Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...2526272829303132333435...->|-->
Bieżąca strona: 30 z 99
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 25 mar 2013 - 13:56:32

jest ogromna i zasadnicza różnica.


W skrocie: Załóżmy, że mamy dwa takie same bloki po 100 mieszkań.

Nieporęt otrzyma 100 ankiet - od każdego własciciela, gdzie każdy się podpisuje, że mieszka tyle osób i dołącza ew. dokumenty, że ktoś jest zameldowany ale nie mieszka.

Konstancin otrzyma 10 ankiet podpisanych przez zarząd zrobionych na podstawie ankiet od mieszkańców.

Tyle tylko, że przesyłając ankietę do urzędu obywatel może być oskarżony o składanie fałszywych oświadczeń, ale w ankiecie do wspolnoty może nakłamać bo żaden przepis nie nakazuje mu mówić prawdy w tej materii.

Poza tym wspólnota nie ma prawa żądać od mieszkańca zaświadczeń, że ktoś zameldowany mieszka gdzieś indziej.

W Nieporęcie wspólnota służy tylko za listonosza, który ankietę zanosi do urzędu, a w Konstancinie wspólnota staje się poborcą podatkowym.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-25 14:08 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: szeptuśszeptuś (---.adsl.inetia.pl)
Data: 25 mar 2013 - 15:08:33

Wspólnoty, bloki, spółdzielnie...
A jak będzie w przypadku domów jednorodzinnych, w których nie istnieją żadne formy spółdzielcze? Bo słyszy i mówi się tylko o WŁAŚCICIELU
Właściciel posesji jest jeden, na tej posesji mieszkają jednak 3 rodziny tzn. jedna rodzina, ale np. 3 różne nazwiska.
- Czy ankietera będzie interesował tylko właściciel nieruchomości, czy też właściciel może odesłać ankietera do pozostałych rodzin?
- Co jeśli 2 rodziny płacą regularnie, 3 rodzina w danym miesiącu z jakiegoś powodu nie zapłaciła - kto będzie za nich odpowiadał? Właściciel będzie ciągnięty do odpowiedzialności, czy tylko ta jedna konkretna rodzina?
- Co w przypadku gdyby wogóle jedna z tych rodzin (a nie włąściciel) odmówiła podpisania deklaracji - kogo gmina będzie ścigać?

Po co pytam, bo takie przypadki też są gdzie jest jeden właściciel, ale np brat czy siostra właściciela ma jedno mieszkanie dla siebie dopóki żyje.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 25 mar 2013 - 15:14:19

tak jak we wspolnocie odpowiada za wszystko wlasciciel.

Za niezaplacenie tez.

Ciekaw jestem tylko, co w sytuacji, gdy jest wielu wspolwlascicieli co tez nie jest czyms wyjatkowym. Tak jak w podatku od nieruchomosci: entliczek pentliczek zaplacisz... Ty?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 25 mar 2013 - 16:34:06

zdaje się, że powstaje tu niezły prawny galimatias....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 25 mar 2013 - 20:21:44


szeptuś

Właściciel posesji jest jeden, na tej posesji mieszkają jednak 3 rodziny tzn. jedna rodzina, ale np. 3 różne nazwiska.
- Czy ankietera będzie interesował tylko właściciel nieruchomości, czy też właściciel może odesłać ankietera do pozostałych rodzin?

Jeżeli pod jednym dachem mieszkają np. 3 rodziny i każda ma wydzielone lokum z osobnymi wejściami, to każdy składa deklarację za swój lokal.

Nie dotyczy to sytuacji, gdy w jednym mieszkaniu - każda rodzina ma tylko swój pokój, a reszta wspólna - wtedy 1 deklaracja. W tej ostatniej sytuacji członkowie rodziny chyba mają sprawdzone metody rozliczania kosztów, które i tak przypisane są do właściciela.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: daramisdaramis (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 25 mar 2013 - 21:11:29

Na stronie Nieporętu jest bardzo ładna definicja mieszkańca.

Z regulaminu wynika, że nasza Spółdzielnia Mieszkaniowa ma złożyć tyle deklaracji ile ma budynków, niezależnie od tego czy mieszkania w tych budynkach są wykupione czy nie. Czyli właściciele mieszkań wykupionych mają złożyć swoją deklaracje ( za wyodrębnioną nieruchomość), a spółdzielnia swoją za cały budynek. Jakoś tak?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 25 mar 2013 - 21:14:27


Tomasz Zymer
...w naszym gminnym ogłoszeniu jest powiedziane jasno: właściciel nieruchomości składa za właściciela, a za niego składa wspólnota. Obowiązkiem wspólnoty jest złożenie deklaracji składanej przez każdego właściciela za każdego właściciela. To przecież jasne. Nicht wahr? smiling smiley;)smiling smiley

Zdaje się, że parę osób mylnie odczytało mój wpis (sądząc z maila), więc wyjaśniam: uważam, że sformułowania w obu ogłoszeniach gminnych są kompletnie nieczytelne i stąd się biorą wyżej wyrażane wątpliwości.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-25 22:33 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.146.137.248.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 26 mar 2013 - 00:18:35

Co zrobić jednak by te nieczytelne sformułowania doprowadziły do przejrzystości i sensownosci całego systemu i to niezależnie, czy podatek pobierany będzie od chałupy czy całego blokowiska? Na totalna edukację za wiele czasu nie zostało....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 26 mar 2013 - 05:52:38

przyjac uchwaly precyzujace to wszystko.

I jest jeszcze jedna rzecz. Gmina ma prawo zadac ankiety od wspolnoty, ale wspolnota od mieszkanca juz nie smiling smiley

wiem, ze gmina ma prawo wtedy policzyc na zasadzie podobienstwa, ae musi wydac decyzje w tej sprawie, a ta mozna zaskarzyc do SKO. Nie zdziwilbym sie jak mieszkancy by wygrywali bo nie ma jasnych kryteriow jak to wszystko liczyc. Gmina poda, ze zameldowanych jest 5 osob i za tyle kaze zaplacic, a obywatel, ze ustawa mowi o mieszkancu, a wg kodeksu cywilnego to nie znaczy zameldowany...

A jezeli od mieszkancow lokali komunalnych gmina nie jest w stanie wyegzekwowac czynszow to nawet jezeli jakis cudem wypelnia ankiete to watpie, czy nagle zacznal placic. Ale odpady odebrac trzeba bedzie. Tak jak i od innych nieplacacych...

Ciekawe kto za nich zaplaci smiling smiley



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-26 06:42 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
kto jest mieszkancem
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 26 mar 2013 - 10:26:13

Analiza definicji miejsca zamieszkania.

Na gruncie rozporządzenia WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 763/2008 z dnia 9 lipca 2008r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań (Dz.Urz. UE L 218 z 13.08.2008, s. 14) w przepisie art. 2 lit. d, należy uznać, iż osoba zamieszkująca na danej nieruchomości (jest jej "mieszkańcem"), jeżeli w tym miejscu zazwyczaj przebywa (bytuje) i spędza czas przeznaczony na odpoczynek, niezależnie od czasowych nieobecności związanych z wypoczynkiem, urlopem, odwiedzinami u przyjaciół i krewnych, interesami, leczeniem medycznym lub pielgrzymkami religijnymi.

informacja ze str. Góry Kalwarii

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: kto jest mieszkancem
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 26 mar 2013 - 10:33:09


Mania
miejscu zazwyczaj przebywa

a co znaczy zazwyczaj? Tak jak już pisałem, będzie "ale on tu tylko śpi 3 dni w tygodniu".

A co do pozostałej definicji to pozostaje to urzędowi tylko udowodnić. Pikuś.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: kto jest mieszkancem
Wysłane przez: daramisdaramis (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 26 mar 2013 - 10:34:55


mania
Analiza definicji miejsca zamieszkania.

Na gruncie rozporządzenia WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 763/2008 z dnia 9 lipca 2008r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań (Dz.Urz. UE L 218 z 13.08.2008, s. 14) w przepisie art. 2 lit. d, należy uznać, iż osoba zamieszkująca na danej nieruchomości (jest jej "mieszkańcem"), jeżeli w tym miejscu zazwyczaj przebywa (bytuje) i spędza czas przeznaczony na odpoczynek, niezależnie od czasowych nieobecności związanych z wypoczynkiem, urlopem, odwiedzinami u przyjaciół i krewnych, interesami, leczeniem medycznym lub pielgrzymkami religijnymi.

informacja ze str. Góry Kalwarii

Problem nie polega na braku definicji, ale na jej praktycznym zastosowaniu. Przy sprawach sądowych można przy pomocy świadków i dowodów pośrednich udowodnić, że ktoś jest mieszkańcem jakiegoś lokalu. Kto i jak miałby to zrobić ze wszystkimi obywatelami naszej gminy to sobie nie wyobrażam.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: Zelazna LejdiZelazna Lejdi (82.177.11.---)
Data: 26 mar 2013 - 12:04:20

ponieważ nie śledzę wątku na bieżąco nie mam za bardzo czasu żeby przeczytac wszystkie 30 stron. Poproszę o odpowiedzi w kilku kwestiach (niestety nie wyczytałam tego w Reformie śmieciowej w pigułce.
1.Chciałabym w deklaracji zaznaczyć opcję że odpoady będą zbierane s posób selektywny. Skąd mam wziąc worki, rozumiem, że będą do kupienia w UMiG? Czy przez przypadek nie każe się że selektywne zbieranie jest droższe od walenia wszystkiego do jednego wora?
2. gdzie w deklaracji jest częstotliwośc odbioru odpadow, bo jakoś sie nie doczytałam
3. Co z moim obecnym pojemnikiem na śmieci, który stoi przy domu? Rozmumei, że teraz będa stały 4 wory, każdy innego koloru?
4. Rozumiem, że zbiórka bedzie wyglądała tak jak np w Niemczech, że raz na jakiś czas śmieci wystawia jedna część ulicy, następnego dnia inna tak?

Przepraszam, bo pewnie juz o tym było, ale jak na wstępie....
Magda

Opcje: OdpowiedzCytuj
jeszcze raz
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 26 mar 2013 - 12:50:02


mania
z ?Uchwały Rady Miejskiej nr 308/VI/28/2012 z dnia 22 listopada 2012 r. - jest na str. [bip.konstancinjeziorna.pl]
(czwarta od góry)

3. 1. Zmieszane odpady komunalne odbierane są z nieruchomości zamieszkałych:
1) w zabudowie wielorodzinnej ? nie rzadziej niż raz w tygodniu,
2) w zabudowie jednorodzinnej ? raz na dwa tygodnie.
2. Odpady zbierane w sposób selektywny: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania
wiełomateriał owe, odzież i tekstylia odbierane są z nieruchomości zamieszkałych:
1) w zabudowie wielorodzinnej ? nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie,
2) w zabudowie jednorodzinnej ? nie rzadziej niż raz w miesiącu.
3. Odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny odbierane są
z nieruchomości zamieszkałych dwa razy w roku kalendarzowym, w tym w 2013.
4. Odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone są odbierane w okresie kwiecień-listopad
z częstotliwością raz na dwa tygodnie.
5. Zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki są zbierane w wyznaczonych punktach na
terenie gminy.
6. Zużyte opony, odpady remontowo-budowlane oraz inne odpady niebezpieczne wydzielone ze
strumienia odpadów komunalnych są zbierane w Gminnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów

i nieco dalej

5. 1. Szczegółowe zasady dotyczące zbierania, segregacji odpadów komunalnych i przekazywania
ich do odbioru przedsiębiorcy wyłonionemu w drodze przetargu określa ?Regulamin czystości i porządku
na terenie gminy Konstancin-Jeziorna?.
2. Harmonogram odbioru odpadów komunalnych wraz ze szczegółową lokalizacją punktów zbiórki
zużytych baterii i akumulatorów oraz przeterminowanych leków zostanie podany po publicznej
wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty i opublikowany na stronie internetowej gminy
Konstancin-Jeziorna.

Żelazna, dokładnie będzie wszystko opisane w regulaminie, który mają uchwalić radni na sesji kwietniowej

Nie płacisz więcej za segregowane. Skąd to podejrzenie?

Jeśli zobowiążesz się, że będziesz segregowała, to za odbiór wszystkiego co zdołasz wyprodukować zapłacisz miesięcznie 10 zł i taką stawkę należy wpisać w deklaracji w Rozdziale E
Jeżeli będziesz wyrzucała wsio do kubła, bez rozdzielania, wtedy wpisujesz 15 zł

Kubeł możesz zostawić, skąd worki będzie napisane w komunikacie po rozstrzygnięciu przetargu na firmę odbierającą

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: jeszcze raz
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.centertel.pl)
Data: 26 mar 2013 - 13:32:34


mania
Żelazna, dokładnie będzie wszystko opisane w regulaminie, który mają uchwalić radni na sesji kwietniowej
...skąd worki będzie napisane w komunikacie po rozstrzygnięciu przetargu na firmę odbierającą

REFORMA RAP
Czas leci, słonko świeci, boicie się jak małe dzieci
lecz gmina Was oświeci, odbierze od Was wszystkie śmieci
te wszystkie narowiste spychane w kąty od stuleci -
Reformy czas nieupiorny bo gmina zaraz Was oświeci.

Skumbrie w tomacie niczego się bać nie macie,
bo wszystko zarąbisto zaraz będzie w komunikacie.
Wy ciągle narzekacie, robicie ze strachu w gacie
a przecież mamy kwiecień i wiecie co umig plecie
gdzie plastik a gdzie gacie poznacie w komunikacie.
Skąd worki w które wtorki, a co zjedzą przędzorki -
Wstrzymajcie więc ozorki bo to jest key tej reformki.
Ankietę oczywiście wypełń i będzie zarąbiście
a jak postąpić macie poznacie w komunikacie...

Tak żdajtie wy riebiata, żdajtie toho komunikata -
Do lata nie ma bata - tak żdajtie komunikata!

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: Zelazna LejdiZelazna Lejdi (82.177.11.---)
Data: 26 mar 2013 - 13:52:26

ja wiem, wiem Maniu, teraz też tak robię, ale kwestia tych worków. Za każdy worek będę musiała zapłacić pewnie ze 2 zeta tak?, więc jak będa potrzebne min 3 worki to da mi to razem 10 plus cena worków... no nie wiem, ja sobie tego zwyczajnie nie mogę wyobrazić....wypełniłam formularz, wysłalam dzisiaj, zobowiązałam się do segregowania (teraz też tak robie). Wiem, że np w Germanii worki wliczone są w cenę odbioru śmieci i raz na pół roku, dostajesz paczkę worów i jakoś się to tam kręci, ale przyznam to ta dalsza Germania...;)
Tomaszu......coż za wspaniały wiersz.....jestem oszołomiona

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.centertel.pl)
Data: 26 mar 2013 - 14:00:39

To nie wiersz, tylko prościutki rap w stylu blokowiskowym (starałem się unikać wulgaryzmów). Proszę zatem mieć wzgląd na konwencję gatunku. smiling smileysmiling smiley;) Tak mi się akurat skojarzyło z Mani uspokajającym postem o komunikacie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 26 mar 2013 - 14:29:03

teraz będziesz musiała się zaopatrzyć w odpowiednią ilość odpowiednio kolorowych pojemników. A jeżeli przekroczysz ustaloną pojemność pojemnika to wtedy zgłaszasz się po kolorowe worki. Ale czy masz iść do sklepu i kupić odpowiedni kosz, czy też w jakiś sposób zapewni to gmina to się okaże.

Odbiór jest na razie ustalony na zasadzie "nie rzadziej niż", a jak często to się okaże.

Spora część jest niewiadomych.

A z odbiorem to będzie raczej wyglądało tak, że w środę przyjadą po szklo, we wtorek po plastik, w czwartek po komunalne, piątek po papier...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.ip.netia.com.pl)
Data: 26 mar 2013 - 15:35:58


Zelazna Lejdi
ja wiem, wiem Maniu, teraz też tak robię, ale kwestia tych worków. Za każdy worek będę musiała zapłacić pewnie ze 2 zeta tak?, więc jak będa potrzebne min 3 worki to da mi to razem 10 plus cena worków... no nie wiem, ja sobie tego zwyczajnie nie mogę wyobrazić....wypełniłam formularz, wysłalam dzisiaj, zobowiązałam się do segregowania (teraz też tak robie). Wiem, że np w Germanii worki wliczone są w cenę odbioru śmieci i raz na pół roku, dostajesz paczkę worów i jakoś się to tam kręci, ale przyznam to ta dalsza Germania...;)

Ustawa nic nie mówi o możliwości naliczania dodatkowych opłat za worki itp. Wszystko MUSI się zmieścić w stałej opłacie miesięcznej. Worki zatem muszą być bezpłatne. Zapewne będą dwa pojemniki (jeden na zmieszane, drugi na segregowane razem) plus worki na szkło, odpady zielone, itp. Nie zgadzam się jednak z Hammerem, że "spora część jest niewiadomych". Niewiadomych jest moim zdaniem większość. Nie wiadomo, kto i kiedy ma kupić pojemniki, jakie konkretnie pojemniki, kto i jak ma dostarczać worki, jak konkretnie będzie zorganizowany odbiór "z posesji", Właściwie jedynymi pewnikami w tej chwili są: sama wysokość opłaty w pierwszych miesiącach oraz częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Co trzeba zrobić teraz - zob na s. 28
Wysłane przez: Zelazna LejdiZelazna Lejdi (82.177.11.---)
Data: 26 mar 2013 - 15:39:19

no dobra, to czekam aż mnie ktoś oświeci ....
Dziękuję

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...2526272829303132333435...->|-->
Bieżąca strona: 30 z 99


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.