Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...1516171819202122232425...->|-->
Bieżąca strona: 20 z 99
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.158.216.94.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 16 lut 2013 - 18:27:43

Edukację to można zacząć juz dziś bo nijak sie ma ona do wysokości opłaty i zasad jej naliczania...
Zacząć trzeba od poinformowanie o zmianach systemu (ty zapłacisz podatek a my sie zajmiemy reszta), o zasadach segregowania, od uświadomienia ludzi, ze teraz to juz nie trzeba do lasu itd.itp.
A sensownej zmiany uchwały nie ma sie co bać...wg mnie tylko roznicowanie zasad naliczania opłaty da szanse na zbilansowanie tego systemu...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 16 lut 2013 - 18:41:42

tylko, ze Maniu o tych 30 Wietnamczykach to gmina sie nie dowie. Sprawdzi tylko, ze w mieszkaniu zameldowany jest wlasciciel i zgodzi sie to z jego deklaracja jednej osoby. A smieci pojda do lasu jak dawniej.

W ramach interpelacji to jakbys mogl spytaj Tomku jak w blokach beda sciagane oplaty. Bo jezeli to spoldzielnia/wspolnota ma robic to bedzie problem. Bo po pieresze stali by sie poborcami podatku, a po drugie co jak ktos czynszu nie placi? Gdy ktos gminie nie zaplaci to gmina moze delikwenta scigac, a jak ktos nie zaplaci wspolnocie a ta gminie to co wtedy?

Poza tym mysle, ze mozna spokojnie zalozyc, ze Ci co mieszkaja w mieszkaniach komunalnych/socjalnych/itp i obecnie czynszu nie placa to i podatku nie zaplaca. Ciekaw jestem jaka jest tez sciagalnosc podatku od nieruchomosci. Bo od przedsiebiorcow (przynajmniej niektorych) to marnie.

A dla mnie skuteczny system to taki, gdie nawet nie posegregowane odpady zostana zebrane, a nie trafia do lasu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 16 lut 2013 - 19:46:13


Tomasz Zymer
Metraż czy woda? Do przemyślenia. Woda jest bardziej wymierna, a w blokach wszędzie chyba już są liczniki.

Oczywiście, że są liczniki.
Chyba nie wiesz ilu rodaków to ludzie zaradni i pomysłowi (czytaj kur...y i złodzieje), którzy doskonale wiedzą jak poradzić sobie z takim urządzeniem. Być może są też wyjątki, którym wystarcza na dzień szklanka wody do picia, gotowania, prania, sprzątania, higieny osobistej itd., bo z odczytów wynika, że w skali roku zużywają np. 2-3 m3 wody.

Poza tym te wodomierze są prywatną własnością mieszkańców, a nie gminnego dostawcy wody, który ma tylko jeden wodomierz na przyłączu.



Hammer
(...) jak w blokach beda sciagane oplaty. Bo jezeli to spoldzielnia/wspolnota ma robic to bedzie problem. Bo po pieresze stali by sie poborcami podatku, a po drugie co jak ktos czynszu nie placi? Gdy ktos gminie nie zaplaci to gmina moze delikwenta scigac, a jak ktos nie zaplaci wspolnocie a ta gminie to co wtedy?

To zapłacą jego sąsiedzi, tak jak obecnie. Przykłady:
- woda. ZGK wystawia fakturę na spółdzielnię/wspólnotę i trzeba zapłacić, a jak rozliczą na mieszkańców to ich problem. Jak ktoś nie płaci, to trzeba reszcie podnieść opłaty żeby nie było zaległości, bo odłączą wszystkim.
- podatki od nieruchomości. Burmistrz wydaje decyzje o nakazie zapłaty na spółdzielnię/wspólnotę (chyba, że ktoś ma odrębną własność) i jw., bo będą rosły odsetki, które zapłacą wszyscy, którzy regularnie wnoszą opłaty.
- śmieci. Firma odbierająca odpady wystawia fakturę i trzeba zapłacić. Jak ktoś nie płaci czynszu to patrz wyżej.
itp. itd.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 16 lut 2013 - 19:47:38


Hammer
tylko, ze Maniu o tych 30 Wietnamczykach to gmina sie nie dowie. Sprawdzi tylko, ze w mieszkaniu zameldowany jest wlasciciel i zgodzi sie to z jego deklaracja jednej osoby. A smieci pojda do lasu jak dawniej.
...
A dla mnie skuteczny system to taki, gdie nawet nie posegregowane odpady zostana zebrane, a nie trafia do lasu.

Pożyjemy, zobaczymy w razie czego - jak ktoś zgubi, gmina mniej wyda z puli na na porządki w lasach. Mniej też będzie smieci z importu, bo komu będzie się opłacało wozić badziewie do uzdrowiska, jesli w Wawie będzie mógł oddać każdą ilośc.

Na usuwanie dzikich wysypisk jest w budżecie 2013 (poz. 90002) 100 tys zł - tj licząc wg stawek na s. ZGK - wystarczy na 167 kontenerów o poj 7 m3 (kontener kosztuje 607 zł gdy śmiecie) lub jesli gruz, to na więcej, bo wtedy kontener kosztuje 250 zł
źródło: [www.zgk-konstancin.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 16 lut 2013 - 19:50:28

Ta cena na pewno nie obejmuje załadunku śmieci do kontenera, uprzątnięcia terenu po takim wysypisku itd.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 17 lut 2013 - 20:02:57

To są ceny za wynajem dla mieszkańców, na których ZGK zarabia (i nie mam tego za złe), pewnie jesli samo sobie to taniej, albo tak samo, jesli wlicza nakładanie

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 17 lut 2013 - 20:43:04

W ubiegłym roku co najmniej kilkanaście tysięcy przeznaczonych na dzikie wysypiska wróciło w listopadzie do budżetu jako niewykorzystane. Ja się zbuntowałem i mówię, że choćby w Łęgach Oborskich w rezerwacie pełno jeszcze nielegalnych wysypisk, więc czemu rezygnujemy ze środków, skoro jeszcze śniegu nie było ani mrozu? Burmistrz obiecał, że ze środków na utrzymanie bieżące wskazane wysypiska zostaną usunięte, o ile ja najpierw pójdę sam, zrobię szczegółową mapę z opisem i przekażę ją ZGK. Przypominam - chodzi o teren stale podmokły, trzeba mieć odpowiednie ubranie. Miałem iść ze starszymi uczniami. Niestety nawrót choroby nie pozwolił mi na takie eskapady przez kilka dni, a potem przyszedł śnieg. Przy odwilży kilka dni temu byłem tam - wszędzie pływają tony odpadów.

Tak czy inaczej, środki pozostały niewykorzystane.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.30.161.71.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 17 lut 2013 - 21:14:52

O ile oszczędności na rzeczach zbędnych rozumiem o tyle chytrzenie na rzeczy konieczne jest dla mnie niepojete...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 20 lut 2013 - 07:42:55

na Wirtualnej Polsce jest artykuł, jak w gminach w których będzie obowiązywała opłata od osoby będą się wymeldowywać, aby więcej nie płacić. Co będzie bardzo skuteczne.

Bo tak naprawdę ciężko jest wymeldować dzieci, bo one chodzą do lokalnych szkół, ale już osoby dorosłe nic nie trzyma w Konstancinie, aby się tu meldować.

No chyba, że gmina wynajmie armię detektywów czających się po krzakach i odnotowujących, że od Nowakowej Kowalski to wychodzi już 6 dzień w tym tygodniu rano, czyli został na noc. Trzeba by tylko im udowodnić że " przebywa tam z zamiarem stałego pobytu".

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 20 lut 2013 - 12:03:33

Przecież ustawa obowiązuje w całej polsce, zameldują się w innej gminie, będą musieli tam płacic. Na razie jest obowiązek meldowania się.

Czy to już wszystkie czarne wizje Hammmera?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 20 lut 2013 - 12:43:55

ale nie każda gmina wybrała od liczby osób. Wystarczy się przemeldować do takiej i po sprawie.

A czy to problem? Myślę, że nie. Piaseczno podobno wybrało ilość zużytej wody. Warszawa wybiera między powierzchnią a gospodarstwem domowym.

A poza tym pokazałem, we wcześniejszym poście, że blisko 30% mieszkańców gminy nie jest już zameldowana u nas. I nawet jeżeli są zameldowani w innej gminie, gdzie też obowiązuje stawka od osoby to Konstancinowi od tego nic nie przybędzie bo opłata zostanie tam.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 20 lut 2013 - 15:38:43

Zdaje sie, że chodzi w deklaracji o osoby fizycznie pzrebywające w Kcinie. Jeśli mieszkasz z kochanką, która jest zameldowana w Kłaju Dolnym, to Twoim obowiązkiem jest zgłosić nie jedną osobę (czyli Hammera), ale także Lolę S.). Podobnie jak ktoś zatrudnia Ukrainkę jako pomoc domową na stałe, też jest zobowiązany ją zgłosić - inaczej będzie pociągnięty za odpowiedzialność i źle skończy.
O ile dobrze zapamiętałam Wiceburmistrz mówiła, że jesli wynajmujesz studentowi (lub studentce - zal. od upodobań), to gdy wyjeżdża na wakacje, na staż lub na zmywak - możesz złożyć w Ratuszu oświadczenie i za te 2 lub więcej m-cy nie płacić.

Myślę, że kilka nagłośnionych spraw o dolegliwej karze i ludziom wróci rozum.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 20 lut 2013 - 15:45:27

najpierw musza udowodnic, ze mieszka ze mna ktos jeszcze i to z zamiarem stalego przebywania.

Szkoda, ze p. Wiceburmistrz nie mowi jak chce to sprawdzac. Bo papier jest cierpliwy.

Powtorze raz jeszcze, gdyby Polacy byli uczciwi i placiliby za swoje smieci to nie potrzebowalibysmy tej rewolucji.

Bo moze sie myle, ale obecnie tez trzeba miec umowe na wywoz odpadow i nieczystosci. I oczywiscie dzieki sprawnosci gminy wszelkie nieprawidlowosci w tej materii zostaly juz dawno usuniete i sprawcy przykladnie ukarali.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-20 15:50 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: daramisdaramis (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 20 lut 2013 - 17:29:30

Są ludzie w tym kraju, którzy uważają, że jak coś się uchwali, przegłosuje, zarządzi ... , to od razu wszystko się zmieni i wszyscy grzecznie i uczciwie się dostosują.

W naszym przypadku uchwalenie podatku śmieciowego jest bardzo życzeniowe.
Trzeba przyjąć do wiadomości, że TEN SYSTEM NIE ZBILANSUJE SIĘ FINANSOWO.
Jeżeli opłata pogłównego miałaby wystarczyć na wszystkie koszty zbiórki i utylizacji śmieci, to będzie za wysoka i spowoduje:
- znikanie mieszkańców do opodatkowania
- niepłacenie przez tych, którzy notorycznie nie lubią płacić za cokolwiek.

Na oba te zjawiska nie widać ani jednego pomysłu w działaniu urzędu.

Uchwali się - to znaczy, że świat się zmieni.
A świat nic nie wie, więc nic nie zmieni.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 20 lut 2013 - 20:13:32

Ani powierzchnia mieszkania ani woda, ani też liczenie od ludzia - jak piszecie - nie są wymierne, to olać to niech dalej w Polsce rzucają do rowów, a panowie labidzący, że za śmiecie trzeba płacić (domyślam się dlaczego) niech idą pod Sejm z flagami i niech obalą ustawę.
Przypominam wiernym, że był to pomysł PiSu, wprowadzony przez PO / PSL po długich negocjacjach z wieloma srodowiskami

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: daramisdaramis (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 21 lut 2013 - 00:17:41

Nie labidzę że trzeba płacić, tylko uważam, że jest bardzo luźny związek pomiędzy uchwałą, wpływami do gminy i śmieciami w rowach.

Żeby nie było wątpliwości płacę i będę płacił za śmieci i za ścieki.

Nie wyobrażam sobie tylko tego jak gmina wymusi na niechętnych mieszkańcach stosowanie się do nowych przepisów.
Jeżeli nie była w stanie stwierdzić czy ktoś ma podpisaną umowę na odbiór nieczystości i czy poza podpisaniem umowy płaci za wywóz.
Można to było łatwo policzyć i sprawdzić na podstawie opłaconych faktur - szambo na podstawie zużycia wody, a śmieci comiesięcznej opłaty.
Zamiast tego była farsa, którą opisywał na przykład TZ.
Jak w takim razie sprawdzić coś co jest niepoliczalne?
Jak zmusić kogoś do złożenia deklaracji?

Chodzi o znalezienie sposobu aby możliwie równo rozłożyć opłatę i aby ona w przyszłości ( na pewno nie w pierwszym roku) pokryła koszty systemu.

Nikt nie odpowiedział na moje pytanie o firmy - czy mają być włączone do tego systemu czy nie?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 21 lut 2013 - 05:57:02

K-J postanowil, ze firmy nie beda tu wlaczone. Choc mogl to zrobic.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 21 lut 2013 - 08:40:49


daramis
Chodzi o znalezienie sposobu aby możliwie równo rozłożyć opłatę i aby ona w przyszłości ( na pewno nie w pierwszym roku) pokryła koszty systemu.

Nikt nie odpowiedział na moje pytanie o firmy - czy mają być włączone do tego systemu czy nie?

ponieważ już sie ktos o to pytał, zadzwonilam do RiOŚ i jakaś urzędniczka odpowiedziała mi, że firmy muszą mieć podpisane umowy z organizacją odzysku, że tj w ustawie o odpadach, bo jak nie ma umowy, to sa srogie kary i tyle się dowiedziałam. Później pzreczytałam w Internecie, że dotyczy firm produkujących ilość odpadów powyżej ... nie pamiętam. Nie pisałam na forum, bo właściwie to żadna odpowiedź, więc może zadzwoń do p. kier. RiOŚ, ona przynajmniej potrafi sensownie odpowiedzieć.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 21 lut 2013 - 09:18:48

jest tak jak napisałem powyżej. Warszawa przykaldowo chce objąć przedsiębiorców - tak naprawde fabryki w to nie wchodzą, ale już biura, restauracje itp tak.

Ja jestem za tą ustawą. Ale nie za głupim sposobem wyliczania podatku.

Gdybyśmy żyli w Szwajcarii lub Szwecji to bym się zgodził, że ta metoda jest dobra, chociaż wtedy realną byłoby zastosowanie oplaty za faktyczną ilość odpadów co jest najbardziej sprawiedliwe.

Ale żyjemy w Polsce i podatek musi być prosto wyliczany, bez mozliwości nadmiernych kombinacji bo inaczej zapłacą tylko uczciwi.

Chyba też nie jesteście świadomi jednej rzeczy. Te stawki opłat są tylko na jakiś czas (maks rok, dwa). Bo teraz odpady będą jeździły na składowisko jak dotychczas. Ale za ten rok dwa zostaną zbudowane spalarnie odpadów. Konstancin takowej nie zbuduje więc nie musi sobie zbierać pieniędzy na budowę. Ale korzystać z tej zbudowanej w Piasecznie już będzie musiał, a to znacznie podwyższy koszty. Dojdą inne instalacje, jak sortownie i kompostownie.

A jeżeli teraz 30% osob zamieszkujących jest niezameldowana czyli ciężko od nich będzie wyegzekwować oplaty, do tego dojdzie ze 20% które po prostu nie zapłacą i się okaże, że koszty musi udźwignąć 50% mieszkańców placących ten podatek.

Fajna perspektywa nie?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-21 09:24 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Przed 1.lipca wypowiedz umowę z f-mą odbierającą odpady (zob. na s.19)
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 21 lut 2013 - 12:17:13



Ani powierzchnia mieszkania ani woda, ani też liczenie od ludzia - jak piszecie - nie są wymierne
każde z osobna na pewno...jednak kombinacja (którą już dopuszcza nowela ustawy!) daje na to szanse



żyjemy w Polsce i podatek musi być prosto wyliczany, bez mozliwości nadmiernych kombinacji bo inaczej zapłacą tylko uczciwi
to jest tzw. najprawdziwsza prawda!

a ja się jedynie zastanawiam, w jaki sposób zostały przeprowadzone szacunki do ustanowienia opłaty...
w kontekście noweli można (i należy!) by do tego jednak podejść jeszcze raz...
pomijając fakt podnoszony zawsze przez Hesię-Melę, że Gmina ma obowiązek znać ilość produkowanych odpadów...
można było przeprowadzić konsultacje z firmami dotychczas świadczącymi usługi wywozu śmieci - ile ton odpadów średniomiesięcznie fakturowali + ile ewentualnie było przy tym tzw. gabarytów,
można było zapytać spółdzielnie, wspólnoty (dotychczas stosujące zasady opłaty na 1 mieszkańca) - ile ton odpadów średniomiesięcznie z ich terenów jest wywożonych,
można było do tego zsumować koszty selektywnej zbiórki - wartość od czasu jakiegoś znana przez Gminę (+info od firm, ile de facto tego zbierają)
można było do tego dodać koszty likwidacji dzikich wysypisk (+oszacować ilość na nich zbierane)
można było do tego dodać koszty akcji 'sprzątanie świata', 'oczyść swoją wieś' i każdej innej (+oszacować ilość kontenerów do tego dotychczas wykorzystywanych)
można było do tego dodać koszty zbioru elektrośmieci i innych niebezpiecznych (+wiedzieć ile tego było zbierane)
można było...czy czegoś tu brakuje by oszacować ilość śmieci i potencjalne koszty ich wywozu/utylizacji itd. itp.?
i podzielić to wszystko na strefy obowiązywania określonych opłat (wspólnota na mieszkańca, domki jednorodzinne od wodomierza a jak nie ma to od kwadratnych metrów + przewidzieć jakieś ulgi dla samotnych lub dowolne inne)?

moim zdaniem rację mają ci, którzy twierdzą, że przy podejściu pt. 'jedynym słusznym wyjściem jest dobrowolna deklaracja od ilości osób zamieszkujących lokal' system nie ma szans się zbilansować...
tylko problem w tym, że ktoś może sobie myśleć, że to wszystko okaże się za czas jakiś (minimum pewnie rok) i...problem przejdzie na nowe władze...



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-21 12:20 przez Artek_Bartek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...1516171819202122232425...->|-->
Bieżąca strona: 20 z 99


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.