Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjêciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
10 lis 2011 - 07:04:39
Pomnik Obrońców Ojczyzny w Jeziornie.
Jutro obchody 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Co wiemy o historii tego miejsca?
Czy znamy Bohaterów, którym Pomnik jest poświęcony?
Czy zachowały się zdjęcia z uroczystości odsłonięcia Pomnika w dniu 15.08.1938roku?
Kto był inicjatorem postawienia pamiątkowego kamienia w Jeziornie?

Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
10 lis 2011 - 15:25:23
Historia historią, jeżeli ta drażliwa i nie do powszechnego poznania można to zwyczajnie powiedzieć, a najlepiej w ogóle nie wspomninać na publicznym forum
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
10 lis 2011 - 16:38:34
AK ty sie zapytałeś więc zwyczajnie odpisałem
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
10 lis 2011 - 18:29:53
Rano czekamy na kolejkę, żeby normalnie jak co dzień jechać do Warszawy do szkoły, a tu kolejka się spóźnia. Gdzieś powietrzem przedostaje się wieść, że w Jeziornie rozbrajają Niemców [...]. Wreszcie przychodzi pociąg. Dowiadujemy się wszystkiego. Ale co się dzieje w Warszawie? Czekamy jej z niecierpliwością.

Marian Wyrzykowski, Dzienniki 1928-1969, Warszawa 1995.

W Jeziornie był posterunek żandarmerii niemieckiej.
Prawdopodobnie sekcja zbrojna (POW?) z Mirkowa dokonała ataku.
???



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-10 18:31 przez TRAPER.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
12 lis 2011 - 18:18:31
ktoÅ› wystawia na allegro bardzo ciekawÄ… pozycjÄ™
[allegro.pl]
polecam lokalnym patriotom i wielbicielom piłki nożnej smiling smiley





Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-12 18:20 przez pionek AGORY.
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
12 lis 2011 - 20:06:14
I tak to zamiast w Muzeum znajdzie sie to w prywatnych rękach.
A wszystko dzięki niekontrolowanej prywatyzacji. Ten album może sprzedawać nowy właściciel obiektów w Mirkowie ., ktoś , kto miał dojstęp do tzw. izby pamięci. Znam takich co najmniej dwóch.
Generalnie :- co Pan zrobisz , jak Pan nic nie możesz zrobić ?

Ciekawe czy wie coś na ten temat p.poseł Roman Kosecki.

Adam a ile to jest cenione ?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-12 20:08 przez harmattan.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
12 lis 2011 - 20:14:08
w tej chwili jak widać na stronie aukcji można licytować za 250, a kupić od ręki za 300 zł... dla mnie to za wysoka cena więc nie kupię.
ile jest faktycznie warte? nie wiem,ale pewnie nakład był bardzo niski (tak jak kronika papierni czy też książka o szkole przyfabrycznej). Myślę że jednak sprzedający przesadził z ceną

A na allegro wystawia to chyba jakiś antykwariusz, bo w pozostałych aukcjach ma różne pocztówki,zdjęcia itp, nie związane z Mirkowem.
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
12 lis 2011 - 21:23:44
Daj linka do aukcji .

Może być też tak , że faktycznie znalazło sie w antykwariacie .
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
12 lis 2011 - 21:30:09
Filmik z uroczystości pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny w Jeziornie - 11.11.2011r.

Uroczystości rocznicowe w Konstancinie-Jeziornie
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
12 lis 2011 - 21:40:11
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
13 lis 2011 - 22:17:18
Quote
pionek AGORY
w tej chwili jak widać na stronie aukcji można licytować za 250, a kupić od ręki za 300 zł... dla mnie to za wysoka cena więc nie kupię.
ile jest faktycznie warte? nie wiem,ale pewnie nakład był bardzo niski (tak jak kronika papierni czy też książka o szkole przyfabrycznej). Myślę że jednak sprzedający przesadził z ceną

A na allegro wystawia to chyba jakiś antykwariusz, bo w pozostałych aukcjach ma różne pocztówki,zdjęcia itp, nie związane z Mirkowem.


Mam oba albumy RKS Mirków - drugi był wydany w 50-tą rocznicę działalności klubu. A mam oba, bo oba redagował mój Dziadek - który też ten klub zakładał w 1923 roku. W razie czego służę do wglądu - jestem do dyspozycji na priva.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-13 22:23 przez groszek.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
15 lis 2011 - 18:16:46
Pracujemy oczywiście nadal.
Dzięki uprzejmości jednego z Forumowiczów, dotarliśmy z Pionkiem do bardzo sympatycznej starszej Pani. Osoba ta jest urodzona przed wojną (II wojną) w Jeziornie.
Mimo ciężkich doświadczeń wojennych, pobyt w Niemczech jako młoda dziewczyna na tzw. robotach, zachowała pogodę ducha i wspaniałe zdrowie.
Ta bardzo sympatyczna Pani, opowiedziała nam przed kamerą, o swoich przedwojennych wrażeniach z Jeziorny, wojennej tułaczce i realiach PRL-u.
Nie ujawnimy na razie nazwisk, gdyż jesteśmy w trakcie zbierania materiałów, zdjęć i wspomnień, które wymagają spokojnego opracowania, często uzyskania pozwolenia na publikację.
Oczywiście, że po zakończeniu pracy jej efekty podamy do publicznej wiadomości, a pozyskane materiały wzbogacą wpierw wirtualne a później tradycyjne muzeum.
Jednak już dzisiaj, dla niecierpliwych, bardzo mała próbka kolejnych materiałów.









Musicie przyznać, że powyższe zdjęcia są unikalne.

Mam nadzieję,że ich publikacja ożywi dyskusję oraz wskaże nowe tropy w poszukiwaniu cennych obrazów naszej przeszłości.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
15 lis 2011 - 21:18:49
W radiu słyszałem o konkursie "przesłuchaj babcię, przesłuchaj dziadka" na dokumentację tego typu wspomnień. Jedną z nagród ma być film nakręcony na ich podstawie. Może warto spróbować.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
16 lis 2011 - 13:14:50
ciekawy projekt z pobliskiego Piaseczna
[www.studnia.org]

"Projekt trwał ponad rok ? od lutego 2002 do marca 2003. Kiedy zaczynaliśmy poszukiwania piaseczyńskich opowieści, mieliśmy wrażenie, że mamy do czynienia z zupełnie pustą przestrzenią, miejscem, w którym nikt nic nie pamięta. Ludzie pytani o synagogę nie bardzo wiedzieli gdzie należy nas kierować, słowo "mykwa" nie wywoływało nawet zamyślenia. Po prostu nikomu się nie kojarzyło z żadnym miejscem w Piasecznie"
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
16 lis 2011 - 15:29:55
Quote
pionek AGORY
"Projekt trwał ponad rok ? od lutego 2002 do marca 2003. Kiedy zaczynaliśmy poszukiwania piaseczyńskich opowieści, mieliśmy wrażenie, że mamy do czynienia z zupełnie pustą przestrzenią, miejscem, w którym nikt nic nie pamięta. Ludzie pytani o synagogę nie bardzo wiedzieli gdzie należy nas kierować, słowo "mykwa" nie wywoływało nawet zamyślenia. Po prostu nikomu się nie kojarzyło z żadnym miejscem w Piasecznie"

Witam.Szanowny Pionku zdziwienie i ciekawa refleksa która tkwią w Twym poście /sadzę ,że kierujesz je do czytających / dotyczą spraw delikatnych,wrażliwych.......Wielu można użyć tu przymiotników i każdy z nich może wywołać mieszane odczucia czytelników z oburzeniem włącznie.Dlaczego.....? Dlatego ,że wszelkie próby pogarszania dobrego samopoczucia są obce ludzkiej naturze.W miejscowości X przykładowo żyło kilka tysięcy mieszkańców .Mieli rodziny,domostwa,ogródki,dobytek....W wyniku tragicznego biegu dziejów znacząca Ich liczba zgineła.To co po Nich zostało ......Jak to nazwać,jak to opisać... Sądzę że, to stąd te problemy ze skojarzeniami tych miejsc ,osób i faktów .Może się mylę...?

ZamknÄ…Å‚em cytat



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-16 15:43 przez Bartek.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
16 lis 2011 - 15:40:49
A to nie jest przypadkiem cytat z tamtej strony? Bo na to wygląda, a nie na słowa pionka.

Nie wiem też, co w tych słowach oburzającego miałoby być. Refleksja, owszem.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
16 lis 2011 - 16:00:42
tak, to był cytat ze strony, nie moje słowa. nie poprzedziłem słowem 'cytat', mój błąd
Jeśli chodzi o Kaana... myślę że wiem o co mu chodzi. Młodsze pokolenie pewnie naprawdę nie miało pojęcia że takie miejsca w Piasecznie istniały... bo starsze im tego nie przekazało. A jakie intencje kierowały milczeniem starszego pokolenia? Pewnie te o których pisze Kaan, ale pewnie też młodsze nie chciało słuchać, nie interesowało ich to...
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
16 lis 2011 - 16:22:11
Przepraszam Pionka za "obarczenie" Go autorstwem nie Jego opinii.Sądzę jednak że , z tego powodu nie zniekształciłem głównej intencji mego pogladu na sprawę.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
17 lis 2011 - 08:42:47
ciekawostka... z przymrużeniem oka (a może i nie?)
[www.fakt.pl]
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
17 lis 2011 - 09:22:19
Ciekawe.

A swoją drogą, ktoś wie, w którym domu mieszkał Roman Bratny? Bo mieszkał właśnie przy Mickiewicza, tak mi się przypomniało.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować