jakie wchodzą w dany okręg. Jeśli się chce się dzielić ulicę, to niestety można tylko oszacować.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 02 pa 2012 - 16:08:50

DO HESI-MELI: To bardzo dobrze, że BRM przekazało projekt uchwały, ale muszę zwrócić Pani uwagę na jeden szczegół: projekt nowej uchwały nie podaje liczb WYBORCÓW, tylko MIESZKAŃCÓW, a zatem także dzieci i młodzieży poniżej 18-roku życia oraz cudzoziemców nieposiadających prawa wyborczego w Polsce, których np. przy ulicach Mirkowskiej, Lipowej, Willowej, Bielawskiej mamy co najmniej kilkudziesięciu. Według danych podanych przez Manię, w 2010 roku było 19423 uprawnionych do głosowania (wyborców). Nowa uchwała oblicza średnią w jednym okręgu odwołując się do liczby mieszkańców gminy wg stanu na dzień 30.06.2012 - 24046. Jak łatwo policzyć, wyborcy stanowią około 80-81% ogólnej liczby mieszkańców, jednak na poszczególnych ulicach proporcja ta może się przedstawiać inaczej (więcej lub mniej dzieci i zameldowanych cudzoziemców), z czego wynika, że owe liczby podane w projekcie uchwały nie dadzą jasnego obrazu tego, jakie są faktyczne proporcje liczb wyborców między ulicami i okręgami.

DO OBSERWATORA 2: Okręg 13 pozycja 15: ul. Sanatoryjna - 47 mieszkańców; okręg 14 pozycja 24: ul. Sanatoryjna - 47 mieszkańców. Ewidentny błąd autora (-ki) projektu uchwały. Dziękuję Wojtku za zwrócenie uwagi i proszę wszystkich o sprawdzenie, czy nie ma więcej błędów.

NB. Ulica Królewiecka podana przeze mnie w okręgu nr 2 oczywiście nie istnieje - nie mogłaby istnieć w poprzednich i nawet obecnych warunkach politycznych. Jest co prawda ulica Królewiecka w Elblągu, ale to akurat powrót do nazwy przedwojennej, zaś w innych miejscowościach chodzi o inny Królewiec, nie - o byłą stolicę Prus Wschodnich. Przepraszam za ten drobny żart, byłem ciekaw, czy ktoś to zauważy. Pozostałe ulice podałem dokładnie, jak w projekcie uchwały.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-02 16:14 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 02 pa 2012 - 16:49:22

Oczywiście, wiadomo, że listy mieszkańców obejmują również małoletnich .... ale oni kiedyś dorosną i będą wyborcami ;)

Do p.Tomasza Zymera - lista nr 11 błąd - suma wszystkich w okręgu to 1025 mieszkańców, a nie jak wpisano 1041 osób (może być błąd w jednej z pozycji).

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 02 pa 2012 - 17:03:03


Hesia-Mela
listy mieszkańców obejmują również małoletnich .... ale oni kiedyś dorosną i będą wyborcami ;)

Z uzasadnienia do projektu uchwały: "Przepisy ustawy mają zastosowanie do kadencji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego kadencji 2014-2018." (składnia oryginalna)

Jedni dorosną, inni się urodzą. Jeśli na jakiejś ulicy liczba mieszkańców wynosi 32, w tym 16 dzieci, a na innej - 28, w tym 4 dzieci, to przy której ulicy mieszka więcej wyborców? I co wynika z tego przykładu, jeśli chodzi o praktyczne wykorzystanie danych dotyczących poszczególnych ulic i miejscowości?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 02 pa 2012 - 21:58:57

Panie Robercie, to o rewolucji, ludzie wyklętym, wcześniej o zmasowanej publicznej akcji (blokady itp.) mocno mi przypomina moje własne buńczuczne wpisy na forum sprzed kilku lat o "wiośnie ludów" i tak dalej.

Istotnym powodem braku radykalnych zmian w sposobie zarządzania naszą gminą i funduszami publicznymi jest nie tylko to, co p. burmistrz Jańczuk nazywał często "oporem materii", ale, po pierwsze: BRAK WOLI znaczących przemian ze strony znacznej części osób odpowiedzialnych (urzędnicy, zarząd gminy, radni, służby miejskie, itp.), nie tylko przyzwyczajenia, ale też wygoda i profity, jakie wynikają z "zastanych układów", a - po drugie - BRAK realnej WIEDZY I PRZYGOTOWANIA ze strony wybranych przedstawicieli, które pozwoliłyby te układy skutecznie i ostatecznie rozbić. Bez przerwy dajemy się zwodzić jako radni różnymi interpretacjami "eksperckimi" pani czy panów burmistrzów, "gminnych" prawników opłacanych z gminnej kasy, do których radni mają dostęp dość wątły (ustawicznie są nieobecni, kiedy się ich szuka w godzinach "dyżurów", ich odpowiedzi bywają enigmatyczne lub "byle zbyć" ). Moim zdaniem to nie jest dobra sytuacja, kiedy radny, tak jak ja, musi wykonywać dwa zawody, żeby utrzymać rodzinę i jeszcze dodatkowo trzeci "zawód" radnego. Bardzo przydałoby się gruntowne wykształcenie w prawie administracyjnym, szczegółowa znajomość ustaw i procedur. Po tych dwóch latach kto chciał, coś niecoś z każdej dziedziny liznął, ale to wciąż za mało. Burmistrz ma zaplecze (prawne, urzędowe), radni go tak naprawdę nie mają - są traktowani nieco jak przysięgli w sądzie przez adwokata i prokuratora (jak ich przekonać, żeby wydali werdykt po mojej myśli, nie ujawniając jednak wszystkich okoliczności sprawy). Nawet ci spośród radnych, którzy teoretycznie mają doświadczenie w zarządzaniu i powinni mieć sporą wiedzę prawniczą - dają się nabierać jak małe dzieci. Urzędnicy podchodzą do nas "z pobłażaniem" (najlepiej to jest widoczne na przykładzie p. burmistrz Gadomskiej), coś tam od niechcenia "wyjaśniają" piąte przez dziesiąte, kontrargumenty kwitują zdaniami typu "musiałby pan, panie Tomaszu, tyle lat, co ja... etc.) Cały system zarządzania gminą nie jest transparentny: niby wyjaśnia się nam procedury, terminy, zapisy umów - ale za chwilę może się okazać, żeśmy coś rzekomo "źle zrozumieli" i że tak naprawdę chodziło o coś innego. Do tego dochodzi zwyczajna niekompetencja: błędy w uchwałach, językowe potworki na granicy bełkotu w aktach prawa miejscowego, zdarza się też - lekkie traktowanie takich kluczowych spraw, jak nadzór nad wykonywaniem zamówień publicznych.

Ktoś, kto chciałby naprawdę przyłożyć się (najlepiej ze stanowiska burmistrza) do rozbicia układów i oczyszczenia atmosfery, musiałby wystąpić niemal przeciw wszystkim i możliwe, że skończyłby kadencję tak, jak nasz pierwszy burmistrz w III RP, pan Hlebowicz. Jesli ja jako radny "szczekam" często, to jestem z reguły traktowany przez innych z nieufnością jako "krzykacz", "pieniacz", mąciciel, ale też w pojedynkę większych szkód wyrządzić nie mogę. Zabierali się za to poważnie lepsi i doświadczeńsi ode mnie, jak choćby pan Stanisław Szen, i wszystko, co uzyskali, to jawne pogróżki i odkręcone śruby na kołach w pędzącym samochodzie. Nic takie działanie w pojedynkę nie da. Musielibyście stworzyć wspólny front, który wygrałby pewnie wybory i do Rady, i na stanowisko burmistrza - a to niełatwe zadanie, bo zobaczycie, że za chwilę się okaże, że "sprawdzeni" kandydaci wcale nie są tacy pewni i grają we własną gierkę. Ja się już na tę następną "kampanię" w każdym razie nie piszę, poprzestanę na działaniu w lokalnym stowarzyszeniu i z ludźmi, którzy dowiedli, że można im zaufać.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-02 22:02 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.147.16.45.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 02 pa 2012 - 22:16:05

Powiem tyle, ze...przykro się to wszystko czyta...ja jednak wierzę, że możliwa jest normalność i to działając w sprawie a nie przeciwko komuś...
Wierzę, że możliwe są konkretne efekty po konsekwentnych działaniach w miejsce ciągle niespełnionych obietnic składanych w krótkich okresach, w których wszyscy słuchają tylko tego co chcieliby usłyszeć..gdzieś, kiedyś, moze...wszyscy do tego dojrzejemy....
Na pewno w najbliższych wyborach będzie o to łatwiej...choć niestety nikt nam tego nie zagwarantuje...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 02 pa 2012 - 22:44:12

Ja Kordian, ha, ha! Jak sobie pochlebiam, to czasem widzę się jako takiego niepijącego Zagłobę, ale Kordian?...

Ale poważnie - tak, przydałoby się takie pospolite ruszenie i jeśli się na coś przydam, chętnie pomogę.

Opcje: OdpowiedzCytuj
W Sochaczewie zawczasu podano propozycje podziału
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 02 pa 2012 - 22:58:05

- wklejam, bo ktoś kto u nas nawalił z terminem i nie podał propozycji do publicznej wiadomości powinien chyba ponieść konsekwencje.
Skoro w Sochaczewie się udało, to dlaczego olano wyborców z Kcina?

Informacja dot. projektu podziału Gminy na okręgi wyborcze i obwody 2014
Informacja z dnia 10 lipca 2012r.
przedstawiająca projekty podziału Gminy Sochaczew na okręgi wyborcze i obwody głosowania w wyborach samorządowych w 2014 roku.


Wszystkie Rady Gmin zostały zobowiązane do dokonania podziału gmin na jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, na podstawie art. 13, w terminie 15 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. przepisy wprowadzające ustawę ? kodeks wyborczy, (Dz. U. z 2011r. Nr 21, poz.113, Nr 102, poz.588, Nr 147, poz. 881, Nr 149, poz. 889.) tj. do dnia 1 listopada 2012r.
Przy ustalaniu podziału gminy na okręgi wyborcze, uwzględniono liczbę mieszkańców ujętych w stałym rejestrze wyborców danej gminy na koniec 31 marca 2012r. zgodnie z punktem 6 uchwały PKW z dnia 7 maja 2012r.
Zasady dokonywania podziału gmin na okręgi wyborcze określone zostały w art. 417 ? 420 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. ? kodeks wyborczy. (Dz.U. ? j.w.)
Ponadto, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę ? Kodeks wyborczy, rady gmin w terminie 3 miesięcy od dnia podziału gminy na okręgi wyborcze, obowiązane są do dokonania podziału gminy na stałe obwody głosowania i ustalenie ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

W związku z powyższym podaje się do wiadomości mieszkańców gminy Sochaczew następujące załączniki:
1. Załącznik nr 1. ? zestawienie sołectw z ułamkami mandatu przypadające na sołectwo wraz z normami przedstawicielstwa i liczbą mieszkańców;
2. Załącznik nr 2. ? mapka gminy z naniesionymi ułamkami mandatów przypadających na sołectwa (współczynnik normy przedstawicielskiej);
3. Załącznik nr 3. ? tabelę przedstawiającą numer okręgu wyborczego, granice okręgu wyborczego, liczbę mieszkańców w okręgu, okręgowy współczynnik normy przedstawicielstwa i liczbę wybieranych radnych;
4. Załącznik nr 4. ? mapkę z podziałem gminy na okręgi wyborcze z naniesionymi danymi dotyczącymi ułamków mandatów (współczynnik normy przedstawicielskiej);
5. Załącznik nr 5. ? uzasadnienie do projektu podziału gminy na okręgi wyborcze;
6. Załącznik nr 6. ? mapkę z podziałem gminy na okręgi i obwody głosowania;
7. załącznik nr 7. ? uzasadnienie do podziału gminy na obwody głosowania.

Wszelkie uwagi dotyczące zmian w przedmiocie podziału gminy Sochaczew na okręgi wyborcze oraz stałe obwody głosowania mogą być zgłaszane do Urzędu Gminy Sochaczew ul. Warszawska 115 w godz. pracy urzędu t.j. 8:00 ? 16:00 do sekretariatu (pokój nr 17) I piętro do dnia 25 lipca 2012r.


W Ó J T G M I N Y

/ - / M i r o s ł a w O r l i ń s k i


niżej sa załaczniki, trzeba otworzyć link: [gmina.e-sochaczew.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Nie tylko w Sochaczewie
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 02 pa 2012 - 23:09:21

podobnie było w gminie Wielgie [bip.wielgie.pl] (też podano w lipcu informację)

W gminie Kostrzyń podano w połowie września i tez zachęcaja do składania uwag: [www.kostrzyn.um.gov.pl]-

identycznie w gminie Wolbrom: [www.wolbrom.pl]

itd, itd. - wystarczy wpisać cioci google: "wybory 2014 podział gmin na okręgi jednomandatowe" i mamy gmin skolko ugodno.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 03 pa 2012 - 07:46:03


TZ
(...) Urzędnicy podchodzą do nas "z pobłażaniem" (najlepiej to jest widoczne na przykładzie p. burmistrz Gadomskiej), coś tam od niechcenia "wyjaśniają" piąte przez dziesiąte(...)

niechby i tak było, ale pod warunkiem, że zarząd gminy chodzi wokół spraw gminy, zabiega, stara się itede Często przychodzi mi do głowy przykład Sopotu, którego burmistrz NAPRAWDĘ sformułował strategię i ją wdrożył. Jednym z instrumentów tej strategii było/jest partnerstwo publ-prywat, co - oczywiście ! - jest naturalnym środowiskiem wszelkich skandali. A w Kcinie nawet skandale są żenująco żałosne i niczego nie przynoszą ani miastu, ani wsi. Nie ma co sarkać na butnych i niekompetentnych urzędników, bo to burmistrz ich zatrudnia, zleca zadania i nagradza za to, co robią. I nie zatrzymuje pracowników kompetentnych, jak p.Maria.
Wezwanie do rewolucji jest cool, ale czy ma Pan, Panie Robercie, kontrkandydata na burmistrza, którego zechce miastowo-wsiowa wiekszość ? Rewolucje burzą istniejący porządek - nie w jakims siole, ale w znacznie szerszej skali. Tę skalę opisują ustawy o samorządzie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 03 pa 2012 - 10:03:43



ktoś kto u nas nawalił z terminem i nie podał propozycji do publicznej wiadomości powinien chyba ponieść konsekwencje
a kto ma te konsekwencje wyciągnąć jeśli nie Burmistrz? Burmistrz, który zdaje się ten ułomny (tj. w żaden sposób nie konsultowany projekt) przedstawił pod głosowanie. Głosowanie, które 'dla świętego spokoju' odbyć się ma bez konsultacji, na które rzekomu już nie ma czasu? Przecież to jakieś błędne koło!
Tu nie potrzeba rewolucji...tu potrzeba chęci...na początek chęci do przyznania się do błędu...brnięcie w temat na zasadzie 'psy szczekają karawana jedzie dalej' nie jest dobrym pomysłem...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 03 pa 2012 - 11:01:22

Każdy z szefostwa urzędu ma swoją działkę do obrobienia. Po to Burmistrz ma zastepców i sekretarza gminy - postac niemal równa burmistrzom - pod względem sprawowanej funkcji (decyzyjności) i uposażenia.

Do zakresu działania Sekretarza Gminy należy:
...
7) organizacja wyborów samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich, referendów, wyboru ławników sądów powszechnych,
[bip.konstancinjeziorna.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 03 pa 2012 - 12:22:55

Nie jest możliwe, żeby jakikolwiek burmistrz wykonywał sam wszelkie ustawowe obowiązki i po to zatrudnia sobie odpowiednich ludzi "do pomocy".
A kto odpowiada za poczynania ludzi, którym Burmistrz powierza wykonywanie części swoich kompetencji i uprawnień?

Chyba, że Burmistrz jest zadowolony z efektów pracy swoich ludzi, łącznie z tym projektem uchwały? Jeżeli tak, to zmienia postać rzeczy i osoba p. Sekretarz nie jest właściwym adresatem jakichkolwiek uwag.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-03 12:23 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 03 pa 2012 - 13:35:11


robert
(...) Nie słyszałem jeszcze o kandydacie, którego wszyscy by poparli na 100% (...).


eeeee, nooo, do wygrania wystarczy minimalna przewaga przy spełnionym limicie głosujących, na szczęście nie ma mowy o wymogu 100% poparcia smoking smiley Nie wierzę, że "podczas wyborów" nagle i znikąd objawi się mąż (lub zona) opatrznościowy/a i stanie się jasność za sprawą zręcznie sformułowanej ulotki kampanijnej (z datą ważności: 1 dzień po wyborach). To musi być ktoś, kto da sie poznać teraz i w konkretnych/skutecznych realiach, a nie w przedwyborczym zamiąchu pod deszczem wesołych baloników tongue sticking out smiley Podoba mi sie strategia a la Sopot - ma Pan kogos takiego w zanadrzu ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Będą konsultacje społeczne, głosowanie przełożone na sesję nadzwyczajną 25.10
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 03 pa 2012 - 17:58:18

Po krótkiej dyskusji na posiedzeniu Komisji Rolnictwa, na wniosek p. przewodniczącego RM Andrzeja Cieślawskiego przegłosowany przez Komisję Rolnictwa, głosowanie nad projektem uchwały o okręgach wyborczych zostało przełożone na sesję nadzwyczajną zaplanowaną na 25 października (czwartek). W międzyczasie odbędą się dwutygodniowe konsultacje społeczne w formie pisemnych wniosków do uchwały ogłoszone przez UMiG.

W oparciu o wnioski złożone przez sołtysów i mieszkańców, p. sekretarz gminy zaproponowała dziś następujące zmiany w okręgach wyborczych:
1. Ul. Kołobrzeska w całości (po obu stronach Pułaskiego) przeniesiona do okręgu nr 2 (Skolimów)
2. Elektryczna, Piaseczyńska i Wąska przechodzą do okręgu nr 3
3. Ze względu na zapisy ustawy Kodeks Wyborczy, która nie pozwala dzielić jednostek pomocniczych gminy między różne okręgi, ulice Mirkowska, Krótka i Okrężna wracają do okręgu nr 16 - Bielawa
4. W okręgu 8 na wniosek p. radnej Konopki dodano "zgubione" bloki Jaworskiego 21 od N do R
5. ZMIANY W OKRĘGACH WIEJSKICH:
Okręg nr 17 Kępy Oborska i Okrzewska, Okrzeszyn, Obórki, Ciszyca, Czernidła, Gassy, Piaski
Okręg nr 18 Opacz, Habdzin, Łęg
Okręg nr 19 Łyczyn, Dębówka, Cieciszew, Parcela, Obory
Okręg nt 20 Kawęczyn, Turowice, Kawęczynek, Borowina, Słomczyn
Okręg nr 21 Czarnów

P. Ambroziewicz wnosiła o racjonalizację podziału na okręgi terenów osiedla Grapa i terenów przyległych. Przedstawiła mapkę dowodzącą nieracjonalności proponowanego obecnie podziału.
Pojawiło się także kilka nowych wniosków.

Dzisiejsze posiedzenie to krok w kierunku transparencji w gminie, ale trzeba dopilnować prawidłowo przeprowadzonych konsultacji.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Nie dzielić skóry na konsultacjach w lesie
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 03 pa 2012 - 22:16:21


robert
i po ptokach.... dwa tygodnie "konsultacji" i rozgrzeszenie gotowe. Do połowy osób nie dotrze informacja. Ale dziękujemy za "Pańską Łaskę" urzędników smiling smiley
Nie mogłem być dzisiaj na Komisji - czy "padło" może słowo przepraszam do mieszkańców za zwyczajowe "olanie" nas?

Przeprosić może osoba, która widzi i uznaje jakiś swój błąd czy winę. Nie sądzę, żeby coś takiego miało miejsce w tym przypadku.

Przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji Budżetu o godz. 18.00 zapytałem w obecności radnych pana burmistrza Jańczuka, czy zrealizuje wniosek Komisji Rolnictwa (złożony 4 głosami za, jednym wstrzymującym się - p. Kanabus) o zwołanie sesji nadzwyczajnej w dniu 25 października w celu podjęcia uchwały o okręgach wyborczych i o przeprowadzenie wcześniej konsultacji społecznych. Burmistrz odpowiedział, że najpierw musi mieć wniosek. Początkowo nie zrozumiałem - przecież wniosek został już przegłosowany. Wydaje się, że burmistrzowi chodziło o wniosek na piśmie zawarty w protokole z posiedzenia Komisji - czyli zapewne gra na zwłokę. Potem p. przewodniczący RM zaznaczył, że przecież ustawowego obowiązku konsultacji nie ma, a gmina nie musi realizować złożonych przez mieszkańców propozycji, szczególnie, jeśli będą niezgodne z ustawą Kodeks Wyborczy albo wzajemnie sprzeczne - a zatem nie konsultacje, tylko składanie uwag. I mogłoby się ono rozpocząć dopiero po wycofaniu przez burmistrza dwóch projektów uchwał z sesji 11 października, a to, zgodnie z procedurą, burmistrz jako wnioskodawca może teraz zrobić dopiero na początku sesji. A zatem - jeśli w ogóle burmistrz wniosek komisji uwzględni (nie musi), to ewentualny termin na ":składanie uwag" zostanie ogłoszony dopiero po sesji, czyli najwcześniej 12 października. W praktyce będzie to zatem tylko około tygodnia na składanie uwag i tylko dla tych, którzy w tym czasie przeczytają informację na stronie gminnej czy też na naszym forum.

Nie koncentrowałbym się zatem teraz na słowie "przepraszam", bo nie o to chodzi, żeby słonia nauczyć tańczyć, tylko na tym, żeby to "składanie uwag" faktycznie w ogóle się odbyło i żeby te uwagi zostały racjonalnie uwzględnione w projekcie uchwały. Na początku dzisiejszego posiedzenia miałem bardzo silne wrażenie, że wnioski p. Roberta - sołtysa Parceli i p. Jana z ul. Kołobrzeskiej uwzględniono tylko po to, aby "zakończyć dyskusję" i przeprowadzić uchwałę. Że będzie to niemożliwe, okazało się jednak już po paru minutach, kiedy liczne wnioski do projektu zaczęli składać sami obecni radni, a następnie pani Aleksandra Ambroziewicz przedstawiła nam wykonaną przez siebie mapkę, która w jaskrawy sposób ujawniła absurdalność podziału terenów osiedla Grapa i przyległych (cztery okręgi niemal na jednym podwórku). W odpowiedzi p. sekretarz gminy powołała się na opis granic jednostki pomocniczej gminy (osiedla Grapa), który już wkrótce okazał się jednak całkiem fałszywy, kiedy p. Ambroziewicz dotarła do faktycznego statutu osiedla Grapa z 9.10.2006. Jednocześnie "dziwnym trafem" okazało się, że pierwotny projekt uchwały zaproponowany przez UMiG był sprzeczny z Kodeksem Wyborczym i że jednostek pomocniczych gminy, w tym sołectw, dzielić między różne okręgi nie wolno, jeśli liczba wyborców w sołectwie nie przekracza średniej na 1,5 mandatu, a zatem trzy ulice nagle musiały "wrócić" do Bielawy. Czy oznacza to, że projekt przygotowano bez znajomości ustawy, czy też po prostu ustawa czytana jest wciąż na nowo w zależności od bieżących potrzeb? Art. 417 KW mówi:
[...] § 2. W gminach na terenach wiejskich okręgiem wyborczym jest jednostka pomocnicza gminy. Jednostki pomocnicze gminy łączy się w celu utworzenia okręgu lub dzieli się na dwa lub więcej okręgów wyborczych, jeżeli wynika to z konieczności zachowania jednolitej normy przedstawicielstwa.
§ 3. Jednostkę pomocniczą gminy dzieli się na dwa lub więcej okręgów wyborczych również wtedy, gdy:
1) w gminie niebędącej miastem na prawach powiatu liczba radnych wybieranych w danej jednostce pomocniczej byłaby większa niż 1;
[...]
§ 4. W miastach przy tworzeniu okręgów wyborczych uwzględnia się utworzone jednostki pomocnicze.

Z tego artykułu pośrednio wynika, że Bielawa nie może być dzielona (liczba mieszkańców mniejsza niż średnia na 1,5 mandatu zaokrągla się do 1), a Czarnów nie powinien być podłączany do innego sołectwa (liczba mieszkańców większa niż 0,5 mandatu zaokrągla się do 1). Z tego artykułu wynika jednak także, że należało uwzględnić w uchwale faktyczne granice osiedli Grapa i Mirków jako jednostek pomocniczych gminy - a uwzględnione nie zostały.

Podsumowując - czy ktoś ma jakiś pomysł na to, żeby jak najwięcej osób mogło dowiedzieć się o możliwości składania uwag, jeśli zostanie ona ogłoszona tylko na odwiedzanej wg moich danych przez zaledwie kilkadziesiąt osób dziennie stronie gminnej, a do tego - termin będzie tylko kilkudniowy? Może system WICI tego typu, jaki proponowałem na początku kadencji w inicjatywie "Nic o nas bez nas", czyli albo łańcuszek piątek, albo akcja społeczna kilkunastu objazdowych "informatorów" w poszczególnych rejonach gminy.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-03 22:24 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Okręgi w pijanym widzie?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 03 pa 2012 - 22:33:02

Niżej mapka okręgów wyborczych w centrum mieściny sporządzona przez p. Aleksandrę Ambroziewicz - widać że ten kto podział wykombinował nie myslał, a urzędnikom płacą PODATNICY nie za siedzenie za biurkiem, aleza myslenie. Może czas na sprzatanie w ratuszu?



dla porównania podział Radomska na okręgi - jest różnica???




Dlaczego z BIP zniknęła zakładka WYBORY?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 03 pa 2012 - 22:46:20

Po zakończeniu posiedzenia Komisji Rolnictwa pani Ambroziewicz zapytała mnie, czy widzę jakiś sens w podziale uwidocznionym na mapce. Wtedy inna osoba stwierdziła, że tak, widzi: ten okręg stworzono dla tego pana, ten dla innego radnego, a tamten dla jeszcze jednej pani. A zatem jest logika w tym pozornym chaosie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 03 pa 2012 - 22:54:09

Okręgi 12 i 13 też od sasa do lasa i chyba j.w.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 1 mandat w okręgu w najbliższych wyborach samorzadowych
Wysłane przez: Obserwator2Obserwator2 (---.adsl.inetia.pl)
Data: 04 pa 2012 - 00:15:41

Tomku, a propos pomysłu jak dotrzeć do mieszkańców. Radni, radni, to oni byli wybrani przez mieszkańców , to oni mają nie powiem jaki obowiązek / nie robią tego społecznie jak kiedyś / dotrzeć do swoich wyborców.
Przed wyborami potrafili dotrzeć za darmo, to niech teraz dotrą za pieniądze bez podatku, które pobierają, bo aktywność radnych wśród swoich wyborców jest praktycznie żadna, jak zwykle. Wybrana władza / burmisztrz i radni / po pól roku od wyborów zapominają kto ich wybrał i jakim celom i komu służą, a po roku uważają, że mają monopol na mądrość i do tego są często aroganccy. Ty to opisałeś doskonale.
A inaczej to można tak jak robiło to kilkoro nas za darmo przed Otwartymi Ogrodami . Rozwieszaliśmy plakaty / które można zrobić w trzy dni / po wszystkich możliwych punktach w mieście i na wsi. Niech to zrobią radni w swoich okręgach wyborczych + sołtysi.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011-->
Bieżąca strona: 3 z 11


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.